Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.07.2014., 14:37   #691
QS
Premium
Moj komp
 
QS's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Split
Postovi: 284
E jebiga dragi ja u kupe, ti u špade...

Sad smo već u šta bi bilo kad bi bilo... samo ću ti reć da je po meni kraća linija što se ADSLa tiče bolja linija (gdje ne uračunavamo prekide, vlagu u žicama, izvore elektromagnetskog zračenja, itd itd...).

Kad sam za njega rekao da ima bolju liniju, mislio sam kraću liniju... a sad bi li on imao istu atenuaciju ili višu kad bi bio na istoj udaljenosti kao ja, nemam pojma, a nemaš ni ti - možeš samo pogađat...
__________________
QS je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 14:37   #692
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova

I dalje ne shvacas sto je margina kad su sretnici s vecom marginom , tu nezam sto da ti vise napisem. Eto ti budi sretan s velikom marginom
Ja spominjem uvjek marginu vezanu uz brzinu+IMS, pa mi ne trabas nista objasnjavat vezano samo uz marginu.

Jedno laicko pitanje na koje sigurno mozes tocno odgovorit:
Jel bi ti bio sretniji s marginom, na brzini 10+IMS, 6db ili 8 db?
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2014., 14:39   #693
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor QS[ZiA] Pregled postova
Sad smo već u šta bi bilo kad bi bilo... samo ću ti reć da je po meni kraća linija što se ADSLa tiče bolja linija (gdje ne uračunavamo prekide, vlagu u žicama, izvore elektromagnetskog zračenja, itd itd...).

Kad sam za njega rekao da ima bolju liniju, mislio sam kraću liniju... a sad bi li on imao istu atenuaciju ili višu kad bi bio na istoj udaljenosti kao ja, nemam pojma, a nemaš ni ti - možeš samo pogađat...
Ma znam da smo u "kad bi bilo" vec, to je jasno
I da, normalno da je kraca linija bolja, to nitko ne osporava.
Ali eto, ja ti odgovorno tvrdim da su tvoje fizicke karakteristike bolje od njegovih, samo eto, puno je zica duza pa se to nemoze nadoknadit :P
cheers
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 14:42   #694
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Ja spominjem uvjek marginu vezanu uz brzinu+IMS, pa mi ne trabas nista objasnjavat vezano samo uz marginu.
Neznam tocno sto si sad htio rec. Te dvije stvari su povezane (neznam zasto odvajas brzinu+ims takodjer). Ako hoces odgovor na ovo morat ces mi objasnit sto si me pitao...
Citiraj:
Jedno laicko pitanje na koje sigurno mozes tocno odgovorit:
Jel bi ti bio sretniji s marginom, na brzini 10+IMS, 6db ili 8 db?
Laicko pitanje bez svih potrebnih informacija. Koji je target?
Uzmimo da me pitas 6 ili 12, odgovor je 6db.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 14:45   #695
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Dobro, kada budem na 10mbps (sljedeći mjesec) se javim.
Sada, po vlažnom i kišovitom (kao da to ima kakve veze) je ovako;

Prošla slika je bila po sunčanom i stvarno je velika razlika.
Sada sam gledao udaljenost od mene do bazne stanice i zračna udaljenost je 850m.
Vjerojatno kabeli ne idu previše ravno pa je stvarna oko 900m-1km a treba uzeti u obzir da je zgrada u kojoj živim relativno stara i da su izgrađeni kao i centrala na Kozali početkom 80-ih godina prošlog stoljeća. Tako da to nisu bajni uvjeti.
Odonda nisam vidio (tj. ja nisam ni rođen tada pa samo prenosim što ljudi kažu) da se išta kopalo i mijenjalo.


Nevezano za ovo u blizine zgrade imamo već 6mj otvoren HT-ov ormarić koji je vjerojatno odlazni za privatne kuće u blizini. Pogledajte koja najnovija moderna oprema i urednost vlada u njemu;
http://i.imgur.com/PlPR3rR.jpg
Trebao bi precvikati par kabela pa vidjeti imam li internet doma kako bi znao je li odlazni.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 14:47   #696
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Nemoj se cudit, to je "standard" ))))))))))))))))

To sto je otvoren ti dodatno stvara smetnje
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 14:49   #697
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Pitam te tocno sto pise. Za mene je jedino vazna margina vezana uz brzinu (profil). Ostale vrijednosti su mi potpuno nevazne. Brzinu + IMS izdvajam i odvajam zato jer se razlikuju profili za 10 i 10+IMS, pa se razlikuju i margine. Ja navodim samo random vrijednosti za profil 10+IMS, jer za taj imam konkretne random brojke.

Target je 6, pa odgovori na pitanje, il imas jos neko potpitanje?
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 14:58   #698
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Pitam te tocno sto pise. Za mene je jedino vazna margina vezana uz brzinu (profil). Ostale vrijednosti su mi potpuno nevazne. Brzinu + IMS izdvajam i odvajam zato jer se razlikuju profili za 10 i 10+IMS, pa se razlikuju i margine. Ja navodim samo random vrijednosti za profil 10+IMS, jer za taj imam konkretne random brojke.
Puno toga sto si sad tu gore napisao nema bez neke veze s onim sto pitas...
Kako mislis da je za tebe vazna margina uz brzinu. Koja to druga margina ima? Imas marginu za liniju, to je to. Margine se razlikuju i kod istih profila na razlicitim linijama...
Citiraj:
Target je 6, pa odgovori na pitanje, il imas jos neko potpitanje?
Onda opet 6db.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 15:09   #699
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Nisu na istoj liniji uvijek iste margine i u tome je cijela poanta. Na mojoj liniji (a slicno je na svima koje sam gledao) margina varira od 6 (50% vremena) preko 6,5 (40%) vremana do 7 svega 10% vremena kad se steknu uvjeti. Trenutno mi je 6,5, a zadnja 2 dana je bila na 6. Po suhom toplom vremenu se popne na 7.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 16:03   #700
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Prezime

12535/1035 imaju svi, uz sretnike na 8+db i nesretnike na 6db margine.

Da, takodje i ja imam slicne vrijednosti iako sam iz slavonije medjutim @Prezime napadas covjeka koji je dao sto se mene tice sasvim logicno pojasnjenje zato se kod mene desilo to sto se vec desilo pa idemo redom....


Imam 3 linije koje koristim i sve 3 su skoro jednako udaljene do centrale, 1 na t-comu, 2-ga na optimi iz iste kuce a 3-ca je nekih 200m blize centrali, takodjer na optimi.

1. Tcom - SN Margin (Up/Down) 8.9/6.3dB //10Mbps

2. Optima - SN Margin (Up/Down) 12.2/9.3dB //3Mbps
==================================
3. Optima - SN Margin (Up/Down) 16.0/16.0dB //4Mbps

Najgora i najcudljivija veza je ova sa optime sa najvecom marginom, cesto SX znam naci da uopce nema vanjsku IP adresu tj. sinhroniziran je ali nema IP adrese i kada ga restartam ( SX DD-WRT ) sve ok.... dakle toliko o tome sto veca Margina to bolje



Kako je tehnicar t-coma bio uvest jos jednu liniju kraj optime sa tavana je provukao obican telefonski kabl a i prije je od Optime bio isto takav. Margine je od t-coma i optime su bile nesto blago vislje, sa sigurnoscu mogu za t-com reci da je bila 6.9dB a za optimu 11.2dB jer sam bas radi niskih margina isao u kompletnu zamjenu kablova koji vode sa tavana do routera.

Kupljen je telefonski kabl 2x2x0,8mm ( 5kn metar ), znaci 2 parice ima u sebi za 2 linije i taj kabl je drito zalemljen u razvodnu kutiju, spojevi su dodatno plastificirani tekucom plastikom preko lema i plastificirani omotac oko svega a drugi krajevi parica su direktno crimpani za routere.

Znaci kabl ide sa svojim paricama direktno do routera bez ikakvih instalacija izmedju jer se oba telefona ne koriste a t-com je i voip pa moze telefon po potrebi raditi.

I nakon cijele te izmjene sok i nevjerica kako su Margine pale, ne puno ali pale su naspram pocetnih tj. prije izmjene kabla koji je i sad kraci za 2m od prijasnja oba.

I sada je ovako:

3. Optima - SN Margin (Up/Down) 16.0/16.0dB //4Mbps

Tu nije nista dirano i ta veza je i dalje cudljiva.

1. Tcom - SN Margin (Up/Down) 8.9/6.3dB //10Mbps

T-com ima upload od maximalno prosjecno slanje prema serveru od 82kB/s prije je prosjecno slanje bilo 75kB/s.

Pucanje veze samo i ako pustim nekotrolirani upload maximalno i to ponekad s time da kada se modem ponovo za cca 30sec. spoji maximalni upload ide normalno i nema vise pucanja veze. To je bilo i prije tako.

Ping je isti kao i prije a download na speedtestu mjeri 10,52Mbps naspram 10,46Mbps prije iako ni to nije mjerilo....

2. Optima - SN Margin (Up/Down) 12.2/9.3dB //3Mbps

Ovdje niakvih promjena nisam uocio naspram prije osim da je ping pao za 1-2 naspram prije no nemora biti da je to zbog promjene kabla.

@sandokan111 je jedini tu dao neko zadovoljavajuce i sasvim logicno pojasnjenje zasto su mi Margine blago pale nakon izmjene kablova a da nemam problema nikakvih na te 2 linije tj. da se situacija cak i blago poboljsala.

Jucer dok sam sibao upload prema serveru bez ogranicenja mi je Margina bila i cak 5.4dB za download i citam di ostali, ponajvise @prezime tvrdi da se router restrata i da je to nemoguce da radi na tako niskoj Margini a meni sve ok, surfam sa 5-6 tabova i malo se sporije otvara sve radi maximalnog uploada ali nema govora o nestabilnosti veze, ostali parametri veze kao na slici sto cu stavit na kraju ove kobasice od posta

Znaci moja iskustva sa doslovce prakticnim testiranjem su pokazala da je niska Margina sasvim ok i da ove druge 2 linije sa vecim Marginama nisu nista stabilnije ili bolje od ove sa najnizom, cak naprotiv....

Takodjer zamjena kablova je spustila margine jer se sad router moze spojiti i sa manjom vrijednoscu sto ima zdrave pameti i logike !





Ovo je sa kontroliranim uploadom prema serveru tako da mogu ugodno surfati i neznam.... ja sam sretan tj. osjecam se pravi sretnik sa ovakvim Marginama na t-comu jer mi sve radi ok a teoreticari neka su sretni sa brojkama, ja se drzim prakticne upotrebe...



@sandokan111 hvala jos jednom jer ovo nije moje podrucje i vodim se onim sto sam procitao po forumima ali nista mi to nije imalo logike za ovaj moj slucaj, citam jedno a u stvarnosti dogadja mi se nesto drugo, mjenjam kablove a dobijam "gorje" rezultate... i sad se me rjesio jedne brige


Ako si clan na THR-u javi se ( isti nick ) da ti posaljem karme makar ako nisi uclanit cemo te..., para nemam

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 11.07.2014. u 16:21.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2014., 18:12   #701
bokinho
Registered User
Moj komp
 
bokinho's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Usa
Postovi: 253
Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova

Veca margina = stabilnija veza. ALI, posto je usluga napravljena tako da daje najvecu mogucu brzinu, kad se uspostavi veza, modem je konfigurira tako da funkcionira s najblizom mogucom marginom do targeta. Recimo da je to 6db. Uspostavi vezu s 6db, pusti neko vrijeme, vidi da ima previse smetnji, rekonfigurira na 9db, opet pusti, ako opet ima previse smetnji, opet rekonfigurira na 12, itd itd dok ne dobije stabilnu vezu. Znaci, dize marginu da veza postane stabilna (a rusi brzinu). Znaci s vecom marginom veza je stabilnija, ali max brzine su manje, ALI, sama cinjenica da veza nije funkcionirala s targetanom marginom upucuje da linija (fizicke karakteristike) nisu dovoljno dobre, te se na ovaj nacin omogucava stabilan internet i na linijama koje nisu tip-top. Ako ti je linija kvalitetna (fizicke karakteristike), na njoj nema puno smetnji, te onda uredno prvi put spoji na target 6db recimo, sve funkcionira, imas vece brzine i sve radi.
Ovo sve sam ti i ja napisao, ne znam cemu objasnjenje.

Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Stoga, ako ti je margina veca, znaci da ti je linija losija jer je modem rekonfigurirao da bude stabilna s vecom marginom od targeta posto target nije mogo odrzavat. Tako da "margina od 6db" ne rusi vezu. Rusi je samo ako to linija ne moze podnijet...
To je u principu tocno, ali u praksi takvih dobrih linija nema, jedino di su povuceni novi podzemni vodovi. U 90% slucajeva di je margina 6db sa internetom i tv propustenim ce veza pucat, i to je statisticka cinjenica jer su linije podzemne preopterecene.

Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Nisam siguran da ti ne vidis mozda ratio ali si ili krivo upucen ili nesto krivo citas, posto po svemu na portu bi trebao biti ratio s kojim on upravlja vezom, i kad se taj ratio smanji (povecaju se smetnje) veza se rekonfigurira, a to je tocno gdje margina upada, jer port namjesti s/n ratio veze 30db s marginom recimo 6db, te je veza stabilna s 30-36 s/n ratiom, posto smetnje stalno dolaze i odlaze. Ako je vise od 6db smetnji na liniji, doda se veca margina da veza bude stabilnija, ali brzina rusi (gore objasnjeno). itd itd...
Shvacam sto si htio reci sa marginom, teorijski sve to drzi vodu dok ne vidis praksu. Definicija je onda na kraju: Fizicki losa linija= veca margina veza stabilnija. Fizicki dobra linija=manja margina veza stabilnija. ?
bokinho je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 23:42   #702
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nisu na istoj liniji uvijek iste margine i u tome je cijela poanta. Na mojoj liniji (a slicno je na svima koje sam gledao) margina varira od 6 (50% vremena) preko 6,5 (40%) vremana do 7 svega 10% vremena kad se steknu uvjeti. Trenutno mi je 6,5, a zadnja 2 dana je bila na 6. Po suhom toplom vremenu se popne na 7.
Sad te buni rekonfiguriranje linije s malim promjenama u karakteristikama linije. Da se linija rekonfigurira svaki put kad se margina promjeni za 0.5, opet ne bi valjalo i dosli bi na pocetnu stavku gdje bi bili kao i da nema margine. Znaci kad ti se linija promjeni za 3db, onda se ces vidjet promjene, ovo kad ti se promjeni za 0.5 je samo to, promjena fizickih karakteristika zbog recimo, vremenskih uvjeta...
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
@sandokan111 hvala jos jednom jer ovo nije moje podrucje i vodim se onim sto sam procitao po forumima ali nista mi to nije imalo logike za ovaj moj slucaj, citam jedno a u stvarnosti dogadja mi se nesto drugo, mjenjam kablove a dobijam "gorje" rezultate... i sad se me rjesio jedne brige


Ako si clan na THR-u javi se ( isti nick ) da ti posaljem karme makar ako nisi uclanit cemo te..., para nemam
Ma sve 5 I racunaj da ce ti se linija sama s vremenom "poboljsavat" ako uoci da smetnji vise nema. Jedini problem su drasticne rekonfiguracije gdje treba od isp-a trazit resetiranje linije, ako si recimo tek dobio uslugu pa si iskapcao router 100 puta i zeznuo centralu da misli da ti je linija ultra nestabilna pa te spoji na nesto s marginom 20... Al to nije tu slucaj.
Citiraj:
Autor bokinho Pregled postova
Ovo sve sam ti i ja napisao, ne znam cemu objasnjenje.
Neznam, onda se nismo razumjeli bas. Ako se slazes, sve 5.
Citiraj:
To je u principu tocno, ali u praksi takvih dobrih linija nema, jedino di su povuceni novi podzemni vodovi. U 90% slucajeva di je margina 6db sa internetom i tv propustenim ce veza pucat, i to je statisticka cinjenica jer su linije podzemne preopterecene.
S tim se mogu slozit, ali onako je prije zvucalo kao da je margina problem, a ubiti je, barem kod nas, problem infrastruktura, i ormarici kao na slici gore itd itd :P
Citiraj:
Shvacam sto si htio reci sa marginom, teorijski sve to drzi vodu dok ne vidis praksu. Definicija je onda na kraju: Fizicki losa linija= veca margina veza stabilnija. Fizicki dobra linija=manja margina veza stabilnija. ?
Mislim da smo se vec slozili oko svega
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2014., 12:29   #