Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2004., 17:47   #1
rsamec
Premium
Moj komp
 
rsamec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 166
Wireless sa 2 računala

Jel mi moze netko kratko objasnit sta bi sve trebalo za 2 kompa umrežit...udaljenost cca 100m..obje kuće su visoke..i osim kuća između nas nema nikakve druge prepreke..

Čito sam stare postove ali ono...nešto kuzim nesto ne...između mene i frenda se nalazi 5 kuća...

Dakle trebam 2 Wire. mrežne kartice(koje?),i oboje bismo trebali imati vani tanjur sa biquad antenama? i to je to?
rsamec je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2004., 18:29   #2
daddo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 162
kod wifija je to jako tesko za reci... jer sve ovisi o mnogo faktora... nacelno... za ad hoc mrezu koju pokusavate sloziti trebat ce vam 2 kartice... najbolje b standard jer daleko "drzi" signal... sa mogucnoscu vanjskog prikljucka antene... lucent orionoco je odlican izbor, mada nije jeftin (cca 600 kn komad...) i naravno 2 antene... cijenom isto tu negdje ko i kartice... naravno u samogradnji imas i kantena i svakojakih cuda...

a ako si ogranicen budzetom... mozda najbolja varijanta su 2 AP-a puknuta na svaki od krovova, jedan u klijent modu a drugi u server... i onda UTP do kompova...

netko ce mozda reci da ce i samo 2 kartice bit dovoljne, ali ja ne bi riskirao, jer ti se moze desit da ces neke stvari dvaput morat kupovat...

znaci sigurno, a jeftinije rjesenje su ti dva AP-a na krovovima... cijenom svaki 500-600 kn... bitno je da imaju mogucnost rada u client modu... linksys je nesto skuplji 700-800 kn... ali ti nudi i router/gateway... tak da bi ti njega preporucio...

meni je za izgradnju moje kucne mreze trebalo cca 3 mjeseca da sve proucim i pitam... i tak da sam nakraju kupio i spojio dobro...
__________________
I've gone to find myself... if I should happen to return before I get back tell myself to wait.
daddo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2004., 18:52   #3
rsamec
Premium
Moj komp
 
rsamec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 166
OK...2 kartice,recimo kao ove iz Linksa za cca 300kn?jel valjaju one ili da se ipak odlucim na skuplju varijantu?

E sada..ti AP-jevi..sa mog krova se ne vidi njegova kuca..dal ce to onda sljakat?

A kod ove varijante sa antenama samo treba napravit tu biquad i tanjur i samo kabel do kompa,tj. kartice?dali i tu treba AP?

I naravno,to ce bit dovoljno za igranje u mrezi i da si dofuram njegov "adsl" ? =)
rsamec je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2004., 22:12   #4
Tooma
Premium
 
Tooma's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: malo st, malo vz
Postovi: 2,043
problem ti je u tom kabelu koji ide od antene do kartice a jako je skup

zato ti je dado predlozija da uzmete dva access pointa koji ce ti stat na krovu (blize anteni - manje kabela) a od njih do kompa povuc ces utp kabel (2-3kn po metru)
__________________
Untitled Document
Abit AN7 w AMD Barton XP-M 2500+@2530MHz (11.5x220,1.813V) Water Cooled
Chieftec ca-01bbsl-w, big mesh
Enermax 460w, eg465ax-ve(g)fma
Gainward GF4 Ti4200 (260/520 MHz)
2x256MB Corsair TwinX512-3200C2
2xSegate Baracuda 80GB sata (Raid 0)
2x IBM Deskstar 40 GB
Pioneer DVD+-RW DVR-107D
Cretaive Live Player 5.1
bolje zivit pet dana kao kralj nego jedan dan kao prosjak
Tooma je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2004., 22:57   #5
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
mali OT
di ima za kupit CRNOG utp kabla?
po mogucnosti na kolutu, dakle 50-100m?
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2004., 23:36   #6
rsamec
Premium
Moj komp
 
rsamec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 166
Citiraj:
Originally posted by Tooma
problem ti je u tom kabelu koji ide od antene do kartice a jako je skup

zato ti je dado predlozija da uzmete dva access pointa koji ce ti stat na krovu (blize anteni - manje kabela) a od njih do kompa povuc ces utp kabel (2-3kn po metru)
Dakle trebam i antene i access pointove.....utp od kartice do AP-ai onda AP josh spojit na antenu?
rsamec je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2004., 09:09   #7
daddo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 162
ako ides na varijantu s dva access pointa iliti AP-a kako ih od milja zovu, onda ti treba:

2x racunalo sa mreznom karticom
2x xy metara UTP mreznog kabela (za spojit racunalo i AP koji je na krovu)

2x AP... jedan u klijent modu a drugi u server

opcionalno antene.... ali na ovu udaljenost vjerojatno ti nece trebati...

spomenuo si furanje DSL-a... a za to ce frendu trebat wireless broadband router i AP... znaci linksys WRT54G(S)... i onda je on u server modu, ti u klijent... s tim da on spoji svoj DSL modem na taj AP na krovu i onda obojica vozite.. za konfiguraciju routera se slobodno javi...
__________________
I've gone to find myself... if I should happen to return before I get back tell myself to wait.
daddo je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2004., 10:48   #8
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Originally posted by rsamec
Dakle trebam i antene i access pointove.....utp od kartice do AP-ai onda AP josh spojit na antenu?
Ovisi koliko ti kabela treba tj. dali ti je komp uz prozor. RG213 kosta oko 10kn a malo je losiji od LMR400 (barem na papiru) koji kosta oko 20kn. Sada vidi racunicu sta ti se vise isplati...

Znaci ako ti je komp uz prozor koji gleda prema drugoj tocki nikako ti ne preporucam ap na krov. Uvrh glave na tavan jer ap na krov nije bas jednostavno rijesenje. Em ti teba nepropusna kutija em vrlo vjerojatno PoE, pa ako se zabloka ap ajd na krov resetirati itd itd. Naravno to je moje stajaliste no kazem izracunaj si i vidi.

Sto se kabela tice racunaj da je dosta debel i nemozes ga bas tako ispod tepiha :-) :-)
mann je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2004., 15:41   #9
rsamec
Premium
Moj komp
 
rsamec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 166
Citiraj:
Originally posted by daddo
ako ides na varijantu s dva access pointa iliti AP-a kako ih od milja zovu, onda ti treba:

2x racunalo sa mreznom karticom
2x xy metara UTP mreznog kabela (za spojit racunalo i AP koji je na krovu)

2x AP... jedan u klijent modu a drugi u server

opcionalno antene.... ali na ovu udaljenost vjerojatno ti nece trebati...

spomenuo si furanje DSL-a... a za to ce frendu trebat wireless broadband router i AP... znaci linksys WRT54G(S)... i onda je on u server modu, ti u klijent... s tim da on spoji svoj DSL modem na taj AP na krovu i onda obojica vozite.. za konfiguraciju routera se slobodno javi...
Jel mogu ja onda uzet tu karticu u linksu za 300kn i AP takoder taj neki u linksu sta ima? ili mi "dajte" neki shop tu u ZG di mogu uzet kvalitetnije komponente ako su bas potrebne...

gdje kupit linksys router? thanks

recimo da li AP-u pashe mjesto ispod krova sa vanjske strane zida?ali se ne vidi kuća od frenda...
rsamec je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2004., 19:44   #10
Darklighter
Premium
 
Darklighter's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: ???
Postovi: 46
Linksys WRT54G ili WRT54GS imaš u Info-gami za 705 kn a drugi za 760 kn.
Darklighter je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2004., 20:14   #11
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Originally posted by rsamec
Jel mogu ja onda uzet tu karticu u linksu za 300kn i AP takoder taj neki u linksu sta ima? ili mi "dajte" neki shop tu u ZG di mogu uzet kvalitetnije komponente ako su bas potrebne...

gdje kupit linksys router? thanks

recimo da li AP-u pashe mjesto ispod krova sa vanjske strane zida?ali se ne vidi kuća od frenda...
Ako ti se nevidi kuca nemoj. Stavi ap tamo a sa pol metra metar LMR -a usmjeri dipol prema kuci sa pozicije gdje se vidi... Moj prijedlog. Za 250kn imas i D-Link 520+, a to je dobra kartica. Mislim barem se u mome iskustvu tako pokazala. Neznam kako stoji sa LinSys -om no TESKO da te dvije dosta kvalitetne firme nece raditi zajedno
mann je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2004., 20:21   #12
Tooma
Premium
 
Tooma's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: malo st, malo vz
Postovi: 2,043
Citiraj:
Originally posted by rsamec
recimo da li AP-u pashe mjesto ispod krova sa vanjske strane zida?ali se ne vidi kuća od frenda...
moras imat opticku vidljivost izmedju antena


ako zelis stavit ap ispod krova morat ces na krov stavit onda dodatnu antenu i spojit je s ap-om
__________________
Untitled Document
Abit AN7 w AMD Barton XP-M 2500+@2530MHz (11.5x220,1.813V) Water Cooled
Chieftec ca-01bbsl-w, big mesh
Enermax 460w, eg465ax-ve(g)fma
Gainward GF4 Ti4200 (260/520 MHz)
2x256MB Corsair TwinX512-3200C2
2xSegate Baracuda 80GB sata (Raid 0)
2x IBM Deskstar 40 GB
Pioneer DVD+-RW DVR-107D
Cretaive Live Player 5.1
bolje zivit pet dana kao kralj nego jedan dan kao prosjak
Tooma je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2004., 20:33   #13
daddo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 162
Citiraj:
Originally posted by Hr_ri
Za 250kn imas i D-Link 520+, a to je dobra kartica. Mislim barem se u mome iskustvu tako pokazala. Neznam kako stoji sa LinSys -om no TESKO da te dvije dosta kvalitetne firme nece raditi zajedno
Tek da se zna... iz svega procitanog a i obavljenih testova i setupa mreza raznih po Hr... ljudi vele da se DLINK ne voli ni sa kim nego sa samim sobom.... dakle...

99% je da ce stvar raditi ako kupite Linksys WRT54G i stavite ga kod frenda a ti uzmes karticu i komad svinjskog repa (pigtail LMR400) ne predug radi gubitaka i jednu yagicu...

trosak... AP cca 700 kn...
Kartica 600 kn...
Pigtail 20kn/metar
Konektori komada 2 za spoj kartice i pigtaila...100 kn
Antena 700 kn...

znaci cca 2000 kn... tolerancija + - 10 posto...

i dalje sam uvjeren da je 2x AP + antena komada 1 + UTP jeftinija varijanta.
__________________
I've gone to find myself... if I should happen to return before I get back tell myself to wait.
daddo je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2004., 12:52   #14
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Sto se D-Linka tice. Vjerujem da je LinkSYS bolji. Ovo vjerujem znaci da nisam imao prilike raditi sa LinkSYS -om duze od 3-4 sata i neznam kako se ponasa, no po pricama... Ja imam D-Link ap i na njega se spaja Micronet, Asus, Canyo, D-Link. S nijednim jos nismo naletili na probleme a daleko najjaca kartica od ovih koje smo isporbali sa ti AP om je 520+. Za G520 se nema para pa...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2004., 18:37   #15
rsamec
Premium
Moj komp
 
rsamec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 166
Ok puno hwala...dakle prisiljen sam uzet AP i dodatnu antenu na krov..jedino...dali se mogu AP-evi stavit negdje tako pod krov sa vanjske strane i stavit negdje na pola puta na susjedovu kuću antenu neku ? tak da AP-jevi mogu "vidjet" tu antenu...postoji kakva mogucnost?

Kada se odlucim slagat tada se javim ak cu imat problema...thanx
rsamec je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2004., 01:02   #16
Tooma
Premium
 
Tooma's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: malo st, malo vz
Postovi: 2,043
antena sama po sebi ne moze nista
za to sto si predlozio na susjedovoj kuci uz antenu bi mora imat i ap koji bi podatke preuzima s te antene i onda ih opet sla + jos ap na tvojoj kuci

ono sto mozes napravit je stavit antenu i ap kod susjeda i puknit utp kabel do svoje kuce (omotan oko sajle) ali to ti ne mogu preporucit jer utp nije namjenjen za koristenje na vanjskim uvjetima
__________________
Untitled Document
Abit AN7 w AMD Barton XP-M 2500+@2530MHz (11.5x220,1.813V) Water Cooled
Chieftec ca-01bbsl-w, big mesh
Enermax 460w, eg465ax-ve(g)fma
Gainward GF4 Ti4200 (260/520 MHz)
2x256MB Corsair TwinX512-3200C2
2xSegate Baracuda 80GB sata (Raid 0)
2x IBM Deskstar 40 GB
Pioneer DVD+-RW DVR-107D
Cretaive Live Player 5.1
bolje zivit pet dana kao kralj nego jedan dan kao prosjak
Tooma je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2004., 09:19   #17
rsamec
Premium
Moj komp
 
rsamec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 166
Canyon WF-514 , 54 Mb/s wirelles mre¾a,dsl router.
Original zapakovano,2 mjeseca staro.Raèun
300 Kn


nasho na newsima..e valja?
rsamec je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2005., 04:20   #18
dario-RUS
I Love AMD and nVida
 
dario-RUS's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 410
Citiraj:
Originally posted by Tooma

ono sto mozes napravit je stavit antenu i ap kod susjeda i puknit utp kabel do svoje kuce (omotan oko sajle) ali to ti ne mogu preporucit jer utp nije namjenjen za koristenje na vanjskim uvjetima

Ma nikakv problem ja s susjedom tako povezan već godinu dana!
__________________
Intel CoreDuo neki Quad I
GIGABYTE GA-P35-DS3L
4x2048 Corsair
Ati nešto
1x 36Gb WD Raptor, 2x750Gb Samsung (raid 0)
dario-RUS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na