Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.02.2023., 18:29   #1
KR-DI
Premium
Moj komp
 
KR-DI's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 360
Antena za mobilni internet?

Jedan od frendova si je uzeo od A1 mobilni internet (točnije Homebox) uslugu i sada mu je internet brzina dosta slabija.

Ima od odašiljača cca 3.5 km zračne linije i nema nikakvih prepreka između i lijepo ga vidi ali mu je internet brzina slaba tj. oko 50 do 70 mbps.
Ja sam mu predložio da uzme Iskrine P56 antene i da bi dobio na brzini ali ih ne želi jer mu se ne sviđaju i ne želi takve antene imati na kući (zbog ribljih kosti). Rekao je ako već mora da onda bi one klasične "kockaste" antene stavio ili nešto u tom obliku.

Pa me sada zanima koje druge antene bi mi (tj. njemu) preporučili da uzme, da su dobre i kvalitetne jer novci mu nisu problem i spreman je odvojiti za njih cca 200 eura..


Gledam nešto poput Poynting XPOL-2-5G Outdoor antene, pa me zanima Vaše mišljenje o tome..



Thx..
__________________

KR-DI je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 08:28   #2
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 504
Moja preporuka je za Mikrotik SXT LTE. U njega staviš SIM karticu i usmjeriš ga prema kamo želiš. Iz iskustva,stvar radi perfektno.
Astra je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.02.2023., 09:33   #3
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 614
Prvo - neka frend otiđe do tog odašiljača, ako je u mogućnosti poslijepodne/predvečer kad je ekipa najviše doma pa da vidi kakva je opterećenost bazne stanice i ako može neka izmapira/osvježi pomoću CellMapper-a frekvencije na tom tornju.
Moguće da je bazna opterećena pa će takve brzine imati i sa antenama, samo stabilniji signal.

Drugo - koji ruter trenutno ima? Možda da uloži prvo u bolji router, jer ako je router CAT4 u teoriji max brzina će mu biti 150Mbit

Treće - ja bi možda isto napravio kao što je ranije spomenuto i kupio vanjski router pošto nema prepreka između tornja i kuće. Doduše, ne predloženi Mikrotik već neki future-proof, nešto tipa ZTE MC7010 + unutarnji WiFi AP - kod A1 spaja sve moguće frekvencije, ima i 5G pa jednog dana će i za to poslužiti.
Jedini catch - ako kod Homebox-a koristi telefon, kod tog ZTE-a može zaboraviti na njega (možda se i može nekako riješiti sa unutarnjom jedinicom, ali raspitivajući se tu na forumu nitko sa sigurnošću nije mogao potvrditi da se to može odraditi)
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 16:17   #4
KR-DI
Premium
Moj komp
 
KR-DI's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 360
Kako koristi telefon onda opcija sa Mikrotik-om ispada iz igre.
Ima onaj Huawei B818-263 router kupljen na satshop.fi.
Brzina mu bude cijelo vrijeme kako sam napisao oko 50 do 70 mbps, s time da je ujutro čak i oko 100 mbps, ali mu je signal dosta loš, tj. pomoću one HUACtrl aplikacije na mob. vidimo da je SINR oko nule a RSRQ oko minus 14-15, dok su RSSI i RSRP relativno dobri, pa bi htjeli prvenstveno dobiti nešto na signalu da bude bolji a brzina onda kako bude jer mu je u jednu ruku i ova brzina sasvim solidna i dobra.
__________________

KR-DI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na