Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.02.2024., 16:39   #71941
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
@CatKiller...zaboravljas kontekst kao i obicno. Nitko normalan trenutno nece dat 60k Eura za auto koji jedva igdje moze puniti. Cisti zdrav razum. Dodaj toj statistici ICE vozila pa ti bu jasno koliko je mali udio EV vozila u globalnom pogledu. Cisto da bude interesatno - uzmi u obzir kolko se novih vozila prodavalo pred 10 godina a koliko danas i utjecaj globalnih prilika na sve skupa. Nije bas sve tak jednostavno a?

Cisto fyi....Njemacka se nakon dugo vremena konacno dogovorila oko buducnosti izvora energije. Kratkorocno se radi o ocitom - cistom izvoru energije. Dugorocni cilj je izmedu ostalog proizvodnja vodika kao goriva buducnosti do 2045. Dali kaj bude od toga...vidjet cemo. No da cemo tako skoro vidjet siru primjenu vozila na vodik - ne vjerujem.

https://www.bundesregierung.de/breg-...ologie-1732248
https://www.bmwk.de/Redaktion/DE/Dos...sserstoff.html

Kaj se Toyote kao proizvodaca tice i anegdote da bi mogla postat nova Nokia...Prvo treba shvatiti karakter kupaca Toyota automobila (mene na primjer). Nije me briga sto nema sve moderne dide, posto samo zelim auto koji ce me dugo sluzit bez kvarova uz relativno prihvatljivu (pogotovo u ovo vrijeme) cijene odrzavanja (a to je moguce ako koristis jednostavnu i provjerenu tehnologiju i ne skaces na najnovije sa svima). Kolko god se novine busale i vole senzacionalizam - dugogodisnje iskustvo govori svoje. Da, ima Toyota par uzbudljivih automobila i bome se i njima zna omaknut - ali ruku na srce - srz Toyote kao branda je pouzdanost njenih automobila (i sestrinskih marki kao - Lexus). Ako kupujes auto stariji od 10 godina , dobro odrzavana Toyota je gotovo uvijek najbolji izbor za one koji traze jednostavno prijevozno sredstvo koje nece unistiti kucni budzet.


Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ajmo ukinut davanje poticaja za električna vozila koja najčešće ionako kupuju oni najbogatiji, ajmo stavit iste poreze koje plaćaju vlasnici ICE, ajmo ukinut sve dodatne namete koji plaćaju vlasnici ICE na točenje goriva, a EV ne plaća na punjenje.

Vidli bi onda kako bi dugo bilo isplativo kupovat EV.

EV je "isplativ" jedino i zato jer se umjetno pumpaju cijene ICE vozila, ništa drugo.

E da - i ovo
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2024., 17:11   #71942
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,162
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Što se tiče vodika, globalna prodaja u zadnjih par godina:

Godina_________________2021.___________2022.___________2023.
Auta na vodik__________15434___________15427____________9511
Auta na bateriju______4600000_________7300000__________9500000
Omjer 1:x ______________300_____________470_____________1000

Trend je jasan i nepobitan.
Izvor: Statista.com
Ali auti na vodik nemaju nikakvu infrastrukturu osim možda nešto sitno u Japanu. Mogu li doći kod nas na Inu i natočiti ga? Čitav zapadni svijet lobira za EV. Totalno besmislena usporedba.
Da se razumijemo, rado bih imao kuću i Model 3 (ne volim SUV-ove) da ga mogu puniti preko noći iako bih volio da nađu zamjenu za prljavi litij. Ali za sada mi se čini beskoristan proizvod iz perspektive običnog naroda koji živi po zgradama. Možda za desetak godina bude imalo smisla ako se riješi problem kapaciteta, brzine punjenja, infrastrukture itd.
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2024., 17:13   #71943
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ajmo ukinut davanje poticaja za električna vozila koja najčešće ionako kupuju oni najbogatiji, ajmo stavit iste poreze koje plaćaju vlasnici ICE, ajmo ukinut sve dodatne namete koji plaćaju vlasnici ICE na točenje goriva, a EV ne plaća na punjenje.

Vidli bi onda kako bi dugo bilo isplativo kupovat EV.

EV je "isplativ" jedino i zato jer se umjetno pumpaju cijene ICE vozila, ništa drugo.
"Poticaj" je za poravnavanje ekološke štete koja nastaje kroz korištenje fosilnih goriva. Može i bez toga, ali onda malus tj. CO2 porez na sve fosilno.

Najnovija ekološka studija: https://www.umweltbundesamt.de/press...tos-bestaetigt

Laut einer aktuellen Studie im Auftrag des Umweltbundesamtes (UBA) sind im Jahr 2020 zugelassene Elektroautos dabei um etwa 40 Prozent klimafreundlicher in ihrer Wirkung als Pkw mit Benzinmotor. Bei einem raschen Ausbau der erneuerbaren Stromerzeugung steigt dieser Klimavorteil für im Jahr 2030 zugelassene Pkw auf rund 55 Prozent.

0g CO2 je glupost, ali ako racunas Well-to-Wheel onda treba uračunati cijeli lanac vađenja, rafiniranja i opskrbe nafte, što bi jako podiglo emisije na papiru. To ne žele proizvođači automobila.
Druga najveća uloga poticaja je skaliranje i poguranac domaće industrije. Naravno ima i onih koji žele da (p)ostanemo nekonkurentni.
______________


EV je "isplativ" i bez poticaja u cjenovnim klasama gdje su se profilirali. Iskonfiguriraj npr. jedan Škoda Kodiaq s boljom motorizacijom i opremom pa javi koliko košta. U Americi je trošak Modela 3 (M3 kako bi Destro rekao ;-) ) u rangu Toyote Corolle.

Update: Konfigurirao sam online Skodu Kodiaq s anemičnim dizel automatikom, panoramom, nešto komfora i automatike, navigacijom (sigh)... 60.560 €
Link na konfiguraciju: Škoda mojih snova
Da da, nekad se može dobiti rabata kod dilera, ali to je varijabilno.

Za usporedbu - Model Y Performance je 56.000€
Evo moj referal koga zanima

Citiraj:
Use my referral link to buy a Tesla and get awards like 3 Monate für Enhanced Autopilot. https://ts.la/robert182548
Popravlja se i ponuda rabljenih, možeš kupiti 2,5 god star VW ID.4 s 40.000km za 23.000€.

Link na VW ID.4 Pure

___________

Veliki disclamer koji trebam svaki puta napisati ovdje na forumu:
Gledam sve iz Njemačke perspektive, koja je možda 5 god ispred Hrvatske ako gledamo udio BEVova u tržištu i razvoj infrastrukture.
S druge strane, Kina i Norveška su opet 5 godina ispred Njemačke, ako gledaš iz njihove perspektive, mi svi ostali smo u kamenom dobu.

To što si napisao o Toyoti kao svjetioniku pouzdanosti i racionalnosti se slažem.
Ne slažem se s njihovim pogledom na budućnost (ali tko sam ja za gospodina Toyodu).


Citiraj:
Autor d0X Pregled postova
Ali auti na vodik nemaju nikakvu infrastrukturu osim možda nešto sitno u Japanu. Mogu li doći kod nas na Inu i natočiti ga? Čitav zapadni svijet lobira za EV. Totalno besmislena usporedba.
Da se razumijemo, rado bih imao kuću i Model 3 (ne volim SUV-ove) da ga mogu puniti preko noći iako bih volio da nađu zamjenu za prljavi litij. Ali za sada mi se čini beskoristan proizvod iz perspektive običnog naroda koji živi po zgradama. Možda za desetak godina bude imalo smisla ako se riješi problem kapaciteta, brzine punjenja, infrastrukture itd.

Novi Model 3 je bomba.
Zgrade su veliki problem, pogotovo s neuređenim parkingom.

Za guste gradove je najbolje pobacati srednje brze i ultra brze punjače po parkinzima shopping centara ili parkingu poslodavca.
Dok se to ne pokrene, vozač koji živi u zgradi bez parkinga s utičnicom ne treba gledati ništa s baterijom.

Litij nije "prljav", zapravo je 5. najzastupljeniji element na zemlji. Ima ga dovoljno za napraviti 2000 auta za svakog čovjeka.
Jednom kad se izrudari i rafinira, može se reciklirati prvo kroz 2nd life baterija, nakon toga kroz reciklažu.

Bolje 500 kg koji se 95% mogu vratiti u kružnu ekonomiju nego 9300 kg neobnovljivog i zauvijek izgorenog benzina.
9300 kg = prosjecan europski auto koji trosi 6,2l / 100 km, skalirano na 200.000 km.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 07.02.2024. u 17:44. Razlog: formatiranje
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2024., 17:49   #71944
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Automobili

Postoje ljudi koji su zabrijali i samozadovoljavaju se na nova tehnološka dostignuća pa vide stvari (puno) drugačijima od većine ostalih. S druge strane ima onih drugih koje nije lako zavesti.

Poticaji su tu za to da proizvođači indirektno dobiju novce od države. Prodaje se priča da je to poticaj za kupce. Right…

Naravno da cijene rabljenih EV-ova nastavljaju padati. Cijene novih padaju zbog smanjenja ili ukidanja “poticaja” Samim time mnogi dojučerašnji EV-ovi su bili loša investicija za mnoge jer gube na vrijednosti toliko da ruše rekorde. Alfe nisu toliko gubile na vrijednosti.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2024., 18:33   #71945
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Jedan iscrpan i detaljan post pa onda jedan koji to, pa u najmanju ruku nije. Ili je samo jasan i razumljiv članovima pokreta otpora koje nije lako zavesti.
Nego, da se upecam - države indirektno daju novce proizvođačima EV-a, zašto točno i zašto im jednostavno ne daju novac direktno? Kad smo već kod toga, koja je agenda iza toga? Da pogodim, prisilno EV svima da nam smanje radijus kretanja i lakše nas nadziru, pa kad se napokon sve baterije ovoga svijeta samozapale ili svi autopilotom udaljeno upravljani EV-ovi nasuču na parkingu Velesajma zadnjim promilima baterije, stave u red dva po dva i odvedu glasat za HDZ. Također, koja je točno loša stvar u padanju cijena EV-a za nas potrošače, ne pratim?
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2024., 18:42   #71946
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
I tako pogođen munjom providnosti postaviš retoričko pitanje u kojem insinuiraš da je dobro za tebe kao potrošača kada tvom autu preko noći padne vrijednost za 10k€
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2024., 18:47   #71947
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Lol, a kojem to novom autu za obične smrtnike ne padne vrijednost? Što skuplji auto, to mu više u postotku padne vrijednost čim izađe kroz vrata salona. Ko voli nek izvoli, i tako je od kad ja znam za sebe. EV nije iznimka ni pravilo.
Što im više pada vrijednost kao rabljenim, bolje za mene. Ne razumijem zašto za tebe nije, pretpostavljam da si kupac novog?
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2024., 19:05   #71948
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
NHF ali baš lupetaš.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2024., 19:18   #71949
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg