Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.11.2012., 12:16   #91
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
S 754 procovi podržavaju CnQ, imo sam jednog i na idlu je radio na 800 Mhz a pri full opterečenju na 1800Mhz, mislim da se množitelj mjenjo između 4 i 9, proc je bio Athlon 64
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2012., 13:58   #92
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
C&Q je funkcija za hladenje, tj brzina ventilatora je ovisna o temperaturi procesora. no, tako svejedno kada cu ga zakucati na 100%, nema sanse da ako i ima varijabilan clock, da nece biti na icemu drugome osim na 2GHz .

upravo se pendzeri instaliraju, negdje za sat-dva vremena bi mogli biti rezultati. ako mi ne bude kakvih popratnih problema.........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2012., 15:13   #93
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
namjerno je dupli post, jer sam maloprije zavrsio testiranje.

dakle, konfa je:

ASrock K8Upgrade-NF3
AMD Athlon 3000+ socket 754
2x256MB PC2100
Seagate ST340823A 40GB
Lite-On iHAP122-8
Forton 250W


mjerena je snaga koja se uzima iz gradske mreze, dakle na bazi cijele konfiguracije rezultati su sljedeci:

- bez opterecenja, idle, konfa uzima ravno 60W iz gradske mreze.
- konfa sa procesorom na 100% (Aida64, test stabilnosti sustava) nakon 5 minuta bez prekida trosi konstantno 98W. CPU temp je sa 32°C dosla na 41°C, i tu je stala, u tri minute se nije pomaknula gore niti dolje. ventilator se vrtio na 3184 RPM-a.

nakon toga sam dopustio da se temperatura procesora spusti na 35°C. iskopcao ventilator sa hladnjaka procesora, i opet pokrenuo Aida64 test stabilnosti sustava. rezultati su sljedeci:

- na 50°C CPU-a racunalo vuce 99W, trebalo je 2.01 minutu da dode do te temperature.
- na 60°C CPU-a racunalo vuce 102W, trebalo je 3.55 minute.
- na 70°C CPU-a racunalo vuce 105W, 5.02 minute od pocetka.
- na 80°C CPU-a racunalo vuce 110W, trebalo je 6.26 minute do ove temperature.
- na 85°C CPU-a racunalo vuce 113W, nakon 7.14 minute.

ovdje sam stao jer nisam htio preko 85°C, spojio ventilator koji je zavristao na 5000 i nesto RPM-a . i ugasio testiranje, kako je temperatura procesora padala, tako je padala i potrosnja na mjeracu.


dakle, ocito je i ne treba mi nikakva formula da bi mi dokazala kako niza temperatura utjece na samu potrosnju racunala. ok, mozda je razlika izmedu 25 i 40°C CPU-a jako jako mala ili nepostojeca, ali izmedu 40°C i 60°C vec ima razlike. mozda cak i izmedu 30 i 60°C, no nemam nikakav aftermarket hladnjak za 754 socket.


komentari?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2012., 15:24   #94
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Korisna informacija, hvala na trudu.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2012., 16:13   #95
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,685
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova

komentari?
Jao joj. Baš imate vremena za zajebanciju u životu, a ovo je već sto puta prežvakana tema.

Naravno da se povećava potrošnja jer je s porastom temperature "curenje" struje kroz izolator i u tranzistoru izraženije.

Samo se igraj sa procesorom pa ces ga spaliti
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2012., 16:25   #96
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
pojma ja nemam, tu su se spominjali poluvodici, pa povecanjem temperature njihove bolje karakteristike, pa ovo-ono da ne utjece temperatura. ali osobno mislim da je sve to povezano, jer procesor sa boljim hladnjakom ce raditi na nizoj temperaturi, nego sa losijim hladnjakom. da ce biti isto generiranje topline takoder ne vjerujem, da neka minimalna vrijednost je obavezna i neizbjezna - to je cinjenica.

ali ne prihvacam cinjenicu kako boljim hladnjakom (tipa mugen) i komadicem lima sa 6cm ventilatorcicem se generira jednaka kolicina topline. iz cistog razloga jer sa mugenom je moguce "drzati" procesor manje toplim, tj sam hladnjak preko baze prenosi/ne dozvoljava procesoru grijanje kao neko sranje. jest da nema veze toliko sa samim clankom i u to ime se ispricavam, ali je krenulo daleko prije od ovoga danas..........

btw, pa nisam lud drzati procesor tjednima na onih 85°C . dotakao tu cifru i to je to, spojio vent i ode dolje temp.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 01:10   #97
MiroGavran
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: zagreb
Postovi: 190
ti brkaš korisnost/efikasnost procesora/hladnjaka sa količinom topline koju procesor generira i koja je konstantna (o čemu je ovdje bilo riječ a neki su krivo "shvatili" tj. nije im jasno o čemu se priča)
MiroGavran je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 09:00   #98
Venomgamer
Premium
Moj komp
 
Venomgamer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Peljesac
Postovi: 293
Citiraj:
Autor Bravo Pregled postova
Pa objasni ti ako si ruđer
Šta je fail? Pa ja se kladim da neće nikad zagrijat sobu, ako se konstantno hladi s LN2
teoretski ce soba biti toplija sa boljim hladnjakom jer on brze ponavljam brze prenosi toplinu u sobu i samim tim se soba ne stigne ohladiti ovisno o izolaciji koju imas.
Zato radijatori imaju vecu povrsinu da sto brze isporuce energiju u prostoriju koju griju,znaci manji radijator manje povrsine i snage 1 kw i veci radijator snage 1kw isporucuju jednaku kolicinu energije u sobu samo sto onaj veci to radi brze pa je temperatura zraka veca jer svaki prostor gubi toplinu razlicitom brzinom ovisno o izolaciji.
Znaci bolji hladnjak brze odvodi toplinu s proca ,procesor je hladniji a soba toplija,iako u uvjetima potpune izolacije sobe oba dva hladnjaka bi jednako ugrijala sobu.
Venomgamer je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 11:12   #99
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Jao joj. Baš imate vremena za zajebanciju u životu, a ovo je već sto puta prežvakana tema.

Naravno da se povećava potrošnja jer je s porastom temperature "curenje" struje kroz izolator i u tranzistoru izraženije.

Samo se igraj sa procesorom pa ces ga spaliti
A zašto ne? I tako je dosadno ovdje.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 14:36   #100
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Venomgamer Pregled postova
Znaci bolji hladnjak brze odvodi toplinu s proca ,procesor je hladniji a soba toplija,iako u uvjetima potpune izolacije sobe oba dva hladnjaka bi jednako ugrijala sobu.
ali meni nije osobno nesto jasno, opet. jer koliko vidim, prakticki svi ponavljate da je jednaka toplina koja se otpusta u okolinu, ali ovisno o kvaliteti hladnjaka se ta toplina efikasnije prenosi preko hladnjaka sa procesora, itd.


e sad, ono sto meni nije jasno je upravo ta kolicina topline, vrijednost temperature samog procesora, koja nije konstantna. ona ovisi o vise stvari, medu njima i o samom hladnjaku. tj, da li losi hladnjak moze/ima sposobnost hladiti procesor jednako kao neki uber dobar hladnjak? da li procesor radi na vecoj temperaturi sa losim hladnjakom, core i slicno? da li kod velikih opterecenja ta temperatura ima puno strmiji uzlet kod losijeg hladnjaka, nego kod boljega?


sve 5, ja se slazem da hladnjaci prenose temperaturu sa procesora (zapravo IHS-a) i tu temperaturu otpustaju u okolinu, i slazem se da minimalna toplina mora postojati. no ono sto meni nikako nije jasno je da uber hladnjak ne sudjeluje u samom hladenju procesora, tj da on samo sluzi u prijenosu topline X vrijednosti sa IHS-a procesora na sam hladnjak. zar ne vrijedi jednako, tj da toplina manje vrijednosti (zapravo vrijednosti temperature okoline) hladnjaka se prenosi na sam IHS procesora, i samim time mu spusta temperaturu procesora? sto automatski znaci manja temperatura procesora, tj manja kolicina topline koja se otpusta u okolinu, jer je jednostavno - manja kolicina generirane topline sa boljim hladnjakom?


ja bi se u svakom slucaju slozio da je rijec o konstantnom izvoru, tj o necemu (procesor) sto generira uvijek jednaku kolicinu topline. ali to procesor nije . stoga mi i dalje nije jasno, nisam nikada slusao termodinamiku, tko jest i kuzi tematiku i da mu se - zamolio bi objasnjenje .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.11.2012., 15:03   #101
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
prvo se moraš složiti sam sa sobom da li pričaš o temperaturi ili pričaš o toplini, jer dvoje nikako nisu sinonimi. vidim da u ih u postovima često izmjenjuješ kao da se radi o istome.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 15:08   #102
Groza
Strašni
Moj komp
 
Groza's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Split
Postovi: 128
Evo čitan ovaj topic i već odavno ni riječi o Piledriver-u, zar on nije tema ovog topica.
Groza je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 16:50   #103
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Burko, hvala ti za testiranje. Sada bi nekima neke stvari trebale biti jasnije.
Većina forumaša krivo pretpostavlja da je soba zatvoren sustav. Energija se ne može stvoriti niti uništiti, ali računalo može povući više električne energije iz mreže.
Potpuno je normalno/logično/jasno da hladniji procesor disipira manje topline i uzrokuje manju "potrošnju" el. energije. Kada bi procesor "trošio" jednaku količinu energije neovisno o temperaturi, bilo bi točno da se soba zagrijava uvijek jednako. U ovom to slučaju nije istina (soba nije zatvoren sustav), ali ipak vrijede zakoni termodinamike.
Kada bi računalo bilo limitirano na određenu snagu, hladnjak i temperatura procesora ne bi imali promjenjivog utjecaja na zagrijavanje sobe. Tada računalo ne bi moglo "trošiti" više el. energije i ne bi moglo disipirati više topline u određenom vremenskom intervalu. Moglo bi samo brže ili sporije zagrijati sobu, ali nakon nekog vremena bi se sustav stabilizirao, neovisno o vrsti hladnjaka. Ni tada sustav ne bi bio zatvoren, ali barem bi imao konstantni priljev energije iz mreže i konstantan odljev topline u zrak/sobu/kuću/ulicu...
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 19:13   #104
MiroGavran
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: zagreb
Postovi: 190
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Burko, hvala ti za testiranje. Sada bi nekima neke stvari trebale biti jasnije.
Većina forumaša krivo pretpostavlja da je soba zatvoren sustav. Energija se ne može stvoriti niti uništiti, ali računalo može povući više električne energije iz mreže.
Potpuno je normalno/logično/jasno da hladniji procesor disipira manje topline i uzrokuje manju "potrošnju" el. energije. Kada bi procesor "trošio" jednaku količinu energije neovisno o temperaturi, bilo bi točno da se soba zagrijava uvijek jednako. U ovom to slučaju nije istina (soba nije zatvoren sustav), ali ipak vrijede zakoni termodinamike.
Kada bi računalo bilo limitirano na određenu snagu, hladnjak i temperatura procesora ne bi imali promjenjivog utjecaja na zagrijavanje sobe. Tada računalo ne bi moglo "trošiti" više el. energije i ne bi moglo disipirati više topline u određenom vremenskom intervalu. Moglo bi samo brže ili sporije zagrijati sobu, ali nakon nekog vremena bi se sustav stabilizirao, neovisno o vrsti hladnjaka. Ni tada sustav ne bi bio zatvoren, ali barem bi imao konstantni priljev energije iz mreže i konstantan odljev topline u zrak/sobu/kuću/ulicu...


što se tiče Burkova testiranja:
A heat sink is not a device with the "magical ability to absorb heat like a sponge and send it off to a parallel universe".

procesor proizvodi a ne disipira toplinsku energiju

Zadnje izmijenjeno od: MiroGavran. 03.11.2012. u 19:20.
MiroGavran je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 19:29   #105
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
ja sam isao na potrosnju, da li utjece temperatura procesora na samu potrosnju. da, logicno jest, ali unazad je bilo rijeci da i ne bas .

plus:
Citiraj:
Autor MiroGavran Pregled postova
procesor proizvodi a ne disipira toplinsku energiju

i ja se apsolutno slazem sa ovim. no nije mi jasno kako moze procesor proizvoditi jednaku toplinsku energiju sa srot hladnjakom i hladnjakom tipa mugen?
jer kao sto rekoh, zar se mugenom ne dobiva jednostavno manje grijanje procesora, manja toplina stvorena od procesora? samim time i manja kolicina topline "ispustena" u okolinu?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 21:32   #106
MiroGavran
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: zagreb
Postovi: 190
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
ja sam isao na potrosnju, da li utjece temperatura procesora na samu potrosnju. da, logicno jest, ali unazad je bilo rijeci da i ne bas .

plus:
naravno, zbog disipacije korisne energije

Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
i ja se apsolutno slazem sa ovim. no nije mi jasno kako moze procesor proizvoditi jednaku toplinsku energiju sa srot hladnjakom i hladnjakom tipa mugen?
jer kao sto rekoh, zar se mugenom ne dobiva jednostavno manje grijanje procesora, manja toplina stvorena od procesora? samim time i manja kolicina topline "ispustena" u okolinu?
manje grijanje procesora ne podrazumijeva manje stvorene topline, stvorene od strane procesora

zamisli da si još na svome testu upotrijebio LN2
- dal bi procesor proizveo manje toplinske energije ili bi jednostavno brže odvodio tu toplinsku energiju u "atmosferu" a rezultat bi bio puno manja temperatura procesora u odnosu na korišteni kuler?
- dal bi potrošnja zbog toga bila manja? vrlo vjerojatno bi, ali neznačajno u odnosu na kuler koji si koristio u svome testu

pitanje je:
dal je (brže) odvedena toplina s boljim kulerom+toplina nastala zbog disipacije korisne en == (sporije) odvedenoj toplini s lošijim kulerom+toplina nastala zbog disipacije korisne en?
sumnjam da će se itko pozabaviti ovime na forumu, ali ja bih rekao da su u (ne)ekstremnim uvjetima ukupne topline s boljim tj. lošijim kulerom približno jednaki

Zadnje izmijenjeno od: MiroGavran. 03.11.2012. u 22:02.
MiroGavran je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 22:44   #107
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
da, ok. ali da li je jednaka toplina generirana pri jezgri koja radi na 25°C, ili na 45°C? a direkno ta temperatura, na istoj platformi, ovisi o hladnjaku. grijesim li?

mislim, ne kuzim kako jedna te ista toplina moze biti izbacena sa procesora upotrebom loseg i odlicnog hladnjaka, ako jedan (recimo gore sto sam vec napisao) drzi procesor/jezgru na 25, drugi na 45°C, pri istom opterecenju?

onda uzmimo jos opterecenje, sto obavezno rezultira vecim porasrom postotka temperature kod losijeg hladnjaka krenuvsi od pocetke, kako se moze oslobadati/generirati jednaka kolicina topline? jednostavno ne razumijem i jos mi nitko nije objasnio tako da razumijem . nije trolanje uopce ako se tko pita, jednostavno ne kuzim posto pricamo o "generatoru" nekonstantne vrijednosti topline i (ocito) jednakoj kolicini topline koja se bez obzira na kvalitetu hladnjaka otpusta u okolinu......... pa koji vrag onda imam(0) aftermarket hladnjake?


Citiraj:
Autor MiroGavran Pregled postova
pitanje je:
dal je (brže) odvedena toplina s boljim kulerom+toplina nastala zbog disipacije korisne en == (sporije) odvedenoj toplini s lošijim kulerom+toplina nastala zbog disipacije korisne en?
sumnjam da će se itko pozabaviti ovime na forumu, ali ja bih rekao da su u (ne)ekstremnim uvjetima ukupne topline s boljim tj. lošijim kulerom približno jednaki
sad sam opet par puta ovo procitao, i da, mene isto ovo zanima . isto me zanima da li sam hladnjak moze i da li utjece na smanjenje temperature na kojoj procesor radi, ili hladnjak radi strikno kao prijenosnik temperature sa IHS-a? to sam vec pitao, jer mi je logicno da upravo hladnjak sprecava stvaranje temperature procesora sa svojim svojstvom velicine, pajpova, ventilatora (dva) itd itd.......

i da li je u ikakvom odnosu generirana toplina procesora i temperatura na kojoj procesor radi? da li je toplina konstantna (i sto sam onda promasio ceo fudbal), ili se smanjenjem/povisenjem temperature utjece i na kolicinu topline koju CPU generira?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!


Zadnje izmijenjeno od: Burko. 03.11.2012. u 22:51.
Burko je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 23:09   #108
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor MiroGavran Pregled postova
procesor proizvodi a ne disipira toplinsku energiju
Malo si prouči fiziku. Svako tijelo, stupnja zagrijanosti višeg od okoline, disipira toplinu. Hladnjak samo ubrzava/potpomaže proces disipacije.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 23:19   #109
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Svako tijelo, stupnja zagrijanosti višeg od okoline, disipira toplinu. Hladnjak samo ubrzava/potpomaže proces disipacije.
jebiga, ja se ovako ubacujem, bilo kome samo da dobijem odgovor .

ok, disipira. ali da li taj hladnjak pomaze odrzati manju disipaciju, tj s obzirom da je boljim hladnjakom dobivena manja temperatura procesora?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 23:21   #110
MiroGavran
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: zagreb
Postovi: 190
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
sad sam opet par puta ovo procitao, i da, mene isto ovo zanima . isto me zanima da li sam hladnjak moze i da li utjece na smanjenje temperature na kojoj procesor radi, ili hladnjak radi strikno kao prijenosnik temperature sa IHS-a? to sam vec pitao, jer mi je logicno da upravo hladnjak sprecava stvaranje temperature procesora sa svojim svojstvom velicine, pajpova, ventilatora (dva) itd itd.......

i da li je u ikakvom odnosu generirana toplina procesora i temperatura na kojoj procesor radi? da li je toplina konstantna (i sto sam onda promasio ceo fudbal), ili se smanjenjem/povisenjem temperature utjece i na kolicinu topline koju CPU generira?
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_sink

Ako gledaš nevodeno hlađenje:
- metalni dio je veliki termalni kondenzator - zato je veličina uz mehanička svojstva vrlo bitna i mora biti rešetkast radi "bržeg hlađenja" cijele plohe pomoću ventilatora tj. zbog odvđenja topline

Zadnje izmijenjeno od: MiroGavran. 03.11.2012. u 23:29.
MiroGavran je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2012., 23:36   #111
MiroGavran
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: zagreb
Postovi: 190
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Malo si prouči fiziku. Svako tijelo, stupnja zagrijanosti višeg od okoline, disipira toplinu. Hladnjak samo ubrzava/potpomaže proces disipacije.
- procesor disipira dio korisne energije, iz tog disipiranog dijela energije se dobiva toplina, u ovom slučaju nepotrebni oblik energije (jedino ako se želiš grijati uz rač )
- "hladnjak i zakoni fizike disipiraju toplinu u atmosferu"

Zadnje izmijenjeno od: MiroGavran. 03.11.2012. u 23:50.
MiroGavran je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 00:06   #112
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Sviđa mi se tema, iako nema nikakve veze sa procesorom fakat je zanimljiva
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 00:41   #113
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor MiroGavran Pregled postova
Ako gledaš nevodeno hlađenje:
- metalni dio je veliki termalni kondenzator - zato je veličina uz mehanička svojstva vrlo bitna i mora biti rešetkast radi "bržeg hlađenja" cijele plohe pomoću ventilatora tj. zbog odvđenja topline
ako sam ovo dobro skuzio i kako je to preradeno u mojoj glavi:

svaki hladnjak prenosi toplinu preko sebe u okolinu. radilo se o pasivnom ili aktivnom, svejedno. sto je hladnjak (zadrzat cemo se za zracnim) bolji/kvalitetniji, to on ima sposobnost brze odvoditi toplinu sa IHS-a procesora, samim time je procesor hladniji? ili grijesim?

zapravo, ako jest ovo sve gore, da li temperatura procesora utjece na toplinu procesora? tj, da li procesor ima konstantnu disipaciju topline, ili ne? ako ne, da li je moguce dobiti manju dispaciju topline? ako da i to sa hladnjakom, onda nist' opet ne kuzim kako treba.............
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 00:46   #114
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Burko, pa sam si dokazao testom da hladniji proc manje "troši". Zbog toga manje odašilje/disipira i manje grije okolinu.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 00:59   #115
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
pa cijelo vrijeme cekam da to netko i potvrdi. jer iza na stranicama je napisano kako ce jednaka kolicina topline sa losim i sa kvalitetnim hladnjakom otici u sobu/atomsferu. sto mi nikako nije bilo jasno kako moze biti jednaka, jer sama temperatura nije jednaka..........

ako jest ovako kako kazes, to mi je logicno i nemam nista protiv toga.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 11:58   #116
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
pa cijelo vrijeme cekam da to netko i potvrdi. jer iza na stranicama je napisano kako ce jednaka kolicina topline sa losim i sa kvalitetnim hladnjakom otici u sobu/atomsferu. sto mi nikako nije bilo jasno kako moze biti jednaka, jer sama temperatura nije jednaka..........
Znaci Burko, vrijednosti koje si ti svojim mjerenjem dobio su takve, jer s porastom temperature procesora, unutar njega samoga raste otpor, zbog porasta otpora treba mu vise energije za izvrsavanje iste zadace.

Kad takvih oscilacija u potrošnji nema onda se radi o ovome dolje:

Recimo da imas nekakvu grijalicu od 100w doma, da na nju stavis stock cooler da ju hladi, ona ce i dalje trosti/grijat sa svojih 100w bez obzira kak je topla/vruca i cpu cooler topli/vruci. Znaci ona ce sa svojih 100w snage proizvodit neki XYZ toplinske energije. Sad radi fore na nju stavis nekakvog venomusa X i ta grijalica ce i dalje grijat/trosit 100w i proizvodit istu kolicinu topline. Bez obzira na velicinu kulera.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 12:26   #117
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Procesor nije jednostavan omski otpor...
Ako ubacite u tražilicu "processor thermal model", dobit ćete između ostalog ovo.
Obzirom na to kako ova tema ima značajnu dubinu i slojevitost, moja preporuka vam je odustati od daljnje rasprave, jer ne možete postići ikakav konsenzus oko fizikalno valjanog zaključka NHF
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W

Zadnje izmijenjeno od: Swarm dude. 04.11.2012. u 12:31.
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2012., 23:02   #118
C128
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 199
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
pa cijelo vrijeme cekam da to netko i potvrdi. jer iza na stranicama je napisano kako ce jednaka kolicina topline sa losim i sa kvalitetnim hladnjakom otici u sobu/atomsferu. sto mi nikako nije bilo jasno kako moze biti jednaka, jer sama temperatura nije jednaka..........

ako jest ovako kako kazes, to mi je logicno i nemam nista protiv toga.
1) Moram priznati da sam pogriješio pojednostavljenom pretpostavkom da procesor emitira istu količinu topline = potrošnja el. energije bio on hladan ili topao, što je i dokazano mjerenjem. Poznato je da se i bakru povećava otpor s temperaturom, a time i zagrijavanje (gubici) ovisno o temperaturi. Zbog toga će isti transformator HEP-a zimi na -10 °C imati manje gubitke nego ljeti kad se svi žele hladiti na +50 °C. S druge strane motor hladnog automobila će pri niskoj temperaturi imati veće trenje (potrošnju goriva = toplinsku energiju) nego kad postigne radnu temperaturu.

2) Ukoliko procesor gledamo kao crnu kutiju konstantne snage X Watt-a = U*I i na nju priključimo hladnjak da ju hladi ta crna kutija će uvijek proizvesti X Watta.
Ako je slab hladnjak temperatura crne kutije će biti viša, a ako imamo izvrsno hlađenje ista će biti niža.

3) Uzevši u obzir da bolje ohlađen procesor manje troši može se pretpostaviti da će s boljim hladnjakom ukupna potrošnja PC-a biti manja.

4) Kako uz bolji hladnjak obično dolazi i bolji (jači) ventilator, onda to i ne mora biti istina. Stavim li umjesto ventilatora na hladnjak svoj usisavač od 1500 W imati ću bolje hlađenje i manju potrošnju procesora, ali bi ukupno trošio više i zbog buke ne bi smio raditi noću na računalu od 22-6h (Odluka o kućnom redu u zgradi)...

Sve u svemu ja sam svoj stock CPU cooler spustio s 2000 na 1000 okr/min za nekoliko °C više i koji dB manje.

Da se vratimo na temu, mislim da je ponuđeni proc cijenom konkurentan Intel ponudi, ali ne uspijeva dohvatiti vrh ponude - I7. U odnosu na Intelov 22 nm proces veći 32 nm proces ima za posljedicu i nešto veće zagrijavanje samog procesora. U svakom slučaju napredak u odnosu na stariju AMD arhitekturu i to je dobro za nas kupce.

Zadnje izmijenjeno od: C128. 09.11.2012. u 23:09.
C128 je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2012., 05:51   #119
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Vrlo jednostavan test je odrađen na Phenom x4 mašini kako bi se zaključila ova filozofska diskusija

Software: Prime95
Tvornički takt i napon

Vent na hladnjaku: @50% -> Temperatura: 55°C -> Potrošnja: 168W

Vent na hladnjaku: @100% -> Temperatura: 45°C -> Potrošnja: 158W

U mjerenje nije uračunata razlika u potrošnji ventilatora promjenom njegove brzine, koja iznosi nekakvih 2W. Znači govorimo o razlici od 12W.

Dodatno, u mjerenje nije uračunata niti efikasnost napajanja, koja bi, uz efikasnost korištenog napajanja od nekakvih 90%, dala konačnu razliku od 10.8W.

Procesor zbog svojih nesavršenosti pri većim temperaturama disipira veću toplinu, dok se pri manjim temperaturama nesavršenosti proizvodnog procesa i materijala manje primjećuju.

Teoretski gledano, uz trošilo/procesor (ili bilo koju materiju kroz koju prolazi struja) sa temperaturnim koeficijentom 0.0 (i bez curenja struje), učinkovitost samog hladnjaka nema učinak na konačnu temperaturu idealno termički izolirane testne prostorije. Efikasniiji hladnjak će brže zagrijati prostoriju (brži prijenos topline), ali konačna temperatura (za neki iznimno dug promatrani period) će biti identična.

Fizika nam govori da je energija neuništiva, te da samo prelazi iz jednog oblika u drugi. Dakle, ukoliko temperaturno idealan procesor proizvodi jednaku količinu toplinske energije (uz korištenje raznih hladnjaka), temperatura prostorije mora biti ista, jer bi se inače maksimalno efikasni hladnjak nazivao "uništavačem energije". Uništavanje energije u realnom svakodnevnom svijetu (bez korištenja nekih ekstremnih teorija), naravno, nije moguće.

Razlika u zagrijavanju prostorije, prilikom korištenja efikasnijeg hladnjaka, se javlja isključivo radi nesavršenosti u proizvodnom procesu (curenje struje u tranzistorima/izolatorima) i korištenim materijalima promatranog trošila.

Zaključak - procesor je taj koji uzrokuje razliku u temperaturi prostorije, a ne efikasnost hladnjaka, koji prije ili kasnije dovodi prostoriju na istu temperaturu, ako izvor topline koji hladimo posjeduje temperaturni koeficijent ravan 0, tj. ne mijenja svoja termalna svojstva i ne dolazi do curenja struje unutar tranzistora/izolatora.

Još jedan (jednostavniji) primjer su halogene žarulje u testeru napajanja koji trenutno koristim - prilikom "hladnog pokretanja", na djelić sekunde, ova trošila povuku višestruko više struje (i snage) od onih vrijednosti na koje su deklarirane (zbog iznimno niskog "hladnog" otpora). Kasnije, zagrijavanjem i pri konačnim radnim temperaturama, njihov otpor raste na njihovu nominalnu vrijednost (± par postotnih poena), upravo zbog njihovog nelinearno-pozitivnog temperaturnog koeficijenta.

Ovo je vrlo laički objašnjeno, ali se nadam da je poanta shvaćena

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 10.11.2012. u 06:50.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2012., 09:26   #120
dh777
Registered User
Moj komp
 
dh777's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
Draga nacijo počinje zima pa se nadam (predpostavljam) da većina vas doma ima centralno grijanje. Plinski bojler sa plamenikom koji zagrijava vodu, pa pumpa tjera zagrijanu vodu kroz bakrene (ili neke druge) cijevi, do aluminijskog radijatora. Koji ima određeni broj rebara na sebi ovisno o kvadraturi ili kubikaži prostorije koja se želi zagrijati. Pa mi recite ako imamo prostoriju od cca. 20 kvadrata da li ćemo je zagrijati brže ako imamo radijator od 20 rebara ili radijator od 10 rebara? Pa zato mislim da je isto tako i sa hladnjakom procesora, što je hladnjak veći sa više rebara to je veća površina hladnjaka preko koje će se toplina prenositi u okolinu. Ako je površina hladnjaka manja brže će se zagrijati i njegova temperatura biti će veća nego kod hladnjaka veće površine. I stoga smatram da će temperatura (zagrijavanje) na procesoru biti manja ako je hlađenje na procesoru bolje (skuplje).
dh777 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na