Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.07.2017., 10:56   #30331
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Baterija je iznimno skupa, no i sami zahvati na vozilu nisu jeftini.
Jel znaš možda kolika je cijena redovitog servisa..ono red veličine..čisto me zanima jer mi je to malo nevjerojatno da može redoviti servis biti skuplji nego kod "klasičnih"....nema ulja, nema filtera zraka/goriva/ulja...
Master_Hrc je online   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:02   #30332
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Jel znaš možda kolika je cijena redovitog servisa..ono red veličine..čisto me zanima jer mi je to malo nevjerojatno da može redoviti servis biti skuplji nego kod "klasičnih"....nema ulja, nema filtera zraka/goriva/ulja...
U cijenu morate uračunati nabavku licenci za rad koje su umobolno skupe
(školovanje servisera, zaboravi da će ti lokalni meho raditi na takvom autu), potrebne alate čije cifre bolje da i ne spominjem, direktnu podršku proizvođača u slučaju nerješivih bugova i sl.

To je ono što je najskuplje, tj ruke.

+ rad s jakom strujom (da, ti imaš switch on/off, no što ako je neispravan)
+ električne komponente koje su jeftine u chipoteci, no kod novog vozila nisu.

Za cijene još ništa ne mogu reći jer smo tek u implementaciji (tj tek školujemo ljude i nabavljamo opremu).
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:13   #30333
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
Ako se slučajno odlučiš (i uspiješ u tome) razmnožavati onda će ti potomci zahvaljivati na velikoj brizi za njihov život na ovom planetu. A ja sam spominjao zagađenje u kontekstu razloga zbog čega se odustaje od dizela. Ne kao veliku brigu. Neću bit ciničan. Vi ste pričali da dizel ne zagađuje. Kako da ne.
BTW Mamutarka, sad je već i malo bolesno koliko se vrijeđate vi (ne svi) vlasnici dizel auta na svaki spomen dizela u negativnom kontextu....Kaj ste tak emotivno vezani za te aute pogonjene gorivom koje se koristi od kraja 19st? Ja ti predlažem da pošalješ prosvjednu notu F1 zakaj nema dizela tamo..

EDIT: sreo sam Rimca. Lik je zanimljiv i zanimljivo razmišlja a kakav je privatno me boli kuac. I sviđa li se vama on ili ne. Ovak iz stolice dok komentirate. Inače vozi bijelu bemburu karavan dizel haha

Zadnje izmijenjeno od: Tvrdi. 05.07.2017. u 11:22.
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:22   #30334
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor Tvrdi Pregled postova
Vi ste pričali da dizel ne zagađuje. Kako da ne.
Post broj # i tko je to točno ovdje rekao, else didn't happen.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:24   #30335
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Post broj # i tko je to točno ovdje rekao, else didn't happen.
Netko je spomenuo da ne zagađuje znatno. Istina je da i benzinci dosta zagađuju ali ne više, sigurno. Pretpostavka da su oba testna auta ispravna i da nisu odroni stari 15+g...

Ali velim....čemu ta emocija vezana za dizel..nekad je bila emocija prema golfu i svakom njemačkom autu...koja i dalje trza..sad je ovo ostalo....jedva čekam kupit auto na struju čim dođe vrijeme....Netko će tada likovati jel će moći kupiti dizlo sa 200 KS za 2 teura ali se neće moći voziti dalje od šentilja...Evo ti sad iskreno ja nikad ne bi kupio dizela..nikad. Uzeo bi rađe neko đubre jako benzinsko sa plinom. Da radim više km.
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:28   #30336
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Malo objektivnosti nebi škodilo. Ja ovdje nisam pročitao da netko diže diesel u nebesa i tvrdi da ne zagađuje. To si jedino ti ovdje negdje "iščitao" i stalno se ponavljaš sa averzijom prema dieslu u smislu kako netko to može voziti i kako ga ti ne bi nikad kupio.

Struja je fora, ali i dalje još daleka budućnost. I oba goriva će se koristiti još jako dugo. Ako ti tako smeta diesel, preseli u ameriku. Tamo nema Mazdi sa dieselskim agregatima u ponudi uopće.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:30   #30337
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Malo objektivnosti nebi škodilo. Ja ovdje nisam pročitao da netko diže diesel u nebesa i tvrdi da ne zagađuje. To si jedino ti ovdje negdje "iščitao" i stalno se ponavljaš sa averzijom prema dieslu u smislu kako netko to može voziti i kako ga ti ne bi nikad kupio.

Struja je fora, ali i dalje još daleka budućnost. I oba goriva će se koristiti još jako dugo. Ako ti tako smeta diesel, preseli u ameriku. Tamo nema Mazdi sa dieselskim agregatima u ponudi uopće.
Nema jel nisu pačenici u korumpiranoj državi, kao mi. Imaju bolji standard i puno jeftiniji benzin. A i auti im nisu skupi. Kolko je ono mustang osnovni model..oko cenera baksi...Kaj će njima dizel kad si kupe normalni auto na benzin s hrpom konja, neko đubre ili neki turbak...ali ne ove komedije sa soma kubika..
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:33   #30338
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
U cijenu morate uračunati nabavku licenci za rad koje su umobolno skupe
(školovanje servisera, zaboravi da će ti lokalni meho raditi na takvom autu), potrebne alate čije cifre bolje da i ne spominjem, direktnu podršku proizvođača u slučaju nerješivih bugova i sl.

To je ono što je najskuplje, tj ruke.

+ rad s jakom strujom (da, ti imaš switch on/off, no što ako je neispravan)
+ električne komponente koje su jeftine u chipoteci, no kod novog vozila nisu.

Za cijene još ništa ne mogu reći jer smo tek u implementaciji (tj tek školujemo ljude i nabavljamo opremu).
To preskolovanje je po meni normalan tijek svake struke. Pred 20 godina nije bilo vecine elektronike koja je danas u autu, pa se eto i dalje auti servisiraju. Kako danas servisirati jedan elektricni servo volan?...

Jaka struja je problem, pogotovo s baterijom (ostalo je ionako mrtvo bez baterije). ali ako ljudi mogu raditi development i hendlati bateriju po labosima, onda se moze i u servisu auta. sumnjam da ce obicni serviser nesto kopati unutar baterije samo treba osigurati da na HV kontaktu(ima) nema napona. Poslije toga je to vozilo vise manje ko svako ostalo.

elektricne komponente u automobilu su danas sve visoko integrirane, i u principu nema govora o "lemilica" pristupu. barem ne koliko je meni poznato.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je online   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:36   #30339
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Nisu se svi rodili sa ljubavi prema tehnologiji i razvoju i svim mogućnostima koje ona nosi. Najlakše je svoga konja hvalit pa makar imao natrule zube ili je već star. A okolo traktori se pojavljuju. To je mentalitet našeg naroda. Zato se tolko i pljuje po Rimcu. Vidi ga mali se usudio tamo neki elektro mobilno auto da radi...čueš štaćt to..to nejde smesta, nema domet iljadu kilomtr
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:39   #30340
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
elektricne komponente u automobilu su danas sve visoko integrirane, i u principu nema govora o "lemilica" pristupu. barem ne koliko je meni poznato.
Ovo je sve u teoriji vrlo jednostavno, praksa će pokazati kako će to na kraju ispasti. Ja se nadam da će biti skoro za džabe pa da korisnici budu sretni.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:41   #30341
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Dva su problema kod električnih vozila (ustanovljeno na Bosch edukaciji u Prelogu ove godine): trajnost baterije i enormni troškovi održavanja.
Dok se to ne riješi, tapkamo u mraku. A kako stvari stoje, nismo blizu pravog rješenja.
Ni jedno ni drugo nisu problem. Barem ne kod Tesle.
Kao ni putovanje na more i slicno ako ce Model 3 imat barem 300 realno upotrebljivih kilometara dometa i pristup Superchargeru.

Ja sam isto jedan od onih koji vole sjest i odvalit hrpu kilometara u hrpu sati bez stajanja, no nece se bit problem prilagodit na stanku od 20-30min.

Kaj se tice ovog da ljude nije briga za ekologiju...sva sreca pa puno pametniji ljudi kroje EURO norme.

Zadnje izmijenjeno od: IcyTexx. 05.07.2017. u 11:53.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:55   #30342
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Ni jedno ni drugo nisu problem. Barem ne kod Tesle.
Drago mi je da je jedna Tesla uspjela pobiti desetljetno multinacionalno istraživanje u Bosch R&D odjelu. Ipak svijet napreduje, bez obzira kako nas švabe učili.

Osobno nisam probao Teslu, ali kolegica koja za jednu tv kuću testira vozila me upozorila da s jednim punjenjem nije uspjela dovesti od Zg do Poreča. S druge strane, tvornica se kune da tuku do 500km. Također, Tesla na svoje baterije daje 8 godina jamstvo. Uz tokoliko čitam, gubitak kapaciteta je oko 5% na 150.000km. To su zbilja fascinantne tvrdnje i mislim da ne postoji proizvođač koji ovo može ponoviti za njima. No kada moraš zamijeniti baterije (ne dao bog), cijena kompleta je oko 40 tisuća dolara..
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:55   #30343
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Baterija je iznimno skupa, no i sami zahvati na vozilu nisu jeftini.
I zgori ko sibica u 20s

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
  Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 11:59   #30344
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
@Icy
Upravo to...cini mi se da kod Tesle nema tih problema. Ono sto sam citao da sanacija ogrebotina na Tesli košta na desetke tisuća dolara jer je cijela karoserija aluminijska a s aluminijem je puno teze raditi za razliku od lima...i ima ful malo ekipe koja popravlja aluminij.

Što se tiče ekologije sasvim legitimno je da se ekipi jebe za to, dali se netko s tim slaze, nebitno je. Postoje euro norme i regulative pa nek se na toj razini vodi briga o tome. TO me podsjeca na ono sa sprejevima koji štete ozonu. Nemoj takve proizvoditi pa ih ekipa nece moci kupovati.Jelte

@Guls Ne cudi me cijena zamjene baterije s obzirom da je to najskuplji dio auta, iako cisto sumnjam da ce netko tko plati teslu 100 tisuca dolara/eura vozit narednih 8 godina a kamoli mijenjati baterije
Sa daljnjim razvojem baterija sigurno ce im padati cijena, a i gubitak kapaciteta nece biti toliki...
Sto se tice kolegice jesi li siguran da nije uspjela doci do Poreča? Pa to je 250 km....a deklarirani domet je ako se ne varam 600 km....sumnjam da bi bila tako velika razlika.

Zadnje izmijenjeno od: Master_Hrc. 05.07.2017. u 12:13.
Master_Hrc je online   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 12:02   #30345
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor vorda22 Pregled postova
I zgori ko sibica u 20s

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
I to se neda riješiti jel? Kao svaka tehnologija na početku nije imala problem. hehe
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 12:08   #30346
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor vorda22 Pregled postova
I zgori ko sibica u 20s

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
Da, za razliku od konvencionalnih benzinskih/dizelskih vozila koja čak i gase požare svojom pojavom

Vidio sam bar 10ak auta tokom svog života koji su izgorili na cesti.
Bilo bi zanimljivo vidjeti statistiku na nekom većem broju - na svakih koliko električnih se dogodi nešto što izazove gorenje automobila, a na svakih koliko sa motorima sa unutarnjim izgaranjem.

EDIT: A što se tiče cijene baterija, trenutno se grade minimalno 2 mega tvornice za gradnju baterija koje bi osjetno trebale povećati svjetsku proizvodnju baterija, te smanjiti cijene.
Što god neki mislili, nije toliko daleka budućnost kad će cijenom biti više manje svejedno da li se kupuje auto na električni pogon ili sa unutarnjim izgaranjem.
Navodno već unutar 5 godina možemo očekivati izjednačenje...
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 12:11   #30347
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Imaš video gdje su jedan članak baterije silovali, probijali, bacali, sjekirom sjekli članke.
Skupo održavanje radi licenci???

Mehaničar bude i dalje mijenjao pakne ko i na benzincu, auto električar na benzincu barata sa 15-20 000 volti. Na električnom, koliko ono, 300-400 ili nešto više
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 12:20   #30348
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Sto se tice kolegice jesi li siguran da nije uspjela doci do Poreča? Pa to je 250 km....a deklarirani domet je ako se ne varam 600 km....sumnjam da bi bila tako velika razlika.
Tako je, morali su stati i dopuniti nasred Istre. Oni se sigurno nisu vozili "mliječno" pošto svakodnevno testiraju različita vozila pa i u tome treba tražiti razlog brze potrošnje baterije. Naveo bih i primjer gdje mi je ista javila da su na bivšem autoputu bratstva i jedinstva skurili bateriju za 90km, ali o tom potom. Veli ona, ako ja ne mogu auto voziti kako želim, nego 40kmh da bi imala autonomiju od 500km, onda taj auto niti ne želim voziti (naravno, dok se ne razvije mreža punionica koja će olakšati stvari tipa Danska, Norveška, Švedska).

Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Mehaničar bude i dalje mijenjao pakne ko i na benzincu, auto električar na benzincu barata sa 15-20 000 volti. Na električnom, koliko ono, 300-400 ili nešto više
Pa vjerojatno zato Bosch organizira skupa i dugotrajna školovanja, kako bi serviseri naučili promijeniti pakne i multimetrom mjerili napon.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 12:34   #30349
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,456
danas se parkiravam u rikverc i gledam na svim retrovizorima čisto, a parking senzori vrište..već sam se usro da mi ambi pur ne šnjofa auspuh..al nije, samo kartonska kutija se našla
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 12:49   #30350
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Prije mjesec-dva sam u nekom od hr auto-časopisa čitao temu o tome tko smije servisirati e-aute i po opisanim sigurnosnim protokolima koji se moraju zadovoljiti (za po radnika siguran servis ili bilo kakav zahvat na vozilu), servisiranje e-auta trenutno baš i ne može biti jeftino.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 12:52   #30351
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Tako je, morali su stati i dopuniti nasred Istre. Oni se sigurno nisu vozili "mliječno" pošto svakodnevno testiraju različita vozila pa i u tome treba tražiti razlog brze potrošnje baterije. Naveo bih i primjer gdje mi je ista javila da su na bivšem autoputu bratstva i jedinstva skurili bateriju za 90km, ali o tom potom. Veli ona, ako ja ne mogu auto voziti kako želim, nego 40kmh da bi imala autonomiju od 500km, onda taj auto niti ne želim voziti (naravno, dok se ne razvije mreža punionica koja će olakšati stvari tipa Danska, Norveška, Švedska).
....
Znaci vozili su se 300 km/h i bila je zima
Master_Hrc je online   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 12:55   #30352
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor Tvrdi Pregled postova
Nema jel nisu pačenici u korumpiranoj državi, kao mi. Imaju bolji standard i puno jeftiniji benzin. A i auti im nisu skupi. Kolko je ono mustang osnovni model..oko cenera baksi...Kaj će njima dizel kad si kupe normalni auto na benzin s hrpom konja, neko đubre ili neki turbak...ali ne ove komedije sa soma kubika..
O tome bi se dalo nadugo i naširoko raspravljati. Već smo ovdje govorili o tome kako imaju lošiji benzin sa manje oktana nego mi u EU, samim time i niže kompresijske omjere u motoru. Da ne spominjem dručkije standarde oko brdo drugih stvari...



Citiraj:
Autor Tvrdi Pregled postova
čueš štaćt to..to nejde smesta, nema domet iljadu kilomtr
Iljadu ili jednako km kao i motori s unutarnjim izgaranjem nije isto. A ovo sprdanje tvoje spada u klasu za sebe. Evo opet primjer amera - koji rade velike kilometraže ako idu negdje na put (pretpostavimo), 250km realnog dometa nije ozbiljno niti konkurentno.



Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Navodno već unutar 5 godina možemo očekivati izjednačenje...
Klasa optimist?

Živi bili pa vidjeli.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 12:59   #30353
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Znaci vozili su se 300 km/h i bila je zima
Fakat je bila zima. A ovih 300kmh, čuj ne bi se čudio iskreno
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 13:08   #30354
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Ni jedno ni drugo nisu problem. Barem ne kod Tesle.
Kao ni putovanje na more i slicno ako ce Model 3 imat barem 300 realno upotrebljivih kilometara dometa i pristup Superchargeru.
Realno, neće imati tih 300 km. Dapače, posebno ljeti, smanji drastično.
Superchargeri? Zamisli situaciju u kojoj imaš većinom elektro vozila, daš im (optimistični) domet od 200 km i (optimistični) jednostatni refill.

Koliko ti treba punionica / čime ih napajati?

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Ja sam isto jedan od onih koji vole sjest i odvalit hrpu kilometara u hrpu sati bez stajanja, no nece se bit problem prilagodit na stanku od 20-30min.
20 - 30 min?

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Da, za razliku od konvencionalnih benzinskih/dizelskih vozila koja čak i gase požare svojom pojavom
Tehnički se skoro svi ICE požari u startu riješe običnim aparatom, a apsolutno svi prvim DVD-om.
EV vozila mogu u praksi realno gasiti isključivo profesionalne brigade, traje satima. Zamisli požar Tesle u Sv. Roku i cjelodnevni prekid prometa u tunelu...

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Što god neki mislili, nije toliko daleka budućnost kad će cijenom biti više manje svejedno da li se kupuje auto na električni pogon ili sa unutarnjim izgaranjem.
Navodno već unutar 5 godina možemo očekivati izjednačenje...
Je, je... Pet godina... Optimizam na nivou.
Iskreno sumnjam za manje od 10 - 15.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 13:13   #30355
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ova s dometom priča nebuloze. Rimac ima 90kwh paket baterija, ganjali su ga u pod bez prestanka i napravili su nešto više od 200km s jednim punjenjem
Rimac ima 4 motora koji potegnu bez problema 1MW snage.
Najslabija Tesla ima 85kwh baterija i ako nisu vozili utrku s gasom u podu, morali su napraviti bar 200+km. Jer dok ga povremeno ganjaju, gledao sam da Tesli izbacuje prosjek potrošnje do nekih 30kwh/100 km

Meni osobno 250-300km stvarnog realnog dometa je odlično i jako prihvatljivo
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 13:17   #30356
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
@ekipa koja se vozi cesto na jug

idem ZG-ZD za par dana.
Ici starom cestom do Udbine, dici se na autoput kroz Velebit, pa natrag na staru ili ici starom cestom cijelim putem?
Koja ruta ima manje uspona (jedino bitno)?
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 13:20   #30357
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ja tak idem, u Udbini na autocestu, ja izlazim prije, Zadar 1, i mislim da je bila cestarina 20tak kn. Ti produžiš sljedeći izlaz.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 13:22   #30358
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tehnički se skoro svi ICE požari u startu riješe običnim aparatom, a apsolutno svi prvim DVD-om.
EV vozila mogu u praksi realno gasiti isključivo profesionalne brigade, traje satima. Zamisli požar Tesle u Sv. Roku i cjelodnevni prekid prometa u tunelu...
Govorio sam čisto o generalnom broju zapaljenja, jer je neka hajka u zadnje vrijeme da se el. automobili zapale "samo tako"
Nisam se raspitivao za kompleksnost i trajanje gašenja, tako da ne mogu ništa reći za to. Ako si se ti raspitao i znaš pouzdano ovo što si rekao - onda je to solidan argument u cons kolumni za el. vozila.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Je, je... Pet godina... Optimizam na nivou.
Iskreno sumnjam za manje od 10 - 15.
Početkom proizvodnje u gigafactory-u, tamo negdje u drugom mjesecu ove godine, su u Tesli izjavili da su smanjili cijenu proizvodnje za 35% (cilj je bio 30%).
To je već sad ogromna razlika, a kapaciteti se samo povečavaju, trebala bi kroz neko vrijeme biti gotova i ova ogromna tvornica u Njemačkoj.

https://www.bloomberg.com/news/artic...-gigafactories

Mislim da nije klasa optimist, nego realnost
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 13:24   #30359
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
danas se parkiravam u rikverc i gledam na svim retrovizorima čisto, a parking senzori vrište..već sam se usro da mi ambi pur ne šnjofa auspuh..al nije, samo kartonska kutija se našla
Šnjofao sam ali me nisi vidio. Jel ipak od crnog dima i smrada si obnevidio. A izgleda da bi mogla pasti i svadba sa dizelašem ha?. Nikad neznaš kaj te spopadne u toj ljubavi prema pogonu s kraja 19st.

@Thor - vidiš sad se ti kao nadaš da neće biti konzumer upotrebljivog elektro auta za 5g.....čekaj malo..a ovu spiku sa kvalitetom američkog goriva neću komentirati...možeš mi biti najobrazovaniji i najodgojeniji ali hrvat iz tebe ne ide van..jal do jaja. Sad mi kao amer mora zavidit jel živim u hr s ovim našim standardom i imam superčisto gorivo a prosječan auto je neko prastaro dizel govno uvezeno iz njemačke...dajte jebote odustajem od teme. LJubite si auteke i serite po Rimcu kome gore elektro auti i amerima koji imaju loše gorivo haha

Zadnje izmijenjeno od: Tvrdi. 05.07.2017. u 13:30.
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2017., 13:35   #30360
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Zapaljenje električara je problem što se litij i voda od sustava hlađenja oko baterija baš ne vole.
Jer kad se ošteti ili lrobije oodnica baterija, to.je problem. Mislim da je Tesla to pojačavao nešto
Al kao što jednom rekoh, dosta samozapaljenja auta sa "vidio" , na 10 njih jedan benzinac, sve dizli, a vele da se dizel teže zapali od benzina, pa ga sad znaj
lowrider je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na