Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.01.2019., 21:26   #241
krakkenhd
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Hvala majstore )

Naravno da sam probao ali ništa ne kužim ... glup za to :P
krakkenhd je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2019., 21:38   #242
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Samo da nadodam:
1. obavezno prije svega stavi zadnji bios, jer koliko vidim ispravljali su neke stvari u biosu prije toga
Citiraj:
Z170-A BIOS 3703
Fixed SAMSUNG M.2 device issue.
Fixed SanDisk M.2 device issue.
Fixed AMD RADEON SSD device issue.
Improved DRAM compatibility.
Fixed SteelSeries keyboard issue.
Updated Intel CPU microcode.
2. podesi dobre postavke u biosu za nvme, te vjerojatno ti neće raditi Sata 5&6 port.

E sad da li će 100% raditi bez problema, teško je reći.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2019., 22:16   #243
krakkenhd
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Hvala)

A dali će ovaj isto imati mogućih problema?

Samsung 860 EVO M.2 500GB SSD (MZ-N6E500BW, M.2 SATA3)

U stvari htio bih zamijeniti svoj stari SSD corsair Neutron jer uopće nemam dojam da je tamo SSD. Ne znam da li sam trebao nešto podesiti da to bolje šljaka ili samo umetneš i to je to
krakkenhd je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2019., 23:03   #244
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako već ideš na M.2 SSD onda radije na NVMe varijantu (šta si ga linkao u prvom pitanju), jer ovi SATA verzije (ovaj kojeg si linkao post poviše) je ista stvar kao std. "obični" SSD.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2019., 16:03   #245
krakkenhd
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Baš sam sad išao malo tražit po internetu da vidim to oko postavka u BIOSu za NVME SSD ... to je cijela gnjavaža.
Bolje da instaliram ipak std. SATA SSD. Da li je stvarno tolika razlika u performansama između ta dva SSD ?
krakkenhd je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2019., 17:03   #246
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor krakkenhd Pregled postova
Baš sam sad išao malo tražit po internetu da vidim to oko postavka u BIOSu za NVME SSD ... to je cijela gnjavaža.
Bolje da instaliram ipak std. SATA SSD. Da li je stvarno tolika razlika u performansama između ta dva SSD ?
Ako ti je namjenjen za boot i softver (i igre), razlika će ti biti vidljiva prvih mjesec dana od svježe instalacije windowsa. Kasnije postane isti klinac. NVMe brzine dolaze do izražaja u scenarijima kojih 98% nas doma ne možemo postići nikako osim benčmark testovima.

Tako da - slobodno idi na Sata varijantu

Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2019., 17:11   #247
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako te strah potencijalnih problema sa Bios - om onda uzmeš klasično 2.5" izdanje i "mirna Bosna". To bi bila "bulletproof" varijanta.

Netko kaže da se "ne vidi" razlika, ja baš nedavno slagao jednu makinju sa NVMe varijantom i "čini mi se brže" nego klasika. Sa testovima se isto vidi razlika.
Ovaj kojeg si prvo mislio uzeti (NVMe) je trenutno najbrži na tržištu, evo njegov review / test > https://www.guru3d.com/articles_page...review,17.html
cca 3000 Seq. Reed, u SATA varijanti možeš očekivati nešto malo manje od 600 koliko je SATA3 standard.
Na tebi je sad da odlučiš / prelomiš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2019., 21:46   #248
krakkenhd
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Hvala dečki , uljepšali ste mi dan. Samo mi je trebao neko da mi predloži "mirna bosna" varijantu. :P
Imam dosta jak komp i7 6700K , jaku grafičku i 16gb DDR4 itd ... sve 5 osim tog SSD koji me izluđuje jer uopće ne kužim da je on unutra umjesto starog HDD. Npr kada nešto vadim iz WINRARa ili otvaram notepad od 30 mb opet mi je sporo kao s starim klasičnim diskom. Možda louda igre malo brže ali jbš to jer meni treba za svakodnevni rad.

Mislio sam da će taj NVME nešto ubrzati sve skupa tako da sam mislio to uzeti ali ako nema neke prevelike razlike onda ko će se zajebavat s tim a i ploča je stara 3 godine ...
krakkenhd je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2019., 22:04   #249
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
a gledaj .. treba biti cijeli komp.. koji če pratit takav m.2 SSD
badava ti takav ssd ako je cpu celeron


Ja sam m.2 samsung 128GB 1500/900 R/W
zamjenio za samsung evo 970 250GB .. 3000/nešto ...


i mogu ti reč da i tu vidim i poznam razliku .. baš da je od životne važnosti .. nije
al svaka budala ima svoje veselje kak se veli jel ?
dadoremix je online   Reply With Quote
Staro 28.01.2019., 22:20   #250
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Vodite računa da je za rad operativnog sustava najbitnija stavka Random 4K reads and writes. Sequential pomaže kod učitavanja ogromnih fajlova kod igara i kod editiranja videa. I onima koji vole kopirati velike fajlove s mjesta A na mjesto B
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 09:53   #251
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Ubacio sam nvme 970 Evo plus 500 GB u komp i dobivam slabije rezultate od deklariranih po ASSSDu. 2900/2700 sa nodom na off.
Probao sam staviti i samsung driver koji je nešto malo poboljšao, ali ne puno.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 15:20   #252
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
Ubacio sam nvme 970 Evo plus 500 GB u komp i dobivam slabije rezultate od deklariranih po ASSSDu. 2900/2700 sa nodom na off.
Probao sam staviti i samsung driver koji je nešto malo poboljšao, ali ne puno.
prije par miseci sam gleda video na yt... provjeri imas li jos koji m.2 utor - ako imas prebaci u drugi... sicam se da je u tom yt videu ovaj "prvi" bia spojen preko chipseta, a "drugi" direkt na procesor i time brzi...
drugi moguci razlog - x2 umjesto x4 sabirnice, ali onda bi limit triba bit oko 1600 ako se ne varam - a to je cesce kod laptopa koji ne podrzavaju svi x4 m.2 utor...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 23:25   #253
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
prije par miseci sam gleda video na yt... provjeri imas li jos koji m.2 utor - ako imas prebaci u drugi... sicam se da je u tom yt videu ovaj "prvi" bia spojen preko chipseta, a "drugi" direkt na procesor i time brzi...
drugi moguci razlog - x2 umjesto x4 sabirnice, ali onda bi limit triba bit oko 1600 ako se ne varam - a to je cesce kod laptopa koji ne podrzavaju svi x4 m.2 utor...
Radi na gen3 x4. To je jedini utor pa mislim da je taj s