Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.09.2017., 14:52   #1
Doktor-X
Doktor-X NetWork
Moj komp
 
Doktor-X's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: .
Postovi: 285
Dali bi se smanjila potrošnja struje ako bi se promjenio CPU

Pozz ekipa imam jedno pitanje u vezi potrošnje struje. Ovako moj pc u sebi ima phenome x4 9750 i cpu-z kaže da je max tdp 126w. Matična u kojoj je taj cpu je gigabyte ma790fx-ds5 i njihove stranice kažu da ta ploča podržava Athlon II X2 260u kojem je tdp 25w, e sad pc na windowsima 10 sa grafičkom karticom bez monitora vuće iz zida (mjereno sa sonoff POW) nekih 125w dok pc miruje a ako izvadim grafičku van onda potrošnja padne na nekih 100-tinjak watta, e sada mene zanima ako bih piknuo ovaj 25w cpu koliko bi se smanjila potrošnja stuje? Razlog zašto to pitam je taj jer planiram taj pc koristiti za freenas ili xpenology server pa ako bi potrošnja stuje bila 100-tinjak watta to bi godišnje noslo preko 700kuna ako je vjerovati ovoj stranici
http://free-zg.t-com.hr/Swinger/potrosnjastruje.htm

Zadnje izmijenjeno od: Doktor-X. 14.09.2017. u 16:56.
Doktor-X je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 17:24   #2
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
100W mu je maksimalna potrošnja, ko free nas bi koristio vjerojatno manje posto. Pošto imaš uređaj za mjerenje pokreni neki cpu intensive test(npr occt), i vidi kolika je razlika u full loadu i u idile.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.09.2017., 20:46   #3
Doktor-X
Doktor-X NetWork
Moj komp
 
Doktor-X's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: .
Postovi: 285
100 watta je potrošnja kada sistem nista neradi kada nesto radi i cpu je na 100% potrosnja je preko 200 i ne freenas a i xpenology trose otprilike jednako kao i windows ja probao neki dan (naravno svi diskovi su bili istekani osim jednog na kojem sam instalirao os)
Doktor-X je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 20:55   #4
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Nešto bi se smanjilo, ali isto/slično bi uspio postići undervoltom i underclockom tog phenoma. Spusti ga na najnižu prihvatljivu frekvenciju i spuštaj napon dok god je stabilan.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2017., 21:52   #5
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Smanjilo bi se drastično jer ta dva procesora su nebo i zemlja po potrošnji, taj quad je prva generacija i troši ko lud.
Uzmi definitivno taj Athlon ako želiš smanjiti potrošnju
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2017., 01:30   #6
Doktor-X
Doktor-X NetWork
Moj komp
 
Doktor-X's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: .
Postovi: 285
vidio sam da ima na ebay-u za nekih 20 $ to je nekih 120kn a ovaj phenom bi mogao staviti na prodaju
Doktor-X je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2017., 01:36   #7
Doktor-X
Doktor-X NetWork
Moj komp
 
Doktor-X's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: .
Postovi: 285
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Nešto bi se smanjilo, ali isto/slično bi uspio postići undervoltom i underclockom tog phenoma. Spusti ga na najnižu prihvatljivu frekvenciju i spuštaj napon dok god je stabilan.
Mnozitelj mogu staviti na x5 te je takt onda 1 ghz ovako ako je cpu na auto takt radi u rasponu od 1.2 do 2.4 a sa naponom se nisam igrao (mislim da ploca ima samo opciju za + ali ne i za -)
Doktor-X je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na