Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.12.2019., 14:17   #1
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Izrada mreže

Pozdrav.

Imam zadatak samo teoretski izraditi mrežu za nekakvu poslovnu zgradu od dva kata, pa otvaram novu temu jer nisam uspio razjasniti sam sebi pojedine nejasnoće čitajući stickye i druge otvorene teme. Pa ako nije problem kratko odgovoriti onome tko zna.

Dakle, shvatio sam onaj dio sa patch panelom i switchom u serverskoj sobi, gdje mi sve ulazi u patch panel, prespaja se svaki ulaz panela u switch, i onda na jedan port switcha se priključi ruter/usmjernik za internet koji je povezan na javnu mrežu (ispravite me ako griješim). E sad, ako imam 20 računala u prostoriji, jel baš moram imat dvadeset priključaka/utičnica od kojih svaki završava u patch panelu, ili mogu imat npr. samo dvi priključnice, u prostoriji switch, na switch spojim 20 računala i onda s jednim kabelom switch spojim direktno na priključnicu. Valjda sam jasno opisao, al pitanje je u suštini - mogu li switch u prostoriji direktno spojiti na jednu priključnicu u prostoriji koja, naravno, vodi do kraja patch panela u serverskoj sobi ?

Druga stvar koja me zanima, kako zgrada ima 2 kata, onda i na drugom katu imam serversku sobu sa panelom i switchom, te na isti način povezujem kat kao i dolje. A na prvom katu mi je "glavna" serverska soba koja uz panel i switch ima i router/usmjernik za izlaz na internet. Kako spustit switch s drugog kata, na prvi kat da bude povezan na taj usmjernik za internet ? Jel moguće imat priključnicu u serverskoj sobi na drugom katu, koja vodi do patch panela na prvom katu (glavna serverska soba), pa u tu priključnicu spojim switch drugog kata da mi ide u patch panel na prvi kat, i onda se standardno i ta veza na patch panelu na prvom katu terminira u switchu koji je povezan na ruter za internet ? Ili mi pak na drugom katu u sobi isto treba neki ruter kojem je jedan port u switchu i koji se povezuje na priključnicu koja vodi do serverske sobe na prvom katu ? Ili ima neka skroz treća opcija koju ja nisam uspia složit u glavi .

Malo je kobasica od upisa, i ispričavam se i na otvaranju teme, al predmet je prljava u detalje teorija, čak i nepotrebna za ovakvo nešto, a konkretnog i praktičnog znanja malo do nimalo, pa pitam ovakve gluposti i osnove.
tibia22 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 14:32   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Prvo: Možeš al to se tako ne radi, pogotovo ne dugoročno. Svaka utičnica ide na patch panel.

Drugo: Pa sve spusti u istu server sobu.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2019., 14:50   #3
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Prvo: Možeš al to se tako ne radi, pogotovo ne dugoročno. Svaka utičnica ide na patch panel.
Znači ne koristit switch u prostorijama, nego doslovce imat 20 utičnica i u svaku spojit po jedan kompjuter ? Tj kabel s mrežne kartice iz kompa u Access Point pa iz njega u utičnicu ?

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Drugo: Pa sve spusti u istu server sobu.
Aha. Znači i na drugom katu sve priključke spuštat u donju serversku sobu na patch panel ? Pozamašna je brojka računala, pa ne znam oće li me i tri 48-portna panela namirit na taj način .

Hvala na odgovoru
tibia22 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 14:59   #4
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Tako je.
Imaš jedan router (vjerojatno), koji će ti biti gateway (izlaz na internet).

U njega spajaš switcheve (ili eventualno jedan switch, pa u njega drugi). Ako su samo 2 switcha u pitanju, najbolje oba odvojeno u router i to je to. Možeš ti staviti switch i u urede, ali to je manje efikasno/sigurno. Ako ti krepa ovaj prvi switch, krepava sve iza njega.

Svako računalo za svoju utičnicu, utičnica na Patch panel, patch panel na switch.

VLANOVI ako su potrebni definiraju se na routeru, propuštaju na switchu.

Svaki kat (najbolja opcija), svoj switch, svoj patch panel (ili više njih) i internlo/lokalno kabliranje.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:02   #5
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
a gdje su ti još printeri ili telefoni
svaka utičnica na patch panel, ako imaš još hrpu switcheva po uredima budeš imao samo problema kada nešto zašteka.
Moraš staviti i rezervu mrežnih utičnica, obično ti ide 2-3 utičnice po radnom mjestu, dodatno ako imaš neku kopiraonu ili neko mjesto za kopirke
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:19   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Ima tu više kako, zašto, ...

Ako je cca 20 računala u jednoj prostoriji onda je lakše u jedan kantun staviti mali ormar sa patch panelom i switch - em, nego svih 20 Lan kabela vući tamo negdje ...

Druga je stvar kad imaš niz "kancelarija" sa po 2 - 3 klijenta u svakoj, onda je logičnije "negdje" staviti mali ormar sa patch panelom i switch - em.

Čini mi se da još jedan detalj nisi apsolvirao, a to je koliki bandwith se očekuje / trebaš.
Vezano na ovo, GB Lan (čitaj link) nije svemogući tj. ima svoj max.
Sve ovo je uvod u slijedeće, danas optika nije skupa a ima bandwith koliko ti srce želi.
Dakle, između "ormara" stavi optiku a ujedno zaobiđeš ograničenje od 100 M koliko je na Lan linku.

Svakako uzeti u obzir / predvidjeti custom gl. router a od operatera koristiti njihov u Bridge mode rada.

Isto tako, jeli treba ili ne alternativni link prema Internetu.

...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:22   #7
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Najprije hvala svoj trojici na odgovorima.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Tako je.
Imaš jedan router (vjerojatno), koji će ti biti gateway (izlaz na internet).

U njega spajaš switcheve (ili eventualno jedan switch, pa u njega drugi). Ako su samo 2 switcha u pitanju, najbolje oba odvojeno u router i to je to. Možeš ti staviti switch i u urede, ali to je manje efikasno/sigurno. Ako ti krepa ovaj prvi switch, krepava sve iza njega.
Hvala na potvrdi, dobro je za moral da znan da san bar nešto pogodia

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Svaki kat (najbolja opcija), svoj switch, svoj patch panel (ili više njih) i internlo/lokalno kabliranje.
E sad, to me i zanima, ovo boldano. Znači ako i za drugi kat imam patch panel i switch - kako točno onda da njih spustim dolje do gatewaya ? Jasno mi je ako svaki priključak na drugom katu spuštam na patch panel na prvi kat, al ako imam zasebni patch panel i switch na drugom katu, kako onda iz njih do prvog kata i gatewaya ? Običnom priključnicom u koju ide switch drugog kata, a koja završava u patch panelu prvog kata ?


Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Svako računalo za svoju utičnicu, utičnica na Patch panel, patch panel na switch.
Znači mogu direktno iz kompa na utičnicu, bez nekog rutera između ? Šta mi to znači za Wifi ako želim bude ok signal kroz cijelu zgradu ( cca 30x30m) ? Npr. u pojedinoj prostoriji ako mi ostane slobodna utičnica, mogu tu dovest "goli" ruter čisto da mi obnavlja signal i ne radi ništa drugo ?

Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
a gdje su ti još printeri ili telefoni
svaka utičnica na patch panel, ako imaš još hrpu switcheva po uredima budeš imao samo problema kada nešto zašteka.
Moraš staviti i rezervu mrežnih utičnica, obično ti ide 2-3 utičnice po radnom mjestu, dodatno ako imaš neku kopiraonu ili neko mjesto za kopirke
Da, čak sam vodio računa o tome da imam po prostoriji minimum 2 priključka, al san telefone zaboravia . Ništa onda od switcheva po prostorijama, štedit ću na kompjuterima radije, da ne završin s pet 48portnih panela

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
VLANOVI ako su potrebni definiraju se na routeru, propuštaju na switchu.
Ovo će mi u kasnijoj fazi bit jako korisno jer će trebat podijelit na VLANOVE .
tibia22 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:29   #8
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Možeš uzeti switch-eve koji imaju optičke ulaze i njih tako povezati ili ih povežeš s 2 ili više mrežna kabela (Link aggregation).
Sve ovisi o lokaciji i samom smještaju ureda unutar zgrade, ne mora biti isključivo sve na jednom mjestu ako nije baš izvedivo može i kako Nikky kaže, da se napravi više manjih čvorišta.

Kompovi idu direktno na utičnicu, bez routera ili switcheva jer je to na drugom kraju gdje je patch panel i na utičnice možeš spojiti bilo koju vrstu mrežne opreme ovisno o tvojim potrebama
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:30   #9
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor tibia22 Pregled postova
E sad, to me i zanima, ovo boldano. Znači ako i za drugi kat imam patch panel i switch - kako točno onda da njih spustim dolje do gatewaya ? Jasno mi je ako svaki priključak na drugom katu spuštam na patch panel na prvi kat, al ako imam zasebni patch panel i switch na drugom katu, kako onda iz njih do prvog kata i gatewaya ? Običnom priključnicom u koju ide switch drugog kata, a koja završava u patch panelu prvog kata ?
Nema druge nego povući kabel s drugog kata do prvog kata.

Citiraj:
Autor tibia22 Pregled postova
Znači mogu direktno iz kompa na utičnicu, bez nekog rutera između ? Šta mi to znači za Wifi ako želim bude ok signal kroz cijelu zgradu ( cca 30x30m) ? Npr. u pojedinoj prostoriji ako mi ostane slobodna utičnica, mogu tu dovest "goli" ruter čisto da mi obnavlja signal i ne radi ništa drugo ?
Tako je. Računalo u utičnicu na zidu, utičnica na zidu (kabel do patch panela), iz patch panela u switch.
Ako imaš viška portova na zidu, možeš s njima što želiš. Access point/router za wifi itd.

Što se tiče manjih ormara po uredima, nama je to praksa raditi.
Imamo gateway i jedan CORE switch gdje su svi VLAN-ovi propušteni.
I od njega, nekom topologijom i logikom radimo manja čvorišta, stavljamo na zid zidne 10-18U ormare gdje stavljamo patch panele, switcheve, AP-ove itd.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:31   #10
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ima tu više kako, zašto, ...

Ako je cca 20 računala u jednoj prostoriji onda je lakše u jedan kantun staviti mali ormar sa patch panelom i switch - em, nego svih 20 Lan kabela vući tamo negdje ...

Druga je stvar kad imaš niz "kancelarija" sa po 2 - 3 klijenta u svakoj, onda je logičnije "negdje" staviti mali ormar sa patch panelom i switch - em.
Ovo me prosvijetlilo .

Znači u kantunu mali ormarić s panelom i switchom, njih klasično prespojit, i onda na jedan port switcha GLAVNU utičnicu koja vodi do glavnog patch panela ? Tako sam razumio ovo . Ako je to tako moguće, spasilo bi me. Jer zgrada je kombinacija većeg broja prostorija s po 2-3 klijenta i dvi-tri po 10 ili 20, pa da ne trpam previše panela u serverskoj sobi.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Čini mi se da još jedan detalj nisi apsolvirao, a to je koliki bandwith se očekuje / trebaš.
Vezano na ovo, GB Lan (čitaj link) nije svemogući tj. ima svoj max.
Sve ovo je uvod u slijedeće, danas optika nije skupa a ima bandwith koliko ti srce želi.
Dakle, između "ormara" stavi optiku a ujedno zaobiđeš ograničenje od 100 M koliko je na Lan linku.
Da, toliko sam se ubio u ovim kabelima i prespajanjima da mi je opći stav "samo neka ima veze, nema veze kakva je" . Srića pa je ne projektiran zapravo.

Aham, znači, uglavnom, od svake utičnice po prostorijama, da ne koristim UTP nego da idem optikom do panela u glavnom ormaru ?

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Svakako uzeti u obzir / predvidjeti custom gl. router a od operatera koristiti njihov u Bridge mode rada.

Isto tako, jeli treba ili ne alternativni link prema Internetu.

...
Nije potreban alternativni link, jer ipak nije toliko "ozbiljno", više je cilj odradit funkcionalnu mrežu s ne predugim kabelima. Taj custom gl. router koristiti kao gateway ?
tibia22 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2019., 15:34   #11
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor tibia22 Pregled postova
Ovo me prosvijetlilo .

Znači u kantunu mali ormarić s panelom i switchom, njih klasično prespojit, i onda na jedan port switcha GLAVNU utičnicu koja vodi do glavnog patch panela ? Tako sam razumio ovo . Ako je to tako moguće, spasilo bi me. Jer zgrada je kombinacija većeg broja prostorija s po 2-3 klijenta i dvi-tri po 10 ili 20, pa da ne trpam previše panela u serverskoj sobi.
Točno tako.

Citiraj:
Autor tibia22 Pregled postova
Nije potreban alternativni link, jer ipak nije toliko "ozbiljno", više je cilj odradit funkcionalnu mrežu s ne predugim kabelima. Taj custom gl. router koristiti kao gateway ?
Nije to za drugi link, već da se izbjegne ikakva interakcija s ISP-ovim routerom (koji su većinom smeće) + nemaš nikakve mogućnosti i kontrolu.

Uzmeš npr. neki Mikrotik 2011 (nekih 800kn) i možeš s njim sve što želiš.

Znači ISP-ov router u bridge mode, tvoj router konfaš PPPoE i onda ti je custom router gateway.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:35   #12
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Tako je. Računalo u utičnicu na zidu, utičnica na zidu (kabel do patch panela), iz patch panela u switch.
Ako imaš viška portova na zidu, možeš s njima što želiš. Access point/router za wifi itd.
Top .

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Nema druge nego povući kabel s drugog kata do prvog kata.
I zadnje pitanje na ovu temu. Dobro, to za kabel mi je jasno i intuitivno. Al kabel ide odakle-dokle ? Iz switcha na drugom katu u utičnicu na zidu koja je zapravo kabel do glavnog patch panela na prvom katu, i onda klasično iz glavnog patch panela u glavni switch ?
tibia22 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:37   #13
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Najbolje link iz ormara u ormar.

Znači glavni ormar na 1. katu s glavnim ormarom na 2. katu.

Može i u patch panel, može i direktno pa se prekrimpa.

Ali da, od glavon routera (gatewaya) do switcha na npr. drugom katu (direktno ili preko patch panela).
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:38   #14
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Točno tako.
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova

Kompovi idu direktno na utičnicu, bez routera ili switcheva jer je to na drugom kraju gdje je patch panel i na utičnice možeš spojiti bilo koju vrstu mrežne opreme ovisno o tvojim potrebama
Super.

Veliko hvala, ubili ste s odgovorima. Ne može netko napisat u 300 stranica službene literature koliko je vas par u niti sat vremena i par postova.
tibia22 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:43   #15
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Evo, na brzinu nešto nacrtao.

Ovo je najjednostavnije, sve opcije koje ti imaš.

mre-a
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:47   #16
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Najveći problem tih silnih, poželjno xD dummy switcheva po uredima, je da će ti kad tad netko od korisnika napravit loop
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 16.12.2019. u 15:55.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:48   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Optiku koristiš za veze između "ormara",
malo se informiraj kakve sve ima (sngle / dual mode).
Imaš switch - eve sa po 2 ili više optic porta.

Za gl. router su ti već rekli.

@Pupo
Tko je rekao da će biti dummy switchevi ?
Idu pametni.

A za nered od strane korisnika tu je ormar sa ključem + administrator mreže.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 15:49   #18
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Najveći problem tih silnih, poželjno dummy switcheva po uredima, je da će ti kad tad netko od korisnika napravit loop
A ovisi gdje postaviš.
Nisam imao takva iskustva već duže vrijeme.
STP + gašenje portova + VLAN-ovi, da se to dobro zaštiti
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 16:17   #19
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Optiku koristiš za veze između "ormara",
malo se informiraj kakve sve ima (sngle / dual mode).
Imaš switch - eve sa po 2 ili više optic porta.

Za gl. router su ti već rekli.

@Pupo
Tko je rekao da će biti dummy switchevi ?
Idu pametni.

A za nered od strane korisnika tu je ormar sa ključem + administrator mreže.

Nisam nužno mislio da će ovo tako završiti, no u praksi zna završiti tako.








Ima tko u rukavu neki jefta switch koji podržava link aggregation
Za igranje, što jeftinije to bolje.

Ima što jeftinije od DLinka DGS-1100-08 za 230kn?
Odnosno još bolje, 16 port verzija, DGS-1100-16 koja je nažalost 4 put skuplja od 8 port verzije. 800kn
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 16:45   #20
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor tibia22 Pregled postova
Nije potreban alternativni link, jer ipak nije toliko "ozbiljno", više je cilj odradit funkcionalnu mrežu s ne predugim kabelima. Taj custom gl. router koristiti kao gateway ?
Hmmmm... Je li ti to imaš neki projektni zadatak ili stvarnu zgradu u pitanju?

Provjeri teorije strukturnog kabliranja. Imaš dvije opcije: jedno je napraviti po PS-u (kako je netko naveo, 2 - 3 utičnice po radnom mjestu) ili postavljati naokolo male switcheve (koje bi izbjegao ako imaš puno stanica u igri).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 17:20   #21
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Vidim da se stalno provlači "gomila malih glupih switch - eva",
nisu uopće u igri kad se "gradi" iz početka i kad ima popriličan br. klijenata.

Upadnu u kombinaciju samo kao vatrogasno rješenje kada je mreža već izgrađena a na nekom mjestu nije dobro računan br. klijenata i "gnjavaža" je dodavati utičnice, Lan kabele, ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 17:38   #22
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Hmmmm... Je li ti to imaš neki projektni zadatak ili stvarnu zgradu u pitanju?
Projektni zadatak, al na "stvarnoj" zgradi. Znači izabrat bilo kakav tlocrt i provuć sve šta treba na papiru. Npr. na ovakvom nečemu. S tim da treba dodat kat koji može bit proizvoljan i dosta sličan prvom po rasporedu prostorija.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Provjeri teorije strukturnog kabliranja. Imaš dvije opcije: jedno je napraviti po PS-u (kako je netko naveo, 2 - 3 utičnice po radnom mjestu) ili postavljati naokolo male switcheve (koje bi izbjegao ako imaš puno stanica u igri).
Pogledam ovo. Ma u sve će prostorije bit dovoljno po 2-3 utičnice, al za jednu ću eventualno stavit da ih ima 20ak, realnosti radi, pa to riješit pomoću malog ormara sa switchem i panelom.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Evo, na brzinu nešto nacrtao.

Ovo je najjednostavnije, sve opcije koje ti imaš.

mre-a
Nice. Ovaj "Switch B" na 1. katu predstavlja onaj switch iz malog ormara ?
tibia22 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 17:39   #23
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Tako je, jedna od opcija.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2019., 17:49   #24
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor tibia22 Pregled postova
Projektni zadatak, al na "stvarnoj" zgradi. Znači izabrat bilo kakav tlocrt i provuć sve šta treba na papiru. Npr. na ovakvom nečemu. S tim da treba dodat kat koji može bit proizvoljan i dosta sličan prvom po rasporedu prostorija.
To je zadatak za projektanta. To se plati.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 00:27   #25
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
To je zadatak za projektanta. To se plati.
Ha, jebiga, vjerujem da je. Al nažalost opcija "ne napravit" nije opcija .

Čak ne bi rič reka da je program skrojen i kompatibilan sa zahtjevima, al ljude se nenormalno puni s previše detaljnom i u početku apstraktnom teorijom ala karakteristike svih mogućih polja različitih ethernet okvira i slično, i onda ljudi uče napamet, a 9 od 10 ih doslovce ne zna čemu služi switch. Konkretno znanje nepostojeće.

Mene ste tu na temi poprilično pomogli, bar da donekle razumijem što radim. Vjerujem da se da iskombinirat međusobno s drugima nešto i tražeć radove od prethodnih godina i složit nekakav prolazan projekt, al boli me mozak radit nešto i ne znat objasnit.

Otišlo sad i u off, al summa summarum, hvala svima na odgovoru

ps. navratim ja opet ako zapne koja kasnija faza Živili !
tibia22 je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2019., 10:50   #26
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Sve ok, probaj dobiti od gl. projektanta predviđeno uređenje prostorija (raspored, smještaj).
Primjera radi u sudnici imaš min. 2x pc, 1 ili 2 printera koji mogu i ne moraju biti mrežni, pa dalje ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2020., 18:20   #27
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Pozdrav, evo mene opet sad kad treba sve skupa dokumentirat .

Zanima me par stvari.

Switch drugog i prvog kata su povezani optikom, a za stvaranje TRUNK veze ih povežem i jednim ethernet portom, to je ok ?

Drugo, ruter u glavnoj serverskoj sobi koji mi je veza na vanjski internet (optika) je povezan optičkim kabelom u glavni SFP switch. Jel to dovoljno da bi s njim moga obavit DHCP za pojedine vlanove ili i on treba i ethernet konekciju u jedan port switcha (trunk) ?

I zadnje, ako npr imam B klasu adresa, 192.168.0.0/16, uzmem 3 bita za podmrežavanje, pa je prva podmreža 192.168.0.0, druga 192.168.32.0, pa .64.0 i tako dalje. U praksi, jel se ova prva 192.168.0.0 i zadnja 192.168.255.0 ne uzimaju uopće jer su dio adrese mreže/broadcast adrese nadređene mreže, ili se mogu koristit kao i sve ostale ?
Ili da skratim, ako posudim 3 bita za podmreže, dobijem li 6 ili 8 funkcionalnih mreža ?

Provjeravam sve ovo jer sve što i znam, znam na teoretskoj razini, a koja su stvarna ograničenja opreme i kako to u praksi izgleda niti znan, niti san ima prilike vidit. Pa da se ne zametne kakva glupost. Sori na pilani.

Zadnje izmijenjeno od: tibia22. 02.02.2020. u 18:40.
tibia22 je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2020., 19:22   #28
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Opet si se malo "pogubio"

Ako switch ima 1 -2 optical porta i 16 ili 24 ili 48 Lan porta, računaj da su svi isti, samo ovi optical imaju veći bandwith (veća propusnost podataka).

Ako su switch - evi povezani sa optikom onda nema potrebe za dodatnim Lan TRUNK tj. Bonding - om.

Ovaj detalj "veza na vanjski internet (optika)" ovisno koji je operater imaš različite situacije,
uglavnom rijetko se "optička njt operatera" spaja direktno u custom router jer nemaš ili ne žele dati odg. podatke / parametre + optical port mora biti odg. karakteristika.

Standardna varijanta je da se "optička nit operatera" spaja direktno u njihov ONT uređaj kojem je "izlaz" GB Lan port.
Iz njega ideš Lan kabelom u:

a) - custom router
imaš potrebne podatke, postaviš šta i kako želiš

b) - router operatera
operater pametuje i neda potrebne podatke, raznim smicalicama forsira da njihov router bude "prvi na liniji",
mada i tada možeš dobiti / tražiti da njihov router bude u Bridge mode za Internet a onda iza njega možeš staviti svoj custom router

Sami DHCP Server možeš "dignit" na nekom serveru, možeš na gl. routeru a možeš i na pametnom switch - u ako ima tu mogućnost.
Opet sve ovisi o kompleksnosti mreže i šta se želi napraviti.

Ova priča za pod mreže, sve ovisi koliko planiraš imati klijenata u mreži,
hoćeš li razdvajati neke servise u drugu pod mrežu i sl.

That's all

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 03.02.2020. u 13:00.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2020., 13:14   #29
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Imas li logicki plan te svoje mreze mozda? Inace za subnetting bi predlozio ovaj serijal videa, stvarno vrhunski sve objasnjava.
Youtube - Practical networking

Ovdje mozes vidjeti npr. koji ti je network ID, BC IP itd. iz navedenog videa.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2020., 14:04   #30
tibia22
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 131
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Opet si se malo "pogubio"

Ako switch ima 1 -2 optical porta i 16 ili 24 ili 48 Lan porta, računaj da su svi isti, samo ovi optical imaju veći bandwith (veća propusnost podataka).

Ako su switch - evi povezani sa optikom onda nema potrebe za dodatnim Lan TRUNK tj. Bonding - om.

Ovaj detalj "veza na vanjski internet (optika)" ovisno koji je operater imaš različite situacije,
uglavnom rijetko se "optička njt operatera" spaja direktno u custom router jer nemaš ili ne žele dati odg. podatke / parametre + optical port mora biti odg. karakteristika.

Standardna varijanta je da se "optička nit operatera" spaja direktno u njihov ONT uređaj kojem je "izlaz" GB Lan port.
Iz njega ideš Lan kabelom u:

a) - custom router
imaš potrebne podatke, postaviš šta i kako želiš

b) - router operatera
operater pametuje i neda potrebne podatke, raznim smicalicama forsira da njihov router bude "prvi na liniji",
mada i tada možeš dobiti / tražiti da njihov router bude u Bridge mode za Internet a onda iza njega možeš staviti svoj custom router

Sami DHCP Server možeš "dignit" na nekom serveru, možeš na gl. routeru a možeš i na pametnom switch - u ako ima tu mogućnost.
Opet sve ovisi o kompleksnosti mreže i šta se želi napraviti.

Ova priča za pod mreže, sve ovisi koliko planiraš imati klijenata u mreži,
hoćeš li razdvajati neke servise u drugu pod mrežu i sl.

That's all
Duly noted . Hvala!

Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Imas li logicki plan te svoje mreze mozda? Inace za subnetting bi predlozio ovaj serijal videa, stvarno vrhunski sve objasnjava.
Youtube - Practical networking

Ovdje mozes vidjeti npr. koji ti je network ID, BC IP itd. iz navedenog videa.
Nemam logički plan (još), jebiga . Serijal videa je top, hvala !
tibia22 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na