Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2011., 15:15   #1
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,474
Intel Smart Response Technology

Posto nabavio Z68 plocu, a one su requirement za isto, napokon to isprobao.

Dakle, radi se u hibridnom sistemu cachiranja, nesto kao sto Seagate Momentus XT disk ima u sebi.

Kao cache se koristi SSD disk, a cachirat se moze jedan disk ili volume unutar Intel Rapid Storage Technology-a.
U pocetku, kako obicno bude, naletio na probleme: nije mi dopustilo akceleraciju diska. Problem je sto sam imao 3x 1TB diska u RAID0, ali dva Volume-a, jedan od 2TB i jedan od 800GB.
Problem je u tome sto je limit od dva volume-a po raid polju unutar Intel RST-a.
Naime, kad se ukljuci akceleracija, to se vidi kao dodatno Volume.
Opcija a) je bila presloziti vse u jedan veeeliki volume, ali to zahtjeva brisanje svega, formatiranje u GPT itd... dok opcija b) je bila jednostavnija - staviti jedan disk iz drugog PC-a - disk od 1.5TB.

Dodavanjem diska od 1.5TB se pojavi opcija za akceleraciju istog, za sto sam iskoristio cijeli SSD Vertex 2 60GB disk - moze se iskoristiti i 20GB, a ostalo koristiti kao normalan disk, no meni je draze vise cache-a.
Stavio sam ga u 'Enchanced', a ne 'Maximized' mode - maximized cachira pisanja prvo na SSD, a onda kad stigne spusti na HDD, no to ima dosta veci wear na SSD disk dok razlike u performansama su uglavnom male.

S druge strane, razlike u performansama sa SRT-om naprema single-disk su stvarno velike, i odmah uocljive - u biti, performanse su performanse SSD-a.
Zasad radi skroz stabilo, i iskreno - vrlo zadovoljan (samo da tako i ostane)

Pozitivna stvar je da se cachira ono sto se koristi.
Dakle, nije situacija kao kad se instalira Win na SSD - pa se nalegne 20GB smeca od cega se aktivno koristi moze 1-2GB, vec ovo cachira ono sto se i stvarno koristi.

Moj savjet je SRT koristiti uz vise HDD-ova: jedan HDD+SSD sa SRT-om kao disk za OS+aplikacije+igre, dok koristiti drugi disk(ove) za multimedijalne sadrzaje, torrente, sto li vec...
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2011., 02:53   #2
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,944
Posto me ova stvar zanima,jesi li isprobao CACHE s nekih slabijim i sporijim SSD-om i ima li nekakve razlike u performansama,ili je veliak razlika recimo 150/100, 200/180 i npr. 250/250. I naravno,tu su sada SATA 3 SSD po 500/500
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2011., 10:03   #3
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,474
Nope.. imam samo ovo sto imam.
I sad nakon nesto vremena sto koristim, i dalje radi bez greske
IMO, za sve koji imaju Z68 chipset i SSD, puno bolje nego navariti OS na SSD - jer ipak je puno veci kapacitet, a sve stvarno leti.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 14:00   #4
Sir Schagolot
Registered User
Moj komp
 
Sir Schagolot's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Dali ima tko iskustva sa Intel Smart Response Technology?
Kolko je pouzdano i kolko to ustvari ubrza obican hard kad ga spoji sa SSD-om?
Sir Schagolot je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 14:11   #5
Prako
Registered User
Moj komp
 
Prako's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 215
Ja sam probao, radi osjetno osjetno brže. Problem je jedino što OS mora biti instaliran preko raid moda u biosu (IDE ACHI 0 bodova), kad tako uradiš onda se možeš igrati iz windowsa sa ISRT-om imaš dva moda, jedan da simultano zapisiva na oba ssd i hdd a drugi post zapisivanje.

O pouzdanosti ne trebaš da brineš, ako odabereš Encanced mode tu nema greške, jedino za ovaj Extreme mod ima napomena da postoji šansa od gubitka nekih podataka ukoliko bla bla...
Ja sam prbao oba, ovaj drugi Extreme mod radi soro kao sam ssd što se brzine tiče, a Enchanced nešto malo sporije ali puno brže nego sam hdd 4x brže.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Prako. 14.01.2012. u 14:25.
Prako je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 16:15   #6
dean225
DD9512
Moj komp
 
dean225's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 1,869
bezvezarija.. Smart response je zamisljen za ssd od 20gb.. Sistem na ssdu je bar 10 puta brzi od hard+ssd (smart response)..
__________________
dean225 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 16:59   #7
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
bezvezarija a za jeftine pare ti nudi kombinaciju velikog podatkovnog prostora i brzine ssd-a?
a uostalom, sto se dobiva s ssd-om? pa samo malo brzi boot i brze pokretanje programa a to uz jedan dim cigarete prođe ultrabrzo
domis je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 17:01   #8
Sir Schagolot
Registered User
Moj komp
 
Sir Schagolot's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Tak sam si nesto i razmislo da si upiknem SSD od kojih 20-30 GB i hdd 500 GB, sam gledam po shopovima kod nas skoro pa nemoju ssd-ove manje od 60GB...
Sir Schagolot je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 17:02   #9
dean225
DD9512
Moj komp
 
dean225's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 1,869
Nije upitanju brzina ssda.. ssd je puno brži. Medjutim osjetno je brze od harda to stoji..
__________________
dean225 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 17:06   #10
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
ma ako se mene pita, bezvezarija je to s ssd-om, kao da je to jos jedino preostalo usko grlo za performanse
pa je_emu, covijek je najsporiji dio računala...dok se ti zmislis kaj bi htel delati more i po par sati prejti
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2012., 17:10   #11
Sir Schagolot
Registered User
Moj komp
 
Sir Schagolot's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
hahaha tu si u prav kaj kazes , al kad se desi taj trenutak kaj bi radio treba brzo djelovat đabe ti to u sporog koma
Sir Schagolot je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 19:26   #12
Prako
Registered User
Moj komp
 
Prako's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 215
SSD mora biti min 18,8GB a maximum 64GB. Ja sam uzeo 60GB verziju i upario sa veloci raptorom, radi kao zmaj.
__________________
Prako je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2012., 01:37   #13
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
što je sigurno brže nego solo ssd
syss je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 13:21   #14
dean225
DD9512
Moj komp
 
dean225's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 1,869
evo ga da bude jasno onima kojima nije jasno..

http://www.youtube.com/watch?v=U83ED4FOWiw
__________________
dean225 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 14:37   #15
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,474
Citiraj:
Autor dean225 Pregled postova
bezvezarija.. Smart response je zamisljen za ssd od 20gb.. Sistem na ssdu je bar 10 puta brzi od hard+ssd (smart response)..
Bezvezarija... bar sto govoris.
Jesi probao?
Nisi?

Ja jesam, i koristim vec podosta dugo.
I radi savrseno.
A prednosti naspram solo SSD su ogromne - jer imam glavnu particiju gdje imam OS i sve programe/igrice sto koristim, i to sve sto koristim je u biti na SSD-u, te samim tim se i pokrece tim brzinama.
Disk je 1.5TB, a SSD je 60Gb.

Sve sto imam instalirano, naravno da ne bi stalo samo na SSD od 60Gb, ali ovako ono sto koristim je cachirano gore i radi brzinom SSD-a.
Nema razmisljanja i zongliranja sto drzati na SSD-u sto na disku, i sl.

Najbanalniji i najtupaviji primjer je boot vrijeme, koje je sa vise od minutu palo na niti 15-ak sekundi.
A osim toga se vidi kad bilo sto drugo startam...
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 16:10   #16
dean225
DD9512
Moj komp
 
dean225's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 1,869
jesam, probao sam na samsungu 120gb. bootanje je brze jer bootas svaki dan pa je to na ssdu i ako imas iste navike i radis svaki dan isto genijalno je.. Meni se dogodilo da mi dize program kojeg nisam koristio 2 dana sa hdda pa sam se malo iznenadio. Vjerovatno bi ostao na SRT da imam mali ssd. S malim ssdom ima ovo smisla, ali s velikim ne..
__________________
dean225 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 16:19   #17
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,474
Ima smisla sa svakim SSD-om...
Uzmi primjer Windowse - potrose ti recimo 10Gb na disku, od toga koristis tek 1/10.
Slicno je i sa ostalim podacima.
Tj. ako imas 200Gb podataka na disku, kolika je sansa da ces bas svih 200Gb procitati u nekom normalnom periodu? Nikakva.
Od tih 200Gb procitat ces mozda 20-40Gb.

IMO, problem moze nastati ako imas puno stvari kao filmovi ili torrenti na accelerated disku, pa to izgura iz cache-a ono sto koristis.

U mom slucaju, koristim OS+programi+igre na accelerated disku, a osim toga imam RAID0 od 3x1TB diska za sve ostale podatke (filmovi, muzika, torrenti i sl. djidje).
Osobno, nisam imao jos situaciju da mi je iz cache-a izgurano nesto sto koristim.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 16:45   #18
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,944
Probao sam 1000gb black i agility 60gb i sve je super osim pisanja. Umjesto 90mb na blacku dobio sam 65mb radi agility ja. Prijenos podataka je ultra sporo .
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na