Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.01.2012., 23:22   #61
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Autor tomov Pregled postova
Koja je razlika između DNS-320 i DNS-323? Vidim jedan na newsima prodaje DNS-323 za istu paru kao što dođe novi DNS-320.

Nego isplati li se dati više za QNAP ili SYNOLOGY?
Vidim da se ta dva dosta hvale po pitanju brzine, funkcionalnosti, itd...
DLink NAS 323:
500mhz ARM CPU,
64MB RAM,
Marvell 88X7042 SATA controller
Marvell 88E1111 gigabit network

320 ima 800MHz proc i 128 MB RAMa.
320 i 325 su zamjena za uspješne starije modele 321 i 323.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 11:05   #62
nagual
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Koji NAS? Pomoć molim :-)

Poštovane kolege,

tražim savjet iskusnijh u vezi NAS-a.

Dakle, radim u firmi koja ima cca. tisuću PC-a (naša poslovnica), Windows okolina, Server 2003/2008, XP/Win 7 client OS.

Potreban mi je NAS koji podržava AD i Group Policy, dakle da mogu aplicirati security sa AD-a na NAS i to bez velikog naknandnog administriranja.

Zašto je to bitno?

Zato jer će se na tom NAS-u držati dosta raznolikog materijala, uglavnom poslovni dokumenti i slike, a želimo da korisnici, sukladno pravima u AD i GP, mogu pristupati NAS-u samo na način definiran kroz GP i pravima iz AD.

Cijena nije toliko bitna, rack verzije nisu poželjne, kapacitet 4TB+, RAID-5 ili RAID-6.

Vidio sam neke HP NAS-ove sa Windows Home Premium Serverom, ali mi se to ne čini baš kao idealno rješenje za moje potrebe.

Svaka ideja, savjet ili preporuka us više nego dobrodošli:-)

Srdačan pozdrav!
nagual je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 11:14   #63
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
Nisi naveo neke bitne podatke. Koliko novaca ste voljni potrošiti, i koliko su bitne performanse samog storage (hoće li se vrtiti kakve baze, aplikacije na njemu), ili je čisto skladište dokumenata?
mahoona je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 11:16   #64
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Probaj demo softwera kod synology (http://www.synology.com/us/products/demo/index.php). Znaci sam uredjaj izaberes prema specifikacijama koje ti trebaju (broj diskova, brzina zapisa, citanja, ostali featurei...) a software je 99% isti kod svih modela (ovih 1 za neke jeftinije modele koji ne podrzavaju neke funkcije). U biti mozes napraviti koliko zelis usera i svakome dati privilegije read/write ili oboje te visibility po folderima. Ja recimo kod kuce imam 4 razlicita usera (admin, users, mobiteli, wdtv) i jedan od njih je WDTV koji ima samo visibility na photos/music/vidoe folderima. ostale ni nevidi premda su shareani. Isto tako mozes svakog usera/grupu "ubaciti" u privilegirane ili ne pa tako mozes grupno na tren rjesavait pristup svemu bez da dasi stotine usera (za svaki komp) http://originwww.synology.com/dsm/group.php?lang=enu
http://originwww.synology.com/dsm/sh...r.php?lang=enu
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 11:18   #65
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
NetApp ima zgodna rješenja, samo što je kod njih skupa nadogradnja, za razliku od HP ili Dell SAN-ova. Nemam previše iskustva sa NAS-ovima, ali pretpostavljam da će bit visoki I/O zahtjevi, kad vas ima puno. Možda da napišeš koliko će korisnika pristupati podacima. Hoće li svi imat određen pristup ili samo mali broj korisnika?
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 11:43   #66
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Ako imate toliko korisnika, sigurno imate i dovoljno informatičara da sami složite
NAS stroj sa npr FreeNAS-om

Ovdje se vidi što sve trenutno dvije aktualne verzije podržavaju
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 11:50   #67
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor nagual Pregled postova
Poštovane kolege,

tražim savjet iskusnijh u vezi NAS-a.

Dakle, radim u firmi koja ima cca. tisuću PC-a (naša poslovnica), Windows okolina, Server 2003/2008, XP/Win 7 client OS.

Potreban mi je NAS koji podržava AD i Group Policy, dakle da mogu aplicirati security sa AD-a na NAS i to bez velikog naknandnog administriranja.

Zašto je to bitno?

Zato jer će se na tom NAS-u držati dosta raznolikog materijala, uglavnom poslovni dokumenti i slike, a želimo da korisnici, sukladno pravima u AD i GP, mogu pristupati NAS-u samo na način definiran kroz GP i pravima iz AD.

Cijena nije toliko bitna, rack verzije nisu poželjne, kapacitet 4TB+, RAID-5 ili RAID-6.

Vidio sam neke HP NAS-ove sa Windows Home Premium Serverom, ali mi se to ne čini baš kao idealno rješenje za moje potrebe.

Svaka ideja, savjet ili preporuka us više nego dobrodošli:-)

Srdačan pozdrav!
Pa nije li ti bolje nazvati svog partnera (vendora) ili dva i da ti on/oni nesto preporuce? Vjerojatno ce ti za to sto si nave proporuciti neki "by the book" appliance.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 11:53   #68
nagual
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor mahoona Pregled postova
Nisi naveo neke bitne podatke. Koliko novaca ste voljni potrošiti, i koliko su bitne performanse samog storage (hoće li se vrtiti kakve baze, aplikacije na njemu), ili je čisto skladište dokumenata?
Ah, sorrry:-)

Recimo do nekih cca.10k kuna, možda 15k kuna.

To bi bilo čisto skladište podataka, znači brzina nije presudan faktor, ali ne baš da se vuče:-)

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ako imate toliko korisnika, sigurno imate i dovoljno informatičara da sami složite
NAS stroj sa npr FreeNAS-om

Ovdje se vidi što sve trenutno dvije aktualne verzije podržavaju
FreeNAS ne dolazi u obzir.
Server isto tako.
Ne pitaj me zašto, takva je odluka :-)

Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Pa nije li ti bolje nazvati svog partnera (vendora) ili dva i da ti on/oni nesto preporuce? Vjerojatno ce ti za to sto si nave proporuciti neki "by the book" appliance.
Zvao:-)

Guess what?

Oni nemaju pojma o čemu ja govorim i što meni treba
Tak da vendori,hmm....

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.02.2012. u 20:00. Razlog: spajanje postova
nagual je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 11:58   #69
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor nagual Pregled postova
Ah, sorrry:-)

Recimo do nekih cca.10k kuna, možda 15k kuna.

To bi bilo čisto skladište podataka, znači brzina nije presudan faktor, ali ne baš da se vuče:-)
Onda ovo - http://originwww.synology.com/produc...=enu#p_submenu (oko 5300kn na cestu) + 5 komada 2TB diskova
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 12:11   #70
nagual
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Onda ovo - http://originwww.synology.com/produc...=enu#p_submenu (oko 5300kn na cestu) + 5 komada 2TB diskova
Mislim da je to što meni treba :-)

Još jedno pitanjce - ima li zastupnik / prodavač u Hrvatskoj ?

Našao sam Tecom Trade, to je u redu ?
nagual je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 12:28   #71
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Da, kod njih sam i ja mog kupio (DS411j) a imas ih i u par drugih trgovina.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 12:46   #72
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Nisam odavno čitao thread, pa vidim dosta novih postova ... jedan od manje novih navodi kao lošu stranu NAS "slaganca" potrošnju struje što za 24/7 rad stvarno i jest problem. Ne znam da li je netko već spominjao neku kombinaciju sa malom ITX pločom, ali izlaskom AMD-ove Brazos platforme i tu ima odličnih kandidata (uz prijašnja Intelova Atom rješenja), a što je najbolje, potrošnja ide do nekih 50-60W i za kućnu upotrebu može biti i puno više od NAS-a.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 12:46   #73
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor nagual Pregled postova
Zvao:-)

Guess what?

Oni nemaju pojma o čemu ja govorim i što meni treba
Tak da vendori,hmm....
Promijeni vendore.

NAS-ova ima na stotine, cijenom i opcijama koje tebi trebaju gledao bi neki Qnap / Synology. No, po opisu bi to moglo biti dosta usko grlo ako svi sjednu na to, plus što ne znam koliko prosječan korisnik često pristupa istom. Što ćeš s backupom? Na koji način ćeš zaštititi verzioniranje?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 13:58   #74
nagual
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Promijeni vendore.

NAS-ova ima na stotine, cijenom i opcijama koje tebi trebaju gledao bi neki Qnap / Synology. No, po opisu bi to moglo biti dosta usko grlo ako svi sjednu na to, plus što ne znam koliko prosječan korisnik često pristupa istom. Što ćeš s backupom? Na koji način ćeš zaštititi verzioniranje?
Mudro zboriš :-)

Recimo da bi cca. 30-40% korisnika pristupalo tom NAS-u, ne više,ali ni manje...

Koliko često pristupaju?
Recimo par puta na dan, ali su datoteke (veličina) opake - prosječno jedan korisnik odjednom kopira/šalje na NAS cca.300-600MB (uglavnom slike, razni dokumenti itd...)

O backupu brine centralni software, ja nemam nikakve ovlasti nad time.
Ako misliš na verzioniranje dokumenata - o tome vode korisnici brigu.

Naime, Group Policy-em je share folder NAS-a de facto korisnički disk - mi samo kreiramo share folder i ne brinemo dalje o sadržaju i korištenju istoga.

Zahvaljujem kolegama na brzim i insformativnim odgovorima - za sada su dva NAS-a u igri - Synology DS1511+ (hvala Lewis!!!) , i jedan, još nedefinirani HP.

Iako sam 99% siguran da ćemo se odlučiti za Synology :-)
nagual je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 14:03   #75
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor nagual Pregled postova
Mudro zboriš :-)

Recimo da bi cca. 30-40% korisnika pristupalo tom NAS-u, ne više,ali ni manje...

Koliko često pristupaju?
Recimo par puta na dan, ali su datoteke (veličina) opake - prosječno jedan korisnik odjednom kopira/šalje na NAS cca.300-600MB (uglavnom slike, razni dokumenti itd...)
Reci da je kilo, a ne mega.

Citiraj:
Autor nagual Pregled postova
O backupu brine centralni software, ja nemam nikakve ovlasti nad time.
Ako misliš na verzioniranje dokumenata - o tome vode korisnici brigu.
Ako to trebaš backupirati to bi moglo postati noćna mora za backup alate, ne znam koje imate. Provjeri s tim dijelom priče.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 14:33   #76
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor nagual Pregled postova
Mudro zboriš :-)

Recimo da bi cca. 30-40% korisnika pristupalo tom NAS-u, ne više,ali ni manje...

Koliko često pristupaju?
Recimo par puta na dan, ali su datoteke (veličina) opake - prosječno jedan korisnik odjednom kopira/šalje na NAS cca.300-600MB (uglavnom slike, razni dokumenti itd...)

O backupu brine centralni software, ja nemam nikakve ovlasti nad time.
Ako misliš na verzioniranje dokumenata - o tome vode korisnici brigu.

Naime, Group Policy-em je share folder NAS-a de facto korisnički disk - mi samo kreiramo share folder i ne brinemo dalje o sadržaju i korištenju istoga.

Zahvaljujem kolegama na brzim i insformativnim odgovorima - za sada su dva NAS-a u igri - Synology DS1511+ (hvala Lewis!!!) , i jedan, još nedefinirani HP.

Iako sam 99% siguran da ćemo se odlučiti za Synology :-)


Ako su zbilja megabajti u pitanju, taj Synology garant neće biti dovoljan, a vjerojatno treba razmisliti o nečemu sa 10Gbit ethernetom...osim ako su korisnici jako strpljivi (doduše, ja na takve još nisam naletio)

Uglavnom, za preporuku i dimenzioniranje treba ipak više informacija
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 14:38   #77
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
.... neku kombinaciju sa malom ITX pločom, ali izlaskom AMD-ove Brazos platforme i tu ima odličnih kandidata (uz prijašnja Intelova Atom rješenja), a što je najbolje, potrošnja ide do nekih 50-60W i za kućnu upotrebu može biti i puno više od NAS-a.
Donekle se slazem ALI:

1. on bas ne trazi kucnu upotrebu pa i samim time mu nije mu vazno da bude komp koji naranvo ima vecu upotreljivost nego "samo" NAS ali on je nece koristiti .
2. PC pricu poskupljuje i licenca windowsa
3. PC verzija bez pravog kvalitetnog RAID kontrolera je nesigurna (onboard RAID kontorler je igracka naspram jednog Adapteca ili slicno) tako da kad dodas windowse i neki kvalitetan kontroller pitanje dali je i jeftinije ?
4. Nekako mi 50-60W potrosnje za ITX pc sa 5 diskova zvuci malo ? pa samo diskovi ce pojesti 40W+ kad nisu u standbyu sto bi znacilo da komp trosi samo 10-20W?

onaj gore navedeni NAS 1511+ sa 5 diskova u opterecenju je 68W dok sa diskovima u sleepu je 30W.

Ja sam mjerio sa 4*3TB diskovima u mom DS411j i u radu trosi 44-46W (u hibernate modu kad sve spava je oko 20-25W) tako da ovo gore za 1511+ model mi se cini kao realno/istinito.

Sto se tice backupa Synology u svom DS paketu softwera ima backup tool koji se moze isprogramirati da salje fileove/foldere di treba i kad treba pa u tom slucaju covjek ima opciju da recimo svako vece synology samsalje na server ili kud vec rade backup tako da tokom dana dok je prometno ne ometa brzine pristupa.

Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ako su zbilja megabajti u pitanju, taj Synology garant neće biti dovoljan, a vjerojatno treba razmisliti o nečemu sa 10Gbit ethernetom...osim ako su korisnici jako strpljivi (doduše, ja na takve još nisam naletio)

Uglavnom, za preporuku i dimenzioniranje treba ipak više informacija
1511+ je medium bussines opcija (2*1Gbit ethernet - 165.91 MB/sec Writing, 197.8 MB/sec Reading)

Za slucaj da se ide na large bussiness tu je onda DS3611xs - 2x 10Gbit, up to 100Tb disk space, Ultra-high performance of 1000+ MB/sec throughput and 100,000+ IOPS ali i cjena je "malo" veca tada (samo NAS je onda 15k+PDV i onda jos diskovi kojih naranvo stane dosta vuse u tom slucaju i mogu se nadogradjivati kasnije pa u startu moze uzeti 4-5 komada a kasniej dodati jos).

S obzirom da je negdje na pocetku rekao da mu je dosta 4TB prostora nekako mi 500-600Mb po korisniku dnevno bas i ne stima tj. brzo ce se to napunit u tom slucaju. Mozda je 500-600Mb ukupno tokom dana ?

Ali da, u pravu si, treba jos informacija.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.02.2012. u 20:03. Razlog: spajanje postova
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 15:03   #78
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
1511+ je medium bussines opcija (2*1Gbit ethernet - 165.91 MB/sec Writing, 197.8 MB/sec Reading)
Jesi siguran da ovo radi na malim boxama, bez specifične mrežne opreme?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 15:07   #79
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Jesi siguran da ovo radi na malim boxama, bez specifične mrežne opreme?
Nisam skuzio tocno pitanje ? dali rade oba LAN porta u isto vrijeme ili brzine transfera ?

Upute kazu ovako:

"With the Link Aggregation enabled, Synology DS1511+ delivers an average 165.91 MB/sec writing speed under RAID 5 configuration in a Windows environment, and 197.8 MB/sec reading. The 2 LAN with failover support and hot-swappable drives will ensure continual service uptime should the drives need replacement or the unexpected LAN failure. Businesses need a strong foundation to face mission-critical tasks so the Synology DS1511+ delivers high-performance with high data availability ensuring access when it’s needed."
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 15:14   #80
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Nisam skuzio tocno pitanje ? dali rade oba LAN porta u isto vrijeme ili brzine transfera ?

Upute kazu ovako:

"With the Link Aggregation enabled,
Mora li biti podržano od strane mrežne opreme nešto specifično?

Jasno je što je LA, ali nekako sam skeptičan da radi out-of-te-box preko dva različita switcha.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 15:27   #81
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Mora li biti podržano od strane mrežne opreme nešto specifično?

Jasno je što je LA, ali nekako sam skeptičan da radi out-of-te-box preko dva različita switcha.
Evo first hand experience sa 1511+ modelom jednnog korisnika koji kako sam kaze je "performance junkie". Nisam citao bas sve (ogroman post i procedura kako i sto je testirao) i dobio je read speed ali write speed ga je patio tj.gubio je nekih 40Mb/s negdje. Ima covjek i sheme kako je pospajao i settingse LANa i sve je dokumentirao pa ako se nekom da citati .

http://forum.synology.com/enu/viewto...gation#p179190
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 15:35   #82
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Evo first hand experience sa 1511+ modelom jednnog korisnika koji kako sam kaze je "performance junkie". Nisam citao bas sve (ogroman post i procedura kako i sto je testirao) i dobio je read speed ali write speed ga je patio tj.gubio je nekih 40Mb/s negdje. Ima covjek i sheme kako je pospajao i settingse LANa i sve je dokumentirao pa ako se nekom da citati .

http://forum.synology.com/enu/viewto...gation#p179190
LA nije baš samo tako složiti u malo kompleksnijim okruženjima (teško da će on samo tako spojiti oba porta na isti switch). Trebalo bi se malo s tim poigrati.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 15:50   #83
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Neznam jesi li cuo za Drobo. On je inicialno bio namjenjen desktopima i brzim USB/firewire konekcijama. Oni sada imaju podrsku i za Small business sa serijama SAN i NAS. odlicna fora sa drobom je sto mozes kombinirati diskove razlicitih velicina. Paci pogled na ovo: http://www.drobo.com/products/business/b800fs/index.php

Zastupnik u HR ti je Storm.hr (mozda nije jedini).
mann je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 15:55   #84
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
LA nije baš samo tako složiti u malo kompleksnijim okruženjima (teško da će on samo tako spojiti oba porta na isti switch). Trebalo bi se malo s tim poigrati.
Pa spojio jenaranvo da nije lako ali spojio je i podesio nakon pocetnickih muka , imas i slike settings za netgear i sve ostale opreme sto je koristio - radio/testove.

njegov zakljucak je:

CONCLUSION
Your average person has no need for a LAG setup with the DS1511+. Most people (like me) would be after getting single file transfer speeds as fast as possible. In that case your best bet would be to optimize your NIC configuration, or simply upgrade to a better NIC.

Performance junkies (like me) should instead start pricing out a 10GB network  and eyeing the DS3611xs. Then look at their wallet and decide to be happy with what you have.

For enthusiasts (like me) you can learn a lot about LAG in general if you have never done it before. I happen to have multiple computers so I can see myself making use of this setup.

For anyone wanting to setup a LAG, I would suggest that you determine where your bottleneck is. It could easily be your internal hard drives installed in your computers, or how (as in my case) my RAID was originally setup.

Lastly, I want to stress that I am by no means an expert. I am only providing and sharing my experience in full. I had a lot of trouble gathering the information I needed to proceed and wanted to make life easier for others. In addition I wanted to post a pseudo-success story (also hard to find on these forums).


Citiraj:
Autor mann Pregled postova
odlicna fora sa drobom je sto mozes kombinirati diskove razlicitih velicina. Paci pogled na ovo:
.
Mozes i kod Synologya (i vjerojatno svih ostalih ozbiljnijih NAS proizvodjaca unazad par godina). Stavis doskove raznih velicina i on ih zbraja normalno dodajuci kapacitet.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 16:05   #85
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Pa spojio jenaranvo da nije lako ali spojio je i podesio nakon pocetnickih muka
Pa koliko vidim spojio je sve na jedan switch, što u bilo kojem ozbiljnom okruženju ne ide.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 16:08   #86
nagual
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Dakle, što se tiče veličina datoteka - megabajti su u pitanju :-)

Ali....

Većina tih datoteka se briše nakon cca. mjesec dana, prema tome, po nekakvoj mojoj statistici, svaki korisnik zadržava cca. 10-20% onoga što je poslao.

S druge strane, ne generiraju svikorisnici takav promet, tako da je 4TB, za sada, dobra procjena i sasvim dovoljno prostora.

Nadalje, i oni "heavy" korisnici ne spuštaju toliko datoteka na dnevnoj bazi, uzeo sam maksimalne vrijednosti nekolicine usera (njih desetak) - njih deset-petnaest spusti na NAS u mjesec dana, do 1TB, ali isto tako i izbrišu do 80% materijala...

Za backup rješenje nemam pojma koje se koristi, osim togam za NAS će se raditi posebna strategija, a to nije moja ingerencija, odnosno jest do nivoa implementacije - znači, sugeriram što i kako i na koji način back-up-irati, a o samoj uspostavi backupa brinu admini sa većim ovlaštenjima od mene.
nagual je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 16:14   #87
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pa koliko vidim spojio je sve na jedan switch, što u bilo kojem ozbiljnom okruženju ne ide.
kako "neide" pa spojis dva ulaza/izlaza (porta) iz jednog switcha u oba LAN ulaza? http://upload.wikimedia.org/wikipedi...gregation1.JPG

Nekazem da je to bajno rjesenje ali nije bas da "neide". Koliko sam ja upoznat to je isto LA, ne ?

BTW ali poanta je da 1511+ to podrzava, kolko se sjecam to je bilo tvoje prvenstvnro pitanje ? Sad kakvu drugu opremu korisnik ima koje switcheve u to ne ulazim.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 16:29   #88
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor nagual Pregled postova
Dakle, što se tiče veličina datoteka - megabajti su u pitanju :-)
To će nakratko "zaklati" NAS od strane samo jednog korisnika, pa bi moglo biti problema.

Citiraj:
Autor nagual Pregled postova
Za backup rješenje nemam pojma koje se koristi, osim togam za NAS će se raditi posebna strategija, a to nije moja ingerencija, odnosno jest do nivoa implementacije - znači, sugeriram što i kako i na koji način back-up-irati, a o samoj uspostavi backupa brinu admini sa većim ovlaštenjima od mene.
S toliko promjena će sam backup jako dugo trajati, zato treba vidjeti s backup adminima.

Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
kako "neide" pa spojis dva ulaza/izlaza (porta) iz jednog switcha u oba LAN ulaza?
Nisi me možda shvatio, to želim izbjeći, u takvom okruženju bi stavljao na različite preklopnike.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 16:37   #89
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pa koliko vidim spojio je sve na jedan switch, što u bilo kojem ozbiljnom okruženju ne ide.
Stackaj si switch pa imas sve sto treba. Nisam nikada probao ALB izmedju stackanih switch portova ali mislim da bi trebalo ici kao da su jedan.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 16:46   #90
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Stackaj si switch pa imas sve sto treba. Nisam nikada probao ALB izmedju stackanih switch portova ali mislim da bi trebalo ici kao da su jedan.
Čim je stackan nije frka.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na