Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.09.2023., 07:14   #1501
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Možda ti frend nije čuo da recimo 70% iznosa mora pravdat računima 😁

Nekak ne vjerujem da ti isplate cash na ruke bez ikakvih malih slova.

Znam d aje kod gradnje kuće bilo da tipa 30% dobiješ gotovinu, a ostatak pravdaš sa računima
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2023., 07:21   #1502
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Ja sam pred koju godinu za adaptaciju dobio 70% na ruke a 30% pravdao računima, Zaba je u pitanju.
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2023., 07:43   #1503
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Možda ti frend nije čuo da recimo 70% iznosa mora pravdat računima 😁

Nekak ne vjerujem da ti isplate cash na ruke bez ikakvih malih slova.

Znam d aje kod gradnje kuće bilo da tipa 30% dobiješ gotovinu, a ostatak pravdaš sa računima

Neki postotak mora pravdat računima, ne znam koji. No to je bar lako danas.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2023., 11:16   #1504
KillerLoop2807
motion graphics freak
Moj komp
 
KillerLoop2807's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kutina
Postovi: 175
Ja sam dobio 50/50 u ZABI za gradnju 2021.
KillerLoop2807 je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2023., 20:30   #1505
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 122
Isto i ja 2021 u zabi 50/50 ali hipoteka na buduću nekretninu, a frend u RBA iste godine nije morao ništa pravdati ali je išla hipoteka na drugu kuću.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2023., 21:03   #1506
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Nisam niti znao da se to tako može, otvara lijepe mogućnosti. Mislio sam da se sve mora pravdati računima.
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2023., 21:12   #1507
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Neko spominje progrupu da su ok kod tih stvari ker znaju koje banke kako posluju i mogu ti pomoći.

Ne uzimaju proviziju od tebe nego od banke.

Možeš se njima obratiti pa vidjeti kod koje banke su ti najbolji uvjeti za tvoje zahtjeve.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2023., 23:51   #1508
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
I ja trebam graditi kuću, ali bi ju sam gradio i ovo za stambeni na ruke me iznenadilo pa sam išao malo guglati uvjete u bankama i nije mi jasno kako za kamatu od 4-5% u zabi za 100000€ ispadne da moraš vratiti 135000€?

Nikad nisam dizao kredit pa isprike unaprijed ako pitam gluposti
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 00:08   #1509
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Guglaj kamatni račun
Kamata na glavnicu godisnje
Ugrubo prvu godinu ako je 4% kamate imas 4k eur na 100k
Drugu godinu ti je glavnica pala na bubam 90k pa imas 3.6k kamate


I onda kroz 10 godina ako je otplata 10 godina zbrojis sve godisnje kamate i glavnicu i dodjes do 135k
Prvo otplacujes vise kamate nego glavnice,jer je i veca glavnica...kasnije se otplacuje vise glavnice a manje kamate. Jer imas fiksni anuitet mjesecno npr 400 eur. A mozes i umjesto anuiteta ic na rate,sta je bolje,al rate su vece. Sve ovisi o tvojim mogucnostima.


A za sam gradit kucu ne znam. trebas imati pecate,ateste,projektanta,arhitekta,nadzor,firmu koja gradi itd. Sve se to moze platit, da se neko potpise, a sad jel se isplati...
webstartm je online   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 00:09   #1510
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
I ja trebam graditi kuću, ali bi ju sam gradio i ovo za stambeni na ruke me iznenadilo pa sam išao malo guglati uvjete u bankama i nije mi jasno kako za kamatu od 4-5% u zabi za 100000€ ispadne da moraš vratiti 135000€?

Nikad nisam dizao kredit pa isprike unaprijed ako pitam gluposti

Ovisi na koji period godina si stavio u kalkulator.

Inače, ako sam planiraš graditi kako misliš ishodovat uporabnu?
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 07:50   #1511
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 509
100000 eura za gradnju stambene jedinice? Sretno.
Inače,kad sam ja dizao kredit davnih dana nije bilo sve cash,nego sam dobio 60% novaca a 40% sam morao pravdati računima tj uzeo bi ponudu,banka bi ti platila po toj ponudi npr.
Bogu hvala završio sam ju,sa današnjim uvjetima i današnjim majstorima (čast izuzetcima) ne znam dali bi se više upuštao u tu avanturu. Ali samo hrabro.
Astra je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 09:08   #1512
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Guglaj kamatni račun
Kamata na glavnicu godisnje
Ugrubo prvu godinu ako je 4% kamate imas 4k eur na 100k
Drugu godinu ti je glavnica pala na bubam 90k pa imas 3.6k kamate


I onda kroz 10 godina ako je otplata 10 godina zbrojis sve godisnje kamate i glavnicu i dodjes do 135k
Prvo otplacujes vise kamate nego glavnice,jer je i veca glavnica...kasnije se otplacuje vise glavnice a manje kamate. Jer imas fiksni anuitet mjesecno npr 400 eur. A mozes i umjesto anuiteta ic na rate,sta je bolje,al rate su vece. Sve ovisi o tvojim mogucnostima.


A za sam gradit kucu ne znam. trebas imati pecate,ateste,projektanta,arhitekta,nadzor,firmu koja gradi itd. Sve se to moze platit, da se neko potpise, a sad jel se isplati...
Jao

Pa svaka čast vama koji se odlučite na to da date banci 35k €

Što se tiče gradnje, stari mi je građevinac, a i ja sam bivši građevinac pa mislim da će mi se isplatit.

Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Ovisi na koji period godina si stavio u kalkulator.

Inače, ako sam planiraš graditi kako misliš ishodovat uporabnu?
Nemam pojma, nisam još ulazio u to, ali pretpostavljam da stari zna sve s obzirom da je građevinac.

Citiraj:
Autor Astra Pregled postova
100000 eura za gradnju stambene jedinice? Sretno.
Inače,kad sam ja dizao kredit davnih dana nije bilo sve cash,nego sam dobio 60% novaca a 40% sam morao pravdati računima tj uzeo bi ponudu,banka bi ti platila po toj ponudi npr.
Bogu hvala završio sam ju,sa današnjim uvjetima i današnjim majstorima (čast izuzetcima) ne znam dali bi se više upuštao u tu avanturu. Ali samo hrabro.
Gore sam naveo da je stari građevinac. Zna gdje kupiti materijal jeftinije, on će mi to radit + ja planiram otići na porodiljni i raditi na kući.. tak da se da, ali da, ovisi sve o tome koliko će još cijene ići u nebesa sljedećih godina. Naravno, ne moram napraviti sve tip top tipa fasada itd, nego ono osnovno.


Al ono, po ovome svemu, brijem da ću prije uzeti nenamjenski uz neku žešću ratu i tipa na 50000€ platiti 55000€. Ili ću jednostavno graditi kad skupim pare i tjt, nema teoretske šanse da ja banci poklonim 35k €, radije ću u stanu biti čitav život.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 09:14   #1513
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Nenamjenski obicno imaju kamatu 6-7-8%. Znaci u godinu dana ces uzet 50k i otplatit im 56-57-58k istu tu godinu ?
Ista ti je računica, kamatni račun, ne namjenski obično ide 3-5-7 godina, naplaćat ćeš se i tu kamata
webstartm je online   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 09:24   #1514
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Nenamjenski obicno imaju kamatu 6-7-8%. Znaci u godinu dana ces uzet 50k i otplatit im 56-57-58k istu tu godinu ?
Ista ti je računica, kamatni račun, ne namjenski obično ide 3-5-7 godina, naplaćat ćeš se i tu kamata
Ne znam, možda krivo gledam, ali npr OTP Klik kredit, stavim 40000€ na 4 godine i piše mi "Ukupan iznos otplate: 44.906,40 €".
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 09:31   #1515
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Je,vidim, tocna racunica,al rata je skoro 1k eur, malo tko to u hr može dobiti. Računaj da ti neto plaća treba biti minimalno 1600-1800 eur na misec i da nemaš druga zaduženja/lizinge/rate
Uglavnom kod kredita sta je vise godina otplate vise i kamate platis. Bolje ic na sta kraci rok ako mozes to financijski podnijeti.
Krediti od 30 godina su zlo, vratis duplo jbg.
Tu se igraš pa vidiš https://www.kreditni-kalkulator.hr/
webstartm je online   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 09:35   #1516
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Je,vidim, tocna racunica,al rata je skoro 1k eur, malo tko to u hr može dobiti. Računaj da ti neto plaća treba biti minimalno 1600-1800 eur na misec i da nemaš druga zaduženja/lizinge/rate
Uglavnom kod kredita sta je vise godina otplate vise i kamate platis. Bolje ic na sta kraci rok ako mozes to financijski podnijeti.
Krediti od 30 godina su zlo, vratis duplo jbg.
Tu se igraš pa vidiš https://www.kreditni-kalkulator.hr/
Hvala, vidjet ću što ćemo točno još. Bar zemlju imam, da nemam to trebalo bi mi još pola milijuna kuna tak da barem imam sreće oko toga, ali da, ako ću dizati kredit planiram ga "napast" s velikom ratom i u kratkom roku otplatiti.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 16:37   #1517
Zika21
Premium
Moj komp
 
Zika21's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 101
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Je,vidim, tocna racunica,al rata je skoro 1k eur, malo tko to u hr može dobiti. Računaj da ti neto plaća treba biti minimalno 1600-1800 eur na misec i da nemaš druga zaduženja/lizinge/rate
Uglavnom kod kredita sta je vise godina otplate vise i kamate platis. Bolje ic na sta kraci rok ako mozes to financijski podnijeti.
Krediti od 30 godina su zlo, vratis duplo jbg.
Tu se igraš pa vidiš https://www.kreditni-kalkulator.hr/
Ovako sam i ja razmišljao, i u retrospektivi sad mislim da sam se zeznuo.

Jer činjenica je da je fleksibilnija opcija uzet kredit na što više godina, pa ako ostane viška love tipa na kraju godine, uplatit to banci da smanji glavnicu i dobije se novi oplatni plan. A za to sve nema penala.
Zika21 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 22:58   #1518
Sonim
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zg & Klc
Postovi: 263
Vidim da vas ima iskusnih kada je u pitanju gradnja kuće pa imam par pitanja.

1. Kako se kreću trenutno cijene izrade temelja? Dobio sam neki info da oko 250e/m2 (bez podruma).

2. Zatražio sam lokacijsku informaciju parcele i dobio info da se treba donjeti UPU (urbanistički plan uređenja). Sada me zanima koliko bi to moglo koštati tj. jel to možda i dio građevinske dozvole?

Ovo sam izgooglao jel bi to bilo otprilike točno:
https://www.trebam.hr/cijene/arhitek...avnog-projekta
Citiraj:
U cijenu su uključeni svi troškovi nastali u postupku ishođenja građevinske dozvole za kuću veličine 200 m2. To su: izrada idejnog i glavnog projekta, izrada geodetskog projekta, administrativni trošak za izdavanje građevinske dozvole, priključci na plin, vodu, odvodnju i struju, komunalni doprinos i vodni doprinos. Cijena ovisi o mjestu i složenosti gradnje. Za građevinsku dozvolu (kuća 200 m2) ćete platiti od 16.000 € do 24.000 €.
Sonim je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 23:03   #1519
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Ovo pod brojem 2 nema veze s tobom. To donosi jedinica lokalne samouprave i praktički diktira što i kako smiješ graditi.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2023., 18:58   #1520
Royksopp
Registered User
 
Royksopp's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Nekako sam i mislila da neće padati. Samo su pooštrili uvjete za dobivanje kredita za stan i to opet najvise privatnim korisnicima, oni koji su dužni pdv drž
avi dobiju bez beda. Gledamo sad stan ili je novogradnja iznad 200 000 eura ili ako kupuješ stariju nekretninu dok ju kupiš imaš jos sigurno 30 - 50 000 eura ulaganja.
Da ne kažem da na to sve moraš platiti i porez na nekretnine
Royksopp je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2023., 15:44   #1521
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2023., 17:15   #1522
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Za ostslatak HR nema podataka?
pci_e3x je offline   Reply With Quote
<