Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.03.2008., 15:15   #1
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,340
Problem sa Gigabyte-M55plus-S3G + Brisbane 3600+

Znaci problem se tice na nasim prostorima popularne maticne ploce Gigabyte-M55plus-S3G (rev.2.1) uparene sa Athlonom64 X2 3600+ (Brisbane)

Da ukratko opisem "povijest" bolesti...

Ploca i proc su po prilici stari oko godinu dana i do prije par dana sve 5. Ploca je inace klasicni primjerak svoje vrste, sa svim prednostima i manama koje su karakteristicne za taj model. Na nju je bio upiknut 3600+ koji je radio vise manje cijelo vrijeme klokan na 2.6 GHz, jer kako je poznato, na ga-M55plus-S3G FSB neide preko 280 MNz, pa za Athlona 3600+ na toj ploci 2.6 GHz i je neki limit.
Voltaza nije dirana, a ako je vjerovat ocitavanju temperature u BIOSu ploce ona se kretala izmedju 30-40 stupnjeva, a prst se mogao komotno drzat na hladnjaku procesora. I sve je tako radilo nekih godinu dana bez problema...

Problemi su nastupili neki dan...

Prvo mi se kompjuter ugasio (ne resetiro) dva puta onako sam od sebe... Bilo mi je cudno jer nisam primjetio da bi nestalo struje. Odmah po jednome takvome gasenju sam ga upalio i usao u BIOS i vidio da ocitava temp procesora od 70 stupnjeva. Bilo mi cudno i otvorio kuciste, stavio prst na hladnjak (najsigurnija metoda ocitavanja temperature) i hladnjak je bio toliko vruc da na njemu nije bilo moguce drzat prst. Bilo mi je full cudno jer je do toga dana sve radilo za 5...
Vratio sam proc na defaultnih 1.9 GHz i temperatura je pala na nekih 55-60... Vise nije dolazilo do gasenja kompa (ono se gasio vjerojatno zbog zastite od pregoravanja) ali temperature su bile neuobicajno visoke i dalje.

Drugi dan sam odlucio u BIOSU odlucio vratit default postavke i za divno cudo temperature su opet pale na normalu ali je gotovo nemoguc bilo kakav klok... Windowsi jedva se dizeju ako stavim FSB na 220 a i tada su nestabilni ako se komp optereti, a ako dignem FSB vise, tada dodje do login ekrana i samo se komp resetira.

Takodjer niti dizanje kompa bas nejde kao bi trebalo ako je sve i na default vrijednostima... Nekada pocne dizat Windowse ali uopce nikakve slike na ekranu nema, a nekada, pocne stekat odmah na pocetku... detektira je procesor, kolicina memorije i kada bi se trebali detektirat hardovi i optika... nista... i tako nekih 20 sec, a onda izbaci poruku:

MEDIA SHIELD ROM BIOS 6.70
COPYRIGHT (C) 2006 NVIDIA CORP.

DETECTING ARRAY...


I niti makac odatle...
Nakon reset, dva, normalno se komp digne...

Sto se tice naglog pada mogucnosti klokanja mislio sam da je razlog slabije napajanje (Cuftek 360W) nakon sto sam kupio ATI 3870, pa sam ju izvadio i probo sa integrusom, ali bezuspjesno...

Meni se sini da nesto nije u redu sa plocom, i ima garanciju i sve, al problem je u tome sto je ploca kupljena u Ve-Mili, a malo radi kako spada a malo ne, tako me strah da im ne odnosem na reklamaciju, tamo bude par tjedana i onda mi je frate pod ispravnu jer je njima par puta kada su upalili komp bootala...

Sorry na duzem postu...
Ako netko zna sto bi moglo biti... pomagaj...

Hvala
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na