Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.02.2016., 13:42   #1
kyz0
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Autorska prava - izvorni kod

Pozdrav, zna li itko zakonski okvir, spada li izvorni kod (source, jel) pod davanje "...isključivog prava korištenja autorskog djela...".

Inače ova gore rečenica je standardni oblik davanja prava na korištenje nekog autorskog djela, no kod softwarea je to malo nejasno, jasno je da se software daje na korištenje (bilo aplikacija, bilo web stranica i slično) naručitelju i samo naručitelju (isključivo).

Ja bi osobno za source kod naveo dodatnu stavku ugovora gdje se točno definira predaje li se source kod i kada, no ako to nije definirano, što pokriva gornje pravo davanje isključivog prava korištenja autorskog djela?

Ovdje se radi o čistim B2B ugovorima, kod poslodavalac - djelatnik su stvari nešto jasnije.
kyz0 je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2016., 17:44   #2
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor kyz0 Pregled postova
Ja bi osobno za source kod naveo dodatnu stavku ugovora gdje se točno definira predaje li se source kod i kada, no ako to nije definirano, što pokriva gornje pravo davanje isključivog prava korištenja autorskog djela?
Isključivo pravo korištenja znači da korisnik može koristiti kod, ali ga ne smije unaprijeđivati i mijenjati. Dodatno se licencom uređuju takve stvari, npr da kupac smije sebi unaprijediti kod naknadno, ali da ti zadržavaš autorska prava. Ugrubo. A u praksi tu ima puno detalja.. Npr., kod nekih aplikacija ne možeš sakriti source kod. Ala neki javascript koji se izvršava na klijentu, ili ako su u pitanju neki skriptni jezici koji se ne kompajliraju itd.. Dalje, kod jave je isto poprilično teško sakriti source. Obfuscation i slično su samo metoda koje malo otežaju, ali ne mogu onemogućiti dekompajliranje koda.. Onda da bi nešto imalo autorska prava, mora biti autorsko djelo, znači moraš paziti da nemaš koju liniju/odlomak koda iz nekog drugog autorskog djela, open source projekta etc..
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.02.2016., 21:33   #3
kyz0
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
Isključivo pravo korištenja znači da korisnik može koristiti kod, ali ga ne smije unaprijeđivati i mijenjati. Dodatno se licencom uređuju takve stvari, npr da kupac smije sebi unaprijediti kod naknadno, ali da ti zadržavaš autorska prava. Ugrubo. A u praksi tu ima puno detalja.. Npr., kod nekih aplikacija ne možeš sakriti source kod. Ala neki javascript koji se izvršava na klijentu, ili ako su u pitanju neki skriptni jezici koji se ne kompajliraju itd.. Dalje, kod jave je isto poprilično teško sakriti source. Obfuscation i slično su samo metoda koje malo otežaju, ali ne mogu onemogućiti dekompajliranje koda.. Onda da bi nešto imalo autorska prava, mora biti autorsko djelo, znači moraš paziti da nemaš koju liniju/odlomak koda iz nekog drugog autorskog djela, open source projekta etc..
Čak nije problem dekompajliranje, tu nemam nikakvih problema, ako se nekome sa time da zafrkavati - be my guest.

Stvar je više pravne prirode source koda. Malo je aplikacija koje se ne rade sa nekom vanjskom komponentom, koja je obično open source, tako da nekako imam osjećaj da je ovaj zakon jako podložan tumačenju suca kod kojeg je predmet.

Mislim da bi se stvari morale malo preciznije definirati...
kyz0 je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2016., 23:07   #4
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Zavisi o originalnoj licenci. Ako je GPL/LGPL ili BSD licenca onda su stvari malo drukčije.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na