Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.07.2008., 16:57   #1
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Internetu, koliko ćeš živjeti?

Kako se jednostavno, brzo i lako međusobno možemo informirati i nešto naučiti nego uz pomoć Interneta, mreže svih mreža. No, koliko dugo?

Iz Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) tvrde da će kraj Interneta nastupiti uskoro, za manje od 3 godine, jer svijetu ponestaje internetskih adresa. Više od 85% raspoloživih adresa već je dodijeljeno i početkom 2011. bit će potrošene i one preostale.

No, to nisu one obične internetske adrese koje svakodnevno ukucavamo u naše Internet browsere, nedavno "oslobođene" od strane tijela odgovornog za dodjelu domena – ICANN - kako bi dopustile uporabu tisućama novih internet domena koje završavaju na, npr. .london ili .xxx . Ispod tih uobičajenih, zdravorazumskih imena, leže numeričke internet protokol (IP) adrese koje označavaju osobne uređaje povezane na Internet. Oni čine osnovu za svu online komunikaciju - od e-maila i internetskih stranica do "voice chata" i "streaming videa".

Kada je trenutačna shema IP adresa predstavljana, 1981. godine, na Internet je bilo povezano manje od 500 (pet stotina) računala. Naravno, sada s podsmijehom možemo pričati o nevjerovanju osnivača u vlastiti proizvod, ali to neće povećati njihovu brojku potencijalnih dopuštenja od 4 milijarde za koju su oni, sada se vidi, mislili da će trajati vječno. Jer, bilo kako bilo, manje od 30 godina nakon toga, IP adrese rapidno ponestaju. Svakoga dana tisuće novih uređaja, od golemih web servera do osobnih mobilnih telefona, priključuju se online, halapljivo proždirući sve više i više kombinacija i razmjena. To, tvrde u OECD-u, već sada usporava Internet i uskoro će znatno poskupiti nove veze i servise (npr. Internet telefoniranje), a možda ih čak i onemogućiti.

Postoji već novi sistem adresa, IPv6 (www.ipv6.org), usuglašen još prošlog stoljeća, ali on nije u potpunosti kompatibilan (sukladan) današnjem Internetu. Ako bi npr. Google htio poduprijeti IPv6, morao bi izraditi potpuno novi IPv6 web servis, s potpuno novom domenom imena, serverima i propusnošću, a to bi Google koštalo novaca, ne samo truda, ne?

Uvijek se nekako spotaknemo o te novce, ali nikada tako da mi tuđe novce nađemo na cesti pa tako postanu naši!

I, tako, možda ćemo u Internetu uživati i uz njegovu pomoć biti pametni još samo koju godinu...

http://www.oecd.org/document/29/0,33..._37441,00.html
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2008., 17:11   #2
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
Sjecam se nesto o tome iz skole, brijem da ce nove adrese koristiti ipv6 protokol (ako vec ne bude IP adresa), a ovi sto imaju svoju ip da ce ostati na njoj i planirati prelazak na ipv6.

Trenutno me to ne hebe ni 5%
Crash009 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.07.2008., 17:22   #3
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ako bi npr. Google htio poduprijeti IPv6, morao bi izraditi potpuno novi IPv6 web servis, s potpuno novom domenom imena, serverima i propusnošću, a to bi Google koštalo novaca, ne samo truda, ne?
A taj nestanak interneta naravno Google ne bi niti osjetio prebacit ce se na proizvodnju povecala i mikroskopa, otvorit ce private eye agenciju i nastaviti mlatiti pare...
morph je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2008., 17:25   #4
kyz0
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor morph Pregled postova
A taj nestanak interneta naravno Google ne bi niti osjetio prebacit ce se na proizvodnju povecala i mikroskopa, otvorit ce private eye agenciju i nastaviti mlatiti pare...


Ne brinite, neće nestat interneta
kyz0 je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2008., 21:50   #5
Big Guy
RPG player
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 1,574
hehe

neće internet propasti, ipak je to najvažnija sporedna stvar na svijetu (bez uvrede navijači i nogometaši, ali je činjenica da je više ljudi bilo na internetu nego na nogometnoj utakmici)

__________________
I hate to see you leave, but I love to watch you go
Big Guy je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2008., 21:52   #6
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Big Guy Pregled postova
hehe

neće internet propasti, ipak je to najvažnija sporedna stvar na svijetu (bez uvrede navijači i nogometaši, ali je činjenica da je više ljudi bilo na internetu nego na nogometnoj utakmici)

Slažem se, rješavaju oni problema, tako da ovaj neće biti isto težak
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2008., 23:04   #7
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
internet ce zivjeti jos malo,

zvat ce se googlenet


----
bila bi dobra fora kad bi hardove u kompovima zamjenili sa nekim hardovima na netu...
ili barem da boota sa neta... (problem su jedino lameri...)
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 16:07   #8
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
isto ko millenium bug.

glupost.

barem se u današnje doba mogu lako riješiti problemi čiste softverske prirode..
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 16:27   #9
DoX_Chabar
Premium
Moj komp
 
DoX_Chabar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Čabar/Rijeka
Postovi: 655
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
isto ko millenium bug.

glupost.

barem se u današnje doba mogu lako riješiti problemi čiste softverske prirode..
To mi je prvo palo napamet kada sam pročitao post, isto kao 2k bug... Prilično pesimističan post od Domyja... Ma neće internet nestat, isto tako bi televizija nestala i ostali "mediji"... Sve se da riješiti
DoX_Chabar je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 18:02   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Da, ali samo preko IPv6. Nisam mislio da će doslovno nestati. Svi ćemo morati preći na IPv6, a to sa sobom povlači svašta - od obaveznog korištenja Viste ili novijeg OS-a do novih modema, routera i čega već ne...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.07.2008., 19:00   #11
celduce
Premium
 
celduce's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Dimension 8
Postovi: 785
Ovo bi bila odlicna tema za neki postapocalypse roman.
Nesto u stilu "After the great war" kao u Mad Max-u .
Internet postaje vazniji medij od TV-a i pisanih novina a nudi i puno vise.Velik se novac oko njega okrece i sumnjam da ce nestati.
Vjerojatno nece biti ovakav kakvim ga danas znamo te ce vjerojatno malo evoluirati u neki bolji oblik ili stogod.
Mislim da ce veci problem biti sve manje privatnosti i njuskanje odredjenih sluzbi ala Big Brother koji ce pokusavati drzati raju na oku tj imati na jednom mjestu sve vase surf navike koje se mogu iskoristiti prema potrebi.
__________________
celduce je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 20:17   #12
Misek_Chipsy
Someone :D
Moj komp
 
Misek_Chipsy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: kk
Postovi: 332
zasto prelazak na novi os ili vistu? kao neda se ipv6 ubacit u XP? ROFL
__________________
Svi uređaji rade na bijeli dim...kada dim izađe,uređaj više ne radi!
Misek_Chipsy je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 22:01   #13
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Velikus Pregled postova
internet ce zivjeti jos malo,

zvat ce se googlenet

----
bila bi dobra fora kad bi hardove u kompovima zamjenili sa nekim hardovima na netu...
ili barem da boota sa neta... (problem su jedino lameri...)
Pa google ima neka planove, ali trenutno neostvarive, a ideja je da se cijeli Software vrti na njihovim serverima, a da korisnicima netreba ništa osim surf stroja Dakako ovo još treba dosta razvoja, ali kad bi izašlo tako nešto stvari bi se dosta promjenile
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 22:19   #14
RisingPower
čudovište
 
RisingPower's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 757
Ah, još jedno proročanstvo u stilu "the end is near"... Ništa novo...

Citiraj:
Autor Velikus Pregled postova
bila bi dobra fora kad bi hardove u kompovima zamjenili sa nekim hardovima na netu...
Meni je draža privatnost koju podaci imaju na tradicionalnim diskovima i nikada ne bih to mijenjao za nikakve solucije na netu...
__________________
Failure is always an option.
RisingPower je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 22:31   #15
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Super. Jedva cekam da nestane...onda cemo se opet druziti i nastaviti gdje smo stali ngdje oko 2000 godine,kad je net vec postao MUST HAVE TOOL i donio druzenje preko neta a ne uzivo. Ajmo da cujem brzo ,ko je jos junfer zbog neta????
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 23:39   #16
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
ljudi ajd please prestanite pušit ovu famu oko ipv6. zašto?
1) internet ni na koji način nije ugrožen nestankom ipv4 adresnog prostora
1.1) rješenje 1: uz ipv4 voziti ipv6 (ovo se već događa i sasvim je normalno u normalnim zemljama. u našoj banana-državi to još ne živi jer banana-novinari moraju o nečemu pisati, a banana-manageri dobiti svoj banana-mito kako bi odabrali vendora ipv6 opreme). na ipv6 se ne mora "prijeći" to je samo nešto što se mora voziti pored ipv4 i već sada najnormalnije radi pod svim operacijskim sustavima. jedino što naši provideri još nisu upgrade-ali svoju opremu. ali imaju vremena
1.2) backup rješenje: trenutne ipv4 adrese početi rigoroznije dijeliti i napraviti reviziju podijeljenih adresa, te više ne stavljati svaki server na zasebnu IP adresu iz IANA/RIPE/whatever range-a, nego ga voziti iza NAT-a. na taj način bi čak i google-u bila dovoljna samo jedna IP adresa. ok, možda ne jedna, ali im ne bi trebao cijeli range.

2) nema nikakve potrebe kupovati nove routere/OS-ove/bilo kakvu opremu. ipv6 je najobičniji protokol i ako netko nije sišao s pameti (a toliko ni t-com ne može sići), ovo će biti riješeno najobičnijim upgrade-om firmware-a. također, nema nikakve žurbe jer neće biti nikakvog naglog prelaska, nego će se polako pojavljivati sve više servisa koji su na ipv6, pa će tako i ljudi polako prelaziti na ipv6. kao što ranije rekoh, prognoze poput "samo 3 godine" su beskrajno glupe jer će servis po servis polako prelaziti na ipv6 i ipv4 će doživjeti prirodni phase-out prije nego što se uopće dođe blizu granice adresnog prostora.

3) ne vjerujte informacijama iz večernjaka/indexa/cneta/ostalih jer je u većini slučajeva stvar toliko izvučena iz konteksta da je informacija neprepoznatljiva
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 23:49   #17
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Hvala, Horza, odlično objašnjeno.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 23:52   #18
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Hvala, Horza, odlično objašnjeno.
Pridružujem se pohvalama
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2008., 23:56   #19
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Hvala, Horza, odlično objašnjeno.
argh. sorry kaj sam išo sjekirom, subota je a ja na poslu nisam mislio da bude zlonamjerno, nego samo da malo razjasnim jer već mjesecima to čitam po svim mogućim portalima i novinama, ko da je nešto novo, a to je već godinama poznato i ni po čemu u ovom trenutku nije hitnije nego što je bilo prije 2-3 godine.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2008., 00:17   #20
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
argh. sorry kaj sam išo sjekirom, subota je a ja na poslu nisam mislio da bude zlonamjerno, nego samo da malo razjasnim jer već mjesecima to čitam po svim mogućim portalima i novinama, ko da je nešto novo, a to je već godinama poznato i ni po čemu u ovom trenutku nije hitnije nego što je bilo prije 2-3 godine.
Netko je rasvijeetlit situaciju
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2008., 19:37   #21
duffy
Brum brum...
 
duffy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 582
Citiraj:
Autor kyz0 Pregled postova
Ne brinite, neće nestat interneta

nevjerujam ja tebi .... ne znam najbolje skiniti internet i posnimati na DVD-ove ak nestane imati cu kod kuce.

Kad ga skinem prodajem (samo komplet za 100kn)




mah to su vam sve gluposti ljudi .... kao Y2K ... sve se na kraju rijesi.
duffy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na