Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.08.2004., 21:33   #1
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
IBM ThinkPad X40

ThinkPad X40 je jedan od najboljih malih notebooka na tržištu. On ne teži tome da bude zamjena za desktop računalo, nego jednostavno prijenosnik. Glavni pokazatelj toga su 12'' monitor koji je sasvim dovoljan za ovu klasu notebooka, Pentium M procesor na 1.2GHz i baterija koja pri punom opterećenju drži oko 4 i pol sata. Jedina slaba točka ovog proizvoda je njegova cijena. Čak 4,391$ je jednostavno previše za računalo uz koje morate imati barem još 1 desktop PC. To ne umanjuje njegovu funkcionalnost, ali osobno bih radije odabrao nešto bazirano na Centrinu.

Davore, malo si se zanio s komentarom. X serija IBMa spada u ultralaku seriju prijenosnika, a u toj skupini prijenosnika bas i nema jeftinih (a kvalitetnih) modela. Slazem se da je cijena paprena, ali ima i razloga zasto je takva, tako da mu i nije bas glavna mana. Desktop racunalo uz X seriju? Cemu? Dovoljan je port replikator, ako imas na umu prosirenja i mogucnost prikljucaka svih vrsta.
S druge strane, ovaj prenosnik ima Centrino tehnologiju.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2004., 23:53   #2
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
ma daj ajmo ozbiljno. zar si ti, ili bilo tko ozbiljan, voljan odreći se dekstopa (i doma i na poslu) zbog X-serije?
ja to ovak doživljavam...
kod kupnje prijenosnika you can go 2 wayz.
1) ići na nešto što će u potpunosti zamijeniti desktop i pružiti djelomičnu autonomnost - laptop. za mene su kod laptopa kriteriji isti kao i kod desktopa - što jače to bolje. baterija mi mora držati ćuku-dve , nije toliko bitno. cijena takvog uređaja mi smije (i treba) biti visoka. savršen primjer - HP laptopi na Centrinu s 18'' widescreen ekranom.

2) nešto jako malo, ali ipak veće od PDA-a, s moćnom baterijom i da mogu pisat i radit kalkulacije ko čovjek. naravno da želim slušati glazbu i takve gluposti, ali ne želim na njemu gledati filmove. takvo nešto bi po meni moglo zamjeniti jedan desktop - ili onaj na poslu ili doma, ovisi kako kome paše. Ali cijene tih uređaja ne bi smjele biti toliko visoke. znam da se pališ na apple (nisi jedini) pa evo npr. njihov Apple G4 iBook, nije pretjerana cijena i zadovoljava potrebe. pa onda ako netko baš želi nešto jače tu je Sony VAIO Z1. i to je granica. sve više od toga (po cijeni i performansama) ne bi trebalo spadati u ultra-laku kategoriju.

JVC Mini Note, Sharp Actius i slični su također dobar primjer gađanja tržišta. Da, proguglo sam jer me ovaj X40 fakat napalio da vidim kaj meni točno paše.

Naravno da je ovo samo moje mišljenje, ali ne treba mješati kruške i jabuke. laptop bi trebao ostati laptop, notebook bi trebao biti notebook, ultra-ligh bi trebao biti PDA s normalnim ekranom (10-12'') na kojem se može normalno tipkati. barem ja tako razmišljam. bilo kakvo dodatno mješanje je po meni nepotrebno.

X40 je tu po svemu, ova docking stvar mi je isto super ideja, ali da može zamjeniti desktop- ne može, da opravdava 60% višu cijenu od ostalih u klasi - ne opravdava. shvaćam da je moćniji od ostatka u klasi, ali to je za tu klasu overkill.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.08.2004., 11:51   #3
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Horza
...
Naravno da je ovo samo moje mišljenje, ali ne treba mješati kruške i jabuke. laptop bi trebao ostati laptop, notebook bi trebao biti notebook, ultra-ligh bi trebao biti PDA s normalnim ekranom (10-12'') na kojem se može normalno tipkati. barem ja tako razmišljam. bilo kakvo dodatno mješanje je po meni nepotrebno.

X40 je tu po svemu, ova docking stvar mi je isto super ideja, ali da može zamjeniti desktop- ne može, da opravdava 60% višu cijenu od ostalih u klasi - ne opravdava. shvaćam da je moćniji od ostatka u klasi, ali to je za tu klasu overkill.
Naravno da svatko ima svoje misljenje. Npr. pitaj Naru sto on misli o prenosnicima (zapravo i znam njegov odgovor: da ima Windows 2000/XP na sebi, da ima upotrebljiv ekran, tipkovnicu, mrezu, modem, i da je sto laksi, oko 1kg bi bilo idealno).

X klasa ThinkPada ima paprenu cijenu jer se u njega ugradjuju komponente posebno radjene za tu klasu prenosnika. Npr. T serija ima puno povoljniju cijenu, dok je R serija za one koje zele proci sto bolje s obzirom na cijenu.

To da X ne moze biti zamjena za desktop, ne vidim zasto ne (ima modem, mrezu, sve potrebne djidje koje racunalo cine racunalom, ...)? Jedini odgovor bi bio zbog igara, ali to apsolutno jedino. Pa i u tom slucaju ce desktop za igre kostati 1/3 ili cak 1/4 cijene ovog X-a, iako bi ja u tom slucaju radije isao na varijantu PS2 i XBOXa (cijena oba zajedno je otprilike ista kao i high-end igraca kartica, da ne kazem da se fino izvalis u fotelju pred televizorom od gro incha).

S druge strane, snaga IBMa je upravo u tome sto oni uvijek daju podrsku za sve svoje stvari, pa ce tako davati podrsku i za taj X40 sljedecih 5 ili vise godina. Kvaliteta + podrska, uz upotrebljivost, to je IBM. Smatram da to i vise nego opravdava nesto visu cijenu od no-name prenosnika.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na