Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.01.2017., 18:46   #1681
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Citiraj:
Autor ante_os Pregled postova
Izgleda da je bio problem u UTP kabelu kojim sam spajao switch i router. Jučer navečer sam zamijenio kabel i evo cijeli dan danas sve radi. Je li to moguće?
A moguće je
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2017., 21:35   #1682
ante_os
Registered User
Moj komp
 
ante_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: na marsu....
Postovi: 37
Nažalost bilo je prejednostavno da bi bilo istinito. Opet ne radi. Sad ću direktno spojiti kompjuter sa routerom putem kabela da vidim dokle će raditi. Već sam izludio i ne znam što više uraditi. Neki klinac je očito na relaciji router-switch. Acces point (tp link) koji sam konfigurirao na katu nema veze sa ovim prekidima veze.
ante_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.01.2017., 23:41   #1683
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,568
prema mom iskustvu speedport ima problema i u bridge modu ,kod mene je jedino rešenje bilo switch na ont pa paralelno speedport i vlastiti router na switch,
i gle čuda i t-comovi dns-ovi rade bolje i brže od googleovih i evo već skoro pa već 6 mjeseci bez ispadanja.switch je neka kineska gb šuga buga al šljaka čak se ni ne grije .
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2017., 15:03   #1684
ante_os
Registered User
Moj komp
 
ante_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: na marsu....
Postovi: 37
Posljednji update: maloprije opet nije radilo. Sada sam samo isključio iz speedšrota utp kabel koji povezuje switch i speedšrot i odmah ga ponovno uključio i sve je proradilo. Ima li tko ideju?
ante_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2017., 19:38   #1685
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Nađi / posudi neki drugi router i složi ga barem samo za internet na "neko vrijeme".
Da sad ne tražim jesi li na xDSL ili optici.
Takav test će ti sve reći.
Obzirom na cijeli spisak "bisera" ovog smetja od routera lako moguće da treba dodati blokavanje switch - a i/ili Lan port(ova).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2017., 21:16   #1686
dur
Registered User
 
dur's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Zgb
Postovi: 75
Spoji komp na switch pa probaj dal radi. I provjeri si kabel koji ide od switch-a prema ap-u.
dur je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2017., 00:57   #1687
ante_os
Registered User
Moj komp
 
ante_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: na marsu....
Postovi: 37
Citiraj:
Autor dur Pregled postova
Spoji komp na switch pa probaj dal radi. I provjeri si kabel koji ide od switch-a prema ap-u.
Sve kombinacije su isprobane i radi neko vrijeme i onda opet prestane raditi.
ante_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2017., 10:09   #1688
dur
Registered User
 
dur's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Zgb
Postovi: 75
Čudno, ako od nekog možeš nabavit crossover kabel, probaj stavit njega između speedport-a i switch-a pa spojit komp na switch i vidjet dal onda radi. S netstat naredbom možes dobit statistike konekcije, posebno netstat -e da vidiš dal ima odbačenih ili grešaka, ne bi ih trebalo biti.
dur je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2017., 12:57   #1689
HyperX
Registered User
Moj komp
 
HyperX's Avatar
 
Datum registracije: May 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 78
Mislite li može li se ovaj router spojiti direktno u ont i preko njega imati televiziju i internet na optici? Maknuo bi speedporta, a telefon znam da neće raditi i ne treba mi jer ga ne i ovako ne koristim, samo nikako ne mogu naći mogu li se na njemu namjestiti portovi za maxtv i internet?

http://www.dlink.com/uk/en/products/...gigabit-router

I solucija broj dva na kojem vjerujem da se sigurno može...

https://www.asus.com/Networking/RTN18U/
__________________
HyperX je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2017., 14:22   #1690
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Gledam manual za taj DIR-842 V1 (postoji i V2), nema ni riječi o podešavanju Vlan - ova.
Valjda ne treba naglašavati da je to nužno da bi podesio i da stvar radi.

Za ASUS (i neke druge njihove modele) RT-N18U ima više sreće.
Ako već nije u uređaju, treba ubaciti noviji / zadnji fw koji omogućuje podešavanje 2 ili sve 3 usluge (Internet - IpTv - VoIp).

Vjerojatno info ima na više mjesta, ovo je Google izbacio među prvima:
https://translate.google.com/transla...r/&prev=search
https://translate.googleusercontent....EhP0kLkn8sb7rA
https://translate.googleusercontent....sb7rA#p2804418

Na službenom supportu provjeri jeli možda treba prvo ubaciti neku među verziju, ovisi koji je fw u uređaju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2017., 15:31   #1691
chem1990
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: moon
Postovi: 43
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
prema mom iskustvu speedport ima problema i u bridge modu ,kod mene je jedino rešenje bilo switch na ont pa paralelno speedport i vlastiti router na switch,
i gle čuda i t-comovi dns-ovi rade bolje i brže od googleovih i evo već skoro pa već 6 mjeseci bez ispadanja.switch je neka kineska gb šuga buga al šljaka čak se ni ne grije .
ne kontam zasto switch... 500 puta sam napisao valjda... router u ont, a speedport u lan od routera, setiran sa vlan-om kako treba za telefon.

Citiraj:
Autor HyperX
Mislite li može li se ovaj router spojiti direktno u ont i preko njega imati televiziju i internet na optici? Maknuo bi speedporta, a telefon znam da neće raditi i ne treba mi jer ga ne i ovako ne koristim, samo nikako ne mogu naći mogu li se na njemu namjestiti portovi za maxtv i internet?

http://www.dlink.com/uk/en/products/...gigabit-router

I solucija broj dva na kojem vjerujem da se sigurno može...

https://www.asus.com/Networking/RTN18U/
Odi na openwrt stranicu i nadi router koji moze imat openwrt na sebi.... dd-ert nemoj gledat,gledaj osim ako router ima broadcom chipset onda vlan radi i na dd-wrt-u.

za dlink mislim da mozda moze openwrt gore a za asus ne, tj ne radi wi fi
chem1990 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2017., 19:54   #1692
HyperX
Registered User
Moj komp
 
HyperX's Avatar
 
Datum registracije: May 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 78
Po vama prijedlog koji da uzmem od predloženih? Znam da mora imati opciju tog vlan tagganja, ima li negdje neki tutorial za to namještanje, pa da mi proradi maxtv i internet kada to spojim? I što znači to da ne radi Wifi?
__________________

Zadnje izmijenjeno od: HyperX. 31.01.2017. u 19:59.
HyperX je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2017., 20:18   #1693
BUG
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: CROATIA
Postovi: 63
Citiraj:
Autor chem1990 Pregled postova
... 500 puta sam napisao valjda... router u ont, a speedport u lan od routera, setiran sa vlan-om kako treba za telefon.
Da, spominjao si, alli ne mogu nigdje pronaći barem u globalu kako to uradit, tj. koje vlanove treba tagirat da voip na speedportu radi u seriji nakon vlastitog routera? Meni je ok zasad, imam onaj ont sa više izlaza pa radi paraleno routeri, ali bih htio zbog lokacije u stanu stavit bliže mojem routeru i telefon.

Hvala.
BUG je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2017., 21:18   #1694
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,568
Citiraj:
Autor chem1990 Pregled postova
za dlink mislim da mozda moze openwrt gore a za asus ne, tj ne radi wi fi
za asus ima sasvim solidni merlin wrt i s njim radi sve a i najednostavnije je postaviti sve radi maxtv radi,internet radi wifi bez greške, za modele s voipom nisam još čuo da ga je netko nabavio kod nas pa neznam dal telefon radi,
i asus ima sasvim solidni stock firmware koji omogučava taganje s stime direktno spajanje na ont za internet i maxtv.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2017., 21:28   #1695
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Mislim da ni nemaju modele sa VoIp - om.
Ako hoćeš / trebaš setup za sve 3 usluge "preko" njega onda treba fw šta sam linkao par postova poviše. Na odr. portu propusti VoIp ...
Za 2 usluge radi im i stariji fw.
Parametre treba izvaditi iz postojećeg routera + pisali smo u ovoj i onoj Fiberland temi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2017., 17:21   #1696
chem1990
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: moon
Postovi: 43
moj savijet je wrt serija od liksys-a

https://iponcomp.hr/webshop/product/..._smart/1133284

ima ih na ebayu po jeftinije znaju se nac za cca 100eura. openwrt podrska odlican i provijereno telefon u seriji radi cak na original sw.

mozes bilo koji kupit samo da ima vlan... ja cu rado pomoc kome treba da u openwrt-u to pokusamo sredit.

jeftinija varijanta je tplink 1043nd, wireless radi ko metak

https://neutrinomobile.hr/tp-link-tl-wr1043nd.html

na verzijama v1 v2 i v3 openwrt radi a na v4 nisam siguran. treba provijerit
chem1990 je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2017., 06:27   #1697
HyperX
Registered User
Moj komp
 
HyperX's Avatar
 
Datum registracije: May 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 78
Super za ove prijedloge,vjerojatno će ovaj tp-link raditi bolje od speedporta? barem po pitanju televizije i interneta? A recite mi kako spojite telefon na ove routere kada nemaju tel. priključak?
__________________
HyperX je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2017., 11:13   #1698
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
TP-Link TL-WR1043ND je odličan uređaj iz starije generacije, mislim prvi koji je imao GB WAN i Lan portove. Za internet će raditi 100% bolje od Speedšrota.
Jedino provjeri jeli podržava Vlan - ove i duplu konekciju radi MaxTv - a.
Opet kažem dobro provjeri prije nabavke da nebude problema.
Prije spominjani Asus - i to imaju.

Ovo za tel. / VoIp se rješava ovisno o situaciji:
a) ako je optika i ONT stari Ericsson sa više Lan portova - na jedan port iz ONT - a staviš svoj router za Internet + eventualno MaxTv,
za VoIp ostaviš Speedšrot na kojem je samo VoIp aktivan (eventualno i MaxTv), a ostalo deaktivirano ili neki drugi VoIp uređaj

b) ako je optika i novi ONT sa jednim Lan - om ili Vdsl - novi uređaj mora podržavati Vlan - ove i više istovremenih konekcija, napomene kao gore,
za VoIp novi uređaj mora moći propustiti odr. VoIp Vlan na jedan Lan port na koji staviš Speedšrot (VAN konfig) ili neki drugi VoIp uređaj

Imaš dosta primjera i objašnjenja šta i kao u ovoj i Fiberland temi pa prouči.
U početku sve skupa izgleda zamršeno i komplicirano ali kad pohvataš konce je lakše
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2017., 14:36   #1699
HyperX
Registered User
Moj komp
 
HyperX's Avatar
 
Datum registracije: May 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 78
Hvala na odgovoru, neću spajati telefon ako kupim drugi router, ali mi je bilo čudno kako spojiti telefon direktno na drugi router, ali vidim da ipak treba speedport za to. Kupiti ću neki od asusa pa makar znam da ima sve što mi treba. Imam onaj dlink crni ont s jednim lan izlazom, i na njega ću spojiti asus router, a na asusa maxtv i televiziju preko žice. Drugo mi više ne treba,samo da mi je bolji od speedporta...
__________________
HyperX je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2017., 19:34   #1700
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Najbolje da kopiraš nečije uspješno rješenje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2017., 01:38   #1701
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,568
Citiraj:
Autor chem1990 Pregled postova
ne kontam zasto switch... 500 puta sam napisao valjda... router u ont, a speedport u lan od routera, setiran sa vlan-om kako treba za telefon.
zato kaj zadnji puta kad su mi vratili fw. na 038 prilikom restarta nakon updata na .038 atomatski se vratio na .039,i od onada mi više nisu htjeli vračati firmware,a i plus je taj da preko speedporta mogu i maxtv koristiti pa mi ostane port više na mom ruteru,sutra ili u ponedjeljak ču dobiti TP-Link AV1000 2-Port Gigabit Passthrough Powerline Starter Kit,pa ćemo da probamo ,dal je moguće preko njega se riješiti kanalica i paralelno spojiti speedport i vlastiti ruter ,zamišljeno ovako ont na sam ulaz u stan ,prvi šteker mi je odmah kraj ulaznih vratiju pa ako sve prođe kak treba mogu birati gdje će mi biti router u stanu neću više biti osuđen na jedno mjesto,ako prođe paralelno spajanje piknem još jedan uređaj i postavim speedport za tel i maxtv u jednu sobu ,a moj ruter u radnu sobu,žena dobije svoj mir ,ja dobijem svoj ,i svi preduvjeti za dug i sretan brak su tu

p.s. tendencija mi više nije dobiti voip(klasični telefon mi je totalno nepotreban imam u prosjeku 10 poziva mjesečno 8(da nema speedporta ko zna dal bi bilo i tih 8) u pravilu na 08009000 + 2 ambulanta za tablete pozivi prema meni 2 mjesečno od firme za ispitivanje tržišta i tu uvijek ista tema -što mislim o HT-u),tendencija mi je sačekat kraj ugovora i preč na iskon optiku samo internet,do onda će valjda i optimi, t-com dozvoliti korišćenje optičke infrastrukture,a i nešto se prića da bi mogao i h1 biti u tom kolu pa ko da više za što manje para - ima me u budučnosti

Zadnje izmijenjeno od: skalar. 03.02.2017. u 01:57.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2017., 09:50   #1702
Eugen3
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Zg
Postovi: 3
Pozdrav. Ovako, imam navedeni router kući i to govno se ne želi prebacit u bridge mod kako spada.

Ako uključim "PPoE passthrough", ništa se ne događa čak i nakon reseta.
Zvao sam i HT da mi ga prebace u bridge mode, i kao to je prošlo, međutim onda drugi router koji sam namjenio da bude glavni neće zvati vezu iako je iskonfiguriran kako treba.

Ima li tko kave ideje?

Thx
Eugen3 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2017., 11:36   #1703
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Nesto ti ipak ne valja s tvojom konfiguracijom, jer to inace radi bez problema...

Za bilokakvu pomoc napisi relevatne podatke, jer tesko da ti neko moze citat misli da ih sazna
- koji drugi router?
- kako je spojen?
- kako je podesen?
- jel mozes preko drugog pristupit prvom?
- itd...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2017., 08:10   #1704
Eugen3
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Zg
Postovi: 3
Drugi router je Cisco serije 1800. LAN1 od Speedporta na FA0 od Cisca.
Cisco je podešen tako da je on taj da zove vezu. Config na Ciscu je ok jer sam taj isti config upotrebljavao već s drugim HT routerom (SX763).

Jel treba još što pouključivat na Speedportu?

Možda ovo?

"Allow an Internet connection on socket LAN1/link via external modem."
Eugen3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2017., 11:53   #1705
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Nemam ni jedan od ta dva routera, pa ti ne mogu tocno odgovorit, ali ova opcija je, cini mi se, da omoguci Speedportu upotrebu vanjskog a ne ugradjenog modema...

Trebao bi u Speedportu uz "PPPoE passthrough" maknut/obrisat svoj username/pass za spajanje na internet i odabrat da se spaja "on demand" (onda save settings i restart), dakle tek kad Cisco zatrazi vezu. Nista drugo se na prvom routeru ne treba podesavat, kolko je meni poznato.

Inace, prebacivanje svih HT routera u "Bridge mode" mozes napravit sam na svojoj stranici na portalu "https://moj.hrvatskitelekom.hr/".
Kad se logiras odaberes "Internet" tab, pa opciju "Postavke za WLAN modema" pa tab "Nacin rada modema" gdje mozes ukljucit ili "Routing mode" ili "Bridge mode".
To je preporucljivo napravit na tom mjestu, jer ce ti onda nakon svake promjene postavki (firmware-a) router ostati u bridge modu.

Ako ni tad ne radi, probaj drugi port na Speedportu, drugi LAN kabel, da iskljucis te trivijalnosti.

Ako ni onda ne radi, onda uz bridge mode na Speedportu, Lan1 spoji direktno na komp i na kompu napravi novu konekciju sa svojim podacima za spajanje, za daljnju dedukciju problema...

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 07.02.2017. u 15:35.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2017., 14:26   #1706
Eugen3
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Zg
Postovi: 3
Thx, proradilo je
Eugen3 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2017., 08:42   #1707
SlavenN
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Citiraj:
Autor Eugen3 Pregled postova
Thx, proradilo je
Koji dio savjeta od ovog iznad je pomogao?
Kako imaš definiranu mrežu na Speedportu, a kako na Ciscu?

thnx
SlavenN je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2017., 12:08   #1708
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,568
SlavenN u principu ako uključiš bridge mod na https://moj.hrvatskitelekom.hr/ postaviš za internet vlan id 100 moralo bi sve raditi ako se spaja svaki za sebe,ako r8000 ide iza speedporta vlan id se nepostavlja ,ako neradi zoveš 08009000 neka ga oni postave u bridge ,ako još uvijek neradi mjenja se speedport , vrlo jednostavno za wifi se mogu izmotavati ali za bridge nemogu,i kad ti dođe tehničar nepuštaš ga iz stana van dok ne proradi,a kod tebe je sa linijom sve uredu kad se r8000 spaja direktno na ont onda je sve ok
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2017., 20:22   #1709
dfranc
Premium
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Daruvar
Postovi: 308
Pozdrav svima! Ovo je moj prvi post i mozda sada ispadnem malo padobranac, ali ova tema mi se cini prikladna za pitati.

Znaci ovako: imam ZTE 931 VII od telekoma i njihov internet te sam danas nabavio ovaj speedport W724V Type Ci. S obzirom da je zte u prvoj kući, postoji li mogucnost da ovaj speedport bude kao neki AP ili repeater u drugoj kuci? Treba naglasiti kako imam vec provucen kabel iz zte-a iz jedne kuce u drugu koji zelim ustekati u ovog speedporta. Najvise me brine svo to konfiguiranje pa me zanima koji bi bio najbezbolniji nacin? Inace dosta pratim informatiku, ali u mreze nisam bas upucen, tak da hvala unaprijed svima na pomoci!


Ovo je upitano od @darevk??????





Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
jednostavno.. ako je glavni zte .. ovaj speed port uključi na lan1/lan1 recimo .. i u speedportu pogasi dhcp, pozivanje neta
i bitno da su u istom subnetu .. primjer 192.168.1.1 / 255.255.255.0 za zte
a drugi neka bude 192.168.1.2 / 255.255.255.0
Dali bi ova kombinacija radila,i jeli to izvedivo.Nemogu nači kako ugasiti pozivanje neta u speedportu.Lp

Zadnje izmijenjeno od: dfranc. 16.02.2017. u 20:28.
dfranc je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2017., 20:31   #1710
nenadv99
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: zadar
Postovi: 129
pozdrav
tehnicar tcoma mi je pustio brzinu od 40mbita, navodno mogu i do 70 imati ali mi ovaj ruter ne postize brzinu od 40, mjerenje krene sa oko 35mbita ali odmah padne na 20 i tu je brzina konstantna do kraja mjerenja.
jeli to do rutera ili neceg drugog?

Zadnje izmijenjeno od: nenadv99. 16.02.2017. u 20:45.
nenadv99 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na