Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.09.2015., 20:32   #1
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
(riješeno) HP laptop napajanje krčka

Dakle laptop je HP hdx9300 pavilion, napajanje je 180W 19V 4.5A. Problem je da se laptop smrzava često i u kratkom periodu, a dok se smrzne se iz napajanje čuje krčkanje ko recimo stari hard disk kad krepava takav zvuk. Temp su mu uredu ništa se ne pregrijava, probavao sam sa raznoraznim driverima uninstaliranjem svega i svačega čišćenjem temeljitim u safe mode-u i dalje isto. Nisam mislio prvo da bi to krčkanje moglo uzrokovat smrzavanje ali sve mi se nekako čini sad da je baš u njemu problem. Ovo mi je prvi slučaj da čujem ovakvo krčkanje iz napajanja pa niti ne znam šta bi to moglo bit točno i da li je ustvari to uzrok. Ne znam više šta probat bar softverski svašta sam već isprobao i ništa nije uspjelo. Ono šta je čudno je to da kad uninstaliram drivere od grafičke i ostavim Standard VGA drivere (rezolucija se može stavit na maksimalnu) koje mu win nađe radi normalno zasad probao 2x po pola sata i nije se smrzo.

EDIT:
Vrlo čudno sad sam instalirao drivere od prošle godine od nvidie i nisam instalirao physx i experience i zasad radi već 2 sata vrtim testove cpu+gpu nije se smrzo još, stvarno čudno. A prije ovog sam probao i zadnje i prijašnje drivere za gpu i isto se dešavalo.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 17.09.2015. u 14:25.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2015., 10:53   #2
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Ipak je napajanje.

Da li mi netko može reć da li bi on radio sa 120W iste ili malo veće voltaže i iste amperaže ?

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 17.09.2015. u 14:24.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.09.2015., 13:38   #3
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 525
ako je staro napajanje zbilja 19V i 4.5A onda je to oko 85W a ne 180W, i u tom slučaju će raditi bez problema sa 120W, ako si krivo napisao amperažu od 4.5A ( možda je 9.5A, 19*9.5 = 180) onda teško da će raditi sa 120W napajanjem
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2015., 13:50   #4
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
jesi probao isključit napajanje pa pustit da radi na bateriji? kod mene se isto čulo takvo krčkanje iz adaptera ali se nije smrzavao laptop i s vremenom je prošlo. možda je samo loša naponska mreža bila uzrok...
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2015., 14:27   #5
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Prema specifikacijama izgleda da ide 180W punjač. 120w punjač neće raditi kako treba, mada ako je smart pin (a mislim da je) laptop bi teoretski trebao raditi ali će mu se performanse značajno degradirati, posebno grafike. Ako već ideš testirat s 120W punjačem izvadi bateriju.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2015., 14:43   #6
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Možda ćeš moći upaliti s napajanjem od 120W, ali sigurno nećeš moći voziti na punom opterećenju. Takvo napajanje baš nije standardno i koštati će malo više ako ćeš kupovati drugo, pa čak i polovno. Možda ti se najbolje isplati dati postojeće napajanje nekom elektroničaru koji se kuži u SMPS da ti proba popraviti jer su vjerojatno otišli kondenzatori u njemu, ali može biti i bilo što drugo.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2015., 16:43   #7
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Citiraj:
Autor back2quick Pregled postova
jesi probao isključit napajanje pa pustit da radi na bateriji? kod mene se isto čulo takvo krčkanje iz adaptera ali se nije smrzavao laptop i s vremenom je prošlo. možda je samo loša naponska mreža bila uzrok...
Baterija ne drži više.


Citiraj:
Autor zdravko_c Pregled postova
ako je staro napajanje zbilja 19V i 4.5A onda je to oko 85W a ne 180W, i u tom slučaju će raditi bez problema sa 120W, ako si krivo napisao amperažu od 4.5A ( možda je 9.5A, 19*9.5 = 180) onda teško da će raditi sa 120W napajanjem
Pa par godina je sigurno sad točno kolko je ne znam nije moj laptop. Točno sam sve napisao nisam fulao ništa.


Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Prema specifikacijama izgleda da ide 180W punjač. 120w punjač neće raditi kako treba, mada ako je smart pin (a mislim da je) laptop bi teoretski trebao raditi ali će mu se performanse značajno degradirati, posebno grafike. Ako već ideš testirat s 120W punjačem izvadi bateriju.
Ma to je taj hdx9300 ima 10 kila laptop 20 inčni ekran nije ni čudo da mora povuč tolko struje, znači niš moram baš tražit 180W. Sam laptop je takav fail sa ovim media centrom i daljinskim baš ono ko da ga je pijanac neki dizajnirao.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 17.09.2015. u 14:24.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2015., 20:23   #8
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Nabavljeno 120W napajanje, izvađena baterija, laptop radi bez problema furmark 10 min radio, Prime95 radi sad trenutno nekih 5min ostavit ću ga još nekih 20ak min zasad nikakvih degradacija nisam primjetio ni u grafici ni u brzini laptopa.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 17.09.2015. u 14:24.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2015., 10:39   #9
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Prime će opteretit samo procesor a Furmark samo GPU.
Pokreni ih u isto vrijeme da stroj vuče max struje.

To što se čuju zvukovi iz cigle ne mora biti uzrok smrzavanja stroja.
Često SMPS adapteri zuje i cvile jer zavojnice rezoniraju jer nisu dobro zalite, ali napajanje radi normalno.
Ne mora niti HDD imati veze s time, može lako biti i matična, pogotovo na stroju koji isijava 150w topline a mora biti kompaktan i ne smije imati veliko hlađenje.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2015., 15:06   #10
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Skužio sam šta je nakon detaljnije dijagnostike, ipak nije do napajanja ono čak i s tim krčkanjem radi normalno. Problem je čim instaliram drivere od grafičke ekran se usred korištenja nekad zna zacrnit, a češće se cijeli lap sfriza. Očito kuglice su se sjebale ispod čipa.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 16.09.2015. u 15:39.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.09.2015., 16:38   #11
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Skužio sam šta je nakon detaljnije dijagnostike, ipak nije do napajanja ono čak i s tim krčkanjem radi normalno. Problem je čim instaliram drivere od grafičke ekran se usred korištenja nekad zna zacrnit, a češće se cijeli lap sfriza. Očito kuglice su se sjebale ispod čipa.
Da, to je jedan od mogućih simptoma laptopa sa zmrdanim kuglicama koji ovisi o tome koje su točno kuglice otišle.
Viđao sam to već u nekoliko takvih slučajeva.
Krepa čim se instalira driver a bez drivera (s generičkim) radi.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2015., 12:18   #12
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Nakon dva dana zajebancije uspio sam riješit prokleto smeće popilo mi mozak više. Nisu kuglice ispod čipa niti memorija od gpu-a niti išta hardverski makar je tako na početku izgledalo i imao sam slučajeve sa doslovnom istim simptomima u kojem su to obično bile kuglice otišle ispod grafičkog čipa. Dakle ako nekom ikad zatreba da zna, dakle noviji driveri iz 2015 čak ni oni iz 2014/2013/2012-e nisu ok za ovu 8800m GTS grafičku makar ih nude na nvidijnom sajtu i izbacuju nove verzije, možda na drugim laptopima normalno radi al evo na ovom HDX9300 ne. Skužio sam da su nešto skucali sa physx-om i još nekim stvarima u tim driverima i svaki put kad laptop želi koristit physx i još te neke stvari koje imaju noviji driveri ekran se zacrni ili sfriza, riješenje je instalacija starijih drivera iz 2007 točnije NVIDIA NB8E-GT VGA Driver.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 17.09.2015. u 14:25.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na