Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2022., 18:43   #571
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Nas je u Parizu okružilo 30tak onih crnaca koji skupljaju flaše/prodaju gluposti. Gore na Montmartu negdje između 1-2 u noći, srećom skompali smo se s lokalcima pa su im nešto rekli i otišli smo. Ovako po danu smo se sigurno osjećali.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 21:22   #572
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova

Još mogu pregrmiti abnormalno visoke cijene. Još mogu pregrmiti cijeli grad kao takav, ali glasnoću, sirene, uvijek nekavo deranje i svađanje, hitne, policije, vatrogasci, strka cijele dane, jednostavno previše je to. S tim da smo mi bili 5 min od Time Square, svaku večer su nas čekale grupe crnaca pred ulazom koji su uvijek imali nešto za dobaciti i nisu se željeli maknuti da prođemo, tako da, ono, dosta stresno iskustvo odlaska u stan svaki dan.

Prije svega, ako će itko ići, bježite s Manhattana s smještajem. Mi smo bili na Port Authority, droge, beskućnika i nasilja sam vidio više u 10 dana nego u 33 godine života. Ako idete, idite u Queens, Astorija, subway vozi direktno na Manhattan, puno bolja odluka nego sam Manhattan.

Cijene... Pola litre mlijeka, 35kn. Piva, od 50 do 100kn. 10dag lubenice, 45kn. Kila narezanog voća (dinja, lubenica, grožđe, jagode), cca 200kn. Haburgeri su od 23 na dalje dolara, tacos po komadu 5$, 3-4 se maznu samo tako. Ulična hrana, nema ispod 12-15 dolara burrito ili nekakav sendvič. Cola 2l je oko 4$, voda pola litre je nekih 2.20 itd. Uglavnom, lova se rastopi a nisi ni trepuno. Frend bio prije 3 mjeseca, doslovno smo bili na nekim istim mjestima gdje mi on tvrdi da je prije 3 mjeseca bilo bar 20-30% jeftinije.

NYC nije Mogadishu, ali opet istina je da ste odabrali krivi dio grada. Usprkos uvriježenoj fami Times Square bih izbjegavao pod svaku cijenu, a pogotovo onaj dio prema Port Authority. Manhattan ima super dijelova, ali obično nisu budget friendly. Još od prvi puta preferiram Brooklyn s dobrom konekcijom prema Manhattanu. Ne mogu sjetiti da sam se ikada u NYC osjećao nesigurno, a prošao sam solidan dio grada. Ne znači da zajebanih dijelova nema, ali čak i za europske standarde (za američke da ne govorim) grad je poprilično siguran.

USA jest skupa zemlja, ali burger za 23$ mi zvuči daleko previše. Također Chipotle koji je vrlo solidan lanac (ili je bar bio) ima burrito za 7,5$.



Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
A gdje preporučujete za ići u US? Velika želja mi je i fasciniran sam ogromnim prostranstvima i prirodom, ali išao bi i u neki grad.

Ili da idem u Japan radije, isto je skupo, ali sve drugačije.
Ako te zanima priroda i NPs - Utah, Colorado, Wyoming, Montana, California, Arizona. Japan jest poseban, ali i ovo gore je više nego fascinantno.


Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Šteta što nisi poslušao i sjeo na bus i pravac Washington.
Rekli su mi da je Washington sređeni Mall i okolo jedan veliki geto. Pretjerano, ali ne baš sasvim neistinito.


Citiraj:
Osobno…u New Orleans i Seattle bih htio otići. Gledali smo nedavno neku kombinaciju Vancouver - Seattle - Portland - San Francisco ili New Orleans - Houston - Dallas. Koliko god to na karti izgleda blizu, to su sati i sati vožnje, a vrijeme kad si za 50-ak dolara mogao letjeti među gradovima je prošlo.

New Orleans - Houston je poprilična dosada od putovanja. A ni Houston ni Dallas nisu baš neka sreća od gradova. Za razliku od Austina.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 21:40   #573
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor morph Pregled postova
NYC nije Mogadishu, ali opet istina je da ste odabrali krivi dio grada. Usprkos uvriježenoj fami Times Square bih izbjegavao pod svaku cijenu, a pogotovo onaj dio prema Port Authority. Manhattan ima super dijelova, ali obično nisu budget friendly. Još od prvi puta preferiram Brooklyn s dobrom konekcijom prema Manhattanu. Ne mogu sjetiti da sam se ikada u NYC osjećao nesigurno, a prošao sam solidan dio grada. Ne znači da zajebanih dijelova nema, ali čak i za europske standarde (za američke da ne govorim) grad je poprilično siguran.

USA jest skupa zemlja, ali burger za 23$ mi zvuči daleko previše. Također Chipotle koji je vrlo solidan lanac (ili je bar bio) ima burrito za 7,5$.
Chipotle, 2 burritoa i dvije kole u boci, 27$. Jeli jednom, probao, ništa posebno, više nismo išli. Uzeo dvije tortilje, burrito bio 11$. Steak burito. U Brooklynu sam jeo burrito na ulici gdje je red bio pred tim kombijem sigurno 30-tak ljudi. 12$, imao je garantiram preko pola kile.

Sve gore napisano je činjenica, ne nagađanje i izmišljotina. Tebi se čini puno, ja ti kažem koliko sam platio. I meni se čini puno. Istraživao sam mjesecima da prođem što jeftinije. Jeli stvarno na preporučenim budget mjestima (2bros npr.). Chealse market, taco 4.75. Uzeo 6 komada, 2 kole, i ode skoro 40$.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 06.09.2022. u 21:45.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 22:07   #574
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Ne smiješ u kune preračunavat
27$ chipotle, ma dobro je, doma mcdonalds okinem za 70. Manja je brojka, ić ću opet jest mindset
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 22:23   #575
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Citiraj:
Autor KrunoSTc Pregled postova
planiram uskoro u Pariz par dana, možeš malo opisati što je tako nesigurno tamo i na što paziti, čuo sam jedino za podzemne..
hvala

Bio ovo ljeto, moram reć da sam se ugodno iznenadio (pošto su očekivanja bila suprotna ). Grad čist, diversity u većoj količini sam viđao praktički jedino u metrou, jedino neugodno iskustvo je pripadnik te skupine na Champs-Élysées koji mi je htio nešto prodati, tu je savjet naravno uvijek isti, čisti ignore, nemoj stat, nemoj pričat sa njima, samo hladni ignore, kao da ne postoji. Bilo ih je po parkovima u nekim većim skupinama ali nisu nikog dirali niti išta, čak i po noći sam se osjećao potpuno sigurno. Bio sam samo 5-6 dana pa je moguće da sam jednostavno imao sreće, ali Pariz me zbilja ugodno iznenadio.


Sa druge strane, Rim u kojem sam bio nakon dugo vremena....kakva katastrofa. Ispred svakog supermarketa diversity koji te prati nakon što izađeš sa stvarima iz dućana, baš onako hoda uz tebe 30-40m i traži te pare, i to nisam doživio jednom nego 2-3 puta. Smeće svugdje, kao da se uopće ne odvozi. Šetaš po ulici a na parkingu umjesto auta ostaci zapaljene olupine auta Što su oni dopustili da im se napravi od glavnoga grada, to je upravo strašno.


Zato mi je Prag oduvijek bio najdraži europski grad u kojem sam bio desetak puta. Ništa od toga tamo nema i u bilo koje doba dana se osjećaš sigurno kao u Zagrebu, barem ja tj.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 22:34   #576
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Chipotle, 2 burritoa i dvije kole u boci, 27$. Jeli jednom, probao, ništa posebno, više nismo išli. Uzeo dvije tortilje, burrito bio 11$. Steak burito. U Brooklynu sam jeo burrito na ulici gdje je red bio pred tim kombijem sigurno 30-tak ljudi. 12$, imao je garantiram preko pola kile.

Sve gore napisano je činjenica, ne nagađanje i izmišljotina. Tebi se čini puno, ja ti kažem koliko sam platio. I meni se čini puno. Istraživao sam mjesecima da prođem što jeftinije. Jeli stvarno na preporučenim budget mjestima (2bros npr.). Chealse market, taco 4.75. Uzeo 6 komada, 2 kole, i ode skoro 40$.

Ne sumnjam da si tolko plaćao i stvarno sam krivo gledao Chipotle cijene - za NY umjesto za NYC. Nisam bio u Chipotleu jako dugo. Ne sumnjam ni u burger cijenu, ali 23$ za burger nikako nije budget.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 01:24   #577
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Putovanja

U Parizu samo negdje sjedneš i promatraš ljude oko sebe i u 15 minuta ćeš vidjeti najmanje 3 džeparenja, 5 pokušaja prodaje “zlatnog” nakita koji je upravo nađen na cesti i sličnih scamova kakvi se prodaju turistima. Zanimljivo za vidjeti, jer postaneš svjesniji svoje okoline. Montmartre i Moulin Rouge su dio gdje ne bih nikome preporučio da ide solo, pogotovo po mraku. Već po izlasku sa stanice podzemne smrdi na loše. Smeće posvuda, ekipa koja se klati okolo i snima te od glave do pete, a da bi se došao do stepenica/lifta za Montmartre se doslovno trebaš probiti kroz lanac dvometarskih crnaca. Da, probiti, jer te ne puštaju da prođeš kao čovjek. Prošao svašta, ali samo sam se u Parizu okretao oko sebe i nisam mogao opustiti.

Prije par mjeseci prvi put otišao u Amsterdam. Nije me impresioniralo. Prokleti biciklisti koji se voze bez ikakvog reda i discipline gdje hoće i kako hoće. Ako se moram stalno okretati oko sebe i živcirati dok se pokušavam normalno kretati, to nije to.

Imam naviku da planiram rute unaprijed i u svakom gradu prvo negdje stanem i gledam ljude kako se kreću i ponašaju. Što se bolje uklopiš u lokalce, manje su šanse da ćeš imati problema. Ako sve na tebi vrišti turist, bit ćeš pokretna meta. Nikad dosad nigdje nisam imao problema ni neugodnih situacija.

Što se Amerike tiče…preporuke su dobrodošle za kako spojiti New Orleans s nečime, a da nije Florida. Austin je na 8-9 sati vožnje. Nije ni Dallas nešto bliže. Letovi za tu udaljenost su po $150+.
Dva tjedna, 3-4 veća grada s 3-4 dana za vidjeti svaki te košta toliko da te prođe sva volja za takvim “odmorom”.
Amerika se nikako ne isplati, jedini neka opcija leta za Vancouver pa obilazak planinskih lanaca prema Seattleu.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 07.09.2022. u 01:30.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 08:34   #578
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor morph Pregled postova
Ne sumnjam da si tolko plaćao i stvarno sam krivo gledao Chipotle cijene - za NY umjesto za NYC. Nisam bio u Chipotleu jako dugo. Ne sumnjam ni u burger cijenu, ali 23$ za burger nikako nije budget.
Ma jasno.
Tražili smo nešto s dobrim ocjenama a da nije preskupo, to se činilo kao ok izbor. Hamburgera nema ispod 15$ a da nije lanac brze prehrane, ovo nam je bilo blizu i i ocjene su bile visoke. Problem s NYC je što je previše izbora, na kraju se sve svodi na to što ti je blizu u trenutku kada tražiš i koliko ti se hoda/vozi s podzenom. Nakon 20k hodanja, ovo je bilo na 400m udaljenosti, reko, može, koliko košta da košta.

Na kraju dobili ono što smo očekivali. Dobar burger.

Ali da, ceh s cugom preko 55$. Ono što je dobro, QR kod na stolu na terasi, učitaš s mobom, staviš u basket i platiš, hrana i cuga dolaze za 5 min na stol. Svaki stol ima svoj QR, oni točno znaju na kojem stolu je naručeno. Jebena stvar.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 09:03   #579
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor KrunoSTc Pregled postova
planiram uskoro u Pariz par dana, možeš malo opisati što je tako nesigurno tamo i na što paziti, čuo sam jedino za podzemne..
hvala
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
U Parizu samo negdje sjedneš i promatraš ljude oko sebe i u 15 minuta ćeš vidjeti najmanje 3 džeparenja, 5 pokušaja prodaje “zlatnog” nakita koji je upravo nađen na cesti i sličnih scamova kakvi se prodaju turistima. Zanimljivo za vidjeti, jer postaneš svjesniji svoje okoline. Montmartre i Moulin Rouge su dio gdje ne bih nikome preporučio da ide solo, pogotovo po mraku. Već po izlasku sa stanice podzemne smrdi na loše. Smeće posvuda, ekipa koja se klati okolo i snima te od glave do pete, a da bi se došao do stepenica/lifta za Montmartre se doslovno trebaš probiti kroz lanac dvometarskih crnaca. Da, probiti, jer te ne puštaju da prođeš kao čovjek. Prošao svašta, ali samo sam se u Parizu okretao oko sebe i nisam mogao opustiti.
Jup...

After dark izbjegavati gore navedene lokacije, podzemne, određene parkove itd...

Nabavi si tiskani guide za pariz u kojem ti je sve raspisano dje smiješ gdje ne i kada.

Probaj si uzeti hotel u centru ili što bliže centru jer na rubnim dijelovima ne želiš biti.

Ja i draga smo bili tu. 8.1 je rating. Sobe su krletka ali koga briga ovak i onak si non stop vani. Odmah tamo ti je metro, a možeš i do centra-centra pehaka.

https://www.lebailliparis.com/en/?ca...AaAmZREALw_wcB

Đeparenja ima kao i u svim velikim gradovima stoga jako jako jako pazi na osobne stvari.

Ako imaš ruksak tamo gdje je gužva ga jednostavno okreni napred i to je to.

Pokušati će ti uvaliti od "izgubljenog zlata" do evo samo za tebe nešto. Na svim znamenitostima imaš izniman broj migranata ili domicilnog crnog stanovništva koje prodaje gluposti.

Očekuj deminstracije ali nije neka frka. Budeš se naviknuo da kroz grad non stop idu intervencije, murija, specijalci i tak...to je nekako pozadinska buka.

Šibicara isto ima jako puno pa eto ne mora ti se napominjati da ne imaš posla s istima.

Francuzi su totalno ok ako ne uletavaš na engleskom odmah u glavu. Nauči kako pristojno na francuskom pitati pričaju li engleski.

Za sve znamenitosti možeš online kupiti kartu stoga se fino organiziraj što gdje i kada. Mi smo za Eiffel tower, Versailles, Louvre, Musée d'Orsay i Musée de l'Armée sve kupili online.

Versailles = cijeli dan
Louvre = terba ti realno 2-3 dana za cijeli muzej.
Musée de l'Armée - meni apsolutno genijalno.


Hrana je svugdje dobra ali Le Flore en l'Île idi na juhu od luka. Nešto fenomenalno. I traži vodu iz slavine. Pakistanci se često prave mutavi (barem u tom restoranu).

Cijene su generalno iznimno visoke tipa pivo je 2021. bilo 8 ojra ali imaš na happy houru za 4 ojra od mislim 17-19 ili od 18-20.

Imaš u latinskoj četvrti dosta turaka s kebabima i girosima pa se da pojesti i nešto junka za malo manje love. Računaj da ti je average obrok bez ne znam sada nekih cuga oko cca 50 eura ako želiš jesti normalno.

Nisam vozio u Parizu i drago mi je da nisam pošto veći kaos na cesti nigdje nisam vidio.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 09:35   #580
Human1
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
...

Nisam vozio u Parizu i drago mi je da nisam pošto veći kaos na cesti nigdje nisam vidio.

Ja sam vozio i mogu potvrditi. Kaos je. Ali nekako sam preživio.
Treba paziti na kružne tokove u kojima prednost uglavnom oni koji ulaze u kružni tok, a ne oni koji su već u njemu. Naravno, ako nije drukčije označeno. Tamo gdje sam vozio svaki kružni tok na koji sam naišao je bio takav da prednost imaju oni koji ulaze u kružni tok.
Human1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 09:39   #581
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Uf da kružni tok onaj glavni s 5 traka, zažmiriš i samo ravno
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 09:39   #582
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Kad vidim ove cijene, London ispada super povoljan.

Uzmem nekad u pauzi kod lokalnog Jamajčanina jerk chicken. Velik porcija piletine i riže s graškom i umakom je £5. Malo dalje Turčin mota wrapove od pola metra (falafel ili shawarma) za £3. Nije strogi centar, ali zona 2 nije ni daleko.

Iz velikih lanaca i restorana nećeš izaći bez barem £10-15 za jelo, a ponuda su strana jela prilagođena Britancima (manje začina), tako da je bolje otići preko puta u manji lokal s autentičnom hranom za manje love. Doslovno sve što radi ima vrhunsku hranu. Konkurencija je ogromna i ako nisi odličan, nema te
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote