Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.05.2019., 20:04   #61
Iv@n_36
Premium
Moj komp
 
Iv@n_36's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 74
Krivo sam napisao nije 20 nego 16Mbit/s što je i najveća moguca brzina u mjestu u kojem živim (na dsl mislim). Optiku i vdsl zaboravite, nema je.
Jedino ostaje opcija ili uvesti još jednu liniju ili mobilni internet koji dobro stoji na ovome području bar mi se čini.

Provjerio sam s optimom, oni mogu ovaj uređaj prebacit u bridge mode.
Tako da mogu izvesti neko polovično rješenje - optima modem (bridge) + bolji router koji ima limitiranje brzine po klijentu) + AP-ovi + mobilni router (sad neznam koji je ok provider da nudi dosta prometa i koji router ovog tipa uzeti).

Ovo limitiranje brzine jeli se to postavlja na glavnom routeru ili AP-ima.
Hvala na dosadašnjim odgovorima.
Iv@n_36 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2019., 16:04   #62
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor Iv@n_36 Pregled postova
Krivo sam napisao nije 20 nego 16Mbit/s što je i najveća moguca brzina u mjestu u kojem živim (na dsl mislim). Optiku i vdsl zaboravite, nema je.
Jedino ostaje opcija ili uvesti još jednu liniju ili mobilni internet koji dobro stoji na ovome području bar mi se čini.

Provjerio sam s optimom, oni mogu ovaj uređaj prebacit u bridge mode.
Tako da mogu izvesti neko polovično rješenje - optima modem (bridge) + bolji router koji ima limitiranje brzine po klijentu) + AP-ovi + mobilni router (sad neznam koji je ok provider da nudi dosta prometa i koji router ovog tipa uzeti).

Taj Innbox u bridge mogu radi odlično, imam doma takvu konfiguraciju, Innbox radi samo bridging i VoIP, a Mikrotik iza njega handla sve ostalo uključujući i WiFi. Link je od Optime 60/12 i radi skoro na punoj brzini, Innbox se nije nikad zakucao.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2019., 11:56   #63
Vitzco
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
Pozdrav ljudi. Imam problem.

Pred koji dan kad je bilo nevrijeme je u blizini roknuo grom. Struja je radila i dalje, tv i sve... Ali je net riknuo. Preciznije ruter Zyxel VMG5313-B30 je oso u vjecna lovista. Radio je i dalje, al se nije spajao na net.

Tako da sam od Iskona dobio ovo cudo tehnike. Problem je u tome sto mi se sada tplinkov Archer C9 koji sam koristio za wifi AP ne spaja na ovaj ruter. Spojen je kablom kao sto je bio i na Zyxelu. Tamo je to radilo bez problema, ovdje ne.

Pa molim neku dobru dusu da me uputi jel trebam kontaktirati SZK da oni nesto omoguce ili da me uputi na opciju u ruteru koju moram namjestiti. Inace GUI je ocajan na ovom ruteru.

Isprike na vjerojatno noob pitanju/problemu...

I hvala unaprijed.
Vitzco je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2019., 13:05   #64
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Je noob pitanje al nećeš naučiti dok ne pitaš / tražiš rješenje ...

Kažeš da je Archer C9 spojen Lan kabelom na Innbox ?
Jeli spojen na Lan1 ili Lan2 ?
Na Archer C9 - u default fw (pamet) ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2019., 13:25   #65
Vitzco
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Je noob pitanje al nećeš naučiti dok ne pitaš / tražiš rješenje ...

Kažeš da je Archer C9 spojen Lan kabelom na Innbox ?
Jeli spojen na Lan1 ili Lan2 ?
Na Archer C9 - u default fw (pamet) ?

Spojen je lan kabelom. Bio je na lan1, probao i 2 sad. Probavao i na onaj wan/lan5 sta je crveni... Isto. Ne spaja se.

Defaultni je fw.
Vitzco je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2019., 13:58   #66
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
OK, treba biti Lan1 ili Lan2.
Da probaš odraditi factory reset na Archer C9 - u pa konfig iz početka ?
Evo emulator ako je V5 > https://emulator.tp-link.com/C9v5_eu...new/index.html

E da, vjerojatno trebaš odraditi slijedeće:
- uzmi lap / komp i privremeno ga spoji Lan kabelom na Lan1 Archer C9
- rekao si da ti treba kao AP, možeš preskočiti wizzard (ili ga odradi) pa pod Advanced nađi Operation mode i odaberi Access Point mode rada (ići će u reboot)
- prije slijedećeg koraka provjeri / potvrdi jeli Innbox na 192.168.1.1 ?
- nakon toga ponovo uđi u web konfig i postavi:
Lan - IP=192.168.1.2, Subnet=255.255.255.0
DHCP Server - postavi na Off ili Auto
- sada Lan kabel šta dolazi sa Innbox - a uštekaj na odvojeni WAN port
- sada bi trebao moći otvoriti web konfig oba uređaja Innbox na 192.168.1.1 i Archer C9 na 192.168.1.2
- lako postaviš WiFi pod Wireless po želji

That's it

EDIT: Iskon kažeš?
Ako je Innbox na 192.168.5.1 onda Archer C9 - u stavi 192.168.5.2.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 15.06.2019. u 14:03.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2019., 19:58   #67
Vitzco
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
Uspio sam, mrvicu su neke stvari drugacije ispale, ali najbitnije je da radi. Hvala puno na savjetima.

Da, stavio sam 5.1, tj 5.2.

A archera sam spojio na lan port, ne radi kad spojim na odvojeni wan port...
Vitzco je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2019., 13:28   #68
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
OK, treba biti Lan1 ili Lan2.
Da probaš odraditi factory reset na Archer C9 - u pa konfig iz početka ?
Evo emulator ako je V5 > https://emulator.tp-link.com/C9v5_eu...new/index.html

E da, vjerojatno trebaš odraditi slijedeće:
- uzmi lap / komp i privremeno ga spoji Lan kabelom na Lan1 Archer C9
- rekao si da ti treba kao AP, možeš preskočiti wizzard (ili ga odradi) pa pod Advanced nađi Operation mode i odaberi Access Point mode rada (ići će u reboot)
- prije slijedećeg koraka provjeri / potvrdi jeli Innbox na 192.168.1.1 ?
- nakon toga ponovo uđi u web konfig i postavi:
Lan - IP=192.168.1.2, Subnet=255.255.255.0
DHCP Server - postavi na Off ili Auto
- sada Lan kabel šta dolazi sa Innbox - a uštekaj na odvojeni WAN port
- sada bi trebao moći otvoriti web konfig oba uređaja Innbox na 192.168.1.1 i Archer C9 na 192.168.1.2
- lako postaviš WiFi pod Wireless po želji

That's it

EDIT: Iskon kažeš?
Ako je Innbox na 192.168.5.1 onda Archer C9 - u stavi 192.168.5.2.

Mislim da bi u slučaju koji si opisao morao Archerov LAN port (ne WAN) spojiti na Innboxov LAN, a Archerov WAN port ugasiti. U protivnom ima na WAN i LAN segmentu isti subnet, a to će biti problem.


Ovo je pod uvjetom da Archer nema neku postavku koja WAN port stavlja u LAN segment kad se prebaci u AP mod. Ako u AP modu svi mrežni portovi idu u isti subnet onda je okay.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2019., 19:54   #69
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Pa pročitaj šta je čoek napisao,
spojio je Lan iz routera u archera Lan1,
radi šta treba, wan mu nije bitan.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2019., 14:35   #70
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa pročitaj šta je čoek napisao,
spojio je Lan iz routera u archera Lan1,
radi šta treba, wan mu nije bitan.

Da, ali ti si mu rekao da se ušteka u WAN od Archera, što bi moglo napraviti problem jer bi onda na WANu dobio 192.168.1.x od Innboxa, a na LANu ima ručno postavljeni 192.168.1.2 i onda ima problem.



Ovo što je on napravio, uštekao u LAN je u redu, to sam i napisao.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2020., 16:13   #71
pero77
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Umag
Postovi: 32
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Taj Innbox u bridge mogu radi odlično, imam doma takvu konfiguraciju, Innbox radi samo bridging i VoIP, a Mikrotik iza njega handla sve ostalo uključujući i WiFi. Link je od Optime 60/12 i radi skoro na punoj brzini, Innbox se nije nikad zakucao.
Molim te, možeš li postati neki kratki tutorijal kako prebaciti Innbox v45 u bridge mode? Nigdje nema opisano, a ja bih to uradio na svom, jer kao router imam Appleov Time Capsule.

Svaki savjet je dobrodošao.
LP
Hvala.
pero77 je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2020., 09:53   #72
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor pero77 Pregled postova
Molim te, možeš li postati neki kratki tutorijal kako prebaciti Innbox v45 u bridge mode? Nigdje nema opisano, a ja bih to uradio na svom, jer kao router imam Appleov Time Capsule.

Najlakša opcija je zvati službu za korisnike i reći im da ti prebace u bridge i daju login i password.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2020., 10:01   #73
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Najlakša opcija je zvati službu za korisnike i reći im da ti prebace u bridge i daju login i password.
tako sam i ja napravio. dali i odradili u 15ak minuta
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2020., 17:40   #74
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Najlakša opcija je zvati službu za korisnike i reći im da ti prebace u bridge i daju login i password.
Ja sam tako uradio, ali nisam se uspio spojiti. Probao sam sa laptopom na Windows 10 OS-u i spojio se odmah. Probao sam direktno sa MacBooka, ali nisam uspio, probao nekoliko puta, mijenjao postavke sa Time Capsulom, ali svejedno ništa. Čitao sam neke forume da ljudi imaju problema sa PPPoE povezivanjem zbog MTU postavki, koje navodno na MAC OS-u ne možeš mijenjati. Misliš li da je moguće da je do toga problem?
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2020., 17:53   #75
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
SNR Margin(0.1 dB): 111 163
Attenuation(0.1 dB): 143 24
Output Power(0.1 dBm): 163 68
Attainable Rate(Kbps): 63427 12162

Optima, inboxx v46. jel to dobro...
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2020., 22:40   #76
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Najlakša opcija je zvati službu za korisnike i reći im da ti prebace u bridge i daju login i password.
Imam isti problem kao i Pero77, ja sam zvao i oni su mi navodno prebacili u bridge mode, ali nisam siguran da je to stvarni bridge, jer ostaje DHCP uključen? Da li je to i kod tebe tako? Moram li onda isključiti DHCP na Wifi routeru?
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2020., 23:35   #77
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Pa vidi jel možeš otvoriti web konfig kao prije ?
Ako možeš, lako se ugasi DHCP Server na njemu.

Čak i ako ne ugasiš, nije toliko bitno jer DHCP Server trebaš na Lan strani uređaja koji "diže" Internet konekciju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2020., 13:34   #78
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa vidi jel možeš otvoriti web konfig kao prije ?
Ako možeš, lako se ugasi DHCP Server na njemu.

Čak i ako ne ugasiš, nije toliko bitno jer DHCP Server trebaš na Lan strani uređaja koji "diže" Internet konekciju.
Dobro, poslušat ću, jer nisam nikakav stručnjak, a i ne volim previše mijenjati postavke. Ako kažeš da će ovako biti stabilno i neće preopterećivati Optimin V45, onda ću pustiti tako.
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2020., 14:58   #79
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor highdook Pregled postova
Imam isti problem kao i Pero77, ja sam zvao i oni su mi navodno prebacili u bridge mode, ali nisam siguran da je to stvarni bridge, jer ostaje DHCP uključen? Da li je to i kod tebe tako? Moram li onda isključiti DHCP na Wifi routeru?

DHCP na Innboxu ostane uključen i kad se uređaj prebaci u bridge. Meni to ne smeta, na portu kojim je Mikrotik spojen na Innbox sam disejblao DHCP klijent, ali može se ugasiti i na Innboxu. Preporučam da mu prvo ugasiš WiFi jer u bridge modu nema smisla, pa onda i DHCP. Ako budeš morao pristupiti Innboxu samo daš računalu adresu iz 192.168.1.x subneta i pristupiš normalno na 192.168.1.1 kao i prije. Poželjno je na routeru koji radi konekciju (Mikrotik, Asus, štogod) staviti neki drugi subnet (npr. 192.168.2.x) da troubleshooting, ako zatreba, bude lakši.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 00:17   #80
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
DHCP na Innboxu ostane uključen i kad se uređaj prebaci u bridge. Meni to ne smeta, na portu kojim je Mikrotik spojen na Innbox sam disejblao DHCP klijent, ali može se ugasiti i na Innboxu. Preporučam da mu prvo ugasiš WiFi jer u bridge modu nema smisla, pa onda i DHCP. Ako budeš morao pristupiti Innboxu samo daš računalu adresu iz 192.168.1.x subneta i pristupiš normalno na 192.168.1.1 kao i prije. Poželjno je na routeru koji radi konekciju (Mikrotik, Asus, štogod) staviti neki drugi subnet (npr. 192.168.2.x) da troubleshooting, ako zatreba, bude lakši.
Imam sljedeći problem kod spajanja Asusa na Innbox u bridge modu: Na Asusu mi lijepo piše internet connected, ali ja sa kompa nemam pristup internetu. Pojavljuje mi se web stranica Optime gdje piše da nemam vezu sa internetom te da kontaktiram SZK. Ja sam već nekoliko puta zvao, prvi puta je cura resetirala router jer je nešto čačkala, pa da V45 povuče nove postavke, i tako sama sebe isključila sa telefona. Tako da imam sumnje u njihovu (ne)sposobnost rješavanja problema, jer danas se ta ista situacija ponovila. Da nije tragično, bilo bi komično. Zatim nisam odustajao, nazvao sam sa mobitela, da se ponovno ne izbace s linije, međutim, cura je rekla da mi router nije u bridge modeu i da sačekam na liniji, pa sam čekao dok je išla na ćevape, jer je linija zbog neaktivnosti pala i tako sam odustao i vratio standardne postavke da barem donekle mogu na internet. E, sada, ja ne znam više da li su oni uopće uspjeli prebaciti moj V45 u bridge mode ili ne, ali ja sam napravio backup postavki routera u tom "bridge" modeu, i backup mojih standardnih postavki.
Da li možda imaš nekakve informacije koje bi mi pomogle da shvatim ako je tvoj bridge mode možda drugačiji od mog i kako da to sa sigurnošću provjerim?
Zatim, možda griješim u nečem osnovnom, kao npr. jesam li pogodio pravi LAN/WAN port.
Meni je spojeno ovako... Tel. linija u V45, iz kojega mi iz LAN porta ide u Asus na WAN port. Na V45 mi WAN port ostaje prazan. Možda griješim?
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 06:39   #81
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Telefon ide u DSL port na v45, I onda lan1 na Asus wan port. Tako je kod mene.

Svi ostali uređaji se spajaju na asus, bilo lan portove ili wifi. Wifi v45 isključen.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 08:29   #82
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Telefon ide u DSL port na v45, I onda lan1 na Asus wan port. Tako je kod mene.

Svi ostali uređaji se spajaju na asus, bilo lan portove ili wifi. Wifi v45 isključen.
Tako je i bilo spojeno. Možda ovi "vrhunski stručnjaci" iz SZK nisi baš prebacili v45 u Bridge mode. Imaš nekakav savjet kako provjeriti da li je v45 u Bridge modeu?
Pokušat ću ponovno večeras kad djeca odu na spavanje, jer jučer je bilo previše nervoze zbog nedostatka interneta prije spavanja.
U svakom slučaju hvala svima na trudu!

Sent from my MI 6 using Tapatalk
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 09:39   #83
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Citiraj:
Autor highdook Pregled postova
Tako je i bilo spojeno. Možda ovi "vrhunski stručnjaci" iz SZK nisi baš prebacili v45 u Bridge mode. Imaš nekakav savjet kako provjeriti da li je v45 u Bridge modeu?
Pokušat ću ponovno večeras kad djeca odu na spavanje, jer jučer je bilo previše nervoze zbog nedostatka interneta prije spavanja.
U svakom slučaju hvala svima na trudu!

Sent from my MI 6 using Tapatalk
Jesi siguran da su se odspojili sa v45 wifi? Možda ti jesu uključili bridge mode, ali su ti korisnici ostali spojeni na v45 wifi koji više nema interneta, samo asus ima.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 10:10   #84
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
daj zajebi optima szk i odradi stvar ručno:
dodaj novi ptm interfejs, fast path.

i onda pod wan service dodaj bridge konekciju (ili više njih) za sve one 0x0nešto vrijednosti.

na kraju izbriši pppoe vezu
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 10:30   #85
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Jesi siguran da su se odspojili sa v45 wifi? Možda ti jesu uključili bridge mode, ali su ti korisnici ostali spojeni na v45 wifi koji više nema interneta, samo asus ima.
Da, WiFi sam odavno isključio na v45 jer se smrzavao više puta dnevno. Kako imam Apple Time Capsule za backup, onda njega imam kao router koji je spojen na v45. Samo preko njega mi ne radi povezivanje preko PPPoE, pa sam kupio Asus koji je ipak bolji za tu svrhu. I sada kad se spojim sa njime, piše da je spojen na internetu, ali kad se ja na njega spojim WiFi-jem, ja nemam interneta.

Sent from my MI 6 using Tapatalk
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 14:21   #86
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Ovo što jp_rv piše bi trebala biti ok procedura, ja sam išao malo drukčije, bez da prvo dodajem ptm interface nego direktno kroz WAN Services.



Evo slika, i procedura ukratko. Prvo ovdje se radi o VDSLu, ali za ADSL bi trebala biti ista procedura samo što nisu VLANovi nego PVCovi u pitanju, mislim da je 0/35 PVC za internet preko ADSLa kao što je VLAN 3980 preko VDSLa. Moguće i da ima razlika ovisno koristi li se HTova infrastruktura, ali u svakom slučaju ćeš potreban info vidjeti u podacima o PPPoE konekciji.



1. Ulogiraš se kao admin, passove nađi na ovom forumu, ideš na Advanced Setup, pa WAN service, tu imaš nekoliko linija, jedna za VoIP (telefon), jedna za Internet i jedna za IPTV. Ako neku uslugu ne koristiš te linije nema. Znači ovdje je interesantno ovo ppp0.3, odnosno PPPoE konekcija na net, vidi se da koristi VLAN 3980, zapamti, označi konekciju i remove.


2. Add, dodaješ novi WAN servis, ptm0... je ok, samo next, iduće je obavezno staviti "bridging", priority 0, VLAN onaj koji je bio za routing, u mom slučaju 3980, next, apply/save.


3. Sad umjesto ppp0.3 imaš ptm0.1 (ili neki drugi broj, bitno da je ptm i da je type bridge, a ne PPPoE.



4. Ugasi DHCP i ugasi WiFi.


5. Na svom routeru (Asus, Mikrotik, ...) skonfaj PPPoE konekciju sa svojim usernameom i passom. Username je nešto@optinet, pass je koji već jest, oboje ti SZK može dati. Za testiranje PPPoE konekcije možeš spojiti i računalo direkt u router i onda kroz network settings kreirati novu PPPoE konekciju za test da vidiš prolazi li username i password.


edit: dok čačkaš po tome može se dogoditi da pukne aktivna PPPoE konekcija i onda će ostati visiti sesija, ako je pokušaš ponovo uspostaviti neće se htjeti uspostaviti dok ne istekne neki timeout koji je 10-15 minuta. Zna biti frustrirajuće kad sve isprobavaš i ne možeš se spojiti, a u biti je ostala visiti konekcija, a sve s tvoje strane je ok i treba samo pričekati timeout.




Zadnje izmijenjeno od: Night. 21.04.2020. u 14:29.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 19:43   #87
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Bravo dečki, odlično objašnjeno 😁

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2020., 00:17   #88
highdook
Registered User
 
highdook's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Offshore
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Ovo što jp_rv piše bi trebala biti ok procedura, ja sam išao malo drukčije, bez da prvo dodajem ptm interface nego direktno kroz WAN Services.



Evo slika, i procedura ukratko. Prvo ovdje se radi o VDSLu, ali za ADSL bi trebala biti ista procedura samo što nisu VLANovi nego PVCovi u pitanju, mislim da je 0/35 PVC za internet preko ADSLa kao što je VLAN 3980 preko VDSLa. Moguće i da ima razlika ovisno koristi li se HTova infrastruktura, ali u svakom slučaju ćeš potreban info vidjeti u podacima o PPPoE konekciji.



1. Ulogiraš se kao admin, passove nađi na ovom forumu, ideš na Advanced Setup, pa WAN service, tu imaš nekoliko linija, jedna za VoIP (telefon), jedna za Internet i jedna za IPTV. Ako neku uslugu ne koristiš te linije nema. Znači ovdje je interesantno ovo ppp0.3, odnosno PPPoE konekcija na net, vidi se da koristi VLAN 3980, zapamti, označi konekciju i remove.


2. Add, dodaješ novi WAN servis, ptm0... je ok, samo next, iduće je obavezno staviti "bridging", priority 0, VLAN onaj koji je bio za routing, u mom slučaju 3980, next, apply/save.


3. Sad umjesto ppp0.3 imaš ptm0.1 (ili neki drugi broj, bitno da je ptm i da je type bridge, a ne PPPoE.



4. Ugasi DHCP i ugasi WiFi.


5. Na svom routeru (Asus, Mikrotik, ...) skonfaj PPPoE konekciju sa svojim usernameom i passom. Username je nešto@optinet, pass je koji već jest, oboje ti SZK može dati. Za testiranje PPPoE konekcije možeš spojiti i računalo direkt u router i onda kroz network settings kreirati novu PPPoE konekciju za test da vidiš prolazi li username i password.


edit: dok čačkaš po tome može se dogoditi da pukne aktivna PPPoE konekcija i onda će ostati visiti sesija, ako je pokušaš ponovo uspostaviti neće se htjeti uspostaviti dok ne istekne neki timeout koji je 10-15 minuta. Zna biti frustrirajuće kad sve isprobavaš i ne možeš se spojiti, a u biti je ostala visiti konekcija, a sve s tvoje strane je ok i treba samo pričekati timeout.

Čovječe ti si KRALJ, spasio si me! Klanjam se, stvarno sam ti zahvalan, svaka čast!
Hvala do neba!
Nadam se da ste svi OK, i da će ovo s(t)(r)anje brzo završiti svima bez ikakvih posljedica!
Ako ikada dođeš u Umag, javi se, dužan sam ti večeru!
Još jednom, jedno veliko hvala na trudu svima koji su svojim odgovorima pomogli da se spojim na ovaj, nadam se od sada pa nadalje problem free, način!
Kako god bilo, sada znam gdje mogu pitati i dobiti odgovore od vrhunskih znalaca i profesionalaca ako što zašteka.
Lijepi pozdrav svima u grupi!
highdook je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2020., 10:07   #89
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Nema problema, sharing is caring
Night je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2021., 19:17   #90
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,920
Imam dva pitanja na temu ovo iskonovog rutera.

Momentalno na iskonu imam pristojnu brzinu, cca 50/10. Mjerenje brzine je uglavnom u tim granicama i ping bude OK (što, koliko razumijem, nije baš previše reprezentativno), ali lag zna biti užasan. Na ruter je spojen komp preko kabela te 3 uređaja preko WiFi. Nisam do sada iskusio probleme kakve drugi opisuju, vezano za kompletno izbacivanje WiFi. Kada vidim da se konekcija muči, u pravilu rebootam ruter ali to ima limitirane pozitivne efekte.

Dok sam bio na Tšljamu i optimi smatrao sam da je u pitanju jako loša parica. Prelaskom na iskon pred cca 2.5 godine kvaliteta usluge se znatno popravila, ali i dalje neke dane bude baš očajno.

Prešaltao sam se na NextDNS/CloudFlare/OpenDNS ali teško mi je reći da to rezultira nekim očitim, trajnim napretkom. Morao bih to detaljnije koristiti da vidim što se događa. Čini mi se da na CloudFlare nisam niti bio prebacio DNS kako spada dok neki dan nisam čačkao kao super user pa prebacio DNS na dva mjesta.

Pitanje 1) bi li imalo smisla probati s nekim ruterom + innbox u bridge mode?

Pitanje 2) bi li Huawei B535 bio adekvatno riješenje za takvu primjenu, pošto su hvalili taj 4G ruter a ima i jedan na tržnici?
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na