Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.11.2013., 09:42   #1
crocro25
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 589
Razlike u cijenama izmedu IT shopova

Primjerice

Trazim miš za gaming, raspon cijene tog miša ide od cca 499kn do cak 799kn izmedu 10tak web shopova ali i pravih IT shopova. U cemu je caka?

Mislim ako ovi prvi prodaju po 499kn dali i oni placaju tog miša isto kao i ovi od 799kn samo ovi zadnji zele dvostruko vecu zaradu ili tu ima nesto sasvim trece u igri ?

I po koliko bi taj miš koji košta najjeftinije 499kn koštao jedan webshop? 400kn? ili više, jer ili ovi prvi nemaju nikakvu zaradu ili su ovi gore svi pohlepni?
__________________
Prvo i zadnje upozorenje.
crocro25 je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2013., 09:44   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
marža, skladištenje, uvoznik i nabavna cijena kod uvoznika ti tu igraju ulogu

vjerojatno tu ima još nekih faktora za koje neznam
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.11.2013., 09:55   #3
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Trošak igra ulogu.
Links koji ima poslovnice po gradovima u kojima plaća najam, ljude, režije, robu na stanju koju možda proda, a možda ne pa svakako mora prodati sa gubitkom, itd., ne može imati istu cijenu kao netko tko prodaje iz svog stana, bez skladišta, bez djelatnika (on/ona samo zaposlen), sa minimalnim režijama itd.

Prednost kod Linksa i sličnih je da možeš vidjeti proizvod, opipati, kupiti odmah sada ukoliko imaju na stanju, imaš sigurnost neku da je to normalna firma koja neće zavaljati i da ćeš ostati bez novca jednom kada uplatiš po predračunu.

Kod webshopa to ništa nemaš, osim možda kod ovih što traju već godinama i dokazali su se pa im vjeruješ da te neće zavaljati, ali zato imaš nižu cijenu.

Uvijek je to stvar procjene, preferencija i šta ti je bitnije.

Isto tako, vidi da li je proizvod bulk (dobiješ u vrećici) ili upakiran (kutija, dizajn itd.), to ima utjecaj na cijenu.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2013., 09:59   #4
crocro25
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 589
Znaci ako je webshop 100% bas web bez ducana, ja reklamiram proizvod da im saljem neisparvnu robu iskljucivo postom? Nema 'odnesi pa donesi drugo doma' ?

Po tom pitanju webshop je losija varijanta u slucaju reklamacija ili drugih stvari vezanih uz predmet, a jedini plus je niza cijena prilikom kupovine.
__________________
Prvo i zadnje upozorenje.
crocro25 je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2013., 10:17   #5
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
Citiraj:
Autor crocro25 Pregled postova
Po tom pitanju webshop je losija varijanta u slucaju reklamacija ili drugih stvari vezanih uz predmet, a jedini plus je niza cijena prilikom kupovine.
Bravo, shvatio si!
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2013., 10:53   #6
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Je, IT shopovi su se kod nas zadnjih godina baš dokazali po pitanju reklamacija.
Gledaj di ti je bolja cijena i bok.
Reklamacija ti se svugdje može pretvorit u problem.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2013., 10:55   #7
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
da, a inace se reklamacije rjesavaju instant?

primjer: ploca iz linksa, skoro 2k kn, nakon tri mjeseca ode audio, a oni meni vele na servis i za deset dana, dva tjedna stize :-/
ZOX je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2013., 22:18   #8
yebiwetar
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 88
a kaj bi trebali napravit?
yebiwetar je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2013., 06:11   #9
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
Za razliku u cijeni kolko su skuplji: testirati plocu na mjestu.
Imaju servisera, a unutar 1h max moze reci dal je ispravna il ne ..

10+ dana? Prije sam dobil iz bilo kojeg web ducana ...
ZOX je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2013., 19:16   #10
yebiwetar
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 88
Ok, mogli su testirati/dijagnosticirati kvar no to je njihova dobra volja, ali po meni - nepotreban potez i dupli posao. Zašto? Zato jer tak i tak ploču moraju poslati ovlašteni servis na dijagnozu jer dijagnoza trgovine u pravilu ne znači - ništa. Ponovno će ovlašteni servis napraviti dijagnozu i odlučiti o zamjeni/povratu sredstava/popravku ploče..

Bio sam nedavno u Linksu prisustvovao cendranju nekog 20-22 godišnjeg derišta koji je kupio prije 2 godine disk, ili SSD, ne sjećam se no nebitno, prodavač mu je detaljno objasnio proceduru reklamacije a ovo derište tam viče na njega i traži zamjenu odmah jer po zakonu o potrošačima bla bla bla.. zvat će inspekciju, zvat će novine, zvat će sve.. da skratim, derište je čulo negdje na televiziji pojam zakon o potrošačima, poziva se na isti, a o njemu nema pojma..

NE favoriziram Links, za moj je pojam malo preskup pa kupujem većinom po webshopovima ali ima sitnica koje u pravilu nigdje drugdje nemrem nać, ali iskreno divim se prodavačima u IT dućanima kako mogu trpit sve što im takvi lobotomičari govore i viču na njih, pa ko da je bubreg donio a ne disk na reklamaciju.. strašno nešto..
yebiwetar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.11.2013., 20:09   #11
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor ZOX Pregled postova
Za razliku u cijeni kolko su skuplji: testirati plocu na mjestu.
Imaju servisera, a unutar 1h max moze reci dal je ispravna il ne ..

10+ dana? Prije sam dobil iz bilo kojeg web ducana ...
Zato sto si ti bitniji od nas ostalih kupaca koji smo isto nesto reklamirali? Zamisli da svatko zeli da se njegovo bas odmah sad testira.

Ionako ploca vjerojatno ide ovlastenom servisu, tj. onom koji ti pise na naljepnici na kutiji od ploce.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2013., 20:39   #12
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Ionako ploca vjerojatno ide ovlastenom servisu, tj. onom koji ti pise na naljepnici na kutiji od ploce.
I tu se vraćamo na temu topika.
I iz web shopa ploča ide ovlaštenom servisu.
Samo si je manje platio.
I gdje su onda IT dućani u prednosti?
Nigdje.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2013., 21:00   #13
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Pa Links ima 10 poslovnica i 40-ak zaposlenih, a Futura It npr. ima jednu poslovnicu i koliko zaposlenika? Jednog? Eto na što ide razlika u cijeni. Nije jeftino imat 10 prostora, a bome ni 40 ljudi, pogotovo u Hrvatskoj.
Ja isto uzimam preko neta stvari, zbog cijene, ali vidim u čemu je privlačnost toga da umjesto na poštu po hardver ideš u trgovinu. A i kod reklamacija je puno lakše ubacit hardver u gepek i izbacit kod Linksa, nego pakirati u pakete u poštanskom uredu.
Ako nekome računalo treba za posao, taj isto voli odmah kupit komponentu koja mu je krepala nego čekat dostavu.
  Reply With Quote
Staro 15.11.2013., 21:35   #14
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927



Zato jer vlasnik želi voziti skupi auto i brod, te redovito ići na ljetovanje/zimovanje u neku luksuznu destinaciju

-->
"Fizički" dućani bi tribali imati veći promet, a samim time i povoljnije cijene nabave, jer nije isto naručuješ li ti 10 ili 1000 komada od dobavljača.

Također, tribali bi biti bolji što se tiče reklamacija i tribali bi ti dati zamjenski proizvod brzo jer serviser može utvrditi da ne valja (jer je zato i plaćen, a ne da instalira windowse i office iza pulta), a onda taj dućan to nek prebija sa uvoznikom/servisom.

Interesantno recimo, da u Švicarskoj gdje je cijena rada daleko skuplja nego u nas, nema nekih drastičnih razlika u cijeni između webshopa i fizičkog dućana.

Razlog zašto fizički dućani imaju znatno više cijene?



Zato jer vlasnik želi voziti skupi auto i brod, te redovito ići na ljetovanje/zimovanje u neku luksuznu destinaciju

__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2013., 13:34   #15
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Pa Links ima 10 poslovnica i 40-ak zaposlenih, a Futura It npr. ima jednu poslovnicu i koliko zaposlenika? Jednog? Eto na što ide razlika u cijeni. Nije jeftino imat 10 prostora, a bome ni 40 ljudi, pogotovo u Hrvatskoj.
Stvarno ti je vrhunska logika, imaju više poslovnica i ljudi pa automatski moraju nabiti cijene?
Pa ako imaju 10 poslovnica onda je logično i da imaju 10x veći promet, nisu otvorili tih 10 da im budu na trošak, nego da zarađuju.

Citiraj:
Ja isto uzimam preko neta stvari, zbog cijene, ali vidim u čemu je privlačnost toga da umjesto na poštu po hardver ideš u trgovinu. A i kod reklamacija je puno lakše ubacit hardver u gepek i izbacit kod Linksa, nego pakirati u pakete u poštanskom uredu.
Ako nekome računalo treba za posao, taj isto voli odmah kupit komponentu koja mu je krepala nego čekat dostavu.
Upravo se u tome i krije cijela filozofija, Links cilja na one kupce koji ne kupuju online, nemaju pojma o drugim webshopovima, niti se toliko razumiju u računala, a takvih je 95%.
To što mi ovdje svi znamo za sve moguće trgovine, za nabavu.net i sl. stranice ne znači da se i ostali ljudi snalaze u tome, nisu kupci hardvera samo članovi pcekspert foruma.

Zašto bi Links išta snižavao ako ima uredan promet i s ovim cijenama?
A ima baš zbog navedenog gore, ljudi se ne razumiju u hardver pa automatski se ni ne razumije u cijene, dođu u Links, kažu šta trebaju i kupe, iako bi u nekoj drugoj trgovini/webshopu mogli uštedjeti možda 50 kn.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2013., 13:42   #16
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pa ak baš hoćeš: koja druga trgovina (osim Linksa) ne naplaćuje dijagnostiku ispravnih komponenti kupljenih kod njih? (i tu uslugu moraš nekako naplatit jer te radnik koji ju radi ipak košta)
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2013., 21:57   #17
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar