Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.02.2006., 15:15   #1
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Arrow Izrada kantena - HOWTO

U svrhu bežičnog povezivanja, mnogi rade usmjerene antene od limenke, popularno nazvane kantene. Prijatelji i ja se planiramo spojiti bežično, te u svrhu financijskog olakšanja dok se ne skupi love, klijenti će imati kantene te će se spajat na dvije omnice koje će biti postavljene. Pa evo mali tutorial kako izraditi kantenu.

Za početak vam treba program koji će vam ispisati sve potrebne mjere za vašu kantenu

Jedina stvar koju morate unesti je dijametar vaše limenke te kanal na kojem treba raditi. Nakon što to unesete, dobit će te sljedeće podatke:
Probe Lenght – Dužina sinde/igle u milimetrima
1/4 Guide WaveLenght – koliko vaša sonda mora biti udaljena od dna u milimetrima

Dijelovi kantene:
Cappuccino kantica/limenka/konzerva – kako god tko zove
Konektor
Mali komad bakrene žice (6-7cm će biti dovoljno)

*NAPOMENA* – Izrada kantene iziskuje veliku preciznost te mora biti sve u milimetar točno.

Pa krenimo:


Nakon što smo pošteno ugrijali radionicu te našli sav alat frend i ja smo krenuli. Odmah na početku smo malo "izravnali" limenku jer je pri vrhu imala mali "nabor" zbog poklopca. Malo je zahvat bio naporan ali ono, baš me briga, taj dio je frend radio :P


Limenka nakon šmirglanja i sličnih zahvata


Uz pomoć pomične mjerke i šablona označili smo mjesto gdje treba probušiti rupu. 1/4 WaveLenght vam govori koliko sonda mora biti udaljena od dna


Nakon bušenja. Bilo je još potrebno napraviti rupe za šarafiće s kojim ćemo učvrstiti konektor.



Sve je probušeno te je konektor spreman za montažu. Samo je još bilo potrebno staviti bakrenu žicu na konektor.


Lemljenje bakrene žice na konektor. Dužina te bakrene žice je Probe Lenght u rogramu


Konektor je gotov. Igla je ravno stavljena te je to jako važno. Vrijeme je za montiranje konektora na limenku
__________________



Zadnje izmijenjeno od: Yaxyo. 26.02.2006. u 15:28.
Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2006., 15:21   #2
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369

Uskoro gotova kantena.


Prednja strana.


Konektor smo prekrili Plastom 2000 radi boljeg držanja i zaštite. Možete slobodno koristiti kit u tu svrhu.


Kantena je gotova. S unutarnje smo napisali datum te se potpisali. Još jedino što treba na ovoj kanteni je pofarbati je u crno i na njoj napisati Wireless – SVN :P a to moram u ponedjeljak kupiti sprej .

Majstori: Minotaur & Yaxyo

Uživajte
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.02.2006., 21:18   #3
big_B
Premium
 
big_B's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 560
Moze li netko iz vlastitog iskustva reći koliko je kantica sa onim unutarnjim reflektorima bolja od one koja ih nema.
__________________
big_B je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2006., 20:40   #4
big_B
Premium
 
big_B's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 560
Pa nije valjda da nitko nikada nije pokušao napraviti kanticu sa onim unutranjim reflektorima......
__________________
big_B je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2006., 19:37   #5
minotaur
Premium
 
minotaur's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: sveta nedelja
Postovi: 118
samo da se pohvalim ja sam taj minotaur koji je radio kantenu! : roller :
mala napomena: yaxyo nije skoro nista radio samo je slikao, a ja radio ko konj!
minotaur je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2006., 00:38   #6
Američanac
Premium
 
Američanac's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Metropola
Postovi: 156
Odgovornost je stvarno na nuli

Kako je ovo NEKADA bio stvarno jako dobar forum - neke valjda programske orijentacije su se prilagodile drugim stvarima - postam evo zadnji put ovdje.

Izrada kantene je po mojem skromnom mišljenju jednaka izradi bombe te se radi toga NIJE SMJELA pojaviti kao sticky.

U općoj degradaciji vlastitog razmišljanja a pogotovo prmišljanjima o odgovornosti, zaključujem da ste sada postali forum baljezgarija.

Šteta - postojalo je puno više mogućnosti no niste znali što sa njima.

A ni sa ljudima koji su se zvali forumaši i u to ime ispijali hektolitre piva.
__________________
Kome se žuri - nek ide pješice

Trenutni hobi:
Klub IO
Američanac je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2006., 01:38   #7
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Citiraj:
Autor Američanac
Kako je ovo NEKADA bio stvarno jako dobar forum - neke valjda programske orijentacije su se prilagodile drugim stvarima - postam evo zadnji put ovdje.

Izrada kantene je po mojem skromnom mišljenju jednaka izradi bombe te se radi toga NIJE SMJELA pojaviti kao sticky.

U općoj degradaciji vlastitog razmišljanja a pogotovo prmišljanjima o odgovornosti, zaključujem da ste sada postali forum baljezgarija.

Šteta - postojalo je puno više mogućnosti no niste znali što sa njima.

A ni sa ljudima koji su se zvali forumaši i u to ime ispijali hektolitre piva.

Možda, al moraš imati na umu da je kantena sama po sebi više "fora" nego što je korisna. Po meni, najgluplji mogući način da se "spojiš".
U čemu je fora? U tome što se radi od limenke nescafe i sl. pa sami sebi dokazujemo kao da od smeća radimo korisne stvari. Nula bodova!
A gdje su bikvadi, bicirclei, yagi antene??? I dobitci?
Kad je već napisan tutorial "how to", mogli ste napisati i koju ste opremu koristili, kakvi su bili uvjeti testiranja i koji rezultati, a i pokoja formula, ili mjerenje snage antene ne bi škodilo.
Postoji mnogo kvalitetnijih načina da se izradi antena uz jako male troškove koja itekako parira antenama od 500-600 kuna, a to definitivno nije ova!
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2006., 15:14   #8
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Gle, možda i bih radio nekakva mjerenja da imam opremu i da nismo svi još srednjoškolci koji bez ičije financijske pomoći pokušavaju nešto sami napraviti. Radili bi ili bi bar pokušali raditi razne sektorke, yagice, biquad i ne znam koji još kurac da imamo love za materijal, ovo nam je najlakše i najjednostavnije bilo od limenaka koje smo svaki imali jednu.
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2006., 20:26   #9
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Citiraj:
Autor Yaxyo
Radili bi ili bi bar pokušali raditi razne sektorke, yagice, biquad i ne znam koji još kurac da imamo love za materijal, ovo nam je najlakše i najjednostavnije bilo od limenaka koje smo svaki imali jednu.

Materijal za bikvad/bicircle ne košta više od 20ak kuna.
Komad žice 2mm, cijena = zanemariva.
Komad bakrenog lima 1-1.5mm dimenzija 110mm*170mm = 1 piva kod lokalnog limara, još ti i izreže lijepo, savije pera i izbuši rupu.
A yagi antena je još jeftinija.
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2006., 01:07   #10
Damarko
Premium
 
Damarko's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 447
može neko objašnjene na kaj ju kopčam i malo o udaljenosti koju može postić kakaw sw je potreban ako je itd itd
pls
Damarko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.03.2006., 18:14   #11
Daj.Hard
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 72
Citiraj:
Autor Američanac
Kako je ovo NEKADA bio stvarno jako dobar forum - neke valjda programske orijentacije su se prilagodile drugim stvarima - postam evo zadnji put ovdje.
Izrada kantene je po mojem skromnom mišljenju jednaka izradi bombe te se radi toga NIJE SMJELA pojaviti kao sticky.
U općoj degradaciji vlastitog razmišljanja a pogotovo prmišljanjima o odgovornosti, zaključujem da ste sada postali forum baljezgarija.
Šteta - postojalo je puno više mogućnosti no niste znali što sa njima.
A ni sa ljudima koji su se zvali forumaši i u to ime ispijali hektolitre piva.
E, di si ti zabrijo stari moj...

Citiraj:
Autor Roller
Možda, al moraš imati na umu da je kantena sama po sebi više "fora" nego što je korisna. Po meni, najgluplji mogući način da se "spojiš".
U čemu je fora? U tome što se radi od limenke nescafe i sl. pa sami sebi dokazujemo kao da od smeća radimo korisne stvari. Nula bodova!
Kanena force is weak in you, young padawan. More valovod study u must.

Citiraj:
Autor Roller
može neko objašnjene na kaj ju kopčam i malo o udaljenosti koju može postić kakaw sw je potreban ako je itd itd
pls
Imaš više načina izrade, pa tako i spajanja, iliti dometa...
1) Turbo jeftin - 0kn košta
Kantica neka + Ralink 25000 bazirana kartica i antena i kabel koji dolazi s njom.

Izbušiš rupicu na kantici po uputama ovdje ili gdje već (www.wifihr.net) te sa antene što je došla s karticom skineš plastiku. Zalemiš vrh gole antene na kantenu.
Gotovo ... imaš gotovu kanticu sa montiranim kabelom i uštekaš ju u bežičnu karticu i to je to.

Ukupno pojačanje je cca 5dBi.

Minus je kratkoća kabela.

2) Jeftina varijanta ... kantena sa montiranim F-konektorom.
Zbog F konektora i 75OHm impedancije, izgubi se dio snage, no stvar radi i dalje okej. F-konektor košta 1kn. Kantenu napraviš po istim uputama kao gore (lemiš, bušiš, itd.)
Tu sad imaš konektor (F) na koji namontiraš antenski kabel (75Ohmski) kolko ti treba, a na drugom kraju ti netko treba zakrimpat (stavit) RPSMA konektor.

Ovo ti dođe: 2 x 1kn F konektor + 2kn/m kabel (RG6U) + 25kn RPSMA konektor

Nedostatak je .. gubitak dijela snage zbog 75OHmske impedancije. Ukupno pojačanje je cca 4dBi (i manje, ovisno o duljini kabela, kabel = gubici).

3) THE Kantena
... sa www.wifihr.net sajta ....
Na kantici je N-konektor te takvu antenu spajaš pomoću "pigtaila" koji ima odgovarajući N-konektor (za antenu) i RPSMA (za PCI karticu, AP ili što već imaš).

Kantena sa Wifihra ima cca 8dBi pojačanje.
N konektor za kanticu košta 25kn
Pigtail (npr. LMR195 3m sa konektorima košta) cca 125kn (25kn + 3x 25kn + 25kn)

THE Kantena = 25kn + Pigtail = 125kn ... total 150kn za finih 8dBi pojačanja.

1) ... radi na cca 200m, oviso o zagušenju u zraku
2) radi na <200m, ovisno o zagušenju
3) radi do 400-500m, ovisno o zagušenju
... ovo su praktične vrijednosti u području Zagreba.

Recimo da na 400m već možeš razmišljat o nekoj drugoj anteni.

Inače, moje iskustvo ... kantena radi super. Skoro badava, a radi svoj poso ko velka.
Daj.Hard je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2006., 18:34   #12
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Citiraj:
Autor Roller
Materijal za bikvad/bicircle ne košta više od 20ak kuna.
Komad žice 2mm, cijena = zanemariva.
Komad bakrenog lima 1-1.5mm dimenzija 110mm*170mm = 1 piva kod lokalnog limara, još ti i izreže lijepo, savije pera i izbuši rupu.
A yagi antena je još jeftinija.
Recimo da je ukupna cijena izrade te bikvadice 25kn × 5 clanova kojima bih trebao napraviti = 125kn.
Materijal za kantene smo platili ništa jer smo imali konektore a kantice smo užicali po susjedstvu. Možda se tebi ne čini 125kn puno, vjerojatno se ni mojima s kojima planiram u wireless ne čini puno a i meni se nebi činilo da me netko financira, ali tih 125kn radije ulozim na neki jači AP. Ja ću naravno napraviti par biquadica te mi je to već duže vrijeme plan za vikend samo da vidim kolika će biti razlika od kantena, ali mislim da nema potrebe.
Lijep pozdrav
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2006., 00:53   #13
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Citiraj:
Autor Yaxyo
Ja ću naravno napraviti par biquadica...
Lijep pozdrav

Oćeš ih ovako napravit?

Citiraj:
Autor AMD64
samo da se pohvalim ja sam taj minotaur koji je radio kantenu! : roller :
mala napomena: yaxyo nije skoro nista radio samo je slikao, a ja radio ko konj!
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2006., 11:25   #14
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
A cuj, ako mogu onda da, tako mi je najdraze
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2006., 14:15   #15
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127



Sama izrada je koštala jednu pivu s koliko sam podmitio lokalnog limara koji je iz ostataka izrezao komad bakrenog lima 110 mm * 170 mm.
Ostatak lemljenja i savijanja i je trajao manje od 30 minuta.
Dobitak je teoretskih 14 db za bicircle + tanjur 90 cm = preko 25 dB, točnije, 28dB prema ovom:
http://www.zgwireless.net/show.php?page=117
Dok sam postavljao bicircle, samo je iskrilo ispod prstiju


Zadnje izmijenjeno od: Roller. 27.03.2006. u 14:31.
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2006., 22:30   #16
RS_BuRnOuT
Premium
Moj komp
 
RS_BuRnOuT's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Kž\Vž
Postovi: 455
Citiraj:
Autor Damarko Pregled postova
može neko objašnjene na kaj ju kopčam i malo o udaljenosti koju može postić kakaw sw je potreban ako je itd itd
pls
Ja ti bum to ovak malo bukvalno opisal , znaci kad napravis kantenicu , trebas konektor ženski kaj ide na kabel pa se spoji s kantenom , i onda trebaš kabel ovisno o udaljenosti antene do kompa , trebaš neku Wireless karticu koja ide u komp i onda sve to lijepo skopčaš.
RS_BuRnOuT je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2006., 16:26   #17
ducati1000s
Premium
Moj komp
 
ducati1000s's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: N. Zagreb
Postovi: 140
Citiraj:
Autor Roller Pregled postova



Sama izrada je koštala jednu pivu s koliko sam podmitio lokalnog limara koji je iz ostataka izrezao komad bakrenog lima 110 mm * 170 mm.
Ostatak lemljenja i savijanja i je trajao manje od 30 minuta.
Dobitak je teoretskih 14 db za bicircle + tanjur 90 cm = preko 25 dB, točnije, 28dB prema ovom:
http://www.zgwireless.net/show.php?page=117
Dok sam postavljao bicircle, samo je iskrilo ispod prstiju

Moželi se koristiti inox umjesto bakra?
__________________
Bajki
ducati1000s je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2006., 16:48   #18
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Citiraj:
Autor ducati1000s Pregled postova
Moželi se koristiti inox umjesto bakra?
Zar se bojiš da ti ga cigići ne ukradu

Mislim da ne može ići inox, nego mora bakar...
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2006., 20:37   #19
ducati1000s
Premium
Moj komp
 
ducati1000s's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: N. Zagreb
Postovi: 140
Ne nego mi je inox lakše nabaviti i nehrđajući je.
__________________
Bajki
ducati1000s je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2006., 21:31   #20
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Citiraj:
Autor nicko Pregled postova
Zar se bojiš da ti ga cigići ne ukradu

Mislim da ne može ići inox, nego mora bakar...
Da bar samo cigici kradu bakar, znam ja par osoba kaj po starim napustenim kucama kradu crijepove

Nego, on topic
Kantena ova gore radi veoma dobro. Nazalost nismo u mogucnosti sprovest mjerenja neka no obavlja svoj posao kako je zamisljeno.
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2007., 20:25   #21
Toc
Registered User
 
Toc's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 29
Dakle, postoji jedan programcic, pod imenom cantenna calculator, pomocu njega racunate dimenzije za Vasu cantennu, ovisno o kanalu tj frekvenciji na kojoj radi AP (ominca, najcesce) na koji se spajate i promjeru limenke od koje radite istu :-)
Roller je napisao: A yagi antena je još jeftinija.
Heh, kaj ti to znaci kaj je potreban materijal za antenu relativno jeftin. Za tu antenu je potrebna velika preciznost u izradi te znanje o radu te antene. Inace, cesto nosi naziv kraljica antena :-)
Vecinu potrebnih informacija mozete naci na vec spomenutoj stranici www.wifihr.org
Jos bih htio reci da se moze u cantenni osim Cu zice, koristiti i tkz. "tulac" koji se radi od Cu lima. Njime se dobije pokrivenost više kanala odnosno frekvencija. Jest da je malo teze to napraviti ali se isplati. Provjereno ;-)
P.S. Ako se namjeravate baviti izradom antena za WIFI, postoje mnoge knjige u kojima se moze naci puno savjeta te nesto teoretskog znanja koje uvijek dobro dode :-)
__________________
Nitko na svijetu nije jači od čovjeka koji zna.
Toc je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2007., 15:44   #22
Domek
Premium
 
Domek's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Međimurje__M.S
Postovi: 53
1.Koliki je domet antene ako se stavi na tanjur (forquad antena, treba slika?)

2.Dali se može spojiti sa nekim otprilike zaračne udaljenosti od 4km a de se nevidimo, a između su kuće i stabla?
Domek je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2007., 15:49   #23
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Otvori novi thread, za ovov, a cini mi se da samo treba malo bolje pogledati po forumu gdi su otvorene 100-tine ovakvih tema, i sve ljepo pishe, neznam zakaj da se opet tu gombamo oko kantena.

@pitanje:
1.)quad, na sat tanjuru, ovisi o dimenzijama tanjura, sam tanjur sa kantenom lovi od 100m do 15km, a kantene su po pojacanju tu negdje sa 4quadom.
2.) Može al ce signal biti slab, gotovo nikakav, jer ak nekom ko je na 1.5km, LOS na pola, kvalitetna oprema signal bude na -89dB, pitam se : stoopid kak bi bil na 4km?

Edit: samo za najjaček toca, quad ne 4 quad...

Zadnje izmijenjeno od: Juggernaut. 08.02.2007. u 18:20.
Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2007., 12:24   #24
Toc
Registered User
 
Toc's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 29
Cantenne nisu tu negdje po pojačanju s 4quadom! 4quad bi trebao biti punoooo jači :respect:
__________________
Nitko na svijetu nije jači od čovjeka koji zna.
Toc je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2007., 21:25   #25
Domek
Premium
 
Domek's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Međimurje__M.S
Postovi: 53
daj sliku od quad i 4quad antene (neda mi se googlat -
Domek je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2007., 11:13   #26
Ungoliniant
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1
Pozdrav svima
evo me prvi put ovdje i nisam ekspert ali podjelio bih iskustvo s izradom kantena.
Pošto imam HP laptop s ugrađenom wlan karticom nije mi se dalo kupovati novu wlan karticu ili kupovati te skupe kabele pa sam odlučio rastavit moje računalo i otkinuti jednu njegovu antenu i zalemiti na koaksijalni kabel i spojiti s kantenom. Dobit nije velika, pojačanje signala nisam primjetio ali ipak sad kako bih uhvatio signal ne moram stajati na prozoru nego mogu lijepo sjediti za stolom dok moja kantena ukrašava moj prozor.

p.s.
ako netko ima problema s rastavljanjem laptopa nek se javi... tu sam ekspert
Ungoliniant je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 19:31   #27
ruđeraš
Banned
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: herter
Postovi: 2
par pitanja prije nego počnem s izradom:

1. Što znače ti kanali, i kako to funkcionira i koji kanal treba meni za spajanje na wireless prijatelja.
2. Udaljenost od dna je: od dna do središta rupe, ili od dna do ruba rupe.
ruđeraš je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2007., 10:51   #28
Srky
Moderator
Moj komp
 
Srky's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,263
Citiraj:
Autor ruđeraš Pregled postova
par pitanja prije nego počnem s izradom:

1. Što znače ti kanali, i kako to funkcionira i koji kanal treba meni za spajanje na wireless prijatelja.
2. Udaljenost od dna je: od dna do središta rupe, ili od dna do ruba rupe.

1. "Kanali predstavljaju podjelu frekvencijskog prostora na dijelove. Svaki kanal zauzima mali frekvencijski pojas sa odredjenom središnjom frekvencijom. Kanala definiranih 802.11b standardom ima 14. U Hrvatskoj je dopušteno koristenje 13 kanala, dok je npr. u Francuskoj dopusteno koristenje 2 kanala. U Japanu smijete koristiti svih 14 kanala, a u Sjedinjenim Američkim Drzavama smijete koristiti 11 kanala. Bitno je za istaknuti da su kanali vrlo blizu, frekvencijski gledano, pa susjedni kanali utjecu jedan na drugi (smetaju jedan drugome). Zato je mudro i kulturno vlastiti kanal udaljiti od vec postoječih sto je vise moguče. Kod 802.11g standarda koji visoku brzinu prijenosa postize "posuđivanjem" frekvencije od susjednih kanala, ali tako da im ne smeta previse, postoje svega 3 neprekrivajuca kanala i to redom: 1, 6, 11. Noviji AP-ovi sa opcijom SuperG prijenosa podataka zauzimaju cijeli frekvencijski spektar od prvog do jedanaestog kanala i time efektivno onemogučuju komunikaciju drugih stanica kao što i druge stanice smetaju ovim AP-ovima. Poželjno je da vlasnici ovakvih uredjaja isključe SuperG opciju kako nebi stvarali drugim uredjajima smetnje. Gubitak na brzini, ako ga uopce i ima je zanemariv u odnosu na funkcionalnost."

2. Udaljenost od dna do sredista (centra) rupe na kojem ce ti se nalazit igla (sonda).
__________________
Abit IP35 Pro Intel Quad Q6600 G0@3000Mhz (333x9)
Thermaltake BigTyp VX120@800rpm2 x 2Gb Kingston HyperX Black 1066@1000Mhz (5-5-5-18) 1.95V
XFX HD7770 1Gb GDDR5 Core Edition@1100/1250Intel 60Gb SSD + 3 x 250Gb Seagate Single Platter 16Mb
CD-RW/DVD Toshiba SDR1712C & Pioneer DVR-110DLogitech G400 & Ultra-X, G51 on Audigy SE@X-Fi Xtreme
Corsair VX450W@Sharkoon Silvation - 2 x Chieftec 120mm@7VWindows 7 Ultimate 64bit, Iskon ADSL 8192/512kbit@Enkom A1521-I
Srky je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2007., 19:22   #29
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
Re: Izrada kantena - HOWTO

a kakva je kantena bolja...ona s ravnim otvorom ili koja se otvara ko stožac...

\____
____|
/

ovak nekak izgleda...
domis je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2007., 19:33   #30
LUKA MX
Rakija
Moj komp
 
LUKA MX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Pozega
Postovi: 484
Re: Izrada kantena - HOWTO

Citiraj:
Autor d'beast Pregled postova
a kakva je kantena bolja...ona s ravnim otvorom ili koja se otvara ko stožac...

\____
____|
/

ovak nekak izgleda...
ovisi gdje ces ju stavljati,obicno se takve kantene(kantene sa hornom) rabe za satkantena antene,a ove kantne bez horna su usmjerenije.....
LUKA MX je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na