Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.10.2013., 14:08   #1
crocro25
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 589
Monitor / HDMI problem i pucketanje *struja

Problem se dogadao i prije na starom kompu, no jednom/dva puta u recimo 5/6mj , a od neki dan imam novi komp i problem se dogada svaki dan, problema se rjesavam da iskopcam komp na minutu, i pre-štekam kablove hdmi na monitoru.

Problem.

prilikom rada, temp cpu,gpu, su niske, novi komp, sve ispod 40c, monito izgubi sliku i cuje se pucketanje ekrana,struje, kad dodem blizu kablova, osjetim na kozi elektricitet i pucka u desnoj strani monitora, zvuk, kao da ce eksplodirati ili zapaliti se, a monitor zna i 2-3 puta bljesnuti kao da se slika pali-gasi.

Monitor nije imao kvarova do sad, IPS LG 23inch Model IPS235 B

povezan hdmi <> hdmi, probao sam 2 razlicita kabla, isti problem.

Da nije do struje tj kabal iz struje do monitora? ili nesto drugo?

novo napajanje je tri put jace nego sto trebam, komp je 2dana star, a problem se dogadao i prije na dvostruko slabijoj konfi.

Ideja sto bi moglo bit? Da ga bacim na servis ili? Pošto se kvar rijetko ponavlja moguce da stoji na servisu 60dana i da im nista ne bude od slicnog problema pa mi ga vrate u istom stanju. Kupljen u eurotrade-u
__________________
Prvo i zadnje upozorenje.
crocro25 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2013., 14:17   #2
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Da li ti utičnica ima uzemljenje? Provjeri na nekoj drugoj.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2013., 14:19   #3
crocro25
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 589
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Da li ti utičnica ima uzemljenje? Provjeri na nekoj drugoj.
Ima uzemljenje, kabal napajanja za monitor je bas spojen na najjacoj uticnici.
__________________
Prvo i zadnje upozorenje.
crocro25 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2013., 14:31   #4
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
To što je utičnica predviđena za uzemljenje ne znači da ima treća žica u zidu ili da je ista negdje spojena. Ne bi bio ni prvi ni zadnji put. Rekoh, probaj negdje drugdje pa onda treba dalje razmišljati.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2013., 14:35   #5
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Neznam uzroke niti zašto je to tako, ali ja sam sa HDMI-HDMI (LCD TV->kompjuter) kabelom uspio "spržiti" grafičku karticu. Iskre su frcale (struja) iz HDMI kabla, kada sam ga znao spajati u grafu a LCD TV je bila ukopčana u struju.

E sad, da li je normalno da struja (napon ili kako li se to već zove) prolazi HDMI kablom to će znati objasniti ovi naši "forumski elektroničari i električari".

Ovo navodim samo kao upozorenje prije nego skuriš nešto.

Zadnje izmijenjeno od: E-mil. 18.10.2013. u 14:52.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2013., 15:56   #6
crocro25
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 589
Probao sam ja staviti DVI na hdmi i tako spojiti, nije maknulo problema, no isti je hdmi kabel bio samo DVI dodatak, nije pomoglo.
__________________
Prvo i zadnje upozorenje.
crocro25 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2013., 15:57   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ovo šta opisuje e-mil se događa kada komp i recimo tv nisu na istoj fazi pa prilikom spajanja dolazi do iskrenja zbog izjednačavanja.
U takvom slučaju se preporuča sve vezane potrošače (komp, monitor, tv) spojiti preko kvalitetnog produžnog na istu utičnicu sa ispravnim uzemljenjem.

@crocro25
Odnesi monitor kvalitetnom rtv serviseru da ga pregleda, svakako neka kontrolira psu i elektrolite koji "vole" crkavati.
Pucketanje koje spominješ može dolaziti iz i oko pretvarača za lampe osvjetljenja, pa neka i to pregleda.

Nađi temu sa preporukama kvalitetnih produžnih, u principu neka od APC - a, kasnije spoji sve preko nje.
Ujedno će ti preko tinjalica pokazati ako je neispravno uzemljenje na utičnici koju sada koristiš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2013., 16:31   #8
crocro25
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 589
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ovo šta opisuje e-mil se događa kada komp i recimo tv nisu na istoj fazi pa prilikom spajanja dolazi do iskrenja zbog izjednačavanja.
U takvom slučaju se preporuča sve vezane potrošače (komp, monitor, tv) spojiti preko kvalitetnog produžnog na istu utičnicu sa ispravnim uzemljenjem.

@crocro25
Odnesi monitor kvalitetnom rtv serviseru da ga pregleda, svakako neka kontrolira psu i elektrolite koji "vole" crkavati.
Pucketanje koje spominješ može dolaziti iz i oko pretvarača za lampe osvjetljenja, pa neka i to pregleda.

Nađi temu sa preporukama kvalitetnih produžnih, u principu neka od APC - a, kasnije spoji sve preko nje.
Ujedno će ti preko tinjalica pokazati ako je neispravno uzemljenje na utičnici koju sada koristiš.
Probao sam i spojiti produzni pa onda u njega, tocnije spojeno je bilo u commela od cca 200kn koji ima sve živo od zaštita na sebi. Nije pomoglo.
__________________
Prvo i zadnje upozorenje.
crocro25 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2013., 18:26   #9
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Malo ću hijack-at temu. Uselio sam u stan nedavno i zuji mi tv i na mikrofon na kompu se javlja zujanje, tj druga strana ga čuje. Moja pretpostavka je da smetaju drugi uređaji na fazi. Sad kad čitam ovo, jeli moguće da je do uzemljenja?
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2013., 19:58   #10
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Prijatelju redovito krepavaju USB headsetovi i bruje jer mu čitavi stan nema riješeno uzemljenje što je ustanovio kad ga je išao renovirati. Naravno, na drugoj lokaciji mu headset ne bruji.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2013., 21:21   #11
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Znači to je vjeroatno, prico sam sa kolegom koji se razumije u struju puno više od mene kaže isto da je vjerojatno uzemljenje, ili možda da su svjetla na istoj fazi, što sumnjam. Neznam jel trofazni vod mora imat uzemljenje ili je isto opcijonalno, to mi se čini kao najbolje rješenje. Izvesti iz njega jedan vod i kupiti kvalitetan razdjelnik i spojiti na njega tv i Komp. Odma li je i odvojeno od ostatka mašinerije u stanu.
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na