Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.02.2011., 21:27   #1
Anghx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 72
Hlađenje na CM Elite 430 i za 1090T

Kako riješiti hlađenje na ovom kućištu:


Kućište COOLERMASTER Elite 430 RC-430-KWN1, MIDI, crno, plexi, bez PS
U njega ide:
MBO Asrock 880G EXTREME3 - AMD 880G, AMD SB850, ATX, FSB 2600, Dual
CPU Procesor AMD Phenom II X6 1090T , socket AM3, 3.2Ghz, 9MB black
RAM DDR3 8GB (2x4GB) Kingmax, 1600MHz, CL9.0
GPU Sapphire HD 6850, 1GB GDDR5 256bit, Dual Link DVI + HDMI + DP
HDD HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1Tb 7200rpm 32MB cache Serial ATA II
PS Napajanje SEASONIC 520W, SS-520GB, S12 II, aktivni PFC
DVD DVD upisivač LG GH22NS, DVD±RW, 22x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R

Ako se ne varam uz to kućište ne dolazi nijedan ventilator. Koliko komada kupiti i kako postaviti? Uz to trebao bih uzeti i nešto za procesor pa može preporuka. Ne mislim clockati ništa pretjerano. Znači da sve radi relativno tiho.
Anghx je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2011., 21:36   #2
fran123456
Premija
 
fran123456's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,631
Pa radi prema skici. Stavi sve ventilatore osim ovih na stranici. Uzimaj 120mm /1200 RPM a S-Flexove ako imas para.

A za procesor recimo Scythe Shuriken ako hoces tisinu.
__________________
K: 7950GX2, 8800 Ultra, GTX295
fran123456 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.02.2011., 00:46   #3
Anghx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 72
S-Flex nađem u Linksu ali ima samo 800 i 1900 rpm, nešto drugo? Po mogućnosti ADM ili Links. Na stranici
http://www.tomshardware.com/forum/29...r-master-elite
našao sam nešto o spajanju ventilatora na to kućište s tim da je tu i neko vodeno hlađenje u igri. Piše da treba imati više ventilatora koji upuhuju zrak i prijedlog je bio 2 "upuha" i jedan ispuh ili čak 3 "upuha" i jedan ispuh, dok je jedan ili 2 otvora prazno.

Možda još neki prijedlog za CPU cooler? Kakav je Samurai?
Anghx je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2011., 06:18   #4
djohum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 66
Što se tiče ventova neznam šta da ti preporučim spektar je preširok, uzmi bilo šta, ubaciš neki potenciometar, home made ili gotovi proizvod bit češ zadovoljan.

Ja imam naprijed usisni 14cm, Syteche katanu 2 na procu, ispušni na kućištu 12cm, te napajanje 12 il 14 lago bi ti sada.

ali kvaka, prednji 14 i stražnji imaju isti dovod struje, povezani sa kip šalterom na 3 položaja. 1. 12V 2. 0V 3. 5V . tako da mi pretežito radi u položaju od 5V ili 0V kada radim nešto nezahtjevno, net i filmovi ili download torenta dok spavam. a 12V kad se radi nešto zahtjevno da komponente cvile.

U vezi tvog kućišta... Nadam se da donji ventilator u podnožju kućišta, ali uglavnom svi usisni da imaju "filter" prašine.

Dat ću primjer jednostavan koji je primjer kod mene, ali primjenjiv na svim korisnicima (osim onih koji drže komp u STERILNOJ sobi). XD

Moje kućište ima samo tzv. nano prašinu u sebi. Imam Soprano DXa i morao sam sve rupe pokrpati mrežicom tj. filterom, zašto? E pa zato što Domba kreten ima čupavac ogroman u sobi koji uvijek pokupi svu prašinu, i naravno cirkulacija zraka hodanje, bla bla kak to ide... usiso mi dosad komp... i one mucice od čupavca... zamračio sam jednom gadno. moro sam kompresor palit da sve očistim. ugl, uz soprano na prednji vent od cm dolazi taj filter, ali na sve ostale rupe itd ne. pa sam tako, otišo u bivši nama pevec XD i kupio onu kutiju sa mrežicom za komarce, fino uzeo najmanje dimenzije koje su imali i poduplao naravno da se preklapaju, izrezo, polijepio u kućište i nema prašine

Iako mi komp jeste podignut od tla, desetak centi, i lijevo i desno je drvo, ipak je vukao tu prašinu i mucice, ovako sam si riješio problem.

kolega jedan, kupi kompić, ima čuku, i obični tepison, mjesec dana komp trebamo mu ugradit wifi card. kad sam otvorio kutiju dobro da grinje nisu počele iskakat iz čumeza prašine. tako da svakom tko mi kompić donese na servis savjetujem da skokne do neke trgovine i traži tu super mrežicu. ljudi odu, bace 20kn (npr. neznam cijene) i fino su sretni i zadovoljni i nemaju brige oko čišćenja.

Čemu sva moja priča? Pa ovako, sva AIR hlađenja imaju tu manu što cirkuliraju zrak iz prostorije kroz računalo, tako i da ti je komp na povišenom, ili na tlu neigra ulogu, povuče prašinu. Zato moj topli savjet, odi kupi mrežicu za komarce, polijepi ispred ventova, nečeš požalit.

I da btw, odlično kučište, što se tiče cirkulacije odlično je tehnički gledano.
__________________
djohum je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2011., 13:33   #5
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Citiraj:
Autor fran123456 Pregled postova
Pa radi prema skici. Stavi sve ventilatore osim ovih na stranici. Uzimaj 120mm /1200 RPM a S-Flexove ako imas para.

A za procesor recimo Scythe Shuriken ako hoces tisinu.
Ako misliš na Big shuriken, za te pare, a to je 250kn, bolje ići na polovnog mugena, 212+ ili tak nešta...
Ako hoće novi cooler, onda scythe rasetsu http://www.frostytech.com/articlevie...articleID=2554

http://www.links.hr/index.php?option...kl=050.903.200

Rekao bih da je ovo novi bang for the buck tihi cooler,još ako neće clockati..ihhh.
Što se tiče samog kućišta, ja bi stavio jedan 120mm vent naprijed, jedan gore i jedan straga, sve spojit na potencimetar tipa Scythe Kaze Q, filtere na sve ventove i filter ispod napajanja.

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 27.02.2011. u 13:49.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2011., 16:02   #6
Anghx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 72
@djohum
Hvala na ovom detaljnom odgovoru. Našao sam na službenoj stranici ovu sliku:

Piše da ima filtre na gornjim i donjim usisima. Koliko mogu shvatiti s kućištem bi trebala doći 2 ventilatora, jedan naprijed za usis i jedan nazad za ispuh. Valjda i taj naprijed ima neki filtar, a ako nema nešto ću staviti. E sad ne razumijem ako piše da je gore usis zašto je na donjoj slici nacrtano da zrak tamo izlazi. Šta će filtar na ispuhu?

@BojanZD
Dobar prijedlog za Kaze Q, to ću uzeti ako se bude moglo složiti. Predlažeš da dva ventilatora gore budu ispuh, a naprijed usis? Ili je gore isto usisni ventilator? Pročitao sam da bi trebalo biti više usisnih da se stvori veći tlak unutra da prašina ne može ulaziti, je li to točno? Kako bi bilo staviti osim usisnog naprijed i ispuha iza, jedan dolje za usis i ništa drugo?

Povremeno izvodim kompleksne izračune pa ću na ovom računalu potpuno iskoristiti svih 6 jezgara i možda ostavljati komp upaljen cijelu noć/dan da računa, a možda i lagani OC ne bi bio na odmet da se sve ubrza. Kad se ne bavim s time vjerojatno bih vratio stock frekvenciju. Taj Rasetsu zvuči dobro u tom review-u, al ne znam otkud loše ocjene na stranici Linksa? Koliko bi se dalo klokati s njim i može li podnijeti ovakav rad?
Anghx je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2011., 23:29   #7
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Citiraj:
Autor Anghx Pregled postova
@djohum
Hvala na ovom detaljnom odgovoru. Našao sam na službenoj stranici ovu sliku:

Piše da ima filtre na gornjim i donjim usisima. Koliko mogu shvatiti s kućištem bi trebala doći 2 ventilatora, jedan naprijed za usis i jedan nazad za ispuh. Valjda i taj naprijed ima neki filtar, a ako nema nešto ću staviti. E sad ne razumijem ako piše da je gore usis zašto je na donjoj slici nacrtano da zrak tamo izlazi. Šta će filtar na ispuhu?

@BojanZD
Dobar prijedlog za Kaze Q, to ću uzeti ako se bude moglo složiti. Predlažeš da dva ventilatora gore budu ispuh, a naprijed usis? Ili je gore isto usisni ventilator? Pročitao sam da bi trebalo biti više usisnih da se stvori veći tlak unutra da prašina ne može ulaziti, je li to točno? Kako bi bilo staviti osim usisnog naprijed i ispuha iza, jedan dolje za usis i ništa drugo?

Povremeno izvodim kompleksne izračune pa ću na ovom računalu potpuno iskoristiti svih 6 jezgara i možda ostavljati komp upaljen cijelu noć/dan da računa, a možda i lagani OC ne bi bio na odmet da se sve ubrza. Kad se ne bavim s time vjerojatno bih vratio stock frekvenciju. Taj Rasetsu zvuči dobro u tom review-u, al ne znam otkud loše ocjene na stranici Linksa? Koliko bi se dalo klokati s njim i može li podnijeti ovakav rad?
Uvijek je bolje da imaš više ventova za ispuh nego za usis iz razloga što će ventovi koji izvlače zrak samim time i uvlačiti zrak u kućište te raditi protok.
Znači, dovoljan će bit jedan 120 ili 140mm usisni vent dolje naprijed, te po jedan 120-140mm vent straga gore i na samoj gornjoj strani kućišta iznad CPU coolera.
Na prašinu nemoš puno utjecati osim da staviš filtere-to ovisi o konstrukciji kućišta, smještaju u sobi, al svakako ćeš morat barem jednom godišnje otvorit komp i počistit, to nas sve muči i nuspojava je zračnog hlađena.
Ocjene sa links stranice nemoj uzimati preozbiljno jer mislim da za pozadinu nemaju nikakav test za potkrijepit te ocjene.
Rasetsu je tek nedavno došao na tržište pa neznam kako će se ponašati tijekom OC-a, al kako u onom linkanom testu kažu da zaostaje samo 3 stupnja za ponajboljim coolerima, to je jasan pokazatelj da za tu lovu nema bolje,ako novo kupuješ.
Ako ipak želiš 100% bit siguran,pogledaj temu o zračnim hladnjacima pa se odluči.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2011., 00:16   #8
Anghx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 72
Sve mi je jasno, puno hvala!
Anghx je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2011., 10:42   #9
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,359
Zna li tko mozda dali bi u to kuciste stala Ninja 3, tj. dali bi mogao staviti gore na ispuh dvije 12ice? Vent Ninje bi puhao direkt prema njima

EDIT: Nemre tu stat Ninja da se ubijes, sranje...
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Zadnje izmijenjeno od: HCS. 28.02.2011. u 12:27.
HCS je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2011., 22:17   #10
Anghx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 72
Koliko je visok Ninja 3? Imam kućište tu ispred sebe al nemam još matičnu i procesor da pogledam točno koliko ima mjesta, ali čini mi se da bi stao ako je 12cm. Mogu ti javiti ovih dana točno kada sve stigne.
Anghx je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2011., 16:29   #11
Anghx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 72
Stao bi ali na knap ako je visina 16 cm, piše u uputama da cpu cooler ne smije biti viši od 163 mm.
Anghx je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na