Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.09.2010., 19:08   #1
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
(riješeno) Acer 5520g - crni ekran

Pozdrav!
Brat je danas kupio sebi Toshibu L650 F14 a svoj stari Acer 5520g namjerava ostaviti meni.
Taj Acer je pokvaren.
Pokušat ću Vam opisati problem:

Kad se laptop upali,zasvijetli krug oko tipke za paljenje,ventilatori se vrte i sve se čini kao da radi,al na ekranu nema slike.
Žaruljica svijetli (lampica pored lampice za punjenje).
Ne može ga se ugasiti preko tipke,nego se mora vaditi baterija da bi ga se ugasilo.

U 5. mjesecu ove godine crkla mu je grafička NVidia 8600M te je to popravljeno.
Laptop je radio savršeno do prije mjesec dana.
Onda je imao problem da bi se usred rada (nakon max. 2-5 minuta od paljenja) ekran ugasio.
Brat mi je rekao da ga je ostavio na miru nekih 5-10 dana i onda ga upalio te je onda radio savršeno,al nakon par dana normalnog rada isto je tako nakon 2-5 minuta od paljenja se jednostavno ekran ugasio.

Zanima me jel moguće to ikako popraviti bez nekog velikog troška?

Po mom mišljenju,nešto se pregrijava unutra i nakon nekog vremena prestane raditi.

Zahvaljujem na savjetima.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2010., 23:02   #2
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Ako držiš tipku za gašenje duže od 4 sekunde, a on se ne gasi, posumnjaj na ispravnost matične.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.09.2010., 23:10   #3
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Ako držiš tipku za gašenje duže od 4 sekunde, a on se ne gasi, posumnjaj na ispravnost matične.
Tako je,ne može se ugasiti preko tipke (probat ću sutra ga ugasit preko tipke-sad još neću ga paliti,neka odstoji još do sutra).
Ali simptomi su isti kao i u 5.mjesecu kad je bio pokvaren.
Onda je čovjek iz Slavonskog Broda koji baš popravlja taj tip kvara ga popravio.
Nakon toga laptop je radio normalno nekih 2 mjeseca i počeo opet stvarati probleme.
Onda je ostavljen sa strane ugašen 10-ak dana te se nakon toga počeo ponovno koristiti i radio je normalno par dana.
Prije par dana jednostavno je prestao raditi.
Probao sam spajati na vanjski monitor i na monitoru je pisalo NO SIGNAL.
Jel treba nešto pritisnuti da bi on prebacio sliku na vanjski monitor?

Dakle,da ponovim simptome:
Kad se laptop upali,zavrti se sve koliko čujem (HDD-a nema) i nakon par sekundi stane sve al tipka za paljenje svijetli i lampica na dnu laptopa.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2010., 04:44   #4
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor mstaglicic Pregled postova
Probao sam spajati na vanjski monitor i na monitoru je pisalo NO SIGNAL.
Jel treba nešto pritisnuti da bi on prebacio sliku na vanjski monitor?
Na svakom (manje vise), ima kombinacija tipki koja prebacuje na ext. monitor (FN + neka tipka).
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2010., 11:47   #5
user71
Registered User
 
user71's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 18
Citiraj:
Autor Joke Pregled postova
Na svakom (manje vise), ima kombinacija tipki koja prebacuje na ext. monitor (FN + neka tipka).
Na tvom modelu kombinacija tipki je Fn + F6 ali ni na ext. monitoru ti neće ništa prikazati jer po svemu što si napisao riknula ti je grafička kartica, bavim se inače servisom matičnih i laptopa pa mi dosta tih modela već prošlo kroz ruku...e sad ako ćeš popravljati grafičku, što je naravno izvedivo to će te koštati od 300 do 500kn zavisi gdje (naravno pritom ne mislim na ovlaštene servise jer oni to ne rade), ako ćeš kupovati drugu obavezno moraš kupiti grafičku koja je isto bila u Aceru jer ti inače neće raditi, probaj na ebay-u ili na forumu ili njuškalu, nađe se tu i tamo koja, možeš kupiti i slabiji model 8400M 128 Mb koja će ti isto raditi ali naravno uz slabije performanse...cijena za 8600M kod nas ti je oko 500-800kn zavisi kako naletiš, a 8400M nešto jeftinija...ako si ipak zainteresiran za servis ili imaš još neko pitanje javi se na pm...

LP

user71 je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2010., 12:07   #6
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Tnx na podužem odgovoru.
Danas ću probat na externi monitor spojit,iako vjerujem da neće bit slike.

Nije mi jasno,kako je grafička otišla,kad se laptop nakon 10-ak dana upali normalno i može se koristiti.
Vidjet ću popodne pa možda pročistiti ventilatore.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2010., 13:32   #7
user71
Registered User
 
user71's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 18
U većini slučajeva grafičke kartice rikavaju postepeno, prvi simptomi su zamrzavanje slike kada se tempetratura poveća (igranjem igrica, zahtjevnijim radom...), pa artefakti po displayu, potpuno bijeli ekrani...kao u tvom slučaju to može trajati neko vrijeme, naravno ovisno o korištenju laptopa, samo su simptomi sve češči dok ti kartica ne rikne skroz pa više ne možeš uopće upaliti laptop...

LP
user71 je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2010., 22:19   #8
ToMMeK007
Banned
 
ToMMeK007's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 35
uzmi malo tekucine Flux tekuceg, uli ga u spricu, uspricaj ga sa inekcijom ispod chipa, zagrij sa lemilicom na vruci zrak, i to ti je to... i platis meni cevapa kaj sam ti reko..
ToMMeK007 je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2010., 23:06   #9
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor ToMMeK007 Pregled postova
uzmi malo tekucine Flux tekuceg, uli ga u spricu, uspricaj ga sa inekcijom ispod chipa, zagrij sa lemilicom na vruci zrak, i to ti je to... i platis meni cevapa kaj sam ti reko..
@ ToMMeK007 : Nemam lemilicu.Može nešto drugo poslužit umjesto nje?
Jel može što drugo osim Fluxa?
Ispod kojeg chipa da to uspricam?

Danas nisam ništa radio oko laptopa.
Sutra ujutro ću vidjet RAM i grafičku te po potrebi očistiti cijeli laptop iznutra,a onda vidjet dalje.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2010., 09:25   #10
ToMMeK007
Banned
 
ToMMeK007's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 35
Ispod grafickog chipa, najbolje jer mislim da je kod tebe u tome problem, ali najbolje je i ispod drugih chipova, a sad ak nemas lemilicu na vruci mozda imas IRDA Lemilicu
ToMMeK007 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.09.2010., 09:42   #11
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor ToMMeK007 Pregled postova
Ispod grafickog chipa, najbolje jer mislim da je kod tebe u tome problem, ali najbolje je i ispod drugih chipova, a sad ak nemas lemilicu na vruci mozda imas IRDA Lemilicu
Nemam nikakvu lemilicu.
Sad sam probao par stvari sa laptopom:

-Probao sam ga upaliti sa jednim pa sa drugim modulom RAM-a i ista je stvar - neće nikako - crni ekran
-Zatim sam na proceosru našao previše paste (debeli bijeli sloj u tekućem stanju) i na čipovima oko njega sloj nečeg bijelog,ljepljivog al debeli sloj.
To sam malo počistio i maknuo višak paste sa procesora i sastavio laptop.
Probao sam ga upaliti i vidjet jel radi,no ne radi.Crni ekran,kao i na početku.

Kad ga palim čujem neki čudan zvuk iz predjela DVD uređaja,al on ne radi i svijetli neka lampica (u uputama piše da svijetli kad je DVD/HDD aktivan) i to svijetli 2 ili 3 puta.

EDIT:

Nakon nekog vremena,laptop se zagrije,te reagira na caps lock/num lock lampice (kad se pritisne tipka,lampica zasvijetli).

EDIT2:
Na svaki pritisak tipke,počne beepati,ako se tipka stisne jednom,onda jednom beepne itd..

Zadnje izmijenjeno od: mstaglicic. 13.09.2010. u 12:18.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2010., 12:24   #12
ToMMeK007
Banned
 
ToMMeK007's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 35
neki ljudis rastave laptop i plocu stavljaju u pecnicu, iskreno nisam nikad to isprobavao, znaci samo plocu stavit bez icega proc i memoriju skinuti, i onda na 150C 20 min u rol, e sad posto ja imam opremu za servis nisam probavno na taj nacin, probaj ga nekome odnjeti da ti laptop ispuse sa vrucim zrakom, jer kod tebe je negdje hladan lem i to pod grafickim BGA-a chipom

pazi kod stavljanja u rol, posto je acer a kod njih su ploce koje se vole svijati, da ti se ploca ne svine... obvezno se stavi tekuci flux pod chipove da ociste spojevi i lakse zagrije bga...

ak trebas pomoc javi se na PM da neotkrivam svima previse
ToMMeK007 je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2010., 16:03   #13
Nix1987
Premium
Moj komp
 
Nix1987's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: OSIJEK - ŽUPANJA
Postovi: 75
Citiraj:
Autor ToMMeK007 Pregled postova
neki ljudis rastave laptop i plocu stavljaju u pecnicu, iskreno nisam nikad to isprobavao, znaci samo plocu stavit bez icega proc i memoriju skinuti, i onda na 150C 20 min u rol, e sad posto ja imam opremu za servis nisam probavno na taj nacin, probaj ga nekome odnjeti da ti laptop ispuse sa vrucim zrakom, jer kod tebe je negdje hladan lem i to pod grafickim BGA-a chipom

pazi kod stavljanja u rol, posto je acer a kod njih su ploce koje se vole svijati, da ti se ploca ne svine... obvezno se stavi tekuci flux pod chipove da ociste spojevi i lakse zagrije bga...

ak trebas pomoc javi se na PM da neotkrivam svima previse
što se tiče pećnice imaš na forumu od kolege darq koji je detaljno objasnio kako se peče matična! njemo je na dell laptopu uspjelo!
Nix1987 je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2010., 19:37   #14
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor Nix1987 Pregled postova
što se tiče pećnice imaš na forumu od kolege darq koji je detaljno objasnio kako se peče matična! njemo je na dell laptopu uspjelo!
Ok.
Nebi pećnicu,postoji mogućnost da oštetim nešto,a i 1 vijak je zaglavljen,tako da kućište ne mogu skinuti.
Može li se taj navedeni dio sušilom za kosu zagrijavati,pa da učinak bude isti kao i sa pećnicom?

EDIT:
Bi li se moglo srediti tako da izvadim grafičku i sušilom za kosu probam s njim puhat vrući zrak po grafičkom čipu na kartici par minuta?

Zadnje izmijenjeno od: mstaglicic. 13.09.2010. u 19:54.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2010., 22:54   #15
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Fen za kosu ne moze grijat, koliko i onaj "industrijski" fen, jer bi svi bili celavi.
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2010., 23:42   #16
Nix1987
Premium
Moj komp
 
Nix1987's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: OSIJEK - ŽUPANJA
Postovi: 75
Citiraj:
Autor mstaglicic Pregled postova
Ok.
Nebi pećnicu,postoji mogućnost da oštetim nešto,a i 1 vijak je zaglavljen,tako da kućište ne mogu skinuti.
Može li se taj navedeni dio sušilom za kosu zagrijavati,pa da učinak bude isti kao i sa pećnicom?

EDIT:
Bi li se moglo srediti tako da izvadim grafičku i sušilom za kosu probam s njim puhat vrući zrak po grafičkom čipu na kartici par minuta?
evo imaš ovdje iskustva ljud koja su "pekla" u rerni komponetne, također imaš i riješenje bez pećnice, koglega SaleFFS opisuje u postu kako je oživio Xbox s pištoljem na vrući zrak!

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=161888
Nix1987 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2010., 08:48   #17
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor Nix1987 Pregled postova
evo imaš ovdje iskustva ljud koja su "pekla" u rerni komponetne, također imaš i riješenje bez pećnice, koglega SaleFFS opisuje u postu kako je oživio Xbox s pištoljem na vrući zrak!

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=161888
Ok.Pročitat ću.
Nego,jel mogu ja stavit samo grafičku u pećnicu,pa da tako riješim kvar?
I koliko bi je trebao držat minuta na 200 stupnjeva?
Grafička se može skinut,al matična ne,jer je 1 vijak oštećen.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2010., 10:53   #18
Nix1987
Premium
Moj komp
 
Nix1987's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: OSIJEK - ŽUPANJA
Postovi: 75
možeš stavit samo grafičku, stavi prvo 7-8 minuta na 180 stupnjeva, ako ne radi onda isto tako na 200! Šanse su pola pola da će radit!
Nix1987 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2010., 11:00   #19
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor Nix1987 Pregled postova
možeš stavit samo grafičku, stavi prvo 7-8 minuta na 180 stupnjeva, ako ne radi onda isto tako na 200! Šanse su pola pola da će radit!
Stavio sam je 10 minuta na 180 stupnjeva,pa probao i ne radi.
Onda sam stavio opet 10 minuta na 200 stupnjeva i ne radi.

Pošto matičnu ne mogu rastavit,možete li mi reći koji chip treba zagrijavati?

EDIT: Riješeno.
Laptop radi ko nov.
Riješeno je tako da sam sušilom za kosu (1900w) grijao nVidia čip na matičnoj i oko procesora oko minute.Malo se plastika na rubovima kućišta deformirala.
Grafičku sam još jednom probao zagrijati u pećnici 10 minuta -200 stupnjeva,al to nije pomoglo.
Laptop je vruć,al radi ko nov,ima slike bez artefakata (nije ih ni prije imao).

A i da ponovno nestane slike,znam što trebam raditi,a nije tako teško.

Hvala na pomoći.
Može Close.

Zadnje izmijenjeno od: mstaglicic. 14.09.2010. u 11:50.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2010., 16:28   #20
Nix1987
Premium
Moj komp
 
Nix1987's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: OSIJEK - ŽUPANJA
Postovi: 75
evo baš ti htjedoh napisat što da griješ, drago mi je da radi! sad imaš jedno iskustvo više
Nix1987 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2010., 19:54   #21
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor Nix1987 Pregled postova
evo baš ti htjedoh napisat što da griješ, drago mi je da radi! sad imaš jedno iskustvo više
Tnx na pomoći.
Mislio sam da će laptop raditi samo kad je vruć,ali sad radi a hladan je.
Može li mi netko na PM reći kako instalirati neki OS na usb stick od 512mb?
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2010., 23:22   #22
Nix1987
Premium
Moj komp
 
Nix1987's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: OSIJEK - ŽUPANJA
Postovi: 75
evo jedan mali tutorijal za instaliranje windowsa xp sa usb sticka, sad nisam siguran dal će ti 512 MB biti dosta

http://www.bug.hr/forum/topic/window...cka/21076.aspx
Nix1987 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2010., 23:47   #23
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Citiraj:
Autor Nix1987 Pregled postova
evo jedan mali tutorijal za instaliranje windowsa xp sa usb sticka, sad nisam siguran dal će ti 512 MB biti dosta

http://www.bug.hr/forum/topic/window...cka/21076.aspx
A probao sam ja to već,al kaže da umetnem disk sa najmanje 1201mb prostora da bi on instalirao xp.

Da li postoji neki linux koji bi nakon instalacije imao oko 450mb?
Imam Damn Small Linux na Aceru 5520g,al ne pronalazi driver za WLAN karticu.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2010., 22:49   #24
mariposa_cro
Premium
 
mariposa_cro's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 31
Da se malo nadovežem na post, ako nije kasno... trebali ste se javiti opet i riješio bih Vam problem kao i prijašnji put bez naknade. Naravno ako se problem može uopće riješiti trajno jer sam već dva puta popravljao kvar, no nažalost ponovno se vraća. Vjerovatno je više problem u nekom sloju ploče ili nekoj mikropukotini u nekom vodu. To sa fenom je vjerovatno samo pogoršalo stvar i ne preporučujem to nikome kao ni fore tipa "pećnica" osim ako nije "Večera za 5" trenutak.
Uvijek se trudim da posao obavim na što bolji način ali nažalost takve situacije kad se pogreška ponavlja su nažalost u nekim slučajevima neizbježne zbog x faktora koje ne mogu uvijek zamijetiti i otkloniti
mariposa_cro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na