Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.12.2023., 10:00   #71101
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
To što se i ulje peče u vreloj turbini non stop mi isto ne bi nimalo sviđalo
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 10:05   #71102
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Eto i Euro 7 norme koja postavlja pravila i o baterijama EV-a. Baš me zanima koja će to baterija imati 67% nazivnog kapaciteta nakon 8g. ili 160k km upotrebe.
https://revijahak.hr/2023/12/21/napo...ih-automobila/
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 10:09   #71103
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Želim vidjeti euro normu koja će ograničiti "zelene automobile" da srpže bateriju sa dviljanjem. Zelen si pa eto miško onda tebi 15 sec 0-100 ha čujte nije ta električna energija nastala po duhu svetomu. Misli na planet...svi smo odgovorni...
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 10:16   #71104
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Želim vidjeti euro normu koja će ograničiti "zelene automobile" da srpže bateriju sa dviljanjem. Zelen si pa eto miško onda tebi 15 sec 0-100 ha čujte nije ta električna energija nastala po duhu svetomu. Misli na planet...svi smo odgovorni...
Hahaha, dobra. Jos bolje bi bilo da recimo klimu i neke potrosace ti izgasi, ono tipa, razmisljaj zeleno, kupi zeleno, vozi zeleno (covjece ovo je kao neka propagandna parola). Nemas ti sto imati 2 sata klimu upaljenu, otvori si prozor
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 10:23   #71105
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
I koliko ustedis sa tim sustavom? deci na 100 km?
Ali ajde ajmo reci da stvarno je neka usteda. I onda trebas nakon dvije godine uzeti novi acu i ode ti sva usteda u vjetar.
Ak se voziš po autocesti ne uštediš niš Ak se voziš po mrtvoj koloni svaki dan uštediš i litru na 100
Da je bezveze apsolutno se slažem.


Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
A anlaser ko jebe?
Prouči razliku između anlasera na istom autu bez i sa SS pa ćeš vidjet da je to nebo i zemlja razlika, to je valjda stvar koja bu dugoročno najmanje patila u cijelom tom ciklusu gašenja i paljenja iako se najviše koristi.


Jedino di ima smisla SS je kod dizela, čisto da prestane trest i drndat :kokice:
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 10:37   #71106
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Eto i Euro 7 norme koja postavlja pravila i o baterijama EV-a. Baš me zanima koja će to baterija imati 67% nazivnog kapaciteta nakon 8g. ili 160k km upotrebe.
https://revijahak.hr/2023/12/21/napo...ih-automobila/
Pa, generalno se gleda da se može doći do pada na 80% nakon 1000 ciklusa. Da auto ima domet 160km, to je i bolje od ovoga što norma zahtijeva.

A ako se baterija malo pazi, regularno ne prazniš ispod 20% niti ne puniš iznad 80% onda će to padati i drastično sporije. U tim krajnjim područjima su anoda ili katoda maksimalno energizirane pa dolazi do najvećeg rastezanja materijala i pada kapaciteta, takvim nježnijim korištenjem mislim da i 2-3 tisuće ciklusa nije nedostižno prije nego se prijeđe ta razina ispod 80%.

Vrijeme kao takvo ne utječe puno na bateriju ako je ona konstatno u pogonu i održava se naponsko stanje. Jedino ako bateriju imaš negdje sa strane, ona će se isprazniti i doći će do oštećenja materijala unutra, ali baterija koja se koristi i održava neće imati gotovo nikakav utjecaj protjecanja vremena kao samostalnog uzroka.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 22.12.2023. u 10:45.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 10:52   #71107
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
A ako se baterija malo pazi, regularno ne prazniš ispod 20% niti ne puniš iznad 80% onda će to padati i drastično sporije.

To znači da je u biti 40-50% baterije škart, tj otpad.
hooligan.no1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 10:57   #71108
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Broj vozača EV koji brinu da im je baterija stalno 20-80% puna je vjerojatno ispod 10%. Ljudi su navikli, kao i kod ICE, puniti tek kada im dođe kazaljka dođe u crveno tj. kada ostane 10-tak% kapaciteta.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 11:02   #71109
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Mene nervira što neke asistente ne mogu trajno isključiti nego svaki put kada palim auto moram to ručno obaviti, npr. Start & stop ili Lane Keeping.
Cekaj da udjes u neki model za 2024.
Odsad je obavezan tzv. Traffic Sign Assist, sto znaci da auti moraju moci citati znakove za brzinu i kad prekoracis za 1-3 km/h npr. kraj znaka (50) sa 54 km/h, onda pocne pistati.

Jos jedna regulativna pizdarija za poklikat prije kretanja. Uskoro cemo trebati pre-flight checkliste.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Broj vozača EV koji brinu da im je baterija stalno 20-80% puna je vjerojatno ispod 10%. Ljudi su navikli, kao i kod ICE, puniti tek kada im dođe kazaljka dođe u crveno tj. kada ostane 10-tak% kapaciteta.

Sve je vise LFP baterija u opticaju koje su relativno neosjetljive na punjenje na 100%.

Ja sam prilicno analan oko toga i punim na 100% samo pred dugi put. Ako mozes puniti doma ili na poslu, ionako svejedno dal jesvakodnevni limit na 60,80 ili 100.

PS. isto radim s telefonom (90% max) i laptopom (80%) jer zelim da baterije dugo ostanu na max kapacitetu.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 11:04   #71110
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor hooligan.no1 Pregled postova
To znači da je u biti 40-50% baterije škart, tj otpad.
Kako je škart? Jel znači da ne postoji? Ne. Imaš, ali jel tebi kao prosječnom vozaču koji vozi od doma do posla, do dućana, vrtića treba 100% baterije baš svaki dan? Pa normalno da ne, to treba taksistu, trgovačkom putniku ili terenskom serviseru.

Prosječno u EU ljudi voze 30km dnevno, da auto ima 250km dometa, 60% dubine punjenja je 5 dana koje možeš voziti unutar tog prozora bez punjenja.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Broj vozača EV koji brinu da im je baterija stalno 20-80% puna je vjerojatno ispod 10%. Ljudi su navikli, kao i kod ICE, puniti tek kada im dođe kazaljka dođe u crveno tj. kada ostane 10-tak% kapaciteta.
I? Navike su nepromjenjive? I prije 70 godina su ljudi pojili konje kojima su putovali i radili svaki dan pa se ta navika promijenila. Ako nećeš paziti na bateriju, ne moraš, niko te ne sili, ali se vidi koliko je baterija kapaciteta izgubila pa ćeš jednog dana na tržištu rabljenih auta imat manju vrijednost jer si više razhebao auto.

Ionako to tek zaživljava, ali svugdje se postavljaju hrpe sporih punjača, jednog dana ćeš stat na parking konzuma, spojit se na obični spori punjač i za tih 30-45 minuta dok obavljaš šoping će ti se napunit 20-30km. Ili će firme počet na parkinge za zaposlenike instalirat točke za punjenje gdje ti auto stoji po 8 sati dnevno i može se komotno punit najmanjom mogućom strujom.

Nije to više benzinska da se ne može postaviti bilo gdje, 3.6kW točke možeš postaviti svugdje gdje auti dugo stoje parkirani.

Pa meni je i na S23 po defaultu došlo upaljeno da se ne puni na više od 85% kako bi se sačuvala baterija dugoročno

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 22.12.2023. u 11:13.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 12:57   #71111
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Kako je škart?

Pa meni je i na S23 po defaultu došlo upaljeno da se ne puni na više od 85% kako bi se sačuvala baterija dugoročno

Jednostavno.
Najbanalnije, kad variš elektrodom uvik ostane mali neskorišteni dio - baca se i to je škart.


Tako je i ta tvoja baterija, napravljena za 100%, a ti je koristiš od 15-85%, tj. 30% ne koristiš i kad tad je bacaš - sorry ali to je škart.
hooligan.no1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 13:04   #71112
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Znaci kad odes na benzinsku i natocis pola rezervara, druga polovica je skart? Jel to ta logika?

Ili kad napunis pola skrinje svinjskim polovicama, druga polovica je skart?

Baterije se mogu i smiju i trebaju koristiti 0-100%, ali 20-80% punjenje u svakodnevici ne oduzima komfor, a minimira degradaciju kapaciteta.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 13:31   #71113
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Znaci kad odes na benzinsku i natocis pola rezervara, druga polovica je skart? Jel to ta logika?

Ne.
Pričamo o baterijskoj čeliji.
Kao što u benzinski tank livaš npr. 1, 2, 3... L benzina, tako i u baterijski tank stavljaš 1, 2, 3... baterijsku ćeliju.
Razlika je što ćeš 1L benzina potrošiti komplet, a od 1 baterijske ćelije ćeš potrošiti 60%.
hooligan.no1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 13:35   #71114
CatKiller
al se nekad dobro jelo...