Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.05.2013., 19:09   #271
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,574
za svoju grafu racunaj oko 600kn jer grafa doslovno guta struju i dosta se grije. Savjet uzmi VTX Black 7870 i dobit ces duplo bolje performanse tu negdje.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2013., 19:26   #272
suedamA obmaR
Game, PC ,motobikes, bike
Moj komp
 
suedamA obmaR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Sibenik
Postovi: 776
Ako je ta konfa u moj komp radije uzmi noviju platformu s četverojezgrenim procesorom i 8 Gb rama, a grafu za sad ostaviš dok ne budeš u mogučnosti uzet noviju dx11.
suedamA obmaR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.05.2013., 20:38   #273
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Slazem se sa kolegom iznad, upgrade grafe ti se uopce nebi osjetio na toj konfi s tim e8500...

e sad, ako mislis dati 1800kn, proc mozes prodati za nekih 350kn, plocu isto za nekih 350kn i ram za 100, to je 800kn + 1800kn = 2600kn, za 1500kn imas u extreme digitalu i5 3570k, i jos ti ostane 1100kn, za te pare kupis neku plocu solidnu za ~700-800kn i za ostatak 8GB DDR3 i preporodit ces se performansama....a kasnije prodaj grafu (hd4870x2) za ~600kn i dodaj jos toliko i imas HD7850 i zvijer od kompa

to ti je moj prijedlog i mislim da ti je to najbolja kombinacija....
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2013., 17:58   #274
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Veki-os
Pozdrav
Vidim da se kužiš u napajanje pa bih te zamolio ako možeš pogledaj ovaj post http://forum.pcekspert.com/showpost....&postcount=255 da sad to sve ne pišem opet.
Smanjivanjem takta CPU-a i voltaže nema više rušenja pri 20 Power limitu na grafičkoj ali i dalje nisam 100% siguran da je do napajanja.
Da li je moguče da napajanje nema dovoljno ampera jer ta grafička dosta troši i koje napajanje bi mi preporučio,odnosno koliko watti i što me najviše zanima,single ili dual 12V rail?
Hvala unaprijed
Odgovaram ovdje jer je bilo i biti će novih pitanja vezanih na ovu temu i temu Haswell compatibility napajanja (slična problematika).

Koliko sam skužio, smanjio si takt i napon na procu i nakon toga je prolazio OC grafe.

U tvom slučaju radi se o napajanju tzv. "group regulated" vrste - u prevedenom radi na principu klackalice. Opterećenje na +5V utječe na visinu napona na +12V i obrnuto. Veće opterećenje na +5V podiže napon +12V raila.

U slučaju moderne konfiguracije kao što je tvoja, poprilično je malo opterećenje na +5V, pa napon +12V rail nerijetko potone ispod dozvoljenih granica (<11.4V) zbog gotovo isključivog opterećenja +12V raila.

Ovaj problem se javlja i kod nove Haswell platforme, gdje je situacija obrnuta - proc ulazi u C6/C7 stanje i znatno se smanjuje opterećenje na +12V (ukoliko nema neke jače/zahtjevnije PCIe grafe), te na taj način napon na +5V potone, a napon +12V ode preko dozvoljenih granica (>12.6V).

Ovo je jednostavno način na koji sva jeftinija napajanja reguliraju napone na railovima, zbog jeftinijeg načina izrade. U ovo ulaze napajanja poput Seasonica S12 520/620W, XFX 450/550W, OCZ Silencer MK III 400/500/600W, Corsair CX430/500/600W tj. praktički sva napajanja dostupnih proizvođača u kategoriji ispod cca 600kn.

Ovaj problem se zaobilazi korištenjem napajanja koja posjeduju tzv. "Independent regulated" (rjeđe) i "DC-DC regulated" (češće) topologiju sekundara, ali su nerijetko takva napajanja i nešto skuplja.

Najjeftinija napajanja na našem tržištu koja koriste primjerice "Independent regulated" topologiju su OCZ-ovi ZS i ZT modeli (550/650/750W), dok su "DC-DC" napajanja uglavnom skuplji modeli svih proizvođača (Seasonic G i X serija), Corsair (GS, noviji HX, noviji TX, AX/AXi, CX750), XFX (noviji 650+W modeli) itd.


Pošto si tražio preporuku do 800kn, jedan Seasonic SS-550G (ili SS-450G) bi trebao biti sasvim dovoljan za tvoje potrebe, plus što je kompatibilan sa najnovijim Haswell standardima, te s njime ne bi imao probleme koje sad imaš sa 430W Seasonicom i trenutnom konfom.

Ukratko
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2013., 20:00   #275
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Svaka čast,ovo je the odgovor
Hvala
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 03:04   #276
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Evo več se 2 tjedna mučim sa VTX3D 7870 Black Edition.
Danas mi je stiglo napajanje Seasonic G 550W i zamjenilo staro Seasonic S12 430W.
Nemam više pad napona na 11.4V na grafičkoj,stalno je iznad 12V ali i dalje imam problem sa boostom/amperima.

Na grafičkoj je Accelero S1 rev.2 sa 1900okr ventom i još je dodatno za testiranje stavljen 14cm vent na oko 1800okr,temperature kad sve radi normalno ne prelaze 60C,ni GPU ni VRM,obično su na oko 55C,dakle hlađenje nije problem.

Sa 031 biosom,s kojim je došla grafička,boost skoro uopče ne radi kad je Power Limit na defaultu,večinom je GPU na 925MHz,sa Power Limitom na 5 je slično,skoro uopče ne radi boost,kad stavim Power Limit na 6,7,10,15 ili 20 onda malo češče boosta,stalno se svitcha između 925 i 975MHz ALI onda nakon otprilike 10min BF3 počinju ludovati amperi,sa uobičajenih 60-70 počnu rasti i preko 100A,jednom sam vidio i 130A i temperature odu u nebo,preko 80-90C i moram brzo gasiti igru.Voltaža GPU-a ne luduje.
Ovako to izgleda


Probao sam i sa 028 i 032 biosima za koje ljudi kažu da su im riješili probleme,i s njima imam boost konstantan u prvih 2-3minute igre,dakle grafička radi kako bi trebala ALI onda nakon te 2-3min počinje se opet prebacivati između 925 i 975MHz te ist nakon otprilike 10-20min amperi i temperature polude kao s 031 default biosom.

Ovako to izgleda sa 028 i 032 biosom


Prvih 2min sve super,onda počinje 925-975,temp. počinje rasti i izlaz i igre.

Ovako radi ispravna kartica,čak je i clockana


Dakle konstantan boost,i oko 80A sa OC-om,sliku sam našao ovdje http://www.overclock.net/t/1373543/o...ners-club/2330 gdje sam našao i biose,postao ovaj problem i tamo ali niko još nije imao problem kao ja s amperima i temp.

Pošto nije do napajanja ili hlađenja,ostaje samo kartica,valjda nešto sa regulacijom napona ne štima ili što več.
Pošto ima taj Power Limit u CCC-u znači da bi trebala kartica normalno raditi kad se to poveča a ne zakucat se na 100C.

Planiram grafičku poslati na reklamaciju a več mi je muka unaprijed od objašnjavanja i čekanja(moram slati u ZG)...
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 09:00   #277
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
E to je već drugi par rukava ... zagrijavanja, promjene taktova, nestabilnosti.

Uglavnom ovaj post me podsjetio na tvoj - http://forums.guru3d.com/showthread....30#post4374130

Ukratko malo sam prošao po toj temi i počeo se križati zbog mase ljudi koja ima problema s tim karticama. Netom nakon toga naišao sam i na ovaj članak:

http://www.behardware.com/news/12705...-solution.html

Povezano ili ne s tvojim slučajem - ne znam, ali znam da je ovo nenormalno što se događa hrpi ljudi. Odmah se sjetim gorkih uspomena, i razloga zbog kojih sam prestao koristiti ATI kartice.


Specifično, ovaj tvoj problem mi smrdi na pregrijavanje regulacije i probleme s dotičnom. Znam iz iskustva, jer mi se ista stvar događala na staroj 2900Pro seriji ... kada se zagrijala (regulacija), počela je vući veću količinu ampera, što je logično jer se ista stvar događa i sa procevima (vuku više struje kada je temperatura veća).

Pogledao sam malo slike te VTX-ice bez coolera na sebi, te je lagano za primjetiti da je ovaj jedan jedini aluminijski "hladnjačić" izuzetno malih dimenzija, a ostali dijelovi ni nemaju nekakav hladnjak/ježiće na sebi. Ovo se pogotovo ističe ako dozvoliš grafi da povuče struje preko regulacije (Power limit).

Vidio sam sliku na linku foruma kojeg si dao - osobno ne bi držao ovaj bočni vent u toj pozi, već bi možda bilo dobro da se privremeno montiraju 2x 120mm venta na AC, jer ovako stvaraju samo nepotreban crossflow.

Ovo su savjeti koji mi padaju nabrzinu napamet, ali bilo kako bilo, kartica nije u redu definitivno, u stanju u kakvom trenutno je.

Ovakva čuda stvarno ne bi trebalo izvoditi kako bi natjerao karticu da radi na stock taktovima :/

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 05.06.2013. u 10:02.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 09:06   #278
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
Evo več se 2 tjedna mučim sa VTX3D 7870 Black Edition.
Danas mi je stiglo napajanje Seasonic G 550W i zamjenilo staro Seasonic S12 430W.
Nemam više pad napona na 11.4V na grafičkoj,stalno je iznad 12V ali i dalje imam problem sa boostom/amperima.

Na grafičkoj je Accelero S1 rev.2 sa 1900okr ventom i još je dodatno za testiranje stavljen 14cm vent na oko 1800okr,temperature kad sve radi normalno ne prelaze 60C,ni GPU ni VRM,obično su na oko 55C,dakle hlađenje nije problem.

Sa 031 biosom,s kojim je došla grafička,boost skoro uopče ne radi kad je Power Limit na defaultu,večinom je GPU na 925MHz,sa Power Limitom na 5 je slično,skoro uopče ne radi boost,kad stavim Power Limit na 6,7,10,15 ili 20 onda malo češče boosta,stalno se svitcha između 925 i 975MHz ALI onda nakon otprilike 10min BF3 počinju ludovati amperi,sa uobičajenih 60-70 počnu rasti i preko 100A,jednom sam vidio i 130A i temperature odu u nebo,preko 80-90C i moram brzo gasiti igru.Voltaža GPU-a ne luduje.
Ovako to izgleda


Probao sam i sa 028 i 032 biosima za koje ljudi kažu da su im riješili probleme,i s njima imam boost konstantan u prvih 2-3minute igre,dakle grafička radi kako bi trebala ALI onda nakon te 2-3min počinje se opet prebacivati između 925 i 975MHz te ist nakon otprilike 10-20min amperi i temperature polude kao s 031 default biosom.

Ovako to izgleda sa 028 i 032 biosom


Prvih 2min sve super,onda počinje 925-975,temp. počinje rasti i izlaz i igre.

Ovako radi ispravna kartica,čak je i clockana


Dakle konstantan boost,i oko 80A sa OC-om,sliku sam našao ovdje http://www.overclock.net/t/1373543/o...ners-club/2330 gdje sam našao i biose,postao ovaj problem i tamo ali niko još nije imao problem kao ja s amperima i temp.

Pošto nije do napajanja ili hlađenja,ostaje samo kartica,valjda nešto sa regulacijom napona ne štima ili što več.
Pošto ima taj Power Limit u CCC-u znači da bi trebala kartica normalno raditi kad se to poveča a ne zakucat se na 100C.

Planiram grafičku poslati na reklamaciju a več mi je muka unaprijed od objašnjavanja i čekanja(moram slati u ZG)...
Ej, lega
čitam ovo i sjetim se situacije od prije par dana.
7950 u kompu, malo išao kemijati oko postavki za OC, ništa ekstremno, na stock naponu, vrtio Ungine u loop-u.
I sad, sjedim pred kompom, prćkam po mobitelu i čekam...10-ak minuta sve šljaka, temp. max.55C, sve5...a onda u doslovno 20-ak sekundi temp. se naglo počne penjati do 90C i nešto sitno ono,
Očima nisam mogao vjerovati.
Jasno, exit ekspresno, otvaraj kućište, prva pomisao da su ventovi riknuli. Naravno, nisu.
Skinem grafu, gledam cooler, sve sjedi bez greške.
Pokušam ponovo, sa manjim taktovma, sve O.K.
Dignem ponovo na "problematične" taktove- sve O.K. (pola sata pratio).
Ostavio tako, u igrama uvijek OSD, nikakvih problema do sada.
...

Moguće je da ovaj predzadnji driver ima nekakav bug u naponskoj regulaciji, ili neki q, ja čekam da se ponovo dogodi pa ću dalje kemijati (najnoviji nisam još stavio).
  Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 09:43   #279
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,574
evo ja sam isto pratio za kolegu svoju vtxicu i nema nikakvih problema sto se tice toga ja nisam dirao regulaciju napona jer nema potrebe vidim da grafa radi uredno. Meni isto boost na 975 i 925 stalno switcha ocito po potrebi koliko mu trenutno treba. Temperatura sa twin turbom zakucana na 60 i nikad nisam imao izlete temperature iznad 60. To sve govorim kad igram igre benchmark i ostalo me ne interesira. Veki mislim ako ti se stalno dogada problem pregrijavanja da grafu vratis nazad na reklamaciju. Mislim da bi trebao poslati mail sa grafom ili isprintat sve to sto ti se dogada dok si testirao i poslati zajedno sa grafickom to ti je jedini nacin.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 20:21   #280
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
E to je već drugi par rukava ... zagrijavanja, promjene taktova, nestabilnosti.

Uglavnom ovaj post me podsjetio na tvoj - http://forums.guru3d.com/showthread....30#post4374130

Ukratko malo sam prošao po toj temi i počeo se križati zbog mase ljudi koja ima problema s tim karticama. Netom nakon toga naišao sam i na ovaj članak:

http://www.behardware.com/news/12705...-solution.html

Povezano ili ne s tvojim slučajem - ne znam, ali znam da je ovo nenormalno što se događa hrpi ljudi. Odmah se sjetim gorkih uspomena, i razloga zbog kojih sam prestao koristiti ATI kartice.


Specifično, ovaj tvoj problem mi smrdi na pregrijavanje regulacije i probleme s dotičnom. Znam iz iskustva, jer mi se ista stvar događala na staroj 2900Pro seriji ... kada se zagrijala (regulacija), počela je vući veću količinu ampera, što je logično jer se ista stvar događa i sa procevima (vuku više struje kada je temperatura veća).

Pogledao sam malo slike te VTX-ice bez coolera na sebi, te je lagano za primjetiti da je ovaj jedan jedini aluminijski "hladnjačić" izuzetno malih dimenzija, a ostali dijelovi ni nemaju nekakav hladnjak/ježiće na sebi. Ovo se pogotovo ističe ako dozvoliš grafi da povuče struje preko regulacije (Power limit).

Vidio sam sliku na linku foruma kojeg si dao - osobno ne bi držao ovaj bočni vent u toj pozi, već bi možda bilo dobro da se privremeno montiraju 2x 120mm venta na AC, jer ovako stvaraju samo nepotreban crossflow.

Ovo su savjeti koji mi padaju nabrzinu napamet, ali bilo kako bilo, kartica nije u redu definitivno, u stanju u kakvom trenutno je.

Ovakva čuda stvarno ne bi trebalo izvoditi kako bi natjerao karticu da radi na stock taktovima :/
Možda pomogne ...

Stavljal sam neke BIOS -e na 7950.
Od Sapphire, Asus do XFX sličnih modela.
Sa nekima su voltaže bile iste (ili manje), ali grafa je vukla 350 - 400W.
Samo oriđiđi i jedna varijanta Black model BIOS -a su radile normalno ...
ZOX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.06.2013., 21:31   #281
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Hvala na savjetima,stavio sam danas 14cm+12cm ventove,oba su na oko 1800-1900okr i sve je isto nažalost...


Kontaktirati ču trgovinu pa je iduči tjedan šaljem na reklamaciju,zanima me da li mogu tražiti drugu grafičku jer nisam znao da je ATI toliko zasrao s tim boostom,da mi je znati kojoj budali je to palo na pamet.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 22:57   #282
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Postoji samo jedan problem, prilikom slanja na reklamaciju - ukoliko ostaviš 031 Bios, onda se kartica uopće neće dizati na 975 MHz, ali će raditi ispravno, te oni vjerojatno neće vidjeti nikakvu grešku s njom.

Tek ukoliko je na njoj 028/032 Bios onda će biti primjetni problemi koje imaš s njom i promjenom taktova, te zagrijavanje.

Jedino je pitanje, da li će gledati radne taktove grafe.

Ne moram ni spominjati da u servisu sigurno neće ići na promjene Power limita (što praktički spada pod overclocking), jer se time gubi garancija.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2013., 23:37   #283
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Postoji samo jedan problem, prilikom slanja na reklamaciju - ukoliko ostaviš 031 Bios, onda se kartica uopće neće dizati na 975 MHz, ali će raditi ispravno, te oni vjerojatno neće vidjeti nikakvu grešku s njom.

Tek ukoliko je na njoj 028/032 Bios onda će biti primjetni problemi koje imaš s njom i promjenom taktova, te zagrijavanje.

Jedino je pitanje, da li će gledati radne taktove grafe.

Ne moram ni spominjati da u servisu sigurno neće ići na promjene Power limita (što praktički spada pod overclocking), jer se time gubi garancija.
Da,moram ostaviti 031 bios jer vjerojatno im negdje piše s kojim biosom je grafička poslana iz tvornice,valjda to vide s nekim brojem.
Ako se ne diže na 975 onda valjda če vidjeti da nešto ne valja s njom,to če mi i biti razlog reklamacije,kakva je to boost kartica koja nikad ne ide u boost.

A za Power Limit ne znam što kažu,ali to ima u CCC-u,nije ništa unofficial.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2013., 10:17   #284
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
Kod mene GPU-z očitava bios 028, i za sada nemam nikakvih problema naravno blago sam clockao grafu i nisam ni pokušavao ići do max. niti sam ukljućivao ili što već opciju Power limit kao ni dizanje napona, smatram da je grafa i ovako dosta jaka da sve tjera OK
temp su odlićne ćemu pomaže i ova zima od vremena ali ni inaće nism imao problema glede zagrijavanja za sada, valjda će i tako ostati.
ECHO je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 00:48   #285
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Danas sam skoro poslao grafičku na reklamaciju,skinuo Accelero i namontirao stock hladnjak,stavio grafičku u komp da vidim jel sve ok i rekoh idem vidjeti hoče li biti problema sa stock hladnjakom.
Probao 031 bios i +20 Power Limit,nema "proboja" ampera ,probao 028 bios,nema proboja ampera
Igrao BF3 oko 3-4h sa 028 biosom i sve je u redu
Vent sam stavio na 100%,malo je glasan ali hladi odlično,60C max GPU i oko 55C VRM.

Pretpostavljam da je zbog ovoga označenog crveno na slici


Kako je vent na stock hladnjaku "unutar" hladnjaka tako kroz rebra šiba zrak direktno na to područje za regulaciju napona,i vrti se na 3600okr.
Da mi je netko rekao da je u tome problem ne bi mu vjerova ali eto,konačno sam riješio problem
Hvala svima na pomoči.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 01:42   #286
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Dobro je da je problem nestao, ali ja nebi rekao da je to bio problem...

na acceleru su isto rebra paralelna u odnosu na karticu i isto ima dosta propuha...
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 03:01   #287
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Ovdje je ventilator unutar rebara,ovako http://images.anandtech.com/reviews/...850/Cooler.jpg pa vjerojatno bolje ohladi VRM-ove i sve što je pored njih,plus što se vrti na 3600okr.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 05:14   #288
Bolnum
#define yes no;
Moj komp
 
Bolnum's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 153
Nije stvar u tome što je vent unutar... već je razlika u onom poklopcu koji pokrije hladnjak i usmjeruje upuhani zrak u stranu dok se kod Accelera upuhani zrak rasprši i nema toliko propuha na vrm-ovima.
Osim toga, neznam zašto bi stavljao Accelero na grafičku koja već ima hladnjak sa toplovodnim cijevima i vjerojatno jednaku disipacijsku snagu, i još je specifično napravljen za tu karticu.
Bolnum je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 08:19   #289
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,574
radi tisine bi to napravio vent od ove kartice se malo cuje ali nista strasno. Posto sam ja navikao na tisinu tj ravnomjeran rad ventova to nevolim cuti da kad pocnes igrat igru cujes vent. Kolega je navikao kao ja
Veki kupi twinturbo II i mirna bosna on sljaka savrseno sa karticom.
Ocito da S1 nemoze disperzirati toliku toplinu. Ova grafa puno struje trosi i dosta se i grije.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 08:54   #290
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor Bolnum Pregled postova
Nije stvar u tome što je vent unutar... već je razlika u onom poklopcu koji pokrije hladnjak i usmjeruje upuhani zrak u stranu dok se kod Accelera upuhani zrak rasprši i nema toliko propuha na vrm-ovima.
Osim toga, neznam zašto bi stavljao Accelero na grafičku koja već ima hladnjak sa toplovodnim cijevima i vjerojatno jednaku disipacijsku snagu, i još je specifično napravljen za tu karticu.
Evo mog osvrta na to isto gofance od coolera iz HD6850 teme (u mene se ventovi na Musi vrte cca 1900rpm i gotovo su nečujni, i nema problema s temperaturama - iako sam ja očekiva i bolje rezultate - ali to je već moj problem)
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Ne znam di da počnem:
1. uglavnom otvorim ja bočnu stranicu i odvrtim 21 min. Furmarka na istim postavkama kao i 30.06., i ode temperatura 4C niže dakle - na 70C (Scythe Musashi na kartici)


2. nakon toga vratim ja tako stock cooler (bočna stranica otvorena) i ono - mogu komotno uvalit kokoš s krumpirima u case - 85C nakon samo 1:29 min.
Temperatura je rasla ko hiperinflacija u bivšoj Jugi i nisam ima više srca davit karticu.
Ventilator je zaurlao ko svinja na kolinju i bio uvjerljivo nešto najglasnije šta sam u životu čuja a ja nisam noise freak!?
Pričam naravno o ventilatorima na grafici (npr. redom moje bivše FX5600, ATI 9550, 7900GS, HD4830 i još hrpici drugih kartica u susida/poznanika.. - sve opterećene nekim bench alatom - 75% njih Furmarkom).
Frekvencija (nešto dublja doduše) i razina buke su bile usporedive sa ventilatorima od 4-5cm na NB od matičnih ploča iz prethodnih desetljeća i to nakon 3-4 godine neprekidnog rada matične i venta.
Ako to nekoga tješi - prilikom igranja će ventilator bit "samo bučan", jer Fur-čmar zbilja davi više nego igre.


3. vratim Musashija, zatvorim bočnu stranicu i odvrtim 16:40min. Čmarka, i temperatura dođe na "normalnih" 73C uz nemjerljivo manju buku u odnosu na ono "gofance" od 8cm na stocku.
Šteta šta nisam instalira ATI CCC da očitam brzinu vrtnje na stocku - moja procjena 3000-4000rpm.


4. Na kraju sam cili stock vent rastavija i rezultati su sljedeći:
- pasta neka sivkasta (teško da ima srebra u njoj, ali bar nije ona žvaka ili bilo silikonsko smetje)
- baza (na moje čuđenje bakrena) je neoštećena ali i daleko od mirror finisha (vide se tragovi obrade makinje, ali nema vidljivih brazda na njoj)
- 2 heatpipea (8mm promjer) neoštećeni, te nikakve oksidacije nema na vidiku
- plastika (cover) i mali naponski kabel ispod plastike nisu smetali ventilatoru u radu (dakle nije bilo nekakvog defektnog tvorničkog montiranja di vent grebe po plastici ili zapinje)

Zaključak:
Izbjegnite Sapphire
Na prvi pogled "dobro složen", i dimenzijama "solidan" cooler će poslužit za povremeno igranje u odlično provjetrenom kućištu, ili s klimom u sobi (na 21C).
A Vi gaming ovisnici i bench frikovi - obratite se ostalim proizvođačima/modelima ili aftermarket hlađenju.
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 10:31   #291
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Sapphire cooler o kojem se govori bez problema drži clockanu 6850 ispod 70°c, čak bliže 60 nego 70...u Arc Mini(matx) kućištu i stvarno nema potrebe za nekim aftermarket coolerom.
Vent ne prelazi 70%, što znači da cooler ima još rezerve...
Ja karticu ne koljem furmarkom,ali igre koje igram ju zakucaju na 100% i to je potpuno relevantno, nema smisla klat karticu.
Budući da 6850 i 7850 imaju skoro isti TDP, a i cooler je identičan koliko vidim..nema potrebe za novim coolerom.
Za VTX i ostale neću komentirat,al sapphire cooler odrađuje vrhunski posao.
Neznam šta je problem kod vaših kartica,al očito da cooler nije centar problema.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 11:31   #292
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Sapphire cooler o kojem se govori bez problema drži clockanu 6850 ispod 70°c, čak bliže 60 nego 70...u Arc Mini(matx) kućištu i stvarno nema potrebe za nekim aftermarket coolerom.
Provjetrenost kučišta? Sobna temperatura? - faktora je više
Može koji screen shot tvoje hladne i clockane kartice?

Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Vent ne prelazi 70%, što znači da cooler ima još rezerve...
Da - u dodatnoj buci

Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Ja karticu ne koljem furmarkom,ali igre koje igram ju zakucaju na 100% i to je potpuno relevantno, nema smisla klat karticu.
Slažem se, zato sam je i testira samo minimalno:
1. test 1:29min, a ostala 2 cca 20tak min
Daleko je to od klanja kartice (ako se uopće odnosilo na moj post)
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Budući da 6850 i 7850 imaju skoro isti TDP, a i cooler je identičan koliko vidim..nema potrebe za novim coolerom.
Tebi buka očito ne smeta pa je ovaj "savjet" više tvoj subjektivan dojam.
BTW kod mene su trenutno aktivna 5 12cm venta (cpu, psu, 3x case) i 2 10cm (Musashi) tako da sam daleko od noise freak kategorije.

Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Za VTX i ostale neću komentirat,al sapphire cooler odrađuje vrhunski posao.
Ma svakako pogotovo po pitanju buke i temperatura - srakasm off
(temperature su gore u mom SS, a buka je više subjektivan dojam - iako vent od 8cm na cca 3000-3500rpm sigurno nije tih).
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Neznam šta je problem kod vaših kartica,al očito da cooler nije centar problema.
Kako onda objašnjavaš činjenicu da sam rješija problem temperatura i buke s Musashijem, a kartica gle čuda i dalje radi - čista srića?!
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 16:29   #293
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Evo, da ne misliš da sam neki troll....


Nakon 7min, temp 63-64, vent na 65%, takt 830MHz, u kućištu 5 ventova na 5V, pasivni CPU cooler, u stanu nema klime, otvoren prozor,vani 23°c ako je vjerovat accuweatheru.
Znači, ventovi kućišta se jedva,jedva čuju...vent grafe na 65% je tek nešto jači šum,čujem ga ali daleko je to od buke.
Imao sam ja i Noctue u kućištu i Accelero coolere i tiwin frozr coolere...da ne misliš da sam neka njubara koja nezna šta su to vrhunske i tihe komponente.
Nakon svega toga tvrdim, ovaj cooler je sasvim dobar i nema potrebe za kupovanjem aftermarket coolera.

I jedna bitna stavka, komp je na podu...ako držite kompove na stolu, svaki cooler će smetati, svaki vent će se čuti.

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 07.06.2013. u 16:43.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 20:16   #294
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
Danas sam skoro poslao grafičku na reklamaciju,skinuo Accelero i namontirao stock hladnjak,stavio grafičku u komp da vidim jel sve ok i rekoh idem vidjeti hoče li biti problema sa stock hladnjakom.
Probao 031 bios i +20 Power Limit,nema "proboja" ampera ,probao 028 bios,nema proboja ampera


Upravo iz tog razloga sam ti preporučio 2x 120mm ventove na AC, ali očito nemaju dovoljno snage tj. statičkog tlaka

Citiraj:
Igrao BF3 oko 3-4h sa 028 biosom i sve je u redu
Vent sam stavio na 100%,malo je glasan ali hladi odlično,60C max GPU i oko 55C VRM.
Ouch :/

Citiraj:
Pretpostavljam da je zbog ovoga označenog crveno na slici


Kako je vent na stock hladnjaku "unutar" hladnjaka tako kroz rebra šiba zrak direktno na to područje za regulaciju napona,i vrti se na 3600okr.
Da mi je netko rekao da je u tome problem ne bi mu vjerova ali eto,konačno sam riješio problem
Hvala svima na pomoči.
Drago mi je da si izbjegao slanje, a ukoliko ti neće smetati buka ubuduće, još bolje - sluške na glavu i vozi
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 20:50   #295
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova


Upravo iz tog razloga sam ti preporučio 2x 120mm ventove na AC, ali očito nemaju dovoljno snage tj. statičkog tlaka
Da,izgleda da je zbog toga.Probat ču nači jedan 12 ili 14cm vent brži/sa više cfm-a,staviti ga na kraj gdje su VRM-ovi pa isprobati.
I trebao bi probati onaj hladnjak za VRM-ove stegnuti sa vijcima,kao lik sa XS-a http://i30.photobucket.com/albums/c3...psc8c7559d.jpg

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Ouch :/
Da,ouch Ono malo je glasan je trebalo iči pod navodnike
Nije mi toliko smetalo kad sam vidio da tako sve radi ok,sad mi je "malo" preglasan.

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Drago mi je da si izbjegao slanje, a ukoliko ti neće smetati buka ubuduće, još bolje - sluške na glavu i vozi
Radi se na rješavanju buke

EDIT:Sa stock coolerom se GPU i VRM-ovi griju više nego sa Accelerom ali sve radi kako treba

Zadnje izmijenjeno od: Veki-os. 08.06.2013. u 01:28.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2013., 21:01   #296
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Ili naći nekakav veći komad hladnjaka te ga izrezati na mjeru, staviti pastu i stegnuti vijcima

dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2013., 19:14   #297
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Citiraj:
Autor Veki-os Pregled postova
Da,izgleda da je zbog toga.Probat ču nači jedan 12 ili 14cm vent brži/sa više cfm-a,staviti ga na kraj gdje su VRM-ovi pa isprobati.

Ako ce ti pomoc, imam OVOG jednog doma, pa ti mogu pozajmit za probu, valjda bude dosta
Momir je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 03:21   #298
Krešimir-ZG
Premium
Moj komp
 
Krešimir-ZG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
XFX 7870 misljenja

Dobro jutro, dragi geekovi (haha)

Evo, danas imam samo jedno pitanje vezano za grafe: Zasto je XFX grafa, i to HD 7870,


toliko jeftinija od ostalih brandova? Msi kosta 1840, sapphire 1800, asus 2000, ne razumjiem koja je razlika :S Hajde prije sto je imala samo 1 cooler, ali sada ima dual dissipation ... 200kn puno znaci za budget.

Eto, toliko za danas. Keep owning. Krešimir Jurilj
Krešimir-ZG je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 08:23   #299
Bolnum
#define yes no;
Moj komp
 
Bolnum's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 153
Nije tahiti LE, manji oc headroom, veće grijanje i buka....(u odnosu na konkurenciju)
Ako treba još objašnjenja, ima nas još tu na forumu.
Bolnum je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2013., 11:57   #300
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
Zašto se morala otvoriti nova tema kad ima već postojeća za 7850/7870 ćemu je ta grafa to zaslužila
ECHO je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na