Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.01.2015., 12:55   #601
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Zaboravi Drži se wine-a. Ak ne radi pod wine-om instaliraj Windows.
Točno to. Upravo radi cad/cam-a imam još jednu samo Windows konfu. Dugo se igral sa virtualkom i windowsima za rad ali uvijek neko sranje
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 13:18   #602
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
trebam pomoc hitno!

pokusavam instalirati ubuntu nakon instalacije sedmice (dual boot) i uvijek mi na kraju instalacije izbaci fatal error: ne moze zapisati grub na sda1 (?). imam ssd i sata hdd od 1 tb. na ssd-u je windows 7, a na hdd-u pokusavam instalirati linux. zasto ne radi!? (instaliravam preko usb-a)
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2015., 13:57   #603
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
sda1 je jedna od particija, a ako su Windowsi bili prvi instalirani, pretpostavljam da je na njoj Win boot i da ima par MB do par stotina MB, a na sda2 su Windowsi. Ovako bez da znam kako je što kod tebe posloženo, rekao bih da ti je najbolje prvo na Windowsima posložiti particije i onda instalirati Linux. Npr. SSD ne diraj, a HDD podijeli na dvije particije, od čega će jedna ostati pod Windowsima, a drugu oslobodi za Ubuntu. Možda ti ovaj video pomogne. Na taj način sam ja slagao dual boot kada mi je trebao.
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 14:05   #604
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
ssd mi ima 100 mb za potrebe windowsa ili cega vec i ostatak je za windowse. od 1 tb hdd sam sstavio 200 gb za glazbu itd ntfs, a 200 gb zelim staviti za linux. kamo da stavim grub? na hdd ili ssd?

kada odaberem opciju instaliranja uz windows opet izbaci error. da li je to mozda radi toga sto instaliravam preko usb-a?

EDIT: Evo, uspio sam! Dakle, trebalo je prvo ici na Try ubuntu, a zatim na install

Zadnje izmijenjeno od: Zagorhac. 07.03.2015. u 14:26. Razlog: dopuna
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2015., 14:25   #605
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Mislim da će biti lakše ako staviš screenshot Disk Managementa da vidimo kako su ti posložene particije. 200 GB ti je glazba i sl., 200 GB za Linux. Što je s preostalih 600 GB?

Ako ti Ubuntu nije primaran OS, ja bih ga stavio na HDD.

S kojim porogramom si kreirao bootabilni USB? Jesi li siguran da ti nije javio neki error ili warning? Meni se Universal USB Installer pokazao kao jako dobar. Koju verziju Ubuntua imaš?
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2015., 09:21   #606
siloman
Premium
Moj komp
 
siloman's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Otok Krk
Postovi: 325
posto sam novi u svijetu ubuntua, trebam pomoc ako je moguce uopce
stavio sam bratu ubuntu gnome x86 na neki lenovo pc
jel moguce napravit da se svakim paljenjem otvara mozilla i na njoj odredena stranica(homepage postavim i to je to valjda?)
hvala
__________________
Gdje se jede jedem,gdje se pije pijem,gdje se radi ne smetam!
siloman je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2015., 09:43   #607
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Ovaj način sam ja koristio. Druga mogućnost je da se to doda u neku shell skriptu, ali prošle su već skoro dvije godine od mog zadnjeg susreta s Ubuntuom, pa se ne mogu sjetiti kako se datoteka zvala.

Ako ti ovo s postavljanjem homepagea ne bude iz bilo kojeg razloga radilo, kod Command možeš umjesto firefox upisati firefox i adresu stranice koju želiš da otvori (npr. firefox www.pcekspert.com).
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2015., 11:05   #608
siloman
Premium
Moj komp
 
siloman's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Otok Krk
Postovi: 325
super, to radi puno hvala
a sada druga stvar, jel moguce da kad se upali da se otvori odmah u prikazu preko cijelog ekrana(F11 tipka inace)
otvorila bi se filmovizija ili tako neka stranica, pa da on ne odlazi predaleko s nje, da ne vidi nista preko
__________________
Gdje se jede jedem,gdje se pije pijem,gdje se radi ne smetam!
siloman je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2015., 12:05   #609
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Vjerojatno se i to može složiti iz Ubuntua, no nisam pokušavao, pa ne znam. Jedino što ti mogu predložiti je korištenje nekog addona kao što je primjerice R-kiosk, koji će ujedno srezati dosta drugih mogućnosti da šara okolo po browseru.
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2015., 22:19   #610
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Citiraj:
Autor siloman Pregled postova
super, to radi puno hvala
a sada druga stvar, jel moguce da kad se upali da se otvori odmah u prikazu preko cijelog ekrana(F11 tipka inace)
otvorila bi se filmovizija ili tako neka stranica, pa da on ne odlazi predaleko s nje, da ne vidi nista preko
http://xmodulo.com/simulate-key-pres...ent-linux.html
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.06.2015., 11:16   #611
mario1
Premium
Moj komp
 
mario1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Lika
Postovi: 225
U zadnje vrijeme razmišljam o tome da prijeđem na Ubuntu OS. Razlog tome su sva ova nova "poboljšanja" Windowsa, trpanje nepotrebnih stvari unutra itd.. da sad ne nabrajam. A i djelom to što windowse imam piratske.

Da li uopće vrijedi prijeć na Ubuntu sa Windows 7? Da li ima problema sa pokretanjem windows aplikacija?
mario1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2015., 18:43   #612
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor mario1 Pregled postova
U zadnje vrijeme razmišljam o tome da prijeđem na Ubuntu OS. Razlog tome su sva ova nova "poboljšanja" Windowsa, trpanje nepotrebnih stvari unutra itd.. da sad ne nabrajam. A i djelom to što windowse imam piratske.

Da li uopće vrijedi prijeć na Ubuntu sa Windows 7? Da li ima problema sa pokretanjem windows aplikacija?

I opet...Linux nije Windows. Ne Windows aplikacije NE RADE (wine je priča za sebe al za tvoje dobro ga zasad neću spominjat). Probaj, vidi alternative aplikacija koje TEBI trebaju - ak ti paše super, ak ne ne. Ukratko ako ti je gaming primarna namjena kompa ili nemožeš bez Adobe paketa aplikacija - zaboravi.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2015., 19:52   #613
mario1
Premium
Moj komp
 
mario1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Lika
Postovi: 225
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
I opet...Linux nije Windows. Ne Windows aplikacije NE RADE (wine je priča za sebe al za tvoje dobro ga zasad neću spominjat). Probaj, vidi alternative aplikacija koje TEBI trebaju - ak ti paše super, ak ne ne. Ukratko ako ti je gaming primarna namjena kompa ili nemožeš bez Adobe paketa aplikacija - zaboravi.
Da, mislio sam na Wine. Znam da windows aplikacije ne možeš instalirat na Linuxu.
Ne, ne igram igrice. Bavim se 3D modeliranjem. Inače, treba mi kompjuter koji nije opterećen raznim glupostima. Sad već nakon pola godine windowsi su se nakupili sranja i dok se kompjuter pokrene treba 5 minuta ukupno. A novu konfiguraciju sam složio prije pola godine. Sve osim hard diska. On nije SSD.
mario1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2015., 20:30   #614
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor mario1 Pregled postova
Da, mislio sam na Wine. Znam da windows aplikacije ne možeš instalirat na Linuxu.
Ne, ne igram igrice. Bavim se 3D modeliranjem. Inače, treba mi kompjuter koji nije opterećen raznim glupostima. Sad već nakon pola godine windowsi su se nakupili sranja i dok se kompjuter pokrene treba 5 minuta ukupno. A novu konfiguraciju sam složio prije pola godine. Sve osim hard diska. On nije SSD.

A gle...to je škakljiv dio-ako aplikacija koju koristiš nema dovoljno dobru alternativu za to što trebaš - fućkas sve. Koji app koristiš?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2015., 21:08   #615
mario1
Premium
Moj komp
 
mario1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Lika
Postovi: 225
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
A gle...to je škakljiv dio-ako aplikacija koju koristiš nema dovoljno dobru alternativu za to što trebaš - fućkas sve. Koji app koristiš?
3ds Max. Vidio sam, nemaju podršku za Linuxe.
mario1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2015., 22:42   #616
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor mario1 Pregled postova
3ds Max. Vidio sam, nemaju podršku za Linuxe.
Hm..da...a gle ak ti se da igrat možeš potražiti alternative i isprobat na razini kojoj radiš:

http://www.opensourcealternative.org...ve-to-3ds-max/

Nakon toga odgovor će ti biti jednostavan.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 02:17   #617
mario1
Premium
Moj komp
 
mario1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Lika
Postovi: 225
Probao sam blender jedno 15 minuta, ali nakon 10 godina rada na 3ds max-u jednostavno je pre drugačiji. Ma nije meni sila prelazit na Ubuntu, nego sam mislio da ako wine može pokretati sve windows programe da vrijedi isprobati ubuntu.
A tu je još i pitanje drivera - nekad je ionako teško naći drivere za windowse za neki uređaj a kamoli za ubuntu.

Inače, malo sam u međuvremenu čitao, mislim da ipak ja, koji koristim samo 3ds max, Gimp i još nekolko jednostavnih programa, ne bi vidio nikakvu prednost na ubuntu.
mario1 je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 08:03   #618
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor mario1 Pregled postova
Probao sam blender jedno 15 minuta, ali nakon 10 godina rada na 3ds max-u jednostavno je pre drugačiji. Ma nije meni sila prelazit na Ubuntu, nego sam mislio da ako wine može pokretati sve windows programe da vrijedi isprobati ubuntu.
A tu je još i pitanje drivera - nekad je ionako teško naći drivere za windowse za neki uređaj a kamoli za ubuntu.

Inače, malo sam u međuvremenu čitao, mislim da ipak ja, koji koristim samo 3ds max, Gimp i još nekolko jednostavnih programa, ne bi vidio nikakvu prednost na ubuntu.
Driveri nisu problem osim ako se ne radi o nekom egzotičnom hardveru. Osim grafičkih drivera ne moraš ništ instalirat - nikad. Sve jednostavno radi out of the box. Wine služi da pokreneš tu i tam neku čičkariju koja ti povremeno treba ali neće radit baš kao da je nativno na Windozama. Primarne aplikacije nema smisla prek wine-a tjerat (lošije performanse).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2015., 08:09   #619
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2015., 10:05   #620
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Cewl
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2015., 23:42   #621
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Bacio sam Lubuntu 15.04 na stari ThinkPad R51e (Pentium M 1.86GHz, 1GB RAM, Radeon Xpress 200M) i to čudo leti.

Prije toga je bio WinXP gore ali nisam lud da vrtim taj prapovijesni komad OS-a. Win7 je radio relativno OK ali čim sam upalio Firefox stvari su postale malo prespore za moj ukus.

Prvo sam stavio elementaryOS koji izgleda prekrasno ali je stalno smrzavao, štekao i papao jako puno RAM-a. Nakon toga probao sam ZorinOS koji je izgledao OK ali je isto papao dosta RAM-a. Bacio sam pogled na LXDE i sjetio se da lubuntu dolazi defaultno s njim kao i sa dobrim, lightweigh aplikacijama.
Instalacija unutar pola sata, podesio malo da izgleda lijepo (defaultni izgled je ogavan IMHO), instalirao Numix ikone i dobio sam relativno dobar izgled sa korištenjem mizernih 150MB RAM.

Youtube videi ne štekaju, Firefox se pali jako brzo i čak mogu imati 6-7 tabota upaljeno prije nego postane gusto. Definitivno ostaje kao main OS na laptopu i jedva čekam vidjeti Lubuntu 15.10 i LXqT kako će raditi.

Vidio sam Enlightement DE kao i PeppermintOS ali nemam baš sad volje previše prčkati sad kad sam si sredio ovo kako spada, ima li ko kakva iskustva sa dotičnim DE-om i/ili OS-om?
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2015., 06:29   #622
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Bacio sam Lubuntu 15.04 na stari ThinkPad R51e (Pentium M 1.86GHz, 1GB RAM, Radeon Xpress 200M) i to čudo leti.

Prije toga je bio WinXP gore ali nisam lud da vrtim taj prapovijesni komad OS-a. Win7 je radio relativno OK ali čim sam upalio Firefox stvari su postale malo prespore za moj ukus.

Prvo sam stavio elementaryOS koji izgleda prekrasno ali je stalno smrzavao, štekao i papao jako puno RAM-a. Nakon toga probao sam ZorinOS koji je izgledao OK ali je isto papao dosta RAM-a. Bacio sam pogled na LXDE i sjetio se da lubuntu dolazi defaultno s njim kao i sa dobrim, lightweigh aplikacijama.
Instalacija unutar pola sata, podesio malo da izgleda lijepo (defaultni izgled je ogavan IMHO), instalirao Numix ikone i dobio sam relativno dobar izgled sa korištenjem mizernih 150MB RAM.

Youtube videi ne štekaju, Firefox se pali jako brzo i čak mogu imati 6-7 tabota upaljeno prije nego postane gusto. Definitivno ostaje kao main OS na laptopu i jedva čekam vidjeti Lubuntu 15.10 i LXqT kako će raditi.

Vidio sam Enlightement DE kao i PeppermintOS ali nemam baš sad volje previše prčkati sad kad sam si sredio ovo kako spada, ima li ko kakva iskustva sa dotičnim DE-om i/ili OS-om?
Sve ti je to isto gofno. Drži se recepture koja ti radi kak spada (deb+LXDE) eventualno na njega instaliraš kasnije LXQT ako želiš isprobat i - to je to.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 00:21   #623
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Hmm, kaj fali Lubuntu-u? Evo stavio sam ga i na drugu mašinu (P4 2.0A, 2GB DDR, GT6800) i komp se preporodio.

Mislim, zbog čega je konkretno kombinacija Debiana i LXDE-a bolja od Lubuntua? Legit kveščn jer mi se čini da su ljudi generalno jako zadovoljni Lubuntuom.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 07:59   #624
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Hmm, kaj fali Lubuntu-u? Evo stavio sam ga i na drugu mašinu (P4 2.0A, 2GB DDR, GT6800) i komp se preporodio.

Mislim, zbog čega je konkretno kombinacija Debiana i LXDE-a bolja od Lubuntua? Legit kveščn jer mi se čini da su ljudi generalno jako zadovoljni Lubuntuom.
Gdje sam napisao da je Debian bolji od Lubuntu-a?

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 06.09.2015. u 08:09.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 16:32   #625
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Nigdje nisi konkretno napisao ali sam stekao dojam da je sve to isto sranje i da se držim "recepture koja ti radi kak spada" u obliku Debiana i LXDE-a pa sam pretpostavio da ostale distribucije ne rade kako spada
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 16:45   #626
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Nigdje nisi konkretno napisao ali sam stekao dojam da je sve to isto sranje i da se držim "recepture koja ti radi kak spada" u obliku Debiana i LXDE-a pa sam pretpostavio da ostale distribucije ne rade kako spada

deb = exe => paketni sustav => Debian,ubuntu,Mint i derivati. Da se razumijemo rade i rpm distre (Fedora,OpenSuse) ali nekako me iskustvo za preporuku početnicima više vuče ka deb sustavu - manje zajebancije.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 16:47   #627
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Ahaaaaaaa, ah so.

Sad mi je jasno, tnx
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2015., 16:49   #628
tux-scooby
Premium
Moj komp
 
tux-scooby's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Donji Miholjac-Osijek
Postovi: 275
Ne znam za ostatak ali isprobao sam zadnji Manjaro linux XFCE i kako to ide to nisu istine. Leti na prastarim kantama a kamoli na iole novijim...
tux-scooby je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2015., 15:43   #629
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Čim vidim da netko kaže Linuxe digne mi se kosa na glkavi i tu rasprava završava. RTFM.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2015., 20:29   #630
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Bacio sam Lubuntu 15.04 na stari ThinkPad R51e (Pentium M 1.86GHz, 1GB RAM, Radeon Xpress 200M) i to čudo leti.

Prije toga je bio WinXP gore ali nisam lud da vrtim taj prapovijesni komad OS-a. Win7 je radio relativno OK ali čim sam upalio Firefox stvari su postale malo prespore za moj ukus.

Prvo sam stavio elementaryOS koji izgleda prekrasno ali je stalno smrzavao, štekao i papao jako puno RAM-a. Nakon toga probao sam ZorinOS koji je izgledao OK ali je isto papao dosta RAM-a. Bacio sam pogled na LXDE i sjetio se da lubuntu dolazi defaultno s njim kao i sa dobrim, lightweigh aplikacijama.
Instalacija unutar pola sata, podesio malo da izgleda lijepo (defaultni izgled je ogavan IMHO), instalirao Numix ikone i dobio sam relativno dobar izgled sa korištenjem mizernih 150MB RAM.

Youtube videi ne štekaju, Firefox se pali jako brzo i čak mogu imati 6-7 tabota upaljeno prije nego postane gusto. Definitivno ostaje kao main OS na laptopu i jedva čekam vidjeti Lubuntu 15.10 i LXqT kako će raditi.

Vidio sam Enlightement DE kao i PeppermintOS ali nemam baš sad volje previše prčkati sad kad sam si sredio ovo kako spada, ima li ko kakva iskustva sa dotičnim DE-om i/ili OS-om?
Ma isprobavaj raznorazne distribucije i DE dok ne dođeš do dobitne kombinacije za tvoj hardver... za primjer IBM r50e iz 2004. godine (1,6 Ghz, 1,5 GB RAM-a, Intel VGA, 160 GB ATA HDD)...

manjaro


ili Linux Mint (kod minta je bilo samo 512 MB RAM-a)


Oba su s Xfce... manjaro mi radi bolje
bertone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na