Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.11.2018., 18:32   #31
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Kupuje se samo ključ a softwar je legalan i besplatan za skinuti s Microsoftovih stranica, po meni bi trebalo biti sve legalno.

Naravno da je sve legalno!


I zato kod kupnje strogo tražim da to kupim od legalne registrirane tvrtke i tražim legalan raćun (tko mi to ne može izdati ne kupujem od njega), više od toga kao kupac nisam dužan provjeravati, a radi svojeg osiguranja odmah nakon što sam dobio keyeve nazvao sam MIcrosoft i dodatno provjerio valjanost keyeva i rekao sam kako sam došao do njih i u koju svrhu će se koristiti, primjedbe od strane Microsofta nije bilo nikakve, isti keyevi su korišteni više puta kod dogradnje PC i zamjene HD i svaki puta nije bilo problema čak sam i dodatno nazvao Microsofot i kazao razlog reinstalcije i kazano mi je da je to dozvoljeno sa tim keyom.


Tako da me mišljenje inspekcije uopće ne zanima, jer i nad njima ima tko o tome odlučuje a taj kaže da je sve zakonski u redu.




I evo jedan link radi se o čistoj retail verziji Windowsa, dakle ono što je prenosivo po svim zakonima, malo je skuplje ali je praktično preseljiva sa stroja na stroj.


https://www.rakuten.de/produkt/micro...055?portaldv=7


Medium:ESD - Electronic Software Distribution


Podaci o prodavaču:


WiK eShops Wilfried Koch (Herr Wilfried Koch), Südring 3 D, 65795 Hattersheim, Deutschland
Telefon: 004961909744760, Telefax: 004961909744761, E-Mail: info@wik-eshops.de
USt-ID-Nr. DE269047174

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 08.11.2018. u 18:55.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 19:57   #32
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Nije mi ništa stiglo od porezne.
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Neka se poreska obrati EU sudu koji je donio takvu presudu i zatraži tumačenje.
Znaci, navodis druge da rade ono sto ti nisi, poduzetnice, a moglo bi im prouzrociti razne vidove steta i nevolja.

Siguran sam da je po ZKP-u to kaznjivo.

Da se razumijemo, nitko sretniji od mene da je to sto ti pricas istina. Sto je, doduse, sudeci po tvojim prijasnjim eskapadama, skoro pa tesko za povjerovati. Ali laprdanje da se netko ide kurciti poreznoj temeljem tvojih linkova koje sam nisi isprobao je vec lagano zlonamjerno.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 20:50   #33
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Skeniraj i pokaži da nas informiraš da vidimo tko je u pravu. To što inspekcija nešto nažvrlja na papiru ne znači da su u pravu i da prolazi kada se pokrene na višoj instanci.


Puno puta se donesu rješenja i ljudi se pomire sa time, što ne znači da nisu oni u pravu.


Stvar je u tome da je key prenosiv, ovisno o vrtsi keya, EU sud je to potvrdio a sa time se i Microsoft složio, i ako imaš legalan račun da si platio za taj key vlasniku tog keya i Microsoft ti priznaje da možeš taj key legalno koristiti, tko je tu onda inspekcija da se miješa, jer se ne krši nikakav zakon?


Dajte se već jednom osvjestite da sve što zakonski nije zabranjeno je dozvoljeno i nije nikakav kriminal, a tumačenja naše inspekcije mačku o rep, kao i njihova riješenja, nije to kraj kada izdaju riješenje, a na vama je odlkuka dali će te ići dalje ili ne.

Kakav bog

Možda nema veze što inspektor našvrlja, al bome kazna je prava i moraš ju platit.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 20:52   #34
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Sakomako molim te na pm podatke o tvojoj firmi da ti pošaljem inspekciju panda vidimo kako ćeš završiti .

Ajde sada budi faca do kraja...
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 20:57   #35
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Balada o softveru

Saku Maku poljubite dupe,
Saku Maku sudi sutkinja Šupe.

Sako Mako zakon za softver pozna,
Ako šta zapne, pomaže mu OZNA.

Sako Mako stera inspektora bez pol jebe,
Samo mu kaže "ima njih još iznad tebe".

Sako Mako doktor je pravi,
U svakoj raspravi tipkovnicu ostavi.

*generic crap Niki Minaž beat*

Hua...


Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 21:09   #36
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 758
Ja ne mogu vjerovat da on i dalje tvrdi da je to što mi je Microsoft rekao na telefon "Ok je, mozete koristiti tu licencu" i jos neke druge stvari koje je naveo, osiguranje od toga da ga porezna nece sjebat.

E pa prijatelju, nazalost za tebe, a i za mene, znam primjer gdje je i sa valid Windows keyem (cak i uz prilozeni racun da je licenca kupljena u trgovini u Hrvatskoj, po punoj cijeni), porezna opalila kaznu jer im se u registryu nesto nije poklapalo.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 21:15   #37
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
To si se morao zaliti onda. Kako ce meni inspekcija recimo kontrolirati OVS ugovor koji imam?
Po ugovoru mogu imati definirano 100 licenci. Isto tako imam pravo nakon godinu dana revidirati taj broj sto znaci da ja sada mogu imati iskoristeno 150 licenci i za 3-4-9 mjeseci cu revidirati taj broj putem OVS ugovora.

I da, kupnja used licenci za tvrtke je apsolutno legalno i ima nekoliko tvrtki koje to prodaju i u HR


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 21:32   #38
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,425
Ja nemrem vjerovat da netko cita te eseje
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 21:45   #39
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 758
Nije se meni desilo, ali prijatelj/susjed - ima firmu, fotostudio. Kupljena legalna licenca u ducanu u HR, posjeduje racun. Inspekcija dosla, ubola USB stick, kaze nemate legalne Windowse, nesto se ne poklapa. On vadi racun, pokazuje, ovu to ne zanima.
Naknadno na supportu s Microsoftom preko mejla dobiva confirmation da su Windowsi legalni, i da je putem Windows updatea doslo do neke greske, te da ce mu se na sljedecm updateu to valjda ispraviti (imam jos taj mejl screenshot negdi na mobu spremljen).
On s tim dolazi se zalit u poreznu, ali đabalesku, kazna je opaljena, njih ne zanima što ti imaš dokaz da si kupio nešto, njoj se "ne poklapa serial" i to je to.
Pa ti se onda ganjan po sudovima, potroši XY tisuca kuna, i zivaca. Bolje platit pola kazne odmah, i zatvorit obrt, pa nek si jebu m.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 21:52   #40
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Flegma Pregled postova
znam primjer gdje je i sa valid Windows keyem (cak i uz prilozeni racun da je licenca kupljena u trgovini u Hrvatskoj, po punoj cijeni), porezna opalila kaznu jer im se u registryu nesto nije poklapalo.

Dobro i ? Ostalo na tome ?
Bila zalba i pare vracene ?
Nije bila zalba i nikom nista, pare ostale poreznoj ?

Ne kontam argument recenice prije koja nije citirana ako su pare vracene nakon zalbe jerbo ako su vracene onda nije situacija sjebana nego je neugodna samo ali na kraju uredno rijesena.
Ako nije bilo zalbe i nikom nista i ako taj/ti sta li vec... svejedno, ostavljate pare poreznoj jer su oni tako izdali rjesenje i to je to, sto ne djelite pare ljudima na ulici ?

Porezna moze izdavati rjesenja kako im se spredne ili kako majmun tamo sebi zamisli... nekad je zakonito a nekad nije, ako je Microsoft rekao da je OK i da moze
onda u cemu je problem ? Zasto je problem napisati zalbu i srusiti porezno rjesenje ako je nezakonito ?



U stanju ste placati kazne i ne sporiti se sa poreznom samo zato valjda da vas ne njuskaju detaljno nesto drugo ?
Pravi "gazda" svoje firme bi se zalio i istjerao na cistac stvari no to znaci da se nicega ne boji jer radi sve legalno... hebiga, nemos mutiti i boriti se sa poreznom...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 22:11   #41
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Znaci, navodis druge da rade ono sto ti nisi, poduzetnice, a moglo bi im prouzrociti razne vidove steta i nevolja.

Siguran sam da je po ZKP-u to kaznjivo.

Da se razumijemo, nitko sretniji od mene da je to sto ti pricas istina. Sto je, doduse, sudeci po tvojim prijasnjim eskapadama, skoro pa tesko za povjerovati. Ali laprdanje da se netko ide kurciti poreznoj temeljem tvojih linkova koje sam nisi isprobao je vec lagano zlonamjerno.

Reci ti onda meni kako porezna utvrđuje dali je nešto legalno osim putem računa, jer ESD software danas isporučuje i Microsoft?


Ja sam kupio kako sam rekao i koristim, nitko mi do sada nije stavio primjedbu, Microsoft uredno uvažava nabavljene keyeve.


Kada će eventualno inspektor stavit primjedbu vidjet ćemo što će biti, ja sa svoje strane držim da je sve po zakonu i da ne radim nikakvo protuzakonito djelo i zato rekoh kolega ovdje je rekao da je dobio riješenje od inspekcije, pa neka pokaže po kojoj osnovi su mu to napisali i jeli kao prvo nabavio to što je na legalan način, dakle od tvrtke koja mu je ispostavila legalan račun i dali je nakon nabave kod Microsofta provjerio vjerodostojnost ključeva? Ja sam kod provjere dao Microsoftu sve podatke o mojoj tvrtki i nitko nije ništa kazao da nije u redu, a s njima sam kontaktirao do sada više puta prilikom reinstalacije tog softvera i svaki puta je bilo sve u redu.


Opet kažem da sam ja kao kupac sa svoje strane napravio što sam mogao da provjerim da su softver i ključevi legalni. Račun je dokaz kupnje. Ako je nešto protuzakonito molim da mi se kaže što? Ako je problem u ključevima tu je prodavač i Microsoft pa neka ganjaju prodavača. EU sud je donio odluku da je transfer ključeva na novog vlasnika dopuštena i zakonita radnja što se tiče prava kod korištenja softwera i tu priča završava, a da je tako potvrđuje i odnos Microsofta prema toj odluci koju poštuje i ne stvara probleme kod prijenosa ključa na novog vlasnika.


Inspekcija dakle sa time ne bi trebala imati ništa jer se to nje ne tiče ako je to sve po zakonu i nitko nema štetu, a vlasnik softwera Microsoft urdeno prihvaća promjenu vlasništa nad ključem.


Što se tiče cijena za ključeve ima ih od do. Sve dok iza ključa stoji legalna tvrtka i izdaje legalni račun, a Microsft mi na moj zahtjev potvrdi da su ključevi u redu što bih ja trebao sada još dodatno učiniti da zadovoljim inspekciju osim da im predočim račun i da dobiju od Microsofta potvrdu da su ključevi legalni.


Na osnovu čega ta inspekcija ima mene pravo kazniti i po kojem to zakonu, a iznad njih stoji odluka EU suda da je to sve legalno i zakonito.


Jer vlasnik softwera ostaje Microsoft, a kupljeno pravo na korištenje tog softvera dokazuje se legalnim ključem koji je kupljen na legalan način. Vlasništvo nad ključem je po odluci EU suda prenosivo.


Dakle volio bih vidjeti što je inspekcija i po kojoj osnovi napisala riješenje pretpostavljam o kazni ovdje kolegi koji se je javio. Ako je s njegove strane bilo sve legalno, onda krivnja može biti jedino na tvrtki koja mu je prodala ključ za korištenje softwera koji je i dalje u Microsoftovom vlasništvu. On je kupnjom ključa kupio pravo na korištenje tog softvera u skladu sa pravima koja su pokrivena tim ključem i dok koristi taj softver pod danim pravima koja obuhvaća taj ključ on ne radi nikakvo kazneno djelo i nema razloga za kažnjavanje od strane inspekcije.


Inspekcija nema pravo zahtijevati disketu, CD ili USB kao nosač softvera jer se danas taj softver distribuira elektronskim putem a isto tako i ključevi. Jedini dokaz može biti i mora je račun kojim se dokazuje legalna nabavka ključa za korištenje softwera naravno od legalno registrirane tvrtke, a ne od nekog nn privatnog dilera ilegalnog softwera. Ako postoji problem sa ključevima onda neka inspekcija naganja onog tko distribuira te ključeve i tu priča prestaje za tvrtku.


Tvrtka može eventualno izgubiti pravo korištenja softvera ako su ključevi od strane prodavača nabavljeni ilegalno, ali kako da to kupac provjeri ako je prije toga i od Microsofta dobio potvrdu da je sve u redu.


Ako gubi na zahtjev inspekcije pravo korištenja ovih ključeva ima pravo na povrat novca od strane tvrtke koja mu je te ključeve prodala kao i na svu štetu koja je iz statusa ključa proizašla, jer je kupac odnosno tvrtka koja je kupovala taj ključ sa svoje strane uradila sve da provjeri da se radi o legalnoj trgovini sa pravima korištanja softwera koja iz vlasništva nad tim ključem proizlaze.


Ovo vrijedi za ključeve koji se nabavljaju na legalan način, u svim drugim slučajevima rizik je na strani kupca.


Tvrka kupac nema drugog načina da sazna dali je ključ legalan od gore do sada spomenutog. Što se tiče cijena za ključeve na tržištu, s obzirom da se radi o slobodnom tržištu cijena je stvar tvrtke koja takve ključeve prodaje, nije na strani kupca da kupuje najskuplje ključeve jer ni to ne mora biti garancija da su ključevi pribavljeni na legalan način, a kupac to nikako ne može znati, već je tako nešto u domeni inspekcije i služba kojima je to posao.


Sve dok na strani prodavača stoji legalno registrirana tvrtka, za vjerodostojnost ključeva i njihovu legalnost odgovara tvrtka prodavaoc, nikak0o tvrtka kupac. I dok tvrtka kupac dodatno izvrši provjeru ključeva kod Microsofta, ona time sa sebe skida svaku zakonsku odgovornost, tako da inspekcija nema na osnovu čega pisati kaznu, jer tvrtka kupac nema drugog načina provjere ključeva, a kažem da je odluka EU suda da su ključevi prenosivi.



Distribucija softwera i ključeva u ESD obliku je danas normalna stvar i više ne postoji medij nosioc softwera niti ključeva, tako da inspekcija nema zakonsku osnovu po kojoj će zahtijevati od kupca bilo što drugo nego legalni račun iz kojeg je vidljivo od kuda i koga je taj softwer i ključ za njegovo korištenje nabavljen, a ako tvrtka kupac taj softver koristi u skladu s pravima koja joj dopušta kupljeni ključ ona ne čini nikakvo kazneno djelo i nema zakonske osnove da se protiv nje od strane inspekcije vrši bilo kakvo kažnjavanje. Inspekcija može napisati kaznu, samo ako je sve bilo legalno na strani tvrtke koja je koristila nabavljeni softwer i ključeve koji dolaze uz njega, teško da će takva kazna opstati na višoj instanci, a pogotovo na EU sudu koji je donio odluku da su ključevi odnosno prava korištenja softwera koja iz vlasništva nad ključem proizlaze su prenosiva, a Microsoft kao vlasnik softwera oko toga ne pravi probleme, jer su mu prava korištenja koja proizlaze kupnjom ključa ionako plaćena i ne trpi nikakvu štetu iz tog čina a što je odlukom EU suda i potvrđeno kao legalan i zakonit čin.


Dakle inspekcija može što hoće, ali postoji zakonit put da se to ospori a iza svega toga stoji odluka EU suda u pogledu prenosivosti prava korištenja koja se ostvaruju kupnjom ključa, jer ne možeš pravo korištenja softwera koje je stečeno kupnjom ključa negirati zbog promjene vlasnika tog ključa i zahtijevati još jednom plaćanje tog istog prava koje je već jednom naplaćeno od strane vlasnika softwera.


I posljedica te odluke je današnje preferiranje vlasnika softwera da se korištenje softwera naplaćuje na mjesečnoj ili godišnjoj osnovi, bez da se jednokratno prodaju ključevi koji imaju pravo trajnog korištenja softvera, dakle odluka suda ih je natjerala na promjenu poslovnog modela, pa tako danas kada se prodaju ključevi, takav softwer više ne obuhvaća u sklopu ključa redovnu nadogradnju, nego što si kupio kupio si.


Inspekcija je sa svojim shvaćanjima i tumačenjima zaostala u prošlosti jer ju je pregazila sudska praksa kao i novi poslovni modeli proizvođača softwera i na svakom sudu se može pokazati i dokazati da nemaju osnove za kažnjavanje ako je tvrtka korisnik softwera i ključ za njegovo korištenje nabavila na legalan način od legalne tvrtke i koristi ga u skladu sa pravima koja taj ključ pokriva, a jedini dokaz kojji inspekcija može zahtijevati je legalno izdan račun o kupnji ključeva za korištenje softwera, jer danas u praksi realno gledano ničeg drugog kao kupac niti ne možeš u većini slučajeva niti dobiti, jer je sve u elektroničkom obliku i skida se sa servera vlasnika softwera ili tvrtke koja prodaje ključeve za korištenje tog softwera.


A na kraju krajeva gdje piše u zakonu da moram nabaviti verziju sa instalacionim USB ili DVD, ako mi je ESD varijanta znatno povoljinja kao krajnjem kupcu, s kojim to pravom inspekcija može zahtijevati od bilo koje tvrtke da nabavlja skuplju varijantu nekog proizvoda, što je u suprotnosti sa postavkama i filozofijom slobodnog tržišta i poduzetništva?


Malo si razmislite o ovome što sam napisao. Ne ulazim u to da inspekcija ima drugačiju praksu, ali to je njihov problem, jer su se dužni uskladiti sa novom praksom distribucije softwera i ne mogu je negirati kao takvu i zahtijevati od tvrtki kao korisnika softwera ono čega više nema kao dokaz legalnosti softwera (CD, DVD, USB, naljepnice jer se danas softwer najjeftinije nabavlja u ESD obliku što je jeftinije i vlasniku softwera, kao i distributerima ključeva, a na kraju i krajnjim korisnicima). Jedini mogući dokaz legalnosti je legalan račun izdan iz legalnog izvora a to je tvrtka prodavaoc ključa.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 22:11   #42
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Dobro i ? Ostalo na tome ?
Bila zalba i pare vracene ?
Nije bila zalba i nikom nista, pare ostale poreznoj ?

Ne kontam argument recenice prije koja nije citirana ako su pare vracene nakon zalbe jerbo ako su vracene onda nije situacija sjebana nego je neugodna samo ali na kraju uredno rijesena.
Ako nije bilo zalbe i nikom nista i ako taj/ti sta li vec... svejedno, ostavljate pare poreznoj jer su oni tako izdali rjesenje i to je to, sto ne djelite pare ljudima na ulici ?

Porezna moze izdavati rjesenja kako im se spredne ili kako majmun tamo sebi zamisli... nekad je zakonito a nekad nije, ako je Microsoft rekao da je OK i da moze
onda u cemu je problem ? Zasto je problem napisati zalbu i srusiti porezno rjesenje ako je nezakonito ?



U stanju ste placati kazne i ne sporiti se sa poreznom samo zato valjda da vas ne njuskaju detaljno nesto drugo ?
Pravi "gazda" svoje firme bi se zalio i istjerao na cistac stvari no to znaci da se nicega ne boji jer radi sve legalno... hebiga, nemos mutiti i boriti se sa poreznom...

Upravo tako. Od kud pravo poreznoj dokazivati ispravnost licence? To može samo Microsoft. Nekad je to možda išlo, zahtjevao se fizički medij, pa hologramska naljepnica na računalu sa ključem, no W10 princip je drugačiji. Skida se legalno sa njihove stranice bez zahtjeva za ključem i time se ne krši zakon, nije torent, nije crack, ništa nelegalno. Ako se Microsoft ne buni, a porezna se buni na legalan račun? Tko je tu lud?
gil je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 22:17   #43
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ja sam kupio kako sam rekao i koristim, nitko mi do sada nije stavio primjedbu, Microsoft uredno uvažava nabavljene keyeve.
Dakle, "poduzetnice", i dalje navodis druge na kurcenje svojim linkovima i demagogijom, zatrovao si bazu sa tisucama bajtova teksta, da bi samo saznali kako tebi "nitko do sada nije stavio primjedbe".

Kako ti je netko preporucio, "poduzetnice", izadji javno, OIB-om svojeg "poduzeca", pa da barem znamo tko stoji iza tolike prangije hrabrosti pred razno raznim inspekcijama.

Za ostatak tvojeg teksta, obizorm na ovo citirano, nemam ni najmanje entuzijazma procitati ga, a kamoli ista drugo...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 22:35   #44
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Dakle, "poduzetnice", i dalje navodis druge na kurcenje svojim linkovima i demagogijom, zatrovao si bazu sa tisucama bajtova teksta, da bi samo saznali kako tebi "nitko do sada nije stavio primjedbe".

Kako ti je netko preporucio, "poduzetnice", izadji javno, OIB-om svojeg "poduzeca", pa da barem znamo tko stoji iza tolike prangije hrabrosti pred razno raznim inspekcijama.

Za ostatak tvojeg teksta, obizorm na ovo citirano, nemam ni najmanje entuzijazma procitati ga, a kamoli ista drugo...



Zašto da stavljam OIB, to je stvar mene i porezne i inspekcije. Možemo raspravljati o temi, ali podaci o tvrtki su poslovna tajna.




Ne iznosim nikakvu teoriju već stvar iz prakse i ono što smatram da je za raspravu.


To što većina ne voli čitati je najbolji dokaz kako su banke preveslale ljude u slučajevima s kreditima u francima. Ugovori su da se čitaju od prvog do zadnjeg slova.


Tko je pročitao shvatio je o čemu govorim a tko je lijen pročitati njegov problem. S takvima je teško o bilo čemu raspravljati jer ne čitaju što piše i što je tamo napisano, pa kako da onda o tome što je napisano uopće raspravljamo!


Kapiši!
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 22:41   #45
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Dok se u RH zakoni ne promjene i ne uvede regulativa kao i u EU možete vi pričat kaj hoćete dal je nekaj fer ili nije..

Ovaj dio koji lijepo piše ispod


Rechtliches:
Durch das Urteil des Bundesgerichtshofs wurde der Verkauf von DSP-Versionen ohne zugehörige Hardware erlaubt.

Windows 10 Professional ist eine Marke (Anmerkung der Microsoft Corporation).
Sie erwerben einen Produktschlüssel für das Microsoft Produkt Windows 10 Professional, mit dem Sie innerhalb von 3 Tagen die Vollversion aktivieren können.

Es ist wichtig zu wissen, dass in Deutschland der Handel mit gebrauchter Software gesetzlich erlaubt ist. Viele Firmen behalten ihre Hardware und installieren auf aktuellere Softwareversionen und die freigewordenen Produktschlüssel gelangen in den Handel. Das gilt auch für Software aus Konkurs- und Insolvenzware. Da Lizenz Aufkleber (COA) in der Regel unlösbar mit dem Gerät verbundensind, werden nur die Produktschlüssel gehandelt.
Sollte der Rechner neu formatiert, neu aufgesetzt werden oder eventuelle Änderungen an der Hardware vorgenommen, so besteht keine Gewährleistung mehr, dass der Key weiterhin auf dem PC funktioniert.

u DE vrijedi ali tu je još daleko od nečeg kaj piše u zakonu.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 22:57   #46
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Dok se u RH zakoni ne promjene i ne uvede regulativa kao i u EU možete vi pričat kaj hoćete dal je nekaj fer ili nije..

Ovaj dio koji lijepo piše ispod


Rechtliches:
Durch das Urteil des Bundesgerichtshofs wurde der Verkauf von DSP-Versionen ohne zugehörige Hardware erlaubt.

Windows 10 Professional ist eine Marke (Anmerkung der Microsoft Corporation).
Sie erwerben einen Produktschlüssel für das Microsoft Produkt Windows 10 Professional, mit dem Sie innerhalb von 3 Tagen die Vollversion aktivieren können.

Es ist wichtig zu wissen, dass in Deutschland der Handel mit gebrauchter Software gesetzlich erlaubt ist. Viele Firmen behalten ihre Hardware und installieren auf aktuellere Softwareversionen und die freigewordenen Produktschlüssel gelangen in den Handel. Das gilt auch für Software aus Konkurs- und Insolvenzware. Da Lizenz Aufkleber (COA) in der Regel unlösbar mit dem Gerät verbundensind, werden nur die Produktschlüssel gehandelt.
Sollte der Rechner neu formatiert, neu aufgesetzt werden oder eventuelle Änderungen an der Hardware vorgenommen, so besteht keine Gewährleistung mehr, dass der Key weiterhin auf dem PC funktioniert.

u DE vrijedi ali tu je još daleko od nečeg kaj piše u zakonu.



No kako onda tumačiš da je i EU sud svojom odlukom tako nešto potvrdio kao zakonito i legalno?



Očito EU sudska praksa ide ispred zakona pojedinih EU zemalja.




Kako to ide u praksi mogu samo navesti jedan primjer.

Rekoh da su i inženjerske komore u RH uspavane i da Sabor RH donosi na proljeće zakon kojim razbija njihov monopol, a čemu se inženjerske komore u RH oštro protive, dok ja i sam koji sam član jedne od komora tako nešto pozdravljam. Konkurencija je uvijek dobrodošla i zdrava je.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 23:21   #47
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 758
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Upravo tako. Od kud pravo poreznoj dokazivati ispravnost licence? To može samo Microsoft. Nekad je to možda išlo, zahtjevao se fizički medij, pa hologramska naljepnica na računalu sa ključem, no W10 princip je drugačiji. Skida se legalno sa njihove stranice bez zahtjeva za ključem i time se ne krši zakon, nije torent, nije crack, ništa nelegalno. Ako se Microsoft ne buni, a porezna se buni na legalan račun? Tko je tu lud?
Koliko znam ostalo je na tome da je on platija pola te kazne (jer je platija u roku 8 dana) i onda zatvorija firmu, a otvorija obrt na zenu/mater/nebitno.

Nema nikakvog sranja, pa da je porezna mogla "iskopati", nego jednostavno manjak volje i zelje za borbom za nadoknadu tih par tisuca kuna koje su placene za kaznu.

Poreznu ne interesira to jel se Microsoft zali, ili ne, njima triba štimat sve kad oni ubodu taj USB. Njemu nije, gotova prica.
Njegov argument u toj zalbi (mislim da je isao osobno dole u poreznu) je bio isto taj - ako Microsoft govori da je licenca legalna i kupljena, onda treba biti ispravno, jer da nije, direktno bi njih ostetio. Medutim, iz nekog razloga nije uvazeno. Ne znam sad tocno proceduru, ako te zanima, spojim te s likom, pa popricajte na telefon.

Moja prica i komentar je tu samo zato da pokazem da poreznu boli kurac sta vi mislite da je ispravno, ili sta je negdje u EU ispravno, ili u nekoj trecoj drzavi. Oni naprave kako oni misle da je ok, opale vas po dzepu, pa se vi mislite dalje i saljite mejlove i pisite postove po forumima.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 23:49   #48
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Flegma Pregled postova
Koliko znam ostalo je na tome da je on platija pola te kazne (jer je platija u roku 8 dana) i onda zatvorija firmu, a otvorija obrt na zenu/mater/nebitno.

Nema nikakvog sranja, pa da je porezna mogla "iskopati", nego jednostavno manjak volje i zelje za borbom za nadoknadu tih par tisuca kuna koje su placene za kaznu.

Poreznu ne interesira to jel se Microsoft zali, ili ne, njima triba štimat sve kad oni ubodu taj USB. Njemu nije, gotova prica.
Njegov argument u toj zalbi (mislim da je isao osobno dole u poreznu) je bio isto taj - ako Microsoft govori da je licenca legalna i kupljena, onda treba biti ispravno, jer da nije, direktno bi njih ostetio. Medutim, iz nekog razloga nije uvazeno. Ne znam sad tocno proceduru, ako te zanima, spojim te s likom, pa popricajte na telefon.

Moja prica i komentar je tu samo zato da pokazem da poreznu boli kurac sta vi mislite da je ispravno, ili sta je negdje u EU ispravno, ili u nekoj trecoj drzavi. Oni naprave kako oni misle da je ok, opale vas po dzepu, pa se vi mislite dalje i saljite mejlove i pisite postove po forumima.



Moj komentar je da se s registrijem svašta događa pa do toga da ti uleti virus i promjeni neke stvari u njemu. Tako da ubost USB i reć da nešto ne štima nije dokaz ničega, jer se sa registrijem može svašta dogodit a da vlasnik PC o tome nema pojma.



Račun je dokaz da je softwer legalno kupljen i instalran na PC, a nakon isntalacije na registriju od PC se može svašsta dogoditi i to ne krivnjom vlasnika PC već iz razno raznih razloga pa se tako može dogoditi i da se neke stvari ne moraju podudarati iz razno raznih raloga na koje sam vlasnik PC nema utjecaja. Ići nekoga radi toga kažnjavati je totalna glupost, ako čovjek posjeduje legalni dokaz da je legalno kupio neki softwer koji koristi je dokazivanje uhljeba da je on uvijek u pravu jer mu se to može i ništa više od toga, a da se pri tome opće ne želi pogledati pravo stanje i koji je razlog doveo do toga.


Znamo svi danas dok se surfa netom koliko ima stranica koje neovlašteno žele pristupiti na sistem i na disk, ako imate instalirani softwer onda možete lijepo vidjeti kako to funkcionira. Pa čak ponenekad niti instalacija softwera koji štiti računalo nije dovoljna da se nešto neželjeno ne dogodi.


Ovo samo pokazuje kako uhljebi u ovoj državi rade svoj posao i dokazuju svoju moć.


A inspektor da je normalan čovjek razmislio bi zašto bi čovjek legalno nabavio originalni softwer kojeg je platio i onda riskirao sa crnom kopijom na računalu?
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 23:50   #49
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
No kako onda tumačiš da je i EU sud svojom odlukom tako nešto potvrdio kao zakonito i legalno?
I kaj?

U DE je tak.
Tu nije.
Kraj priče

Tak to ide kod nas.
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 23:53   #50
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 758
Isto tako moj je post dokaz da mozemo mi govorit da su oni uhljebi ili ne, da rade svoj posao ispravno ili krivo, ali sa poreznom je UVIJEK situacija da si u startu kriv, a kasnije naganjaj pravdu i dokazuj nevinost. Znaci, kriv si, dokazi da nisi.

E sad, ja ne znam cim se vi bavite i kakve cifre vrtite, ali meni bi isto bilo lakse platit 4-5 tisuca kuna i nastaviti raditi, nego trosit mjesece da dokazem drugacije, a pritom izgubit kosu i zivce.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 23:55   #51
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Citiraj:
Autor Flegma Pregled postova
Koliko znam ostalo je na tome da je on platija pola te kazne (jer je platija u roku 8 dana) i onda zatvorija firmu, a otvorija obrt na zenu/mater/nebitno.

Nema nikakvog sranja, pa da je porezna mogla "iskopati", nego jednostavno manjak volje i zelje za borbom za nadoknadu tih par tisuca kuna koje su placene za kaznu.

Poreznu ne interesira to jel se Microsoft zali, ili ne, njima triba štimat sve kad oni ubodu taj USB. Njemu nije, gotova prica.
Njegov argument u toj zalbi (mislim da je isao osobno dole u poreznu) je bio isto taj - ako Microsoft govori da je licenca legalna i kupljena, onda treba biti ispravno, jer da nije, direktno bi njih ostetio. Medutim, iz nekog razloga nije uvazeno. Ne znam sad tocno proceduru, ako te zanima, spojim te s likom, pa popricajte na telefon.

Moja prica i komentar je tu samo zato da pokazem da poreznu boli kurac sta vi mislite da je ispravno, ili sta je negdje u EU ispravno, ili u nekoj trecoj drzavi. Oni naprave kako oni misle da je ok, opale vas po dzepu, pa se vi mislite dalje i saljite mejlove i pisite postove po forumima.
Moguće, sasvim moguće. Ima kod nas puno primjera koji su nevjerojatni i čovjek se zapita gdje to živi. Bilo bi dobro kad bi se tu javio stručnjak iz inspekcije i pojasnio nama lajbekima.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 23:56   #52
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
I kaj?

U DE je tak.
Tu nije.
Kraj priče

Tak to ide kod nas.

Nije kraj priče jer sam pitao što naš zakon o tome doslovno kaže i nije li ga praksa već pregazila, jer ako je tako onda je zakon nefunkcionalan i kao takav je neprimjereno ga primjenjivati u praksi, već ga treba hitno uskladiti s novom praksom licenciranja i distribucije softwera uvažavajući i odluku EU suda po pitanju prenosivosti vlasništva nad ključem, jer EU teži unificiranju zakonske regulative i prakse na nivou EU.


Sve od zakona što je zastarjelo i nije spojivo sa praksom treba mijenjati i usklađivati, ništa nije sveto pismo i dobro je da se o tim stvarima raspravlja pa i ovdje na forumu.


A sami inspektori bi trebali imati malo više sluha i znanja i ne raditi od ljudi koji se trude poslovati pošteno i legalno bez razloga raditi od njih kriminalce.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2018., 23:57   #53
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
pa tako i naza drzava unkcionira, na svim levelima
Plati i šuti
Ima smisla sve što se ovdje piše, ali ali .. mi smo hrvatisan .. gdje je more bistrije od naroda jel ?
I idemo linijom manjeg otpora.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 00:06   #54
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
pa tako i naza drzava unkcionira, na svim levelima
Plati i šuti
Ima smisla sve što se ovdje piše, ali ali .. mi smo hrvatisan .. gdje je more bistrije od naroda jel ?
I idemo linijom manjeg otpora.

U tome i leži glavni problem, da se ide linijom manjeg otpora, pa kada netko nešto i pokuša onda doživi nešto što ja otprilike ovdje doživim pa mi ljudi pišu stihove jer im je problem nešto malo pročitati i razumjeti što je napisano i dati neki konstruktivni prijedlog.


A mene i dalje zanima što je inspektor napisao u onom riješenju o kazni i na što se pozvao, ali nikako da dođemo do toga? Svi odustanu još prije nego lopta krene prema njima.


Trebaju mi točke iz zakona i na koji se zakon poziva, kako bi se mogao osmisliti prijedlog za izmjenu zakona. Nije nemoguće i sam sam već to jednom postigao da su izmjenjena dva članka zakona u zakonu o potrošačima, a da mi društo za zaštitu potrošača kojeg sam član nije željelo pružiti podršku da se to ubaci u zakon, a ipak su ubačeni i to nakon dva odbijanca pokojong ministra gospodarstva, ali sam uspio vlastitim angažmanom u saborskim klubovima to ubaciti u zakon.


Dakle nije nemoguće promijeniti zakon samo treba biti uporan, Mislim da još i danas imam negdje dopis pokojnog ministra u kojem tvrdi da to nije materija koja ide u zakon o potrošačima a na kraju je ipak ušlo usprkos njegovom izričitom protivljenju.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 09.11.2018. u 00:19.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 00:08   #55
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 758
Evo mejlovi sta mi je poslao skrinsote, od Microsoft tehn. podrske.
A kazna je naplacena normalno.

https://imgur.com/a/RH7hMyJ

Edit: nemam pojma sta je napisa inspektor, pitat cu ga pa ako mi posalje, uploadat cu. Za razliku od tebe, ja imam info iz prve ruke da se takve stvari kaznjavaju, dok ti se razbacujes linkovima i EU zakonima i govoris da mislis da se takve stvari ne smiju kaznjavat. Ja vjerujem sebi.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 00:19   #56
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 758
Evo, kaze da ne zna napamet, ali da je u rjesenju da se ocitani program i licenca ne poklapaju.

https://i.imgur.com/kPHxhW3.jpg


Živja mi, laku noć.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 01:51   #57
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Flegma Pregled postova
nego jednostavno manjak volje i zelje za borbom za nadoknadu tih par tisuca kuna koje su placene za kaznu.
Citiraj:
Autor Flegma Pregled postova
ali meni bi isto bilo lakse platit 4-5 tisuca kuna i nastaviti raditi, nego trosit mjesece da dokazem drugacije, a pritom izgubit kosu i zivce.
Pa de jel imate neki registry gdje se coek fino upise pa dobije od takvih poduzetnika pare ?

@buljaka

Dobro sunce mu drago, zasto ti ne djelis nama pare tako tu random ili dajes samo svojim baraberima iz ulice ?


Hebote... ja se sudim evo vec 5-tu godinu radi 4 milje kuna ( a idu i kamate na to ) i nema sanse da odustanem makar sve advokatu
dao na kraju. Prvu presudu su izgubili, pa zalba pa Vislji sud pa opet zalba no po slovu zakona sam u pravu i sad ce ici se i na prisilnu ovrhu ako dobrovoljno ne daju pare po sudskom rjesenju !

Kako vi uopce poslujete ako godisnje ostavljate poreznoj 1k eura itd... ocito dobro kad vam te pare ne fale ali cemu onda kupovina
kejeva za par eurica -LOL- kada za "sitne" pare naspram kazni od porezne mozete direktno od Microsofta trazit da vam nastampaju oriđiđi dvd windowsa sa logom vase firme.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 08:04   #58
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Zajebo si se. Ja ne prastam ništa😂😂

Ja bi to tjerao do kraja isto.

Sakomako ja jos uvijek čekam podatke na pm pa da vidimo kako u praksi ide tvoja spika
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 09:32   #59
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 758
@silver_tip: Pa taj frend kojeg sam gore spomenuo i poslao SS-ove ima fotostudio i bavi se snimanjem vjencanja i ostalih cudesa, i kupio je legalnu licencu u ducanu, nije kupovao key za par eura na internetu. Inace za obradu slika i videa koristi iMacove, ali ova Win mašina mu je za kasu.

A ja sam u ITu, i isto tako kao i kolega u fotostudiu dobro poslujem, pa mi nije potreban key od 3-5 ili 15 eura.

Kao sto gore rekoh, poanta mojih postova je bila da pokazem ovima koji kupuju takve keyeve i misle da su u pravu, da poreznu boli bobi i da ti oni opletu kaznu bez obzira sto ti mislio da je ispravno, jer kod porezne je uvijek - kriv si, pa ti dokazuj da nisi (a sad si i sam rekao da se sporiš par godina, a nisi kriv, te ces se sudski spor rijesit u tvoju korist).

Mozda su takvi keyevi vanka "normalna" stvar da se prenose s firme na firmu, mozda vanka sud bi ti takve sporove odmah rijesio u tvoju korist ili te porezna nebi ni zezala. Ali svi znamo di zivimo, s kakvim monstrumima u poreznoj se borimo, i onda je bolje imati sve 1:1 "po peesu" nego se zezati radi 100-200e par godina po sudu da dokazes da je neki sud u njemackoj jednom presudio u korist tuzenog.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2018., 09:46   #60
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,275
Hint: kolega Doink the Clown radi u Inspekciji, pa ga pitajte o toj materiji.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na