Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.08.2014., 14:11   #11701
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Šta fali Cliu?
Ništa,ima cajger za razliku od onog poluproizvoda od Jaguara!
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 16:41   #11702
TheEmpress
Premium
Moj komp
 
TheEmpress's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 24
Dakle, kod kupovanja auta od frenda, kakve sve procedure treba proć? Kupit u knjižari kupoprodajni ugovor, potpisat i ovjerit kod bilježnika, onda sa svim tim papirima i papirima s tehničkog na policiju, njima platit kolko već treba i to je to? Ne treba nikakve dodatne kerefeke izvodit i ne znam kaj?
__________________
“I think we can put our differences behind us. For science. You monster.”
TheEmpress je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.08.2014., 16:54   #11703
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Jok.

Uzmeš KP ugovor, frend ti ga ispuni i ovjeri kod bilježnika, ti se samo potpišeš, čak ne moraš ni ić kod bilježnika. Ali traži frenda da napravi bar dvije ovjerene kopije KP ugovora.
Onda malo birokracije, ideš u poreznu di ti teta na šalteru veli kolko po njima auto vrijedi, ti platiš 5% poreza na to.
Onda ideš u policiju upisat sebe ko novog vlasnika.

hint: ako ti frend ostavlja tablice(najjednostavnija metoda) onda nek u napomenu na KP napiše da prodavatelj ostavlja tablice kupcu.
Imaš 15 dana od bilježnika da obaviš poreznu i policiju.
Eventualno ti ostaje još otić u osiguranje da ti isprintaju novu zelenu kartu.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 17:11   #11704
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707


Prilično dobro izgleda ovaj Huracan. Dobro mu je i ime.


Inače... Nisu mi jasni ljudi koji se žele ubacit na autocestu sa 70km/h u gužvu koja vozi 110-130km/h. Šta radit iza tih ljudi? Ako lupim po kočnici i ostavim dosta razmaka između tog auta i mene moj jadan auto ne može ubrzat prije kraja trake za pridruživanje. Ako se vozim iza tog auta samo riskiram da će netko mene pobrat radi tog idiota ispred. Sva sreća da ljudi skuže idiote pa se pomaknu ulijevo čak i u gužvi, a ovi pred koje iskoči imaju dosta dobre kočnice.

Zadnje izmijenjeno od: IcyTexx. 28.08.2014. u 17:27.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 17:34   #11705
TheEmpress
Premium
Moj komp
 
TheEmpress's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 24
Citiraj:
Autor tech Pregled postova
Jok.

Uzmeš KP ugovor, frend ti ga ispuni i ovjeri kod bilježnika, ti se samo potpišeš, čak ne moraš ni ić kod bilježnika. Ali traži frenda da napravi bar dvije ovjerene kopije KP ugovora.
Onda malo birokracije, ideš u poreznu di ti teta na šalteru veli kolko po njima auto vrijedi, ti platiš 5% poreza na to.
Onda ideš u policiju upisat sebe ko novog vlasnika.

hint: ako ti frend ostavlja tablice(najjednostavnija metoda) onda nek u napomenu na KP napiše da prodavatelj ostavlja tablice kupcu.
Imaš 15 dana od bilježnika da obaviš poreznu i policiju.
Eventualno ti ostaje još otić u osiguranje da ti isprintaju novu zelenu kartu.
Eeek, porez sam zaboravila. Okej, tenkju.
__________________
“I think we can put our differences behind us. For science. You monster.”
TheEmpress je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 19:11   #11706
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Malo da prekinem priču o cajgerima i da Vas priupitam za savjet. Tražim polovni auto, cifra od 4000 do 6000€. Od najvažnijih karakteristika, tražim pouzdan auto (u pravilu, tu podrazumjevam da nema neku tvorničku grešku ili da nema 90% nezadovoljnih korisnika), sa relativno jeftinim održavanjem i da nije baš najmanja klasa jer ga ipak planiram imati barem 5 godina. Ponavljam, manje mi je važno kakva je oprema (trebam klimu i ABS), plastika unutra, već samo da je auto spreman za 100 000km u najbolju ruku. 90% vožnje će biti Zagreb - Sv. Nedjelja, na posao. Imam 200m do Slavonske i onda dalje samo ravno sljedećih 17km, pola toga je i autoput.

Ono što mi je upalo u oko, a većinu sam i probao voziti (probao sam i neke druge, ali su se oni pokazali totalno neodržavani ili čak dosta uništeni auti, a svi su bili oko 70 000-80 000km i 5-6 godina starosti). Nekako tako i ciljam aute, 5-6 godina max, ~100 000km max.

Do sada sam naletio na par dobrih autiju:
1. Opel Astra Classic 1.4 Twinport, 2009. godina (G serija, 90KS) - ~69 000km, 5400€ - održavano vozilo i stvarno ide bez ikakvih zvukova i čudnog ponašanja. U prilog ide to što smo imali 3 takve službene u staroj firmi i to su motori koji su išli 250 000km dok se nisu raspali (točnije jedan je pukao motor, drugom na istoj kilometraži getriba, a treći vozi sad već 300 000km), a voženi su uvijek po autocesti koliko ide. Jedino mi je nepoznato koliko to troši.

2. Škoda Fabia Combi 1.2 HTP (75KS), 2011. godina - 33 000km, 52 000kn - auto praktički nov, malo km. Znam da ste svi protiv 3 cilindra, ali doma imam istu Fabiu (isti 1.2 motor sa 51kW) samo 2008. godište i to je auto koji sa 7 godina ima 70 000km bez da je bilo kakvu naznaku problema pokazao. Redovito svake godine servis od 600-800kn (filteri i ulje) i to je to. Ok, trebam čekati 150 000km, ali svejedno, čisto da pokažem da nisam naviknut na jake aute i da to ne tražim.

3. Clio 1.5dCi SW, 2009. godište, motor od 86KS (ili 85 kako već gdje piše), 110 000km - Ovaj auto mi je nepoznanica. Definitivno najjači opremom (a opet, manje važno jer klimu i ABS ima svaki od ovih). Načitao sam se uglavnom jako negativnih komentara na stare verzije motora (točnije turbina) kao i općenito lošu podršku Renaulta i iznenađujuće servise. No znam da je to motor koji jako malo troši, odlično ide i to me kopka jer razlika može biti pa skoro i 3L na 100km ako je suditi kako vozim benzinca od 75KS. Kad bih znao da će držati 100 000km, sad bih ga kupio odma. Odlično izgleda taj karavan, ima iza prostora za ljude. Baš mi je jako lijep auto.

Tako da ono, Astru sam vozio u firmi al nikada nisam cijeli tank da vidim koliko troši. I auto je bio rudimentaran, ali je eto, stvarno odradio svoje bez ikakvih većih sranja. Benzinski atmosferac i čini mi se da ne bi bio loša opcija. To je zadnja godina stare linije G, valjda su sve ispravili. Jači je od Fabije, a trebao bi trošiti tu negdje.

Fabiu imam sam i vozim je. Da bi htio ponekad malo više od 75KS, da ali rijetko. Potrošnja mi je čak i ok (u gradu, ali van špice je 8L/100km, na otvorenom najniže 5,5L/100km, najčešće 6L; Autoput je 110-120kmh oko 6.5-7.5L). Ne divljam naravno, vozim u gradu i međugradske između 2000 i 2500 o/min, jedino autoput je ono 3500 okretaja za 110-120kmh). Ono, auto je vozio 5 bajkova (4 na krovu) i 5 ljudi sa torbama pa smo stigli di treba. Pouzdan mi je auto i to mi je najveći plus. A opet, polovni pa o pouzdanosti, tu može biti svega i svjestan sam.

Clio mi je interesantan jer je karavan te jak i štedljiv motor, ali načitao sam se horora o turbinama i cijenama servisa od 2000-10 000kn.
Od ostalih autiju gledao sam Škode 1.4TDI sa oko 100 000km, ali nisam niti jednog vozio. 3 cilindra i trebao bi biti štedljiviji barem za 2L od mog benzinca. Suzuki Swift je isto u tom rangu cijene, ali bojim se da bi mi bio odostraga premalo prostora. Kažem, imao bih ga 5 godina barem, a tu bi onda i djeca trebala doći valjda.

Nissan Note sam probao jednog ali taj je bio u jako jako lošem stanju (vjerojatno opaki sudar) tako da ne mogu suditi. Seati su mi nepoznanice, ali znam da prijatelj sa TSI motorom i Leonom plaća skoro pa 2x veću cijenu za redoviti servis nego ja (filteri, ulje i slično). Citroeni nepoznanica, Peugeot stariji se nagledao nepouzdanih i nekako bih ih preskočio. Mazda i ostalo (KIA, Hyundai) skuplje ili najmanja klasa (Ford Fiesta). Fiata ne bih, previše sitnica koje znaju nervirati i skupo koštati, iako smo bili zadovoljni sa starom Mareom i 1.6 benzincem s kojim nikada nije bilo problema. Ali sa svime ostalim - je (klima, kompjuter, hrđa).

Plan je probati Megana Sedan sa 1.6 16V motorom iz 2008., navodno su odlični motori i eventualno koju Fabiu sa tim 1.4TDI motorom.

Koristan kakav savjet ? Naravno, prije same kupnje provjera šasije u policiji, FINA-i da nije založen auto, provjera na servisu (ako netko ima dobar servis za preporučiti, javite na PM) i tek onda ide kupoprodajni ugovor.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 19:17   #11707
panda505
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
 
panda505's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Beertopia
Postovi: 2,013
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Inače... Nisu mi jasni ljudi koji se žele ubacit na autocestu sa 70km/h u gužvu koja vozi 110-130km/h. Šta radit iza tih ljudi? Ako lupim po kočnici i ostavim dosta razmaka između tog auta i mene moj jadan auto ne može ubrzat prije kraja trake za pridruživanje. Ako se vozim iza tog auta samo riskiram da će netko mene pobrat radi tog idiota ispred. Sva sreća da ljudi skuže idiote pa se pomaknu ulijevo čak i u gužvi, a ovi pred koje iskoči imaju dosta dobre kočnice.
Minimalna dopuštena brzina na autocesti je either way 60km/h.
Tak da na kraju krajeva ljudi ne rade nikakav prekršaj
__________________
54' / 74' / 90' / 2014

I'm only here to see how the story unfolds. Any self-respecting leading man would do the same.

panda505 je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 19:53   #11708
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor panda505 Pregled postova
Minimalna dopuštena brzina na autocesti je either way 60km/h.
Tak da na kraju krajeva ljudi ne rade nikakav prekršaj
Ako je max dopuštena na autocesti 130,minimalna dopuštena je na pola iliti 75.Ako ide ispod,mora 4 žmigavca upaliti.Dakle,ako ide 60 i nema sva 4 upaljena,kazna slijedi...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 20:01   #11709
TheEmpress
Premium
Moj komp
 
TheEmpress's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 24
Nema to veze s dopuštenom brzinom na autocesti.

Citiraj:
Člankom 139. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 67/08, 48/10 - Odluka UsRH i 74/11) propisano je da se autocestom, brzom cestom i cestom namijenjenom isključivo za promet motornih vozila ne smiju kretati pješaci, zaprežna vozila, bicikli i životinje, pomoćna pješačka sredstva, kao ni vozila koja ne mogu razviti brzinu kretanja veću od 60 km/h. Za sudionika u prometu koji počini prekršaj iz navedenog članka propisana je novčana kazna u iznosu od 500 kuna
Uostalom, ne znam za vas, al mene su učili u autoškoli da se u desnoj traci voze sporija vozila. Di je problem onda? Osim kaj, naravno, ima debila koji milje 70 po srednjoj ili lijevoj traci, naravno, uvijek ih ima i bit će ih. Meni više na živce idu budale koje lete iz trake u traku bez žmigavca.
__________________
“I think we can put our differences behind us. For science. You monster.”
TheEmpress je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 20:28   #11710
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
Citiraj:
Autor TheEmpress Pregled postova
Nema to veze s dopuštenom brzinom na autocesti.



Uostalom, ne znam za vas, al mene su učili u autoškoli da se u desnoj traci voze sporija vozila. Di je problem onda? Osim kaj, naravno, ima debila koji milje 70 po srednjoj ili lijevoj traci, naravno, uvijek ih ima i bit će ih. Meni više na živce idu budale koje lete iz trake u traku bez žmigavca.
Na autoputu ili generalno?
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.08.2014., 20:40   #11711
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor TheEmpress Pregled postova
Nema to veze s dopuštenom brzinom na autocesti.
Ima veze,kako ne. Koliko sam skužio ovdje nije riječ o zabrani prometovanja motokultivatorima na cestama za promet motornih vozila,ovo što ti je boldano,već općenito o brzini kretanja na cestama u općenitom smislu.Vozilo se nesmije kretati ispod polovice max dopuštene brzine a da nema upaljena sva 4 žmigavca ili ako nema žutu rotirku.Radi gužvu ako nema prepreka na cesti jelte...
O traktoru ili biciklu na autoputu je valjda bezpredmetno raspljavljati...

5. BRZINA Članak 51.

(1) Vozač je dužan brzinu kretanja vozila prilagoditi osobinama i stanju ceste, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta te gustoći prometa tako da vozilo može pravodobno zaustaviti pred svakom zaprekom koju, u konkretnim uvjetima, može predvidjeti, odnosno da može pravodobno postupiti prema prometnom pravilu ili znaku.
(2) Vozač ne smije bez opravdanih razloga voziti tako sporo da bitno usporava prometni tok ili ugrožava druge sudionike u prometu. Kada se iza vozila koje se kreće brzinom koja je manja od najveće dopuštene brzine na cesti, ili dijelu ceste po kojoj se kreće, ili manja od brzine prometnog toka vozila u prometu na tom dijelu ceste, nakupi kolona vozila koja ga ne mogu sigurno preteći, vozilo se mora na prvom pogodnom mjestu isključiti iz prometa i propustiti kolonu vozila iza sebe.
(3) Kada je brzina kretanja vozila iz prethodnog stavka manja od polovice najveće dozvoljene brzine na cesti ili dijelu ceste, vozač takvog vozila mora uključiti sve pokazivače smjera, osim kada koristi žuto rotacijsko svjetlo.
(4) Brzina kretanja vozila na cesti uz normalne prometne uvjete ne smije se ograničiti ispod 40 km na sat.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji brzinu kretanja svog vozila ne prilagodi osobinama i stanju ceste i drugim uvjetima ili ako postupi suprotno odredbama stavka 1. i 2. ovoga članka.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbi stavka 3. ovoga članka.
__________________
...help me understand the best I can...

Zadnje izmijenjeno od: Flood. 28.08.2014. u 20:49.
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 21:30   #11712
TheEmpress
Premium
Moj komp
 
TheEmpress's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 24
Citiraj:
Člankom 139. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 67/08, 48/10 - Odluka UsRH i 74/11) propisano je da se autocestom, brzom cestom i cestom namijenjenom isključivo za promet motornih vozila ne smiju kretati pješaci, zaprežna vozila, bicikli i životinje, pomoćna pješačka sredstva, kao ni vozila koja ne mogu razviti brzinu kretanja veću od 60 km/h. Za sudionika u prometu koji počini prekršaj iz navedenog članka propisana je novčana kazna u iznosu od 500 kuna
Ovo je kopirano s MUP-ove stranice. Odnosi se na sva vozila koja nemaju minimalnu brzinu od 60km/h, znači i na automobile. Prilagođavanje brzine je nekaj sasvim drugo. Ne sjećam se točno teksta iz knjige iz autoškole, al ak su u međuvremenu nekaj mijenjali, onda sam u krivu. Ali tu ti lijepo piše da je na autocestama i brzim cestama minimalna brzina 60km/h, odnosno da vozila moraju moći razviti minimalno tu brzinu da bi smjela voziti po autocesti ili brzoj cesti.

Citiraj:
Autor ozren Pregled postova
Na autoputu ili generalno?
Mislila sam za autoput. Pa kolko ja znam i kolko me instruktor učio, u desnoj traci se generalno vozi sporije, odnosno normalnom brzinom, dok je lijeva traka za preticanje odnosno bržu vožnju. Točne propise ne znam, al ovo je neko, ako ništa drugo, nepisano pravilo. Odnosno, ako mi se ne da vozit 120 po autoputu, već se vozim 90 recimo i sporija sam, vozim se desno, da nikome ne smetam.
__________________
“I think we can put our differences behind us. For science. You monster.”

Zadnje izmijenjeno od: TheEmpress. 28.08.2014. u 21:44.
TheEmpress je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2014., 21:48   #11713
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411