Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.06.2020., 12:46   #3061
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Pitanje oko ciscenja klime. Do sada sam uvijek to sam radio i u najvecoj mjeri bi je uspio ocistiti (isparivac, kanalicu i koliko toliko ventilator).

U novom stanu pr i put je cistim i nakon duzeg rada klime se malo osjeti miris u stilu ustajale vode. Vecina to ne bi ni osjetila, ali eto mene smeta. Osjeti se drukciji miris stana kad izvana udjem u klimatiziran stan. Stvar je da sam vec oprao klimu, kanalicu sam oribao carlijem i klimaseptom koliko sam uspio, ventilator sam sat vremena cistio stapicima za usi i klimaseptom (bio je dosta crn, ali nije 100% cist).

Rade li firme rastavljanje i ciscenje tih iznutrica tipa kanal i ventilator, stvari do kojih ja ne mogu doci? Ima li neka druga metoda kako bi ja to mogao ocistiti a da ne ukljucuje miniwash u stanu ili komplet skidanje unutarnje jedinice?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2020., 13:15   #3062
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Pitanje oko ciscenja klime. Do sada sam uvijek to sam radio i u najvecoj mjeri bi je uspio ocistiti (isparivac, kanalicu i koliko toliko ventilator).

U novom stanu pr i put je cistim i nakon duzeg rada klime se malo osjeti miris u stilu ustajale vode. Vecina to ne bi ni osjetila, ali eto mene smeta. Osjeti se drukciji miris stana kad izvana udjem u klimatiziran stan. Stvar je da sam vec oprao klimu, kanalicu sam oribao carlijem i klimaseptom koliko sam uspio, ventilator sam sat vremena cistio stapicima za usi i klimaseptom (bio je dosta crn, ali nije 100% cist).

Rade li firme rastavljanje i ciscenje tih iznutrica tipa kanal i ventilator, stvari do kojih ja ne mogu doci? Ima li neka druga metoda kako bi ja to mogao ocistiti a da ne ukljucuje miniwash u stanu ili komplet skidanje unutarnje jedinice?
Moze se skinut sve osim isparivaca koji ostaje na zidu.
Ostatak se opere elsewhere.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.06.2020., 13:16   #3063
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Pa ako pušta da ju moraš puniti svakih 5g, ja bi ju punio, parsto kn svakih 5g za takav antik uređaj nije puno. Samo nek ti zamjeni onaj ventil sigurnosni (il tako nekako se zove),nek prepertluje sve što može i šibaj (ako na tim starim uređajima uopće ima pertlovanih cijevi).
Iglicasti ventil,a ne treba ga mjenjat.
To je samo za punjenje, nema nikud pertlunga.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2020., 13:55   #3064
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Pa ako pušta da ju moraš puniti svakih 5g, ja bi ju punio, parsto kn svakih 5g za takav antik uređaj nije puno. Samo nek ti zamjeni onaj ventil sigurnosni (il tako nekako se zove),nek prepertluje sve što može i šibaj (ako na tim starim uređajima uopće ima pertlovanih cijevi).
Nazvao sam neki servis i kaže daj pošaljite nam slike klime mi ne vjerujemo da to radi
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2020., 22:24   #3065
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
Citiraj:
Autor Revolver3844 Pregled postova
Ak trebam hladit prek ljeta dvije prostorije sveukupno 40 kvadrata jel dosta 3.5kw klima bilo kojeg proizvođača ili ?
Blage nemam o klimama i molit ću neku preporuku sa linkom iz dućana ili bar model da sam zguglam cijene.
Naglasak na što povoljniju opciju koja će bit dostatna za ono što mi treba, a opet da se ne uštedi toliko da zbog 200-300kn dobijem neki škart.
Tnx unaprijed
3,5 KW ti je taman do 35-40 kvadrata.
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2020., 13:22   #3066
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Iglicasti ventil,a ne treba ga mjenjat.
To je samo za punjenje, nema nikud pertlunga.
A meni je baš na tom ventilu puštala klima, neka iglica se zaglavila i tu je lagano curilo, bar je tako majstor rekao.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2020., 14:00   #3067
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Moze se skinut sve osim isparivaca koji ostaje na zidu.
Ostatak se opere elsewhere.
Je li ovo univerzalno istina? Naime, neki dan sam na Midei MSG-12HRDN1 skinuo krilca, poklopac, odvrnuo tri vijka koja drže onu donju "usnu" i nisam mogao doći do vijaka kojima bih odvrnuo valjak. A i da jesam, čini mi se da isparivač smeta da ga mogu izvući.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2020., 14:49   #3068
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Feyd Pregled postova
Je li ovo univerzalno istina? Naime, neki dan sam na Midei MSG-12HRDN1 skinuo krilca, poklopac, odvrnuo tri vijka koja drže onu donju "usnu" i nisam mogao doći do vijaka kojima bih odvrnuo valjak. A i da jesam, čini mi se da isparivač smeta da ga mogu izvući.
Ovisi od klime do klime kako je točno unutra, ali generalno da, sve se može odšarafiti i maknuti kao što kaže kolega. Ja sam nekidan baš išao detaljno očistiti svoje Haier klime pa sam ju rastavio do kraja skoro. Kod nje je čitava vanjska prednja plastika jedan komad, dolje ju drže dva šarafa, a gore je na kukicama pa ju se samo otkači kad se vadi. Isto tako se lagano odšarafi s jednim šarafom i kadica za vodu pa se otvori više prostora.

Da bi izvadio turbinu morao sam prvo skinuti unutarnju elektroniku koja je iznad motora, pa komad plastike koji pokriva šaraf i osovinu između turbine i motora i drži motor na mjestu pa sam tek onda mogao odvojiti turbinu od motora. No, kako je isparivač oko turbine onda sam morao maknuti dva šarafa koji drže isparivač na mjestu za donji lim pa sam mogao cijeli isparivač malo nakrenuti prema van toliko da mogu izvući turbinu. Samo s turbinom treba pažljivo jer je obično krta plastika i lako pukne rebro pa više nije u balansu i to nikako nije dobro.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2020., 20:47   #3069
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Molio bi preporuku klime sa jednom jedinicom, za hlađenje prostorije od 26 m2. Klima bi se koristila samo za hlađenje. Za 5000kn što bi bilo najbolje?


Exy je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2020., 21:17   #3070
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Ulazni Fujitsu ili Toshiba modeli.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.07.2020., 10:28   #3071
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Molim za savjet prije nego što pozovem servis.
Klima je Midea, 5 godina, malo korištena.
Prekjučer sam je prvi puta upalio ove godine i sve je bilo ok.
Jutros iz ugašene klime čujem nekakvo kuckanje, klokotanje, teško je opisati, nije periodičko.
Isključim je iz struje ali se to još desetak minuta sve slabije čulo i sad je prestalo.
Zna li netko što bi to moglo biti ?
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2020., 10:42   #3072
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Molim za savjet prije nego što pozovem servis.
Klima je Midea, 5 godina, malo korištena.
Prekjučer sam je prvi puta upalio ove godine i sve je bilo ok.
Jutros iz ugašene klime čujem nekakvo kuckanje, klokotanje, teško je opisati, nije periodičko.
Isključim je iz struje ali se to još desetak minuta sve slabije čulo i sad je prestalo.
Zna li netko što bi to moglo biti ?

"Kuckanje", "pucketanje" može bit od termičkog rastezanja/skupljanja kako se klima grije/hladi. Jel' ti se stvara led na izmjenjivaču unutarnje jedinice? Klokotanje može bit od toga kako se led topi i kondenzat slijeva u ispust. Ako se ledi, onda je 99% do toga da fali plina u klimi. Ne bi se smio stvarat led ako je sve ok s klimom.



Dodatno, klokotanje može bit i do toga da ti je cijev ispusta kondenzata djelomično blokirana (ose vole napravit gnijezdo u njemu). Pa kondenzat teže otječe zbog djelomično začepljenog odvoda.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2020., 12:38   #3073
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
"Kuckanje", "pucketanje" može bit od termičkog rastezanja/skupljanja kako se klima grije/hladi. Jel' ti se stvara led na izmjenjivaču unutarnje jedinice? Klokotanje može bit od toga kako se led topi i kondenzat slijeva u ispust. Ako se ledi, onda je 99% do toga da fali plina u klimi. Ne bi se smio stvarat led ako je sve ok s klimom.



Dodatno, klokotanje može bit i do toga da ti je cijev ispusta kondenzata djelomično blokirana (ose vole napravit gnijezdo u njemu). Pa kondenzat teže otječe zbog djelomično začepljenog odvoda.
Klima je radila zadnji puta prekjučer i ugašena oko 23 sata a navedeni zvuci su se čuli jutros, što bi pjesnik rekao...da su snjezi već bi okopnjeli tj. da je i bilo leda otopio bi se do danas.
Taj zvuk me ponajviše podsjeća na zvuk iz hladnjaka kad je proces hlađenja u nekoj od faza pa se čuje "pretakanje"/ekspanzija plina no, klima je zadnji puta radila prekjučer navečer.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2020., 15:25   #3074
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
pali i deri
pojačaj radio
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 08:54   #3075
Ante001
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Split
Postovi: 125
Pozdrav, dali zna tko za panasonic 3,5kw standard dali postoji neka funkcija samociscenja ili na koji nacin postic da osusi vlagu u klimi nakon prestanka rada?
Par ljudi je reklo da ne postoji mogucnost da se upali fan i ostavi da radi.

Zadnje izmijenjeno od: Ante001. 04.07.2020. u 14:21.
Ante001 je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2020., 23:23   #3076
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Gdje "online" pregledati ponudu? Da usporedim s lokalnim shopovima. Treba mi inverter multi split sustav, sa dvije unutarnje jedinice od po cca 2.5kw, za grijanje i hlađenje.
Ja sam našao samo klimakoncept.hr. Jel to to?
  Reply With Quote
Staro 06.07.2020., 06:00   #3077
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2020., 20:32   #3078
stribor919
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: vukovar
Postovi: 107


Oba modela su 2,5 kW nazivne snage, prvi je s finske stranice, drugi s euroventa. Model koji je bolji i najmanje duplo skuplji ima losije faktore iskoristenja u grijanju COP na svim vanjskim temperaturama od ovog losijeg i jeftinijeg!


Ja bih rekao da ovi iz Euroventa dobro nabrijavaju podatke. Ima li itko da je provjeravao njihove podatke na svojoj klimi, jesu li te vrijednosti realne?
-->
Je li itko provjeravao koliko su tocni podaci o efikasnosti klima u grijanju na eurovent-certification . com?


Ja danas usporedjivao testove s neke finske stranice s onima euroventa i netko tu laze.
- Finska stranica ovdje, podaci uzeti (precizno) iz grafikona za Mitsubishi Kigiramine Style MSZ-LN25VGV/MUZ-LN25VG.

- Eurovent ovdje, podaci uzeti za Mitsubishi MSZ-HR25VF/MUZ-HR25VF.


Evo sto kaze usporedna tablica, koeficijenti iskoristenja pri grijanju (COP) na vise vanjskih temperatura za obje klime:




-15 °C
-10 °C
-7 °C
+2 °C
+7 °C

Model
seer
scop
Pc kW
COP
COP
COP
COP
COP
cij HR
Mitsubishi Kigiramine Style MSZ-LN25VGV/MUZ-LN25VG
10,5 (A+++)
5,2 (A+++)
2,5 kW
2,4
2,5
2,7
3,7
5,2
8.766-9.663 kn
Mitsubishi MSZ-HR25VF/MUZ-HR25VF
6,2 (A++)
4,3 (A+)
2,5 kW
---
2,7
2,9
4,3
5,4
4.016 kn


Oba modela su 2,5 kW nazivne snage, prvi je s finske stranice, drugi s euroventa. Model koji je bolji i najmanje duplo skuplji ima losije faktore iskoristenja u grijanju COP na svim vanjskim temperaturama od ovog losijeg i jeftinijeg!


Ja bih rekao da ovi iz Euroventa dobro nabrijavaju podatke. Ima li itko da je provjeravao njihove podatke na svojoj klimi, jesu li te vrijednosti realne?
stribor919 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2020., 14:30   #3079
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Zasto je u pravilu jeftinije kupiti 2 unutarnje i 2 vanjske jedinice od 2 u 1 multi split sustava?
  Reply With Quote
Staro 12.07.2020., 11:51   #3080
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Zasto je u pravilu jeftinije kupiti 2 unutarnje i 2 vanjske jedinice od 2 u 1 multi split sustava?
Zato sto su multi vanjske nekoliko klasa iznad jeftinih ulaznih modela.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 13:58   #3081
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Triba mi neka klima za mater, stari samsung dok su skidali su zajebali i procurio im plin a nema tog plina vise a i stara je bar 15 godina.

Klima će se koristit za hlađenje cca 15 dana u godini.
Klima će se koristit za grijanje cca 5 dana u godini(uz termo pec, ili dok se TP ne zagrije).
Živimo u Dalmaciji, nema zima ispod 10 nikad, ima lita preko 40. Prostor je cca 35 kvadrata znači klima 3.5kW

Neki best buy uređaj gledam, samsung je izdrža 15+ godina nebi bilo loše da i ova izdrži minimalno 10.
Našao sam:
GREE LOMO ECONOMICAL 3300
HYUNDAI PERFORMANCE INVERTER PLUS 3200 kn
AZURI NORA 3250 kn

Nešto od tog, nešto drugo nešto treće? Jeftinije? Skuplje?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 14:08   #3082
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
inace ima ovih starih plinova (s freonima), ja sam prije 2 god punio prastaru vivaxovu klimu. samo treba nac pravog majstora koji ima bocu na lageru
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 14:16   #3083
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Ma 3 smo zvali, 3 je reka da bi moga rijesti al ne isplati se kaze nece dugo jos ova klima, poruzinavilo je kaze da ce bit pola cijene nove klime montaža ugradnja ove, a govori samo je pitanje vrimena kad će crknit skroz
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2020., 15:56   #3084
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Kakve su Midea klime? Ako ima korisnika istih? ili servisera?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 09:59   #3085
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Dobio sam jos ponudu za
Maxon 3300kn i za Haier 3500kn
Dakle uz te 2 imam jos ponudu za
Gree 3200kn i Hyundai 3100kn

Gree najbolja opcija?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 11:23   #3086
Cvorovic
Premium
Moj komp
 
Cvorovic's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
U tom rangu je preporuka, Hyundai (elite inverter) ili ulazni Fuji (Standard Eco Inverter).

Hyundai
https://www.klimakoncept.hr/hr/klima...dinica/1304/28
3600

Fuji
https://www.klimakoncept.hr/hr/klima...dinica/1817/25
3850
Cvorovic je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 11:31   #3087
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Cvorovic Pregled postova
U tom rangu je preporuka, Hyundai (elite inverter) ili ulazni Fuji (Standard Eco Inverter).

Hyundai
https://www.klimakoncept.hr/hr/klima...dinica/1304/28
3600

Fuji
https://www.klimakoncept.hr/hr/klima...dinica/1817/25
3850
Brat je u zg za stan uzeo ovog fujitsua sto sam pitao tu ima par tjedana, odusevljen kaze... odlicno hladi, izrazito tiha unutarnja i vanjska jedinica
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 12:11   #3088
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Svaka klima ce hladit jer je proces jednostavan
Malo koja ce grijat.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 12:53   #3089
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
A koja je razlika između Elite Inverter i Performance Inverter Plus, 500 kn je razlika u cijeni a sta ja vidim elite samo ima hi power mode i to je to. Detaljne specifikacije ne uspjevam naći ni za Gree ni za Hyundai, dok sam za Daikina i ME našao bez problema.

Napominjem pali se 15 dana godisnje za lađenje i 5(ako i 5) dana za grijanje.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2020., 15:29   #3090
Cvorovic
Premium
Moj komp
 
Cvorovic's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Tako sam čuo montera, da od Hyundaia valja samo taj Elite inverter. A Fuji je već duže vrijeme best buy za nekog japanca.
Cvorovic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na