Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.10.2010., 20:44   #1
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
Cool DynDNS i sftp preko FileZilla-a

pristup fajlovima koji su doma i sjede na FreeNAS-u (.pdf, .docx - predavanja, zadaće i sl. gluposti) dok sam na fax-u bez da teglim i mislim stalno gdje mi je USB i jesam li nagurao u njega zadnju verziju zadaće ili je to verzija gdje sam napisao samo naslov te hoću li pobrati kakvo sranje kad USB piknem u komp koji pikaju svi svoje zaražene USB-iće i tome slično.

Što sam napravio:
--> Stavio svoju external IP adresu rutača na DynDNS i forwardao port prema FreeNAS-u na kojem sam omogućio SSH te preko FileZille se zezam s fajlovima.

Pitanje:
1.) Koliko je to što sam napravio sigurno, u smislu, može li mi tko čačkat po ruteru i ozbiljno me usosit (čitaj: sje***) zbog toga što kad se u mozilli spojim na tu neku domenu "mojadomena.dyndns.org" ona vodi do login stranice moga rutera...?

2.) Kakva imate iskustva sa DynDNS-om, SSH-om na FreeNAS-u tj. sa sftp-om?

Slobodno mi solite pamet jer sam s ovim teški noob!
Fala!
-->
Pozdrav ljudovi,

Što želim?
--> pristup fajlovima koji su doma i sjede na FreeNAS-u (.pdf, .docx - predavanja, zadaće i sl. gluposti) dok sam na fax-u bez da teglim i mislim stalno gdje mi je USB i jesam li nagurao u njega zadnju verziju zadaće ili je to verzija gdje sam napisao samo naslov te hoću li pobrati kakvo sranje kad USB piknem u komp koji pikaju svi svoje zaražene USB-iće i tome slično.

Što sam napravio:
--> Stavio svoju external IP adresu rutača na DynDNS i forwardao port prema FreeNAS-u na kojem sam omogućio SSH te preko FileZille se zezam s fajlovima.

Pitanje:
1.) Koliko je to što sam napravio sigurno, u smislu, može li mi tko čačkat po ruteru i ozbiljno me usosit (čitaj: sje***) zbog toga što kad se u mozilli spojim na tu neku domenu "mojadomena.dyndns.org" ona vodi do login stranice moga rutera...?

2.) Kakva imate iskustva sa DynDNS-om, SSH-om na FreeNAS-u tj. sa sftp-om?

Slobodno mi solite pamet jer sam s ovim teški noob!
Fala!
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2010., 20:59   #2
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
ssh je siguran, osim ako staviš neki jednostavan password koji se da brute force-at (pogotovo ssh v2).

sftp koristi isti mehanizam za autentikaciju i razmjenu ključeva tako da je to takoreći jednako sigurno kao i ssh(v2).

ako router koristi http (umjesto https) za web interface onda zatvori port 80 na wan interface-u i zabrani pristup, ako koristi https onda je opet sve 5.

ako želiš pristupiti web interface-u izvana (a koristiš http) onda možeš tunelirati taj promet kroz ssh pa je opet sigurno. objasniti ću ti kako ako treba.
shimpa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.10.2010., 21:07   #3
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
Puno hvala na brzom odgovoru.

Međutim baš to probavam i neš sam čačkao tako da mi ni sftp sad ne radi pa ću sve ispočetka, međutim htio sam čuti samo koliko je to safe. Idem odmah zatvoriti pristup na port 80... samo da skužim kako se i to radi.

Što se tiče eksternog pristupa web interfaceu - ne treba mi i što je to teže ostvariti to bolje!

Hvala, ako ću išta trebati, svakako se javim!

EDIT:
ok sad imam problem filezilla i putty mi javljau "Network error: Connection refused" kad se pokušam spojiti preko onog external IP:Port, međutim radi Internal IP:Port, a sve sam napravio, forwardao port, omogučio ssh, ugasio Firewall, fakat ne znam kaj sam zeznuo.

any thoughts about it?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 08.10.2010. u 22:26.
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2010., 23:01   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
pristup fajlovima koji su doma i sjede na FreeNAS-u (.pdf, .docx - predavanja, zadaće i sl. gluposti) dok sam na fax-u bez da teglim i mislim stalno gdje mi je USB i jesam li nagurao u njega zadnju verziju zadaće ili je to verzija gdje sam napisao samo naslov te hoću li pobrati kakvo sranje kad USB piknem u komp koji pikaju svi svoje zaražene USB-iće i tome slično.
Ono sto tebi treba zove se "Google Documents"...
-->
Citiraj:
Autor bizzzo Pregled postova
Pozdrav ljudovi,

Što želim?
--> pristup fajlovima koji su doma i sjede na FreeNAS-u (.pdf, .docx - predavanja, zadaće i sl. gluposti) dok sam na fax-u bez da teglim i mislim stalno gdje mi je USB i jesam li nagurao u njega zadnju verziju zadaće ili je to verzija gdje sam napisao samo naslov te hoću li pobrati kakvo sranje kad USB piknem u komp koji pikaju svi svoje zaražene USB-iće i tome slično.
Ono sto tebi treba zove se "Google Documents"...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2010., 23:09   #5
bizzzo
Premium
Moj komp
 
bizzzo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: somewhere
Postovi: 67
@Bubba: Google documents nisu fora. Pusti sad to na tren, nisam tupav znam za tu opciju, imaju i oni svojih nedostataka, radije mi pomogni oko trenutne stvari...



@Nikky: Sorry za double post.
bizzzo je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2010., 18:29   #6
ONeill
Premium
 
ONeill's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 335
Citiraj:
Autor bizzzo Pregled postova
zbog toga što kad se u mozilli spojim na tu neku domenu "mojadomena.dyndns.org" ona vodi do login stranice moga rutera...?
Ovo ti je samo kad si u lokalnoj mreži, onda ti upisom te adrese izbacuje login od routera. Kad si negdje vani, onda ti to ne bi smjelo izbacivati osim ako nisi u routeru posebno stavio port 80/443.
ONeill je online   Reply With Quote
Staro 12.10.2010., 20:23   #7
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Routeri nekad imaju opciju da im se remote management uključi kao 'wan & lan' ili 'lan only', poželjno je staviti ovu drugu opciju jer obično ljudi nemaju potrebe administrirati svoj kućni ruter izvana, a otvaranjem prema wanu se povećava rizik da se netko nepoželjan ulogira u njega i radi gluposti.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na