Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2023., 23:21   #571
Digitron
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 57
Koristi se IPoE + DHCP za adresiranje, naravno. Ne znam jedino koliko je lease time na WAN strani jer te informacije u GUI-u ne nalazim. Već par dana imam istu, i nisam iza CGNAT-a
Digitron je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2023., 23:51   #572
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor Digitron Pregled postova
Koristi se IPoE + DHCP za adresiranje, naravno. Ne znam jedino koliko je lease time na WAN strani jer te informacije u GUI-u ne nalazim. Već par dana imam istu, i nisam iza CGNAT-a
IPoE je zapravo DHCP a to znači da postoji mogućnost da provjeravaju MAC adresu i/ili UDID.

Npr.

A1 ima sve usluge na DHCPu osim IPTVa koji je Bridgeani VLAN ako je njihova infrastruktura.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2023., 19:42   #573
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,112
https://www.speedtest.net/my-result/...0-33dd438b3ebd


Evo, došlo je konačno i do mene.
Sada samo da bude stabilno i bez napora i sve pet, ali ako i bude napora i jazebancije, uvijek postoji konkurencija i to evo, T-Com, koji je jučer provukao optiku u ulazu a i dobri stari A1 ako zapne negdje
Za sada je dobro, a dalje bumo videli, rekli bi sljepci
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2023., 20:25   #574
¸Mid
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Citiraj:
Autor 2 die 4 Pregled postova
https://www.speedtest.net/my-result/...0-33dd438b3ebd


Evo, došlo je konačno i do mene.
Sada samo da bude stabilno i bez napora i sve pet, ali ako i bude napora i jazebancije, uvijek postoji konkurencija i to evo, T-Com, koji je jučer provukao optiku u ulazu a i dobri stari A1 ako zapne negdje
Za sada je dobro, a dalje bumo videli, rekli bi sljepci
Jedna molba za ponosnog vlasnika 2 Gbit.

može tracert jedan?

tracert np-frk-06.cloudmatchbeta.nvidiagrid.net

Hvala
¸Mid je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 15:16   #575
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,112
Citiraj:
Autor ¸Mid Pregled postova
Jedna molba za ponosnog vlasnika 2 Gbit.

može tracert jedan?

tracert np-frk-06.cloudmatchbeta.nvidiagrid.net

Hvala
Jel to nešto opasno?
Nisam to nikada radio pa nemam pojma
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 15:38   #576
¸Mid
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Citiraj:
Autor 2 die 4 Pregled postova
Jel to nešto opasno?
Nisam to nikada radio pa nemam pojma
Neki random RAT se spusta kroz C&C, ali sve bu okej. :P

Ma zanima me samo kao izgleda ruta prema GeForce Now serveru (4080 tier). I koliko je losija od mog buraza (on na a1 ima 18ms)
¸Mid je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 17:31   #577
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,112
Citiraj:
Autor ¸Mid Pregled postova
Neki random RAT se spusta kroz C&C, ali sve bu okej. :P

Ma zanima me samo kao izgleda ruta prema GeForce Now serveru (4080 tier). I koliko je losija od mog buraza (on na a1 ima 18ms)

https://imgur.com/s98FkvF

__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 18:06   #578
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor 2 die 4 Pregled postova
telemach
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2023., 18:35   #579
¸Mid
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Citiraj:
Autor 2 die 4 Pregled postova
Hvala puno

Stvarno mi nije jasno kak 2 ISP-a imaju toliko razlicite rute za istu stvar. Dulje. Sve je u lovi ocito…
¸Mid je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 15:05   #580
Izet Fazlinovic
Premium
Moj komp
 
Izet Fazlinovic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek-Zagreb
Postovi: 328
Ugovorio sam telemach optiku, za koju sam vidio da ispred zgrade "kopaju" ali ništa u zgradi.
Prelazim s A1 koji mi je spojen preko amisove optike koja je isla iz hodnika u zgradi buzirom u stan ispod tv-a gdje mi je odma router, znaci nemam vidljive kablove/kanalice/router...
Ja ne zelim da mi buse vrata, provlace novi kabal optike, vuku kanalice...
Da li oni mogu iskoristiti postojeci kabal pa u prizemlju gdje je uštekan samo uštekaju u svoje ili mozda preuzmu samo tu paricu?
U utorak mi dolaze pa da znam da mi majstori nejdu iz lijenosti na ne moze sta god ja kazem.

Sent from my Pixel 7 using Tapatalk
Izet Fazlinovic je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 16:18   #581
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Citiraj:
Autor Izet Fazlinovic Pregled postova
Ugovorio sam telemach optiku, za koju sam vidio da ispred zgrade "kopaju" ali ništa u zgradi.
Prelazim s A1 koji mi je spojen preko amisove optike koja je isla iz hodnika u zgradi buzirom u stan ispod tv-a gdje mi je odma router, znaci nemam vidljive kablove/kanalice/router...
Ja ne zelim da mi buse vrata, provlace novi kabal optike, vuku kanalice...
Da li oni mogu iskoristiti postojeci kabal pa u prizemlju gdje je uštekan samo uštekaju u svoje ili mozda preuzmu samo tu paricu?
U utorak mi dolaze pa da znam da mi majstori nejdu iz lijenosti na ne moze sta god ja kazem.

Sent from my Pixel 7 using Tapatalk
Ja sam isto imao Amis, ali kod mene je telemach provlacio svoju vertikalu po ulazu jer im A1 valjda nije dao da koriste njihovu. Ugl rekao sam im da izvuku Amisov kabel i istim putem stave svoj (govorim po stanu od ulaza do rutera) i tako su napravili. Nije nikakvih problema bilo
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 17:37   #582
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,112
Citiraj:
Autor Izet Fazlinovic Pregled postova
Da li oni mogu iskoristiti postojeci kabal pa u prizemlju gdje je uštekan samo uštekaju u svoje ili mozda preuzmu samo tu paricu?
Nebudu ti to radili iz svoje sigurnosti, ali slobodno im kaži da iskoriste iste kanalice i ili bužire, tako sam im i ja rekao i tako je i bilo. Provuku ti svoj kabel i miran si.
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 12:40   #583
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Citiraj:
Autor 2 die 4 Pregled postova
Koji router si dobio?
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 22:45   #584
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,112
Citiraj:
Autor jacobbb Pregled postova
Koji router si dobio?
NOKIA
XS-2426G-B
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 05:56   #585
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Citiraj:
Autor 2 die 4 Pregled postova
NOKIA
XS-2426G-B
Znači ipak ima jedan 2.5 Gbps port, prije par mjeseci je ovdje raspravljano o tome i zaključili smo da model koji daju ima samo 1Gbps portove

Šteta što ovakvo što ne daje i A1 na optici..
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 15:29   #586
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,112
Citiraj:
Autor jacobbb Pregled postova
Znači ipak ima jedan 2.5 Gbps port, prije par mjeseci je ovdje raspravljano o tome i zaključili smo da model koji daju ima samo 1Gbps portove

Šteta što ovakvo što ne daje i A1 na optici..
Sjećam se rasprave, ali onda sam ja napisao da sam od njih direktno dobio odgovor da dolazi ruter sa 2.5 Gbps portom.

Naravno da mi ovi "majstori" koji su sve postavljali i odmah slagali i osposobljavali liniju, nisu stavili ethernet kabel u dobar port (koji btw jedini žuti, svi ostali su bijeli) pa im nije bilo jasno zakej samo 1000 Mbps prolazi na speed testu. Ali kasnije sam ionako ja sve to pospremao pa sam skužio da su krivo upikli kabel.

Ne kužim ni ja zašto drugi ne nude više od 1000 kada očigledno infrastrukturu imaju, a i radije bi bio ostao na A1 da su mi to ponudili, naravno po ovim uvjetima kao i Telemach ili bolje. Ali neka neka, konkurencija je super i ja se više ne ustručavam prelaska na drugog operatera ukoliko je ponuda bolja za mene.

__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 18:32   #587
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 139
Ah jbt ja uzeo niki dan od t-coma 1Gbit/s na dvije godine. Ma preživjet ću, al... malo mi krivo.
rokonja je online   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 18:52   #588
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Citiraj:
Autor 2 die 4 Pregled postova
Ne kužim ni ja zašto drugi ne nude više od 1000 kada očigledno infrastrukturu imaju,
Pitanje je imaju li zaista, tj. koliko maksimalno može A1/HT optika povući? Nisam stručnjak no Telemachovci se stalno hvale da je njihova optička mreža potpuno nova generacija optike 3 klase iznad bilo čega na tržištu, najbrža u Europi i da se po brzini može usporediti samo sa onom u Južnoj Koreji bla bla bla (doslovno copy/paste njihovih riječi) pa sad ne znam da li je to samo marketing ili je stvarno nešto kvalitetnije u pitanju što može povući veće brzine

Inače taj 2/2 paket kod njih izgleda još uvijek malo preskupo, da su barem za 7-8 eura smanjili da "napadnu" A1/HT ponudu od 1Gbps ali ovako mi to još uvijek izgleda nekonkurentno i da će uzimati samo vrlo vrlo mali postotak ljudi.
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 19:09   #589
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 139
Dal to znači da bi oni trebali neku svoju optiku provlačit? Jer ja živim u kući i ima samo jedan kabel i to od stupu, prije sam ima Iskon. A možda i nebi išlo 2Gbit, mislim da bi morali koristit isti kabl od HT-a ili...?
rokonja je online   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 19:56   #590
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor jacobbb Pregled postova
Pitanje je imaju li zaista, tj. koliko maksimalno može A1/HT optika povući? Nisam stručnjak no Telemachovci se stalno hvale da je njihova optička mreža potpuno nova generacija optike 3 klase iznad bilo čega na tržištu, najbrža u Europi i da se po brzini može usporediti samo sa onom u Južnoj Koreji bla bla bla (doslovno copy/paste njihovih riječi) pa sad ne znam da li je to samo marketing ili je stvarno nešto kvalitetnije u pitanju što može povući veće brzine
Za 2/2 brzine treba XPON (XGS-PON) mreža koja može dati simetrično 10/10 Gbps. Od tud vjerojatno dolazi izraz "10 giga mreža" u njihovom marketingu. Ako HT i A1 i dalje razvlače samo GPON i na novim lokacijama, on daje max. asimetrično 2,488/1,244 Gbps i u tom slučaju Telemach ne laže.

Zato vjerojatno i drže cijenu paketu 2/2 jer znaju da im nema tko konkurirati. Ostaje za vidjeti koliko su im pouzdane te Nokije i kakav je backbone, jel može to izdržati nalet većeg broja korisnika.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 20:26   #591
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Za 2/2 brzine treba XPON (XGS-PON) mreža koja može dati simetrično 10/10 Gbps. Od tud vjerojatno dolazi izraz "10 giga mreža" u njihovom marketingu. Ako HT i A1 i dalje razvlače samo GPON i na novim lokacijama, on daje max. asimetrično 2,488/1,244 Gbps i u tom slučaju Telemach ne laže.

Zato vjerojatno i drže cijenu paketu 2/2 jer znaju da im nema tko konkurirati. Ostaje za vidjeti koliko su im pouzdane te Nokije i kakav je backbone, jel može to izdržati nalet većeg broja korisnika.
Zašto ne bi izdržao pa to nije nikakvo opterećenje na jezgrenu mrežu jer nitko ne vuče tih 2Gbps konstantno.

Tih 2Gbps realno će uspjeti iskoristiti možda 0,01% korisnika, a većina će i dalje pretplaćivati nešto što uopće neće koristiti niti moći iskoristiti.

Korisnici koji danas imaju i 1Gbps ne mogu iskoristiti puni potencijal takve brzine, a ovi s 2Gbps ni u snu.

Sve je to jedan lijepi marketinški trik kako navući korisnike velikim brojevima i ošišati ih za €
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 20:39   #592
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Ako HT i A1 i dalje razvlače samo GPON i na novim lokacijama,
Kako uopće provjeriti što stavljaju? A1 je još početkom 2021 najavio postavljanje 10G-PON, pitanje je sad jesu li krenuli sa time?

članak iz 2021:
Citiraj:
„Na vrijeme smo prepoznali važnost ulaganja u gradnju optičke mreže tako da danas možemo govoriti iz pozicije lidera u broju kućanstava te kvaliteti i brzinama koje pružamo u fiksnoj mreži. Nastavak takve strategije je implementacija 10G GPON (Gigabit Passive Optical Networks) tehnologije, zadnjeg iskoraka u tehnologiji optičkih mreža s kojom krećemo ove godine“, objašnjava Tomislav Makar, glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije A1 Hrvatska te dodaje: „Optička mreža preduvjet je za najbolje korisničko iskustvo, ali i infrastrukturna osnova za stvaranje 5G mreže gigabitnih brzina i minimalne latencije. Ako želimo imati napredno digitalno društvo, pametna rješenja koja nam olakšavaju posao i život, djecu koja uče vještine budućnosti, ključna je najmodernija telekomunikacijska infrastruktura“.
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 06:30   #593
9800pro
aka Edo, aka Syncros
Moj komp
 
9800pro's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 1,682
Da li kod njih ide optika direkt u Nokiu ili ima ONT prije?
9800pro je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 08:49   #594
G20Titan
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sesvete
Postovi: 45
Nema posebno ONT, direkt ide u router
G20Titan je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2023., 15:34   #595
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Sve je to jedan lijepi marketinški trik kako navući korisnike velikim brojevima i ošišati ih za €
Pa poanta tog paketa i je da se mogu hvalit kako nude najbrži internet u Hrvatskoj. Niti jedan drugi operater ne nudi tu brzinu, samo Telemach.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 15:11   #596
9800pro
aka Edo, aka Syncros
Moj komp
 
9800pro's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 1,682
Došao danas čovjek staviti router. Uzeo Trio paket 1000/500, dobio Innbox V80 router, ne Nokiu. Sad ih ugnjaviti za pppoe podatke i mičem i router.
Jel ima negdje za "izvući pppoe" na tim routerima ili koji je admin ulaz?
9800pro je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 19:35   #597
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Jeli to možda Telemach usluga preko HT optike?
Ako nije đžaba krečiš jer Telemach na vlastitoj infrastrukturi nudi samo GPON HGU Nokia router plus Telemach ima posebne VLAN IDove tako da good luck finding it.
A koliko sam skužio Telemach ne koristi PPPoE za internet konekciju kad je njihova infrastruktura.
Ako je usluga preko HT optike i želiš doći do PPPoE user/pass zovi Telemach SZK za bridge / podatke ali vrlo vjerojatno ti ih neće dati kao što A1 prakticira.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 07.03.2023. u 21:06.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2023., 22:54   #598
9800pro
aka Edo, aka Syncros
Moj komp
 
9800pro's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 1,682
HT optika, ostao i HT ont.
Već sam poslao mail na szk, bumo vidjeli.
9800pro je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 20:13   #599
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor 9800pro Pregled postova
HT optika, ostao i HT ont.
Već sam poslao mail na szk, bumo vidjeli.
Onda sretno.A VLANove pokušaj naći Wiresharkom.
Pošto je Innbox V80 možda da pokušaš classic foru preko WebGUIa i mjenjanja polja passworda u text gdje se nalazi PPPoE dio.Ako se nevaram netko je na taj način sa A1 V80 Innboxom došao do PPPoE passworda kojeg A1 ni pod razno nije htio dat.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 21:37   #600
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Onda sretno.A VLANove pokušaj naći Wiresharkom.
Pošto je Innbox V80 možda da pokušaš classic foru preko WebGUIa i mjenjanja polja passworda u text gdje se nalazi PPPoE dio.Ako se nevaram netko je na taj način sa A1 V80 Innboxom došao do PPPoE passworda kojeg A1 ni pod razno nije htio dat.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
A1 da bridge mode za uslugu na HT infrastrukturi, ali ne da kada se usluga pruža preko njihove infrastrukture.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na