Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.02.2011., 16:45   #1
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
(riješeno) "Out Of Range"

Pozdrav ekipa...

Imam slijedeci problem:

Imam problem sa dva touchscreen ekrana, od firme Elo, ne mogu nigdje naci koji su modeli, raskopo sam ih cijele i nema nikakvih oznaka. Inace, dijagnosticiran im je kvar na 3 kondenzatora, naime zbog pregrijavanja odlaze tocna ta 3 kondenzatora. Ja sam ih uredno zamijenio, i siguran sam da sam to napravio kako treba, nisam ostetio nikakve druge elemente niti vodljivu stazu i slicno...

Kada spojim ekran na svoj komp nema slike, zapravo slika je toliko losa, slaba, da samo ako se covijek zadubi jako jako jako u nju vidi da je zapravo slika tamo ali je toliko blijeda da se skoro ne vidi. Onda isto tako nekad kada palim ekran na tipku power na jednu sekundu se pojavi cijela slika u svim savrsenim bojama na ekranu, i onda opet nestane i nema nicega. Kada bude takva slika sa bojama onda nekada isto tako pise na ekranu poruka "Out of Range"....

Googlao sam "Out of Range" probleme, i pokusavao mjenjati rezoluciju ili frekvenciju i nije uspijelo. Isto tako bilo mi je uspijelo nakon sta sam nasumice udarao po gumbicima na ekranu da mi slika ostane i da koristim ekran normalno par dana, nakon toga sam ga spremio i nisam ga koristio par mjeseci i sada mi se opet javljaju isti problemi.

Sta kazete u cemu bi mogao biti problem????

Pomagajete... thanks
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2011., 20:25   #2
Rebas
kramer
 
Rebas's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 69
hladni lemovi?
probaj sva lemna mjesta ponovo proći sa lemilicom.
Rebas je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.02.2011., 20:28   #3
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
pozadinsko osvjeteljenje ?!?!?!?
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2011., 22:03   #4
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Trebao biš neku bacit neku sliku, mislim da nisam baš dobio sliku kako to izgleda pa da sad ne nagađam
U svakom slučaju prvi korak ti je kontroliranje napona iz mreže...tamo imaš 3,3v 5v 12v(uglavnom) pa malo prekontroliraj dali su ti naponi u redu...bilo da radiš lcd ili crt ako je stariji od 2god moj savjet je da promjeniš sve elektrolite u mreži...
Pretpostavljam ako si mijenjao elektrolite da si pazio na polaritet
Probaj malo mrdat s vga kabelom...
Uzmi izolirani kacavid pa malo tuckaj lagano po pcb(ako imaš kakvih promjena na slici, ima hladnih lemova)
i tako.....aj stavi sliku pa da vidimo to
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2011., 14:54   #5
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
thanks na odgovorima, evo ja cu napisati jos malo o problemu, tj staviti slike i neke detalje jos, nadam se da cu uz vasu pomoc doc do zakljucka u cemu je problem... thanks!!!

ovo su slike ekrana:

http://img153.imageshack.us/g/dsc00056tt.jpg/

ovo je video, na kojem se vidi sta se desava:

http://www.youtube.com/watch?v=LvQh7pyqPGs

opis videa:

"Ekran... lose se vidi, ali kada ga upalim na tipku power ( na ovom videu 2 puta sam ga palio i gasio) pojavi se slika kakva bi trebala i biti ali se zadrzi na ekranu sekundu il manje, i za to vrijeme isto tako bude poruka "Out of Range" , nakon te sekunde nestane slike, tj slika je prisutna, moze se normalno raditi na ekranu, koristiti ostale tipke od ekrana, podesavati svijetlost itd itd...ali se jedva vidi, toliko se lose vidi da ne mogu ni slikati da vam pokazem... poruka "Out of Range" nakon par sekundi nestane..."

Inace, zamjenio sam 3 kondenzatora:

CapXon 470μF 25V zamjenjen sa istim takvim
2X CapXon 100μF 16V zamjenjen sa CapXon 100μF 25V

, pazio sam na polaritet kondenzatora. Pokusao sam i proci lemilicom ponovno po spojevima, nije se promjenilo.

Sada kada sam stavo vise detalja o problemu i ekranu, sto mi sada predlazete, preporucate da radim...

pozdrav...
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2011., 17:07   #6
Arhangel
Premium
 
Arhangel's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 103
Ponekad kndenzator (iako je nov) nema navedeni kapacitet (ili je cak u kratkom spoju).
Izmjeri kapacitet (ako imas instrument) ili stavi druge kondenzatore.
Arhangel je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2011., 17:27   #7
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
hmmm...ili me slika vara ili su ti ona 2 zelena u mreži napuhana?
Koliko ja vidim (a ne vidim dobro)ti gubiš pozadinsko osvjetljenje...
Vidi malo dali ti inverter dobiva napon i šta imaš na vn trafoima...
ako zapne kupi 2 pive pa donesi to sve skupa tu pa ćemo to riješit
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2011., 08:55   #8
Mleki
Premium
Moj komp
 
Mleki's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Našice
Postovi: 110
Koliko ja vidim mislim da je kolega Alvin u pravu. Kondenzatori u mrežnom dijelu su sigurno u out-u. To i je klasični primjer kada ispravljački dio ne može dati dovoljni napon na inverter za lampu. Imao sam brdo monitora iz doba kada su imali adapter izvan kućišta.
Adapteri su uredno davali 12V u praznom hodu, ali kada bi ga upalio na monitoru pao bi na 10 ili 9 V i isto ovako bljesnio sliku na početku.
Pošto ste oba iz Rijeke dva piva su mala cijena za sat-dva razgovora uz lemljenje, a možda i proradi monitor.
__________________
Mleki
Mleki je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2011., 15:01   #9
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Slažem se, ako će ti to kolega riješiti za pivu, ne znam zašto već nisi kod njega.

Pohvale Alvinu za ponuđenu pomoć!
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2011., 00:29   #10
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
pozdrav...

ove slike koje sam prve poslao, na koje ste mi savjetovali, tj rekli da zamjenim i zelene kondenzatore, napravio sam to, i ekran je proradio bez greske, popravljen je i sve stima , puno vam hvala svima!!!

drugi ekran, koji je imao identican problem kao i ovaj i dalje ne radi, tj sada se ne pali uopce, prije bi barem bila ta blijeda slika, a sad nema ama bas nista, ustekam ga u struju, cuje se da radi, ali ne pojavljuje se nista, provjerio sam na njemu ista ta dva zelena kondenzatora, izgledali su zdarvo, cak sam ih zamjenio sa novima, ali nema nikakvog napretka, i dalje nema nikakve slike... prosao sam i lemeilicom po lemnim mjestima, i dalje nista... sta mi predlazete???

alvinu svaka cast, i puno hvala, i rado cu svratiti do njega da to zajedno pogledamo, i da naucim sta od njega, i popijemo pivu, al ne mogu nikako prije cetvrtka skoknut do njega, pa eto ako na vas prijedlog uspijem sta sam srediti do cetvrtka bilo bi super... stavit cu slike toga ekrana...

ovo su slike problematicnog ekrana:

http://img708.imageshack.us/g/dsc00056ut.jpg/

ovo je kako sam zamjenio kondenzatore, zbog veleicine kondenzatora i skucenosti prostora nisam mogao nista drugo napraviti, znam da je amaterski, ali nadam se da je ok, jel je?? :

http://img815.imageshack.us/g/dsc00060a.jpg/

...thanks!!!
lord051 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.03.2011., 16:16   #11
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Na toj pločici di si promjenio ta 2 bi morao imati nekakav konektor....tu biš morao imati nekakve napone(najčešće 3,3v 5v 12v) pa provjeri imaš li
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2011., 19:35   #12
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Ekipa sam sam htio javiti da sam bio kod Alvina. Covjek je sredio LCD i naucio me pokoju stvar!!!! Jos jednom veliko hvala!!!
lord051 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na