Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.01.2023., 08:09   #1891
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Iskreno nadao sam se da ZFS na Linuxu je ipak u boljem stanju nego sto sam imao predodzbu...

Citiraj:
Last year, Ubuntu developers pushed to remove Zsys from Ubuntu’s Ubiquity installer. This is an integral tool Ubuntu created to make it easier to manage and maintain ZFS-based installations. In a bug report they bluntly noted that ‘priority changes’ in the desktop team meant Zsys was no longer something they want to “advertise using”.
[…]As of writing, Zsys remains available in the Ubuntu archives but development of it isn’t looking healthy. Canonical’s contributions effectively fall off a cliff circa April 2021 based on GitHub commits, with only a trivial tweak made in April of last year.
Daily builds for the upcoming Ubuntu 23.04 release come with a brand-new installer that has been built using Flutter to Canonical’s exact needs. But guess what this new Ubuntu installer does not include? An option to install Ubuntu on the ZFS file system.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 13:19   #1892
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,468
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Iskreno nadao sam se da ZFS na Linuxu je ipak u boljem stanju nego sto sam imao predodzbu...
ZFS je u super stanju na Linuxu.
Problem je sa licencama... i samim time instalacija direkt na ZFS.
Ako koristis klasican FS (ext4, xfs, ...) za root FS, a ZFS za 'svastaru', ZFS radi izvrsno dobro.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.01.2023., 16:06   #1893
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
ZFS je u super stanju na Linuxu.
Problem je sa licencama... i samim time instalacija direkt na ZFS.
Ako koristis klasican FS (ext4, xfs, ...) za root FS, a ZFS za 'svastaru', ZFS radi izvrsno dobro.

OpenZFS ili ovo gore? Iskreno vec smi se sve pocelo brkat
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 19:34   #1894
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Imam jedno pitanjce vezano za rsync. Htio sam si složit bacup opciju na mobu (jasno da sam očekivao da će to ići puno brže ) i imam problem kada želim koristiti autentifikaciju.

NB: Bez zadnje dvije linije dolje radi sve kako treba.

Code:
uid = mkey
gid = mkey
use chroot = no
max connections = 4
syslog facility = local5
pid file = /run/rsyncd.pid
log file = /tmp/rsync-log

[ftp]
        path = /srv/ftp
        comment = ftp area

[P40Pro]
        path = /run/media/mkey/HDD/BackupData/P40Pro
        comment = "P40Pro backup"
        timeout = 300
        read only = false
        hosts = allow
        exclude from = /etc/rsyncd-exclude.lst
        auth users = androidsync
        secrets file = /etc/rsyncd.secrets
Sadržaj "/etc/rsyncd.secrets" je

Code:
androidsync:password123
Kada želim koristiti autentifikaciju dobijem:

Code:
@ERROR: auth failed on module P40Pro

rsync error: error starting client-server protocol (code 5) at /...

Sync FAILED (error code 5)
Na mobitel sam instalirao syncology, uneseni user i password su ispravni. Ako probam sinkronizirati neki lokalni direktorij (sa npr. "rsync -rav /run/media/mkey/HDD/BackupData/test rsync://androidsync@192.168.5.15/P40Pro") pita me za lozinku i također izbaci istu grešku. Da mi nije taj secrets file u krivom formatu?

Nije da mi je potrebna autentifikacija, sve je to samo na lokalnoj mreži, ali mi nije jasno zašto netje.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 19:38   #1895
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Kako to uvijek mora biti da ti sine tek nakon što postaviš pitanje

Moj user nije imao read access na /etc/rsyncd.secrets. Problem riješen.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 21:25   #1896
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Iskreno nadao sam se da ZFS na Linuxu je ipak u boljem stanju nego sto sam imao predodzbu...
Prije je bilo mušica. Sada radi jako dobro štoviše bolje nego na BSD-u pa i TrueNAS prelazi s BSDa na Linux

Fora je što možeš scrubati mountane filesisteme pa i root-on-zfs, a fora je što možeš snapshotati mountani rpool i bpool pa poslati na backup NAS ili eksterni HDD. Možeš ga poslati ssh-om na neki cloud servis Meni to radi cron da niti ne primjetim. Snapshoti su mi inkrementalni, komprimirani i enkriptirani.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2023., 22:54   #1897
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Snapshoti su mi inkrementalni, komprimirani i enkriptirani.

Hebeno Nego sto je sa ciscenjem Snapshotova? Kolko je meni poznat pojma "snapshot" je privremena stavka koji bi s trebao radit prije nekih velikih izmjena sustava (ovdje mislim prije svega na root particiju naravno). U protivnom raste i cijela prica postaje kontraproduktivna (barem kod LVM / BTRFS snapshotova). Ukratko - Snapshotovi nisu backup, samo primvremeno sredstvo sigurnosti FS-a - o kojem se treba brinut naravno...Kakva je situacija na ZFS-u?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 10:22   #1898
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...

ZFS je filesistem i lvm u jednome. LVM dio je svjestan FSa i obrnuto pa se ne može dogoditi da okine snapshot dok traje write i ne moraš imati fiksne veličine particija. Snapshoti su read only pa služe kao lokalni backup. Može ih se mountati (mount -t zfs ) i imaš cijeli filesistem kako je nekad bio.

Za ilustraciju: imam ZFS filesistem sa nekoliko milijuna fileova u mirroru na dva iSCSI LUNa na različitim SANovima. Snapshotira se svakih 5min ukoliko detektira promjenu na filesistemu a replikacije idu isto toliko na nekoliko različitih lokacija gdje su podaci dostupni 0-24, a svakih sat vremena ide backup na dvije lokacije. U svakome trenutku je između 40.000-50.000 snapshota lokalno koji se periodički brišu prema korporativnom data retention policyju. Scrub ide svaku noć.

Ništa se ne vuče. Snapshoti su trenutni, file access također, find pretraži cijeli filesistem za par sekundi. Samo treba imati dovoljno RAMa ili brz l2arc da se metadata može keširati.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 14:10   #1899
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova

Ma nije Ako cu se vracat doma zavrsit cu vjerojatno uz Razera i Pupu Ekipa mi je skoro vaznija od OS-a
je li znas/radis za computacenter ili si samo naletio na njih na netu?
radio sam u banci koja se prebacila za 2nd level kod njih, zadnje sto sam cuo je da ovi iz banke nisu nimalo zadovoljni s njima
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 14:57   #1900
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
je li znas/radis za computacenter ili si samo naletio na njih na netu?
radio sam u banci koja se prebacila za 2nd level kod njih, zadnje sto sam cuo je da ovi iz banke nisu nimalo zadovoljni s njima

Radim :-) Zavisi ko i di, na koji Team naletis. Al to nazalost nije samo boljka kod CC-a nego barem kolko tu gore vidim u dosta firmi su vecinom gelipteri i filozofi a dok treba nesto odradit...tja...dalo bi se raspravljat. Da me nebi krivo shvatio - ima zbilja lumena di nakon 30 minuta razgovora ti treba bar tjedan dana da probavis sto je receno al ima fakat i trulih kruski. Ja sam imao srecu da sam zavrsio s jebenim Teamom sa hrpom znanja i iskustva (Windows admini) na projektu od kojih sam hrpu toga naucio dok od Linux kolega smo u 4 godine izmjenili 4-icu...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2023., 20:50   #1901
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Linux admini su traženi. Nije da ih se često traži ali kad ih se traži onda ih se traži svijećom.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2023., 23:16   #1902
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Istina, mene cuvaju ko kap vode na dlanu.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2023., 17:53   #1903
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
I ja se tako osjećam. Nikada nisam imao toliko benefita i radio ni blizu tako opušteno kao u zadnjih par godina.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2023., 18:31   #1904
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
gdje to da šaljemo molbe?
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2023., 19:07   #1905
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Bilo je bar 10-tak "javnih" oglasa tijekom godine. Dosta njih je namjerno zakamuflirano u "devops" poziciju .
stef je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2023., 19:08   #1906
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
za medinu firmu?
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2023., 20:11   #1907
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Pokažite što znate i netko će vas već pozvati.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 14:42   #1908
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Bilo je bar 10-tak "javnih" oglasa tijekom godine. Dosta njih je namjerno zakamuflirano u "devops" poziciju .
Rekao bi da je obrnuto, devops je samo maska za sve ostalo, od sys admna, do linux admina, pravog devopsa pa čak bi rekao i malo deva.

Koliko mi se ljudi javilo da traže Devopsa koji zna bash i py, ansible, k8s, windows, raspoznaje servere i hardver, zna barem 2 clouda, barem još dva skripting jezike, baze i naravno da zna developati... I biti timski igrač, furati se na team playere, biti dobar s agileom i scrumom itd.

I sve to za 20k EUR godišnje, neto...

Ali da, slažem se s kolegom iznad, mislim da se stvarno može naći dobrog posla za dobru lovu.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 11.01.2023. u 15:08.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 15:00   #1909
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Rekao bi da je obrnuto, devops je samo maska za sve ostalo, od sys admna, do linux admina, pravog devopsa pa čak bi rekao i malo deva.

Koliko mi se ljudi javilo da traže Devopsa koji zna bash i py, ansible, k8s, windows, raspoznaje servere i hardver, zna barem 2 clouda, barem još dva skripting jezike, baze i naravno da zna developati... I biti timski igrač, furati se na team playere, biti dobar s agileom i scrumom itd.

I sve to za 20k EUR godišnje...

Ovo
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 15:03   #1910
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
točno tako je meni bilo u prošloj firmi, za 20k godišnje.
One man army.
Složija cijeli cloud sam + offsite backup (od hardware do softwarea + vpn configuration sa AD-om i ruleovima ovisno o Organisation unitima gdje se useri nalaze + fallback sustavi, backupi, automatizacije pičke m*terine).
Ali ako išta, OGROMNA količina iskustva.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 15:31   #1911
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,005
Kao dev, mogu samo reći da nije niti vama lako
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 15:37   #1912
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Čini mi se da to i nije neka lova za toliko posla.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 16:09   #1913
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Pa u tome i je kvaka22, 1 plaća a posla za barem 3 + znanje za barem 28 specifičnih stvari
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 16:26   #1914
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
To je naš mentalitet. Vani takve stvari ne prolaze.
Poznanik je radio za HR ispostavu neke velike strane IT firme. Praktički je bar jednom tjedno letio u DE. Naime, Švabo programer kada naiđe na hardverski problem, digne ruke, odmakne se od stola i kaže "Ja to ne znam jer za to nisam školovan." I ne hebe nikoga ni 5%. Dok se to ne popravi on ne radi, a satnica mu ide. Da tako postupate i vi, pola firmi bi vjerojatno propalo. I zato mislim da tako i treba postupati pa će vas nadređeni (teoretski) početi ozbiljnije shvaćati i adekvatno tome nagraditi.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 18:44   #1915
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
To je naš mentalitet. Vani takve stvari ne prolaze.
Poznanik je radio za HR ispostavu neke velike strane IT firme. Praktički je bar jednom tjedno letio u DE. Naime, Švabo programer kada naiđe na hardverski problem, digne ruke, odmakne se od stola i kaže "Ja to ne znam jer za to nisam školovan." I ne hebe nikoga ni 5%. Dok se to ne popravi on ne radi, a satnica mu ide. Da tako postupate i vi, pola firmi bi vjerojatno propalo. I zato mislim da tako i treba postupati pa će vas nadređeni (teoretski) početi ozbiljnije shvaćati i adekvatno tome nagraditi.

I da i ne. Njemci i ak jesu skolovani i ak ih se ne tice reci ce - to nije moj posao. Cak i ak zapravo to je njihov posao ponekad (hint: probaj za grad radit pa da vidis usidjelica...) Work/Life balans im je jako bitan a kolko nas s jedne strane postuju ako vide da se zelis njima prilagodit (jezik/kultura) tolko su s druge strane ljubomorni ak je stranac uspjesniji od njih (opet - ne svi ali mnogi). Jebiga tak je kak je A sto se DevOps-a tice to je tu - katastrofa...hrpa ekipe sad ulazi u te vode radi love , samo bi nekaj skriptali i programirali, skripte na kraju za k****, a osnovna Linux administracija mu je ko nuklearna fizika. Vole pricat i komplicirat jer to u ocima Managementa dobro izgleda = upgrade na placi. Naravno - ne svi. Imas i onih koji ce sve moguce najnovije tehnologije pokusat u produkciju progurat - samo zato kaj je novo i "shiny" bez obzira kaj su tak vec 3 put barem napravili i svaka od tih stavki je potrgana do dan danas. E da i onda ti se politika umijesa i onda puknes kad vidis kolko idiotizma pokusaju progurati. U 4 godine tu gore sam se nagledao svasta, hebiga
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 20:17   #1916
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Prodavanje spike u ugodnoj atmosferi uvijek bolje prolazi nego kvalitetno odrađen posao.

Primjetio sam da su developeri milenijalci a pogotovo GenZ malo površni. Traže se gotove skripte na Githubu i Stackoverlowu za koje se ne trude puno prepravljati ili prilagođavati sustavu. Klika se mišem umjesto da se piše kod na tipkovnici. Ne znaju čemu služe sistemci. Traže chmod -R 777, selinux disabled, firewalld stop. Sve bi brzo, sve bi odmah.

Čast iznimkama.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 20:32   #1917
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Traže chmod -R 777, selinux disabled, firewalld stop.

Na ovo sam se ne jednom posvadao s hrpom kretena. Bitno da app radi a to kaj nije sigurno...a valjda nece niko jelte....dok se ne dogodi sranje. A onda je uvijek zesce sranje.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 20:56   #1918
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Prodavanje spike u ugodnoj atmosferi uvijek bolje prolazi nego kvalitetno odrađen posao.
Ovo je baš fascinatno. A ide i korak dalje, ako pokušaš naglasiti da postoji neki problem kojeg treba rješavati TIMSKI onda si ti zapravno negativac, narušavaš atmosferu i dobru spiku, kužiš kompaaa eee. Kada vidim u oglasima kako laprdaju o timskom radu i "dinamičnom" radnom okruženju dođe mi da se ranim.

Ja osobno krivim PC kulturu za takva sranja.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Traže se gotove skripte na Githubu i Stackoverlowu za koje se ne trude puno prepravljati ili prilagođavati sustavu.
Jedna riječ: ChatGPT. I visual studio plugin za isti. Do sada se loše radilo a sada je za očekivati da stvari pođu i na gore. Bez uvrede ikome, cijenim svaku profesiju (što podrazumijeva profesionalno ponašanje i angažman) ali ova sličica savršeno opisuje moje iskustvo s developerima u zadnje 4 godine:

mkey je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2023., 21:02   #1919
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,005
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Prodavanje spike u ugodnoj atmosferi uvijek bolje prolazi nego kvalitetno odrađen posao.

Primjetio sam da su developeri milenijalci a pogotovo GenZ malo površni. Traže se gotove skripte na Githubu i Stackoverlowu za koje se ne trude puno prepravljati ili prilagođavati sustavu. Klika se mišem umjesto da se piše kod na tipkovnici. Ne znaju čemu služe sistemci. Traže chmod -R 777, selinux disabled, firewalld stop. Sve bi brzo, sve bi odmah.

Čast iznimkama.

Kao stariji dev s ponešto i sistemskog znanja mogu reći da te mlađe generacije developera znaju biti jako bezobrazne, površne, ne vode računa o nikakvim optimizacijama niti procesa niti koda, na performanse nitko ne gleda. Kad sam jednoga upitao zašto mu program zapisuje neke debug zapise i da je za godinu dana nakrcao 2+ milijarde (stvarna cifra) zapisa u tablicu u produkcijsku bazu i da nema nikakav plan za održavanje toga, rekao je da nije njegov posao da čisti za sobom. Kako im nisam nadređeni, a niti njihovi šefovi ne kuže, obično u takvim situacijama potegnem glavnog admina ili DBA pa onda dobiju packe
Čast izuzecima, ali većinom im fali logičkog razmišljanja. Kodiraju dobro, ali kompliciraju i kako veliš prepisuju s neta...
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 10:38   #1920
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Koliko su oni krivi toliko su krivi oni iznad njih (a bogami i ovi koji ih biraju/filtriraju). Ne krivim ih 100%, susrećem se s njima svaki dan, i dalje moram potezati za druge prekovremeno da odradimo sve kako treba, bez nekakvih posljedica.

Zbog situacije na tržišitu i potražnjom za istima, uzima se doslovno sve, svatko tko pokaže imalo znanja i volje, zove se informatičarom, developerom, devopsom i ne znam što sve ne.

I onda jedan mladić, nema potrebu da bude detaljan jer je već u startu preplaćen, što ga čini (u njegovoj glavi), vrhunskim radnikom, s nikakvim znanjem, nije zadovoljan s 7000kn početnom plaćom (radio sam i za 3000kn prije 10+ godina), traži 10k za godinu dana, zove se midom/serniorom za dvije godine, prijeti otkazom i promjenom firme, jer tamo nude 20k neto itd.

Situacija na tržištu je stvorila slabe ljude, čast izuzecima. Kao netko tko je u tome 10+ godina, mogu reći da trud i rad se isplati i dugoročno vidi...

I da se razumijemo, nisam nakakav prodigy ili lumen, prosječan informatičar s razmišljanjem seniora (bar mi je tako rečeno). Nema problema koji neću riješiti (neovisno koliko dugo treba), samo zato jer sam uporniji od drugih, većina mladih odustane nakon prva 3 linka na google-u. Da ne kažem da njih 90% nikad nije vidjelo 2. stranicu google searcha. Ponovo čast izuzecima.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 12.01.2023. u 10:48.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na