Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 10.03.2010., 22:41   #1
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
(riješeno) ATI Radeon HD 5770 daje artefakte

Pozdrav ekipa!

Obraćavam se vama guruima za računala jer imam jedan problem na kompu koji više stvarno ne znam kako riješiti ni kako mu pristupit.
Prije 2 mjeseca sam upiknul Sapphire HD5770 1GB DDR5 iz Diskonta24. Grafička je radila mjesec dana u redu, a onda su se počeli pojavljivat problemi. Naime, nakon nekih 10 minuta igranja u Mass Effectu 2 počele su se pojavljivati male crne/sive kockice diljem ekrana, te su stalno blinkale i mijenjale poziciju. Nakon par tjedana, problem se proširio na sve ostale zahtjevnije igre.
Problem možete vidjeti u maloj mjeri ovdje(inače ih ima puno više):

http://i579.photobucket.com/albums/s...eenShot001.jpg

Na drugim forumima su mi rekli da je to do slabog napajanja, pa sam kupio jače Antec PSU od 550W. To nažalost nije rješilo problem pa sam onda grafičku testirao na drugom kompu misleći da je neka druga moja komponenta u računalu kriva. Nažalost i na drugom kompu su se vidili isti simptomi. Nakon toga sam odlučio reklamirat karticu, ali su mi jučer vratili s obrazloženje da su grafičku karticu 2 dana zaredom testirali i da nisu naišli na nikakav problem. Pa sada više stvarno ne znam šta da radim.

Moja konfa je:

Windows XP 32-bit SP3
Intel Dual Core E4400 @ 2.00 GHz
3xPatriot DDR2 1GB 800Mhz
Samsung HDD 160 GB
Gigabyte P35-DS3 rev 1.0

Trenutačno imam u kompu ATI Radeon HD3850 256 MB i sve radi tip-top.
Stvari koje sam napravio:

Pokrenuo Memtest - sve ok
Pokrenuo GPU Memtest nove grafe - sve ok
Stavit nove drivere
Stavit stare drivere
Updejtat DirectX
Provjerio HDD

Grafičku je na drugom kompu testirana na isto Gigabyte matičnoj ali naprednoj seriji, dok su je serviseri testirali na Asus matičnim, pa sad ne znam dal se u tom grmu krije zec.

Ako imate bilo kakav prijedlog, slobodno recite. Ako ne nađem neko rješenje, morat ću prodat grafičku onda nekome na čijem će kompu raditi.

Unaprijed hvala.

E: Ispričavam se zbog glupog naziva threada

Zadnje izmijenjeno od: Estarriol. 10.03.2010. u 23:01.
Estarriol je offline  
Staro 10.03.2010., 23:28   #2
Charmander
Ultrapiretik
Moj komp
 
Charmander's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 900
kao prvo, procesor ti je nadebelo bottleneck. htio sam uzet istu grafu ali je i moj proc bottleneck (nije ko tvoj ali ni on ne bi mogo nafeedat grafu kako treba).

kao drugo, moguce da su oni to testirali na kompovima za malo vise para nego dode tvoj, te novijim komponentama. probaj zicat vise ljudi da ti posudi komp da testiras grafu (na jednom mora raditi ako su ti serviseri rekli da je grafa ispravna).

trece, PSU koje su kupio ce te drzati dok ne ostaris i ne posjedis. na mom jaaaako kvalitetnom napajanju bi radila ta grafa (makar sam malo skeptican sto se tice toga jer je to, ipak, schrotex, model drek-010).

ako imas malo vise para, zamjeni maticnu i proc za nest jace, barem e6300 ili mozes AthlonII x4 (osobno bi iso za AMD jer je malo skuplji od e6300 a kvad je).

bilo bi steta prodat ovu grafu. ako si vec kupio napajanje, kupi ostatak kompa i, reko bih, 3 god si bez brige
__________________
Moja trgovanja: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Picoin invite: bass999 // minepi.com/bass999
Charmander je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.03.2010., 00:13   #3
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Ma razmišljao sam ja o zamjeni matične i proca, ali fora je u tome što baš mora bit ddr2 inače mi ode još 700 kuna na 3 keksića. Tako da matična mora biti Socket 775, što me opet ograničava na dual core.

Šta misliš da proc je razlog zašto grafička radi takve greške kode mene ili je nešto drugo?
Estarriol je offline  
Staro 11.03.2010., 08:49   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Bilo je nekih problema sa tih sivih kockicama/crtama i ustanovilo se da je problem u ATI driverima. Inače, ono što je kolega rekao stoji - proc ti ne može nahraniti grafu s dovoljno podataka i on ti je usko grlo. Definitivno bi trebao uzeti neki procesor iz E6xxx, E7xxx ili E8xxx serije u ovisnosti o tvojim financijskim mogućnostima. Npr. procesor kao moj bi mogao naći polovni za 500-600kn.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online  
Staro 11.03.2010., 12:19   #5
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Ako je do drivera onda mi nema druge nego čekat i nadat se da će izaći dobar driver u skoro vrijeme. A što se tiče novog procesora, pošto neću morat mijenjat matičnu zbog socketa, onda mogu uzet malo bolji proc iz 775 serije pa bih uzeo:

INTEL CPU Desktop Core 2 Quad Q8300 2.5GHz za tisuću kuna

Ako imate još neki prijedlog slobodno recite ili ako imate još nešto za dodat u vezi problema sa grafičkom
Estarriol je offline  
Staro 11.03.2010., 12:23   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Joj dajte ohladite sa tim da mu je proc "usko grlo" . Neće imati basnoslovni max_fps i to je to. Ali zato će mu isto šljakati igrao na low detaljima ili na high.

Ako ćeš već uzimati jači proc, uzmi si neki dual core-ac za igranje. 1.000 kuna je puno para. Radije nekog dualcoreac pa ga klokneš za još malo!
 
Staro 11.03.2010., 12:54   #7
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Izaći će,već je sa 10.2 na mnogim modelima taj issue nestao. Jedino što ti mogu kao bivši vlasnik 5770 i sad 5850 savjetovati je da obrišeš drivere uninstallom iz Control Panela,i da ostatke počistiš driver sweeperom. Restartaš komp sa umetnutim CD-om kojeg si dobio sa grafe,i da lijepo pokušaš neko vrijeme koristiti samo taj tvornički CD. Meni je sve i na njemu jako lijepo radilo,makar nikad,da kucnem o drvo nisam vidio ovaj problem sa crtama i kvadratićima ni sa drugim verzijama drivera.

Samo lijepo sve obriši,prvo programski pa i ručno driver sweeperom,onda instaliraj tj. nek windowsi povuku ove sa CD-a prvo,a onda i ti pokreni nekakav Quick Setup ili što već. I to je to.

Što se tiče procesora,ne bi se složio s kolegama da je potreban novi,osobno mislim da je C2D na 3.0ghz-3.6 optimalan i da ne treba pretjerivati,ali to ne znači da neće vrlo lijepo raditi i na 2ghz,zašto ne?

Osobno,ako se radi o ovom procesoru :

http://processorfinder.intel.com/det...px?sSpec=SLA3F

Pokušao bi izvući najviše iz njega što se može,morao bi ići bez problema na 2.4-2.6ghz bez pretjerivanja s voltažom,i to je to,sigurno 25% bolje u startu.

Posve dovoljno. Svakako savjetujem posjet temi na Intelu o E4300,4400 procesorima,stari jesu,800mhz fsb je,2mb keša,ali da se i iz njih izvući vrlo pristojan OC i frejm. Ili naravno priupitati maX-a na PM,razera,bulleta i slične što se tu da napraviti sa stock hlađenjem pretpostavljam.

2.6 bi moralo ići bez imalo problema.
thedream je offline  
Staro 11.03.2010., 13:19   #8
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Iskreno ja se ne bih htio kačiti sa OC jer je to rizičan posao, a znajući moju sreću ja bih nešto predvidio ili krivo napravio i to bi bilo to što se tiče moga proca.

Ali hvala na savjetu.
Estarriol je offline  
Staro 11.03.2010., 20:05   #9
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Za sva pitanja o overclocku postoji puno prikladniji podforum od ovoga pa se preselite tamo.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline  
Staro 11.03.2010., 20:10   #10
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Pitao sam se kada će doletit neki mod i to napravit :P


Što se tiče grafičke, 3dMark06 je završen bez problem kao i Mass effect2. Problema više nema. Ali moram napomenut da sam installirao core drivere sa cd-a, što znači me dovodi do zaključka da su 10.x driveri krivi.

Stoga može lock
Estarriol je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na