Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.09.2020., 00:19   #1621
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Na Internetima trenutno kruži da je RDNA 2 Navi 21 zapravo oko ili malo ispod 250W, a kaj se nVidije tiče - oni jednostavno nisu imali izbora sa 8nm Samsung šrotom, inače sigurno ne bi išli u ovakve ekstreme.

Ovaj put bi čak i moglo ispasti da Radeon ima i efikasnu i konkurentnu novu arhitekturu. nVidia trenutno sjedi na hrpi novih/jačih modela i samo čekaju službeni RDNA 2 izlazak.
Ispod 250w ili 300w je velika razlika u efikasnosti, pogotovo ako pričamo o 256-bitnim gpu, ta razlika često je značila pobjedu Nvidiji. Naravno ovdje to ne znači, ali bi pokazivao headroom za potencijalno jaču gpu od Navi21, koja možda nikad neće ni doći.

No morat ćemo čekati i vidjeti (preko mjesec dana do recenzija)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 01:43   #1622
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343

https://videocardz.com/newz/amd-navi...navi-23-32-cus


Po ovom članku 200W za NAVI 21A i 238W za NAVI 21B... ako bude tako, dosta razumna potrošnja.
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 03:14   #1623
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Decki, problem "uske mem sabirnice" od 256bit naspram nvidijinih 320bit se može riješiti nekom medju cache memorijom...nešto tipa L4, eDRAM ili kako god to AMD odluci nazvati(vjv. Infinity cache).


Zadnje se sjecam da je to intel stavljao na onaj haswell sa iris pro gpu, tako da se nemojte zacuditi ako samo 256bit ram sabirnica kod navi21 + 128mb infinity cacha bude dovoljno da se bori sa 320bitnom od rtx3080.


Po dosadašnjim leakovima spec. ovako bi pozicionirao perf. navi21 vs. rtx3080:

1080p navi jaci(potpuno nebitna rez. osim za ultra pro haj rfrs rate haklere pucacina)

1440p trading blows sa rtx3080

4k 5-7% slabija od rtx3080 u naslovima koji ne iskoriste svih 10gb vrama


U perff/watt ce navi 21 biti bolji.


Navi 22 i 23 ce takodjer vjerujem imati infinity cache, samo manju kolicinu, 96mb odnosno 64mb
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 03:30   #1624
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
.....
Po dosadašnjim leakovima spec. ovako bi pozicionirao perf. navi21 vs. rtx3080:

1080p navi jaci(potpuno nebitna rez. osim za ultra pro haj rfrs rate haklere pucacina)

1440p trading blows sa rtx3080

4k 5-7% slabija od rtx3080 u naslovima koji ne iskoriste svih 10gb vrama
.....
nacelno tako nekako i ja ocekujem s obzirom na price.


nego.. ...s obzirom da online gejming danas nema smisla bez 144hz monitora, a kompetitivni bez 240hz (manje dijagonale se preferiraju tipa 25"), neces se jos tako lako rijesiti 1080p rezolucije

ali za to nisu ni potrebne jake kartice, jer se igra low details..
ja sam nedvano uzeo 280hz monitor.. i sad jedva cekam novi ryzen a ne novu rdna2
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 03:51   #1625
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Ili im je jednostavno arhitektura neefikasna kao i do sada pa potrosnja nakon odredene granice skace u nebo.
Brkaš kruške i jabuke, ovo što si napisao da potrošnja nakon odredjene granice ode u nebo nema(ili ima jako malo) veze sa arch vec puno više ovisi o proizvodnom procesu gdje nakon neke granice od xyz mhz moraš ni blizu proporcionalno dizati voltažu sa svaki dodatni mhz takta, tj. krivulja više nije linearna vec pocne poprimati oblik parabole.


Primjer za zen1 od stilta:

8Rch6JF


Citiraj:
The overclocking headroom for the higher-end Ryzen models is rather slim. This was expected due to the relatively high stock frequencies, high-density orientation of the design and the low power targeted manufacturing process used for the Zeppelin die (Samsung 14nm LPP).

As indicated by the Vmin-Fmax curve, Zeppelin's voltage scaling is perfectly linear until 3.3GHz (25mV per 100MHz). The first deviation ("Critical 1") from this linear behavior can be seen at 3.3GHz. The second and the final deviation ("Critical 2") can be seen at 3.5GHz. Beyond this point the voltage scaling is neither linear or recovers even temporarily, and the CPU is requiring higher voltage in increasingly larger steps to scale further.

The ideal frequency range for the process or the design (as a whole) appears to be 2.1 - 3.3GHz (25mV per 100MHz). Above this region (>= 3.3GHz) the voltage scaling gradually deteriorates to 40 - 100mV+ per 100MHz.

This means that at ~3.8GHz pushing further usually becomes extremely costly (power / thermal wise).


In comparison, the "critical" points for the two previous AMD desktop designs were at:

- Orochi Rev. C aka Vishera, 32nm SHP SOI - (1 = 4.4GHz, 2 = 4.7GHz)

- Kaveri / Godavari, 28nm "SHP" HPP Planar - (1 = 4.3GHz, 2 = 4.5GHz)
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 27.09.2020. u 03:58.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 03:57   #1626
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova

Zadnje se sjecam da je to intel stavljao na onaj haswell sa iris pro gpu,
Točno to, no navodno je intelu to bilo skupo, pa su odustali od toga u daljnjim igpu nakon broadwella

Citiraj:
Crystal Well, Intel’s name for CPUs that carry extra eDRAM, offers the potential to alleviate DRAM pressure by acting as an L4 cache, but also gives more memory bandwidth for integrated graphics. Given that integrated graphics are typically memory starved to begin with, Crystal Well when announced was an interesting prospect.
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
nacelno tako nekako i ja ocekujem s obzirom na price.


nego.. ...s obzirom da online gejming danas nema smisla bez 144hz monitora, a kompetitivni bez 240hz (manje dijagonale se preferiraju tipa 25"), neces se jos tako lako rijesiti 1080p rezolucije

ali za to nisu ni potrebne jake kartice, jer se igra low details..
ja sam nedvano uzeo 280hz monitor.. i sad jedva cekam novi ryzen a ne novu rdna2
Mislim da to sve pada u vodu kad se naleti na šmekera, koji onda sve našamara sa 60hz monitorom i mišem vrijednosti 50 kineskih yuana
Talent se kao i u sportu ne može kupiti.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 09:44   #1627
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Točno to, no navodno je intelu to bilo skupo, pa su odustali od toga u daljnjim igpu nakon broadwella



Mislim da to sve pada u vodu kad se naleti na šmekera, koji onda sve našamara sa 60hz monitorom i mišem vrijednosti 50 kineskih yuana
Talent se kao i u sportu ne može kupiti.
Ovako i ja razmišljam, gaming ovo, gaming ono...marketing radi čuda.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 10:38   #1628
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
@Gigi1

Ak vec pricamo o karticama mogao si naci graf koji govori o istima, a ne sada odjednom procesore mijesati u pricu...

Da potrosnja ima veze sa arhitekturom govori cinjenica kako je Nvidia sa Pascalom (tsmc 16nm) imala bolju efikasnost od Vege (tsmc 14nm), a ovo o cemu pricam se moglo vidjeti kod Vege LE. Za neki maleni skok u performansama bilo je potrebno ne znam kolko w vise. Svojedobno sam planirao uzeti Vegu 56 (posto me potrosnja ne tangira previse), ali sam odustao zbog cijena u mining ludilu, i nakon malo proucavanja naletio na info da su jednostavno morali ici na HBM memoriju jer je DDR5 uz sve svoje pratece komponente na pcb-u dosta rastrosniji i u tom slucaju bi kartica trosila puno previse. Primjer koliko jedna arhitektura moze biti neefikasna.

Nakon toga stvar se opet ponavlja pa Turing (tsmc 12nm) je efikasniji od Navi-ja (tsmc 7nm). Druga stvar koja se moze primjetiti je da Navi kartice nisu imale gotovo nikakvog prostora za OC, vjerovatno zato sto su vec bile poslozene do nekog limita nakon kojeg bi im efikasnost drasticno pala za minimalni pomak u performansama. Istu tu stvar danas gledamo sa Ampere karticama koje su takoder jako tvornicki limitirane.

Kad pogledamo sve skupa ipak sam dojma kako i sama arhitektura ima veze sa potrosnjom.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 13:49   #1629
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
@Gigi1

Ak vec pricamo o karticama mogao si naci graf koji govori o istima, a ne sada odjednom procesore mijesati u pricu...

Da potrosnja ima veze sa arhitekturom govori cinjenica kako je Nvidia sa Pascalom (tsmc 16nm) imala bolju efikasnost od Vege (tsmc 14nm)
sto je to efikasnost odredjene arch, u cemu se mjeri, koji su kriteriji za mjerenje efikasnosti, u kojem tipu workloada....toliko paramatara utjece na ovo efikasnost arch te je presirok pojam.

ne poznavanje materije oko proizv.procesa, no svejedno, i polarisi i vege i zen1 su na glofo 14nm lpp(lpw power plus) proizv.procesu koji nakon odredjene granice jako gubi na efikasnosti, upravo iz tog razloga je stavljen zen1 kao referenca koji je usput dobro u nastavku objasnjen.

Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
i nakon malo proucavanja naletio na info da su jednostavno morali ici na HBM memoriju jer je DDR5 uz sve svoje pratece komponente na pcb-u dosta rastrosniji i u tom slucaju bi kartica trosila puno previse.
uz navedeno jednako bitan, tj. i bitniji razlog zasto su išli na hbm je memorijska propusnost koja je od prve ver. gcn arch limitirajuci faktor za top end grafe odnosno one sa velikim brojem CU-a. A ako se uzme u obzir da je amd tada bio cash starved i uložio puno više u razvoj zen arch, jedina money saving opcija kod radeon grupe je bila da se ne rade dvije verzije istog cipa(jedna s hbm mem.kontrolerom, druga sa gddr mem kontrolerom) za worstation grafe i gaming grafe(radeon instinct MI25je indenticna arch tj. vega 10)

Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Nakon toga stvar se opet ponavlja pa Turing (tsmc 12nm) je efikasniji od Navi-ja (tsmc 7nm). Druga stvar koja se moze primjetiti je da Navi kartice nisu imale gotovo nikakvog prostora za OC, vjerovatno zato sto su vec bile poslozene do nekog limita nakon kojeg bi im efikasnost drasticno pala za minimalni pomak u performansama. Istu tu stvar danas gledamo sa Ampere karticama koje su takoder jako tvornicki limitirane.

Kad pogledamo sve skupa ipak sam dojma kako i sama arhitektura ima veze sa potrosnjom.
navi/rdna1 je step up stone sa gcn na rdna, i kao takav morao je imati integriran gcn set instrukcija i rdna set instrukcija, ukratko komplikacija.

vec sam ranije napisao da krivo tj prejednostavno gledas na efikasnost neke arch, i kada bi po tvojem nacinu gledali efikasnost neke arch. onda je npr. gcn 5 jebeno efikasna arch u low power solucijama poput apu-a, dok bi ampere bila ništa više efikasna arch. vs turing, a zapravo je u dosta stvari jebacka, a realnost je da je kožnati igrao prljavu igru i mislio da ce moci bruteforsati tsmc na ampere, to mu se na kraju odbilo o glavu pa je ispalo da je nvidia brute forsala samsungov 8nm pa samim time "utopila" efikasnost ampere arch u ocima ljudi koji to promatraju na nacin kako ti promatraš.

cijeli taj proces od developanja arch, do prilagodbe odredjenom proizv.procesu, pa do "nastimavanja" perf. konkurenciji cca 2 godine unaprijed je jako kompleksan.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 27.09.2020. u 15:32.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 14:20   #1630
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Kad pricamo u ovakvim temama onda konkretno mislim na efikasnost dedicated grafa u gamingu i tu se dogada ono o cemu sam pricao. Koji je razlog je manje bitno, vazan je krajnji rezultat.

Da li ce sad sa potpuno gaming orijentiranom arhitekturom uspjeti napraviti pomak to cemo ubrzo saznati.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 20:19   #1631
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2020., 02:38   #1632
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Mislim da to sve pada u vodu kad se naleti na šmekera, koji onda sve našamara sa 60hz monitorom i mišem vrijednosti 50 kineskih yuana
Talent se kao i u sportu ne može kupiti.

..ja sam se osvrnuo na setup.

nego.. sta je s rtxom? mislim da ce i on biti jos neko vrijeme ok na 1080p 144hz

nije 1080p jos za bacit
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2020., 07:41   #1633
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Teško jer se 144hz koristi za MP, a tamo je svaki fps bitan (ne možeš imati 144fps minimume)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2020., 22:53   #1634
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
Nadao sam se da će amd pustit par leakova sad kad je nvidia u problemima, čist toliko malo da nas motiviraju, a oni ništ
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2020., 22:56   #1635
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Dobro je, bolje to, nego one Rajine pizdarije po Twitteru. U slučaju da ne valja, ne valja, u slučaju da je dobro, još bolje. Glavno da ne slušamo i gledamo svaki dan propagandu.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2020., 23:45   #1636
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Sad će to krenut skoro na dnevnoj bazi. Leakovi pravi i fejk
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2020., 09:18   #1637
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,060
Novi video Moore's Law Is Dead o Naviju
https://www.youtube.com/watch?v=IJHnaxZdeEk
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2020., 17:50   #1638
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Ako je ovo istina, bit će super. Jedna navi 23, cijene kao 5500xt, a snage 5700xt. Meni dosta.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2020., 12:59   #1639
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Da, još frajer spominje da RDNA 1 ima HW bug koji je kao sada ispravljen....vezano uz one crne ekrane i slične kerefeke. Meni to malo zvuči kao SF, ali živi bili pa vidli.

EDIT: 5700 i 5700XT EOL!
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 02.10.2020. u 14:21.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2020., 19:51   #1640
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Da, još frajer spominje da RDNA 1 ima HW bug koji je kao sada ispravljen....vezano uz one crne ekrane i slične kerefeke. Meni to malo zvuči kao SF, ali živi bili pa vidli.

EDIT: 5700 i 5700XT EOL!

Ima smisla. Još vidim da ih je sve manje, a cijena im raste...

Nek ih prestanu proizvodit ako dolaze zamjene u istom cjenovnom rangu.

Tako su prestali proizvoditi RTX-ice od 2070 super i iznad koji mjesec prije predstavljanja Amperea.

Kažu 5600XT će još nastavit pravit neko vrijeme, što čitam kao da neće imati gpu od 2500kn još nekoliko mjeseci. To je vjerojatno ova Navi 23 za koju kaže da neće do Q2/Q3 2021
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 07:46   #1641
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,060
Zasada što sam ga slušao pokazuje da je većinom u pravu. Njegova procjena što će biti s Nvidijinom serijom 3000 pokazala se točna. Upravo se to događa. One cijene koje je Jensen predstavio su se pokazale smiješne, ekipa sada kupuje kartice po cijenama Turinga i još se trgaju. Bravo za Jensena i bravo za Moore' s law i dead što je dobro procjenio. Oni koji su ga poslušali nisu prodali svoje RTX-ice, ne prolaze Amperine dječije bolesti i kupiti će kartcu kada sazrije vrijeme.
Ako je istina ovo što govori, AMD će imati solidne kartice pa valja pričekati i procjeniti što je najbolje uzeti.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 09:42   #1642
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
@Alfredo nr.3

Kako su cijene Ampere-a iste kao i Turing kad se 3080 vrte po shopovima za oko 750-850 eura? U jednom Linksu se rtx 3080 mogla nabaviti za 850 eura. To je znaci kod nas gdje su cijene uvijek vece nego vani. Pogotovo prvih par mjeseci nakon releasa, sjetimo se samo napuhanih cijena Navi kartica prvih 4 mjeseca cca. I po tebi je tih 750-850 eura isto kao 1300-1400 eura kolko je kostala 2080 ti u pocetku? Od kud ti cupas te cifre?
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 10:14   #1643
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,060
Ako uspoređujes 3080 sa 2080ti onda je jeftinije, no vjerujem da ce izaci 3080ti pa će to biti neka usporedba. Ja bi prije uspoređivao 3080 sa 2080. Mislim da je to taj rang.
Da su cijene Navija napuhane slažem se u potpunosti, ne samo od Navja, već od svih grafičkih kartica. Bilo bi super da uđe treći proizvođač pa da se to regulira.
Moore's law is dead je najavio ovu situaciju i pokazalo se kao točno. 700 dolara je manje od 750 do 850 eura i to dosta manje.
Ti vjeruješ da će se cijene u narednom razdoblju pasti na 700 dolara? Ja vjerujem da neće. Mislim da će cijene ići prema gore. Vidjeti ćemo što će AMD ponuditi i za koju cijenu ali vjerujem da neće biti puno jeftiniji.
Moja je poruka samo bila da ljudi koji imaju RTX-ice ne žure u prodaju jer kartica nove serije neće biti i neće biti cijene koje je Nvidija najavila. Pokazalo se točno.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 11:14   #1644
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
3080 pojede 2080ti za 500 usd manju cijenu pa ja ne vidim kak ti usporedujes 2080 i 3080?
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 11:24   #1645
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,060
Zadnje tri generacije, usporedba novije 80 serije vs starije 80ti:

1080 vs 980ti https://www.youtube.com/watch?v=K-3zMMkldlE
2080 vs 1080ti https://www.youtube.com/watch?v=mlYkZ3FW1M0&t=120s
3080 vs 2080ti https://www.youtube.com/watch?v=u7qEHTsUxTc
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 11:51   #1646
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
lol, gdje su te rtx kartice od 750-850 eur, ekipa kampira po sajtovima, j**e Jensenu sve po spisku, klikaju ko ludi refresh, bude se u 5 ujutro, i tako vec 20ak dana, a ne vidim niti jednoga da je kupio grafu, pojavile su se 3 i pol rtx3080tke na njusci za 10k kn i tjt.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 11:57   #1647
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
jbt po postovima mislio da sam u krivoj temi
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 12:09   #1648
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Alfredo nr.3 Pregled postova
Ako uspoređujes 3080 sa 2080ti onda je jeftinije, no vjerujem da ce izaci 3080ti pa će to biti neka usporedba. Ja bi prije uspoređivao 3080 sa 2080. Mislim da je to taj rang.
Da su cijene Navija napuhane slažem se u potpunosti, ne samo od Navja, već od svih grafičkih kartica. Bilo bi super da uđe treći proizvođač pa da se to regulira.
Moore's law is dead je najavio ovu situaciju i pokazalo se kao točno. 700 dolara je manje od 750 do 850 eura i to dosta manje.
Ti vjeruješ da će se cijene u narednom razdoblju pasti na 700 dolara? Ja vjerujem da neće. Mislim da će cijene ići prema gore. Vidjeti ćemo što će AMD ponuditi i za koju cijenu ali vjerujem da neće biti puno jeftiniji.
Moja je poruka samo bila da ljudi koji imaju RTX-ice ne žure u prodaju jer kartica nove serije neće biti i neće biti cijene koje je Nvidija najavila. Pokazalo se točno.
700 dolara nece sigurno bit kod nas. Treba dodat PDV i maržu trgovca.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 12:15   #1649
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Citiraj:
Autor warlock25 Pregled postova
3080 pojede 2080ti za 500 usd manju cijenu pa ja ne vidim kak ti usporedujes 2080 i 3080?
Zato sto bi se trebale usporedjivati kartice istog ranga?
Po tvojoj logici - nova kartica je jaca, OK je da je cijena po FPS-u skoro ista.

S tom logikom dolazis do ovoga sto imamo - realno, konstantni rast cijena grafickih kartica.

Meni je nevjerojatno da ljudi tako olako gledaju na svoje novce, i da im je OK da cijene toliko divljaju. Stovise, ova pomama za 30x0 serijom je samo dokaz da proizvodjaci, nazalost, imaju pravo s tim divljanjem cijena.
Ovcice i dalje stoje u redu da iskesiraju vrecu love.

PS: nisam protiv napretka, stovise... Ali danasnje 'internet' generacije prilicno ograniceno razmisljaju... Ovo je vec preveliko skretanje s teme, pa bolje da stanem.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 16:32   #1650
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Za manje novaca dobijes vise performansi, totalno nebitno kak se model zove!

Nego da se vratimo na temu, valjalo bi se smiriti kaj se ocekivanja tice jer svaki novi radeon unazad par godina na papiru je bio obecavajuci ali u praksi je debelo zaostajao... Treba cekati da izade pravi benchmark pa da vidimo sta moze, a ove leakove sa speckama okacite macku o rep.
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na