Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.05.2009., 23:00   #1
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
monitori i naše oči

inače puno se priča o monitorima i o tome koliko jesu ili zapravo nisu štetni za naš vid. Naprimjer postoje legende kak crt monitori zrače toliko da čim se komarac primakne na pol metra do ekrana odmah se ruši ozračen dok su lcd monitori bezopasni i u njih se može buljit 24h dnevno bez posljedica
Stoga eto ja došao na ideju otvorit temu gdje bi mi forumaši mogli iznjeti svoje dojmove o monitorima koje smo posjedovali do sada i kakav su utjecaj ostavili na naše glavno osjetilo te tako potvrditi ili demantirati ustaljene navode i glasine

da ja onda prvo počnem od sebe
Prvi monitor kaj sam kupio je bio lg 920b 19" i za tri godine kaj sam ga koristio zaradio sam od njega par puta glavobolju, par puta manje zakrvavljene oči a jedamput mi je lijevo oko bilo fajn krvavo toliko da nisam mogao 15-ak dana pogledati ni u kakav ekran
Upravo zbog toga sam se odlučio preć na lcd samsung 2232bw s čijim prikazom slike sam bio toliko razočaran da nije na mom stolu uspio opstat ni desetak dana tako da nisam uspio procijenit evenualni utjecaj na oči koji bi mogao imati taj monitor.
nakon njega kupio 20" lcd asus pw201 koji je u kvaliteti prikaza par svijetlosnih godina odmakao od samsunga 2232bw
U 3-4 mjeseca kaj sam ga koristio primjetio sam da mi jaka svijetlina tog monitora (iako je bila smanjena na 30 posto) nakon malo duljeg buljenja djeluje na oči kao skalpel, a taj period pamtim posebno po tome kaj su mi oči bile jako osjetljive na nagle promjene svijetlosnih uvjeta (naprimjer kad bi izašao iz neke zatamnjene prostorije na danje svijetlo). Meni je i takvo stanje bilo neizdrživo i nakon puno promišljanja odlučio sam ponovo oprobat koristit crt.
Susjed jeftino prodavao samsunga 959nf i ja uzeo i nisam se pokajao. Kroz godinu ipol korištenja i na rezoluciji pri radu sa windowsima 1152x864 85hz ili igre 1280x1024 oči su mi doživjele totalni preporod, nikad popucalih kapilara nikad glavobolje čak kad zaglibim cijelu noć uz komp. Neznam kaj je tu presudan faktor il to što je slika na monitoru apsolutno umirena il to kaj inače nema neku posebno jako svijetlinu slike (kao naprimjer MagicBright monitori od samsunga) ja stvarno neznam ali iskreno se nadam da će mi potrajat još koju godinu jer sa zdravljem očiju mi se nikako više neda eksperimentirat
darkijas je online   Reply With Quote
Staro 26.05.2009., 23:53   #2
Speedbreaker
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 545
dao bi se kladit da ti preniski refresh rate smeta na LCD-ima.

Zadnje izmijenjeno od: Speedbreaker. 27.05.2009. u 14:42.
Speedbreaker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.05.2009., 00:05   #3
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Ja sam dosad imao Samsung 763MB,Samsung neki 19" LCD sa tunerom,neznam broj,LG 192WS i sada ovaj Phillips 2409WS.
Samsung je imao 1280x1024@85Hz,i nisam imao problema s njime.Dok sam u isto vrijeme,kod nekog drugog gledao u neki monitor @60Hz,oči bi mi htjele iskočit iz glave nakon 15-ak minuta rada.Sa LCD monitorom niti jednim nisam imao problema,čak niti prevelik brightness mi ne radi problema,ali smanjim ga predostrožnosti radi.Kada sam prešao na Phillipsa,par sati mi je bilo mutno,valjda dok se nisam priviknuo na puno veću rezoluciju.
žile je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 00:12   #4
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
dok sam bio na crt-ima, samo picio po nativnoj rezoluciji i sto veci refresh rate. i sa jednim Viewsmart (17" crt) nikakvih problema u kojih 5 godina koristenja (nema krvavih ociju/zutih ociju, suza, ikakvih sranja nakon tipa 12 sati u komadu - lanovi).

dok je prijelaz na lcd nakon crt-a (mislim svaki lcd) malo tezi, barem meni bio. ne toliko da zamara oci, koliko mi je bilo gadno gledat ga. nema crne, nema opcenito boja kao na crt-u, nije to ta ostrina, onak.........

sada apsolutno nemam nikakvih zamjerki. jednostavno treba proci mjesec-dva, i skroz se zaboravi na crt. sada kad vidim crt, svaka slika mi je pretamna i cudna..........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 01:05   #5
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053
imao CRT Samsunga 17'' i nikad ništa, čak i jednom bilo skoro 12h u komadu, ništa. prešao na Dell 24'' i par dana je trebalo privikavanja, ne na LCD kao tehnologiju koliko na veličinu (rezoluciju), čitam i dalje bez problema i nikad mi oči ne suze, krvare, nesvjesno trzaju očni mišići (to mi se jednom dogodilo pred tv-om kad sam previše konstantno gledao u njega, valjda se ukoče onda previše?) i sl. vid također odličan (za sad )
svebee je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 01:30   #6
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
imam syncmaster 997df i nemam ga namjeru mijenjat dok je ziv , svaki put kad dodjem u prijatelja i sjednem ispred lcd-a pocmem ga namjestat gore-dole a nikako namjestit , jednostavno sam naviknut na crt . Sta se tice krvavih ociju ; dajte ljudi izadjite malo vani a ne sjedit isprid ekrana 12 sati...
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 12:41   #7
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor alen.s Pregled postova
........svaki put kad dodjem u prijatelja i sjednem ispred lcd-a pocmem ga namjestat gore-dole a nikako namjestit , jednostavno sam naviknut na crt .
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
dok je prijelaz na lcd nakon crt-a (mislim svaki lcd) malo tezi, barem meni bio. ne toliko da zamara oci, koliko mi je bilo gadno gledat ga. nema crne, nema opcenito boja kao na crt-u, nije to ta ostrina, onak.........

sada apsolutno nemam nikakvih zamjerki. jednostavno treba proci mjesec-dva, i skroz se zaboravi na crt. sada kad vidim crt, svaka slika mi je pretamna i cudna..........
Citiraj:
Autor alen.s Pregled postova
Sta se tice krvavih ociju ; dajte ljudi izadjite malo vani a ne sjedit isprid ekrana 12 sati...
nisi bio na kojem boljem lanu?
kad igre dosade, tek onda slijedi blejanje i cupanje sa mreze sta se nade (a nade se boze sacuvaj svega )). ne da dan proleti, nego ono..........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 12:48   #8
Munjara
Beerman
 
Munjara's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Sisak- grad hrvatskih po/b(i)jeda
Postovi: 1,525
Bome ja se sjecam prije par godina 959nf 85 ili 100Hz i deranja mmorpgova po dosta dana i sati i nakon par mjeseci imao sam osjećaj da slijepim i od onda rekao dosta hvala.
Glavobolje, vid mi je bio zamućeniji i više nisam bio oko sokolovo.
Sad sam na 80tak cm od 24'' 245b i osjeti se utjecaj dužeg buljenja ali uz umjereniju uporabu sve je u redu.

Zadnje izmijenjeno od: Munjara. 27.05.2009. u 15:25.
Munjara je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 14:41   #9
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
nisi bio na kojem boljem lanu?
o da , ne samo bio nego sam radio u pc igraoni ( dok su jos bile popularne )
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 15:03   #10
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
ADI Provista 14", 800x600 i 75 Hz - cepa koma, 2-3 sata maksimalno i osjecam blagi umor, trljam oci, itd. S obzirom da mi je pola frendova tada ocoravilo barem malo od raznih losih monitora, odlucio sam nakon gotovo 3 godine na tom ADI-ju ubost posten monitor.

LG Flatron 915FT+ (valjda je taj ) - napokon nesto posteno, 1600x1200 na 85 Hz, ponekad i 1280x1024 na 100 Hz. Puno ostrija slika, osjetno manji zamor ociju, manji flicker, al' i dalje nakon 4-5 sati nisam mogao vise sjedit pred njim (tada je to bio jedan od najboljih 19" CRT-a). Trajao oko 4 godine, prodao ga za cca 300 kn

Benq 20" wide - preporod prelaskom na LCDe, iako je taj Benq bio neki midrange do low range monitor, bio je ogroman za svoje vrijeme, tada nije ni bilo 30" mrcina, a 23/24" se smatralo monitorom za grafiku . Reza je ostala manje vise ista ko na LG-u, ali sam mogao na njemu i do 12 sati potezat bez da iskrvarim kroz oci. Glavobolja nestalo, no ipak me zivciralo to sto su boje bile hmm... nikakve. No, s obzirom da nije bio bolji za oci, a nisam se previse bavio grafikom bilokakve vrste, bio mi je super jedno 3.5 godine.

Dell 3007WFP - Rolls Royce . Jedno kvalitetno provedeno ljeto, pun tekuci para, i odlucio sam kupit monitor "do jaja". S ovog se ne namjeravam maknut barem jos 5 godina, slika je apsolutno savrsena, boje vrhunske, tekst takodjer nije presitan, sa 70-80 cm citam bez po frke, prvi monitor na kojem sam procitao knjigu u PDF-u, i s kojeg mogu citat tekst (doduse, malo zoomam i zavalim se u fotelju, al' to nisam mogao na nijednom do sad). Zamora ociju nema, monitor je kalibriran, nemam ni jednu primjedbu na njega, counter glavobolja od 10+ sati provedenih za njime je i dalje na nuli.

Inace, dioptrije nemam, vid je i dalje savrsen, a za kompovima sam jedno hmm... 15-ak godina, tamo od doba Dell-ovog 486DX/33 sa 4 MB RAM-a
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.05.2009., 16:39   #11
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Citiraj:
Autor Speedbreaker Pregled postova
dao bi se kladit da ti preniski refresh rate smeta na LCD-ima.
moguće, ali LG 920b sam držao na rezi 1152x864 100hz. Jedno vrijeme sam ga držao na 100 posto kontrastu i nula posto svijetlini i mislim da su mi upravo tada oči platile. Ovog sad samsunga držim na contrast 85 posto a brightness na 50 posto (jer ima bolji prikaz crne boje od tog lg-a kaj sam ga imao ali i nešto slabiju svijetlinu slike)
darkijas je online   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 17:35   #12
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Jedina stvar koja vas može smetati kod LCD monitora (ako nije defektan pa pozadinsko osvjetljenje treperi) je preveliki brightness iliti svjetlina.

Mogu se kladiti da 95% ljudi koji imaju LCD drži preveliki brightness jer im tako izgleda bolje, a u stvarnosti je brightness u većine lcd monitora tvornički prenabrijan i u većini slučajeva ga je dovoljno postaviti na <20% za optimalnu kvalitetu slike.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 17:46   #13
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Mogu se kladiti da 95% ljudi koji imaju LCD drži preveliki brightness jer im tako izgleda bolje, a u stvarnosti je brightness u većine lcd monitora tvornički prenabrijan i u većini slučajeva ga je dovoljno postaviti na <20% za optimalnu kvalitetu slike.
Istina, a sa nabrijanim brightnessom odu oci u k...c

Na mom Dellu je oko 40% po mojoj procjeni, plus ga je kalibracija jos nesto minimalno smanjila. Da ga nasviram na max, slika bi mi se urezala u oko nakon 15 minuta.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 18:22   #14
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
Istina, a sa nabrijanim brightnessom odu oci u k...c

Na mom Dellu je oko 40% po mojoj procjeni, plus ga je kalibracija jos nesto minimalno smanjila. Da ga nasviram na max, slika bi mi se urezala u oko nakon 15 minuta.
I ja isto polako "osjećam" kako mi odlaze oči, crvene i žute jesu non-stop, znaju me peckati i boliti, ali ko zna od čega je to, može i nije od LCD-a...
Ugl. - nikad nisam čuo ovo za smanjivanje brajtnesa niti se sjetio tako nečega, a sad sam baš sa 95 spustio na 60, pa ćemo vidjeti kako mi to odgovara.
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2009., 18:49   #15
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053