Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.01.2016., 18:38   #121
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Ja sm prva za..da ako si imao prilika a pustao si ih...jbg onda ne kukas.

Ja mogu reć da sam do sad prihvatila skoro sve poslove.. Radila sam 5 godina u proizvodnji tu u svom mjestu, u trgovini, pomagala udrugama itd.

Otišla sam i na more radit pa sam tamo radila cijeli dan i dobila 2000 kn..:/

Svaka medalja ima dvije strane.

2012 sam skupila taman para da odem bilo gdje..pogotovo u zg uzmem si stan i ono tražim posao. I onda se dogodila tragedija u obitelji i paf..

U Zagrebu ove godine sam osobno nosila molbe. Negdje sam gdje nije bilo direktora ostavila radniku pa su mi slali poruke :/

Drugima, natječaj je stajao odnjela sam molbu.nitko nije zvao. Nakon mj dana vidim opet oglas za taj natječaj. Išla sam okolo da vidim jer problem u CV..vele da nije. Prošla sam na svim testiranjima na koje sam isla,,ali eto... Jbg..ali naći ću ja nešto
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 18:40   #122
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor X-Plosiv Pregled postova
Što se toga tiče - država je čak napravila nešto dobro prošle godine. Ne znam da li je još uvijek, ali u 2. mjesecu prošle godine ako zaposliš mlađeg od 29 godina, plaćaš manje poreza na njegovu plaću, a zdrastveno/dopunsko je smanjeno na neki smiješan postotak...ili ga čak niti nema više. Ne mogu se sjetiti točno, meni je sjelo kao budali šamar jer sam mislio zaposliti jednog mladog dečka.
Promijeni knjigovodstvo onda, bruto2 se ne placa 1+5 godina ovisno da li je toj osobi prvi posao. Znaci trosak place je samo 20% odnosno prvi plus drugi stup 15+5%.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2016., 18:51   #123
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Onaj tko uz faks nije radio nešto sa strane (pogotovo u IT-u) mislim da niti nema previše temelja da sere o nedostatku posla i o pretjeranim uvjetima za dobijanje posla.
Da, samo što je to nekad začaran krug. Nema posla bez iskustva, iskustva nema bez posla, i tako unedogled. Ja sam radio uz faks, ali bome, malo što iz struke. Jednostavno nisam bio u situaciji da mogu birat. A radio sam sve moguće i nemoguće, od bauštele, video montaže, winblowsa za nepismene, noćnog čuvara do nastavnika matematike u srednjoj školi.. Radio sam kao noćni čuvar od 21:00h do 6:00, svaki dan u tjednu bez slobodnog dana (noći), jedno sedam mjeseci.. Pa dodješ doma u pol 7, 7, pa se skupi na faks, putuj sat i pol, do dva, pa odslušaj to (kao jako skoncentriran), vrati se doma, odspavaj malo ako se usudiš jer tko će te probudit jednom kad zaspeš i tako u krug. Da bi me na kraju te golgote prosječni poslodavac sa ukupno 9 razreda škole (bez uvrede ikome) pitao "a zašto si tako dugo studirao", ili "na kojim projektima si radio van obrazovanja / posla"?
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 18:56   #124
kurc
Premium
Moj komp
 
kurc's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Onaj tko uz faks nije radio nešto sa strane (pogotovo u IT-u) mislim da niti nema previše temelja da sere o nedostatku posla i o pretjeranim uvjetima za dobijanje posla.

...

Kaj je najbolje Hrvatskoj nedostaje radne snage samo u krivim područjima.
Ne samo u IT-u, nego u svim strukama tijekom studiranja fali prakse. Najčešće na faksu nećeš naučiti ništa što će ti pomoći na radnom mjestu. Primjer iz prve ruke - na mom faksu od 80ak ljudi samo 10-20 bi znalo napraviti neki konkretan zadatak vezan za našu struku. S tim da nas 10ak ima iskustva iz srednje strukovne škole, pa znamo nešto. Ostalih 60-70 nije imalo priliku naučiti osnove, nije njihova krivica što nema praktičnog rada. Zato sam upisao izborni predmet stručna praksa i preporučio profesoru da taj predmet bude obavezan. Na kraju se to pokazalo kao odlična odluka jer sam ostao raditi u toj firmi prek studentskog.

Sigurno nam ne nedostaje ekonomista, ali svake godine i dalje diplomira između 600-800 koji idu pravac na burzu ako nemaju vezu.
kurc je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 18:58   #125
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Sada je sve OK. Fascinantno da 2 različita računovodstva nisu znali za to do 29 godina, što me poprilično začudilo.

Ja imam problem sa ljudima koji završe fakultet, a ne žele ništa raditi. Tj. ako imaju npr diplomu iz "ubaci smjer Ekonomije" oni neće raditi ništa što nije uredski posao, makar 3g ne mogu naći posao. Ne kažem da je svaki fakultet loš, jer nije (sve je pitanje tvoje želje i što bi radio), ali je ogromni problem ljudi koji ne žele ništa raditi. Većina očekuje nakon fakulteta raditi za 7000 kn odmah, a realno gledajući ne znaju ništa, jer nije poaso fakulteta da tebe nauči raditi taj posao, nego da ti usadi znanje i da si svjestan da možeš učiti. Iovako ionako većina na poslu napočetku je više teret nego koristan, ali i to sve ovisi o osobi.

Možda to ima veze sa odgojem, ali ja ću uvijek raditi neki posao pa makar za lošu plaću, nego ne raditi posao i doma kukati i gledati roditelje kako crnče po cijele dane da bih ja imao nešto za jesti. A kao privatnik, već sam dobio dosta rečenica "Tebi je lako..", "I ja bih tako...", "Pa što, to može svatko", "Ti imaš para, boli te briga.."...ali evo, subota 18:00, vani lije kiša, a ja ovdje pišem postove mokar poput štakora i spremam se da opet izađem na kišu svakih 10-tak minuta.
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 19:05   #126
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
http://net.hr/danas/novac/jeste-li-z...oko-2500-kuna/

Evo ako tko planira gibati van,eures navodno financira.
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 20:09   #127
Alph4Dawg
Addicted to music.
Moj komp
 
Alph4Dawg's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Feldkirchen-Westerham
Postovi: 1,782
Cekaj, zbilja postoji ekipa koja vjeruje da je prosjecna hrvatska placa 5+ k kn?
__________________
The voice in your head is just me in your headphones.

All you have is your fire and the place you need to reach.
Don't you ever tame your demons, always keep them on a leash.
Alph4Dawg je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 20:13   #128
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Prosjek je, medijan nije.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 20:22   #129
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
Vidim da ih hrpa mijesa vezu sa poznanstvima odnosno networkingom. Ako ste bili na faxu i niste skupili bar 50 kontakata niste nista napravili jer na faxu niste samo zbog znanja.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 20:38   #130
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor X-Plosiv Pregled postova
Ja imam problem sa ljudima koji završe fakultet, a ne žele ništa raditi. Tj. ako imaju npr diplomu iz "ubaci smjer Ekonomije" oni neće raditi ništa što nije uredski posao, makar 3g ne mogu naći posao. Ne kažem da je svaki fakultet loš, jer nije (sve je pitanje tvoje želje i što bi radio), ali je ogromni problem ljudi koji ne žele ništa raditi. Većina očekuje nakon fakulteta raditi za 7000 kn odmah, a realno gledajući ne znaju ništa, jer nije poaso fakulteta da tebe nauči raditi taj posao, nego da ti usadi znanje i da si svjestan da možeš učiti. Iovako ionako većina na poslu napočetku je više teret nego koristan, ali i to sve ovisi o osobi.
+1
I na kraju su takvim ljudima svi drugi krivi jer ne mogu naći (dobar) posao, a prilikom izbora fakulteta su htjeli ići linijom manjeg otpora.

Ja znam zbilja tek par ljudi koji su završili moj faks, a da su nezaposleni (a i ti su nezaposleni svojim izborom). Jbg, pati se malo pa će i isplatiti. Sad sam na zadnjoj godini matematike i uz to radim kao developer. Prvo sam samoinicijativno otišao na praksu, a poslije nje i ostao. Uvjeti super, ekipa super, još samo da faks riješim.
Znam par ljudi iz okruženja koji su završili ekonomiju/pravo te su lapili donedavno. Sad su neki od njih otišli u Kanadu/Irsku i tamo konobare dok im je to ovdje bilo ispod časti.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11

Zadnje izmijenjeno od: akoj. 02.01.2016. u 20:43.
akoj je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2016., 20:51   #131
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
Citiraj:
Autor Alph4Dawg Pregled postova
Cekaj, zbilja postoji ekipa koja vjeruje da je prosjecna hrvatska placa 5+ k kn?
prosijek (po statistici) je 5500kn, ali realnost je drugačija...
realne plaće su od 2400 do 3500 i takvih ima najviše, pa imaš od 3500 do 7000, a ovi ostali preko 10k kn i menađeri koji natuču po 50k kn takvi dignu prosjek..
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 21:19   #132
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
U vezi poticaja za mlade...

Bitno je da poslodavac zaposli osobu mladju od 30 god na NEODREĐENO, te da prije toga nisu imali sklopljen ugovor na neodređeno.
I onda ne placa doprinose na placu u narednih 5 godina.

A 20% za MIO nema veze s poslodavcem, to je radnikovo
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 22:30   #133
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Sa 5000kn mjesecno si socijalni slucaj i nema tu nikakvog uzivanja u zivotu.

Mozda tu balavurdiji sa foruma 5000kn zvuci ko SF, no kad trebas odseliti od staraca, zeniti se, inimati djecu, 5000kn je mizerija s kojom ne mozes preziviti mjesec nikako ako moras placati podstanarstvo
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 23:06   #134
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Sa 5000kn mjesecno si socijalni slucaj i nema tu nikakvog uzivanja u zivotu.
Navodno možeš sa sinom šetati prije i poslije posla...
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 23:12   #135
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
Citiraj:
Autor Friday Pregled postova
Navodno možeš sa sinom šetati prije i poslije posla...
često čujem onu poznatu "budi sretan što radiš"
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 23:20   #136
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Ne znam koliko vas posjećuje Bug forum, ali evo moj osvrt na tu temu od prije 3 mjeseca:
http://www.bug.hr/forum/topic/radna-...oj/231005.aspx
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 23:54   #137
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Sa 5000kn mjesecno si socijalni slucaj i nema tu nikakvog uzivanja u zivotu.

Mozda tu balavurdiji sa foruma 5000kn zvuci ko SF, no kad trebas odseliti od staraca, zeniti se, inimati djecu, 5000kn je mizerija s kojom ne mozes preziviti mjesec nikako ako moras placati podstanarstvo
Hrvati su pri vrhu EU po vlasništvu nekretnina, čak 92% Hrvata ima u vlasništvu nekretninu. Ne znam po kojim su to mjerilima izvagali ali tako govori statistika. Čak 71% su po kućama, znači to nisu neki jednosobni stanovi, opet ne ulazim kako su to izračunali, valjda popis stanovništva. Po tim istim statistikama tek 10% stanovništva su podstanari.

E sad ako partneri rade i primaju svaki po recimo 5.500 kn, te imaju vlastitu nekretninu te u prosjeku jednu ili eventualno dvoje djece ne vidim problem. Da se živjeti sasvim OK, otići na ljetovanje, izlet u europu i sl. u nekim skromnijim uvjetima. Uglavnom tu po Zagrebu kafići su puni, na cesti uvijek ali uvijek gužve i kad je benzin najskuplji, trgovački centri su puni kupaca a ima ih ogroman broj, svi imaju najnovije smartfonove itd. Nije sve tak crno ili možda ja ne živim u istoj državi, da znam da Zagreb nije Hrvatska .

Da je mladom čovjeku veliki problem naći dobar posao, svakako je. Na žalost. Tko ne uspije ovdje, želi više ili nema vlastitu nekretninu ili barem neku u dolasku, danas je odlazak jednostavniji nego ikada prije.

Na kraju pametovati nekome tko je otišao ili nekome tko je ostao nema nikakvog smisla Tu ne mislim na tebe jer sam te citirao, nego općenito.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 00:01   #138
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,762
5000kn zvuči super meni koji sam ove godine diplomirao.

5000kn zvuči OK ako sam cimer na stanu negdje jer mi je taman da si platim klopu i 2 majice i hlače + 2 izlaska van.

5000kn je jedva ako sam na stanu sa curom i ako želim položiti autoškolu te ako razmišljam o nekim dugoročnijim planovima.

5000kn je nedovoljno za sve iole veće planove, uključujući kredit za auto, stan/kuću, neko putovanje van države itd.

Meni je to jasno kao dan. Zato meni ne bude problem neko vrijeme raditi za 4k kn plaću sad kad nemam još "prave" životne obaveze. Ali, naravno, nema tog scenarija gdje ću ja sa 30+ godina biti zadovoljan sa plaćom od 5k kn.

I smatram se realnim jer znam u kakvoj sam sad situaciji i koja čuda radimo da se držimo iznad površine. Smatram da bi bilo koja plaća veća od 10k kn bila dovoljna za veliku većinu mojih potrba i za velik dio želja. Naravno, potrebe su bitnije, želja je upravo to - želja, nekaj bez čega mogu.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 00:16   #139
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Pazi samo da ti ne bi preraslo tih 5k kn u normalno idućih 10 godina.
Što duže radiš nešto, to ćeš manje hrabrosti i motivacije imati za preokrenuti priču.

Da su mi ponudili u Ericssonu 1000€ plaću, ostao bih u HR. S onih 4700+pokaz u početku bih imao manja primanja nego kao student na istom radnom mjestu. Za polovni bicikl bih morao štediti godinu dana. Ovdje sam u godinu dana platio autoškolu, kupio auto, u 6 mjeseci napravio autom 12k km i pritom ispario podosta goriva, namjestio trosoban stan i kupio bicikl. Stan nisam kupio već ga iznajmljujem, ali i to isto košta sa svim davanjima 800injak € mjesečno.

U životu je uvijek bitna ta famozna "vaga", tj. da balansiraš između uloženog i dobivenog, bez obzira bilo to u HR ili vani.

Kad usporedim [da mi iz HR fali familija, ispijanje piva vikendom sa starim prijateljima, ekipa uvijek spremna za sjesti na bicikl, brdo iznad glave za bicikliranje] sa svime što u DE imam i što sam "stvorio", kako se popularno voli reći, potonje prevlada ovo što mi nedostaje.

Simple as that. Pri tome zadržavam otvoreno razmišljanje, moguće je da mi za 6 mjeseci dopizdi i da se vratim u HR. Ne planiram na veliko, ne zanima me hoću li kupiti kuću ili ferrari, već mi je bitno da ak me spukne kupiti 10 RPijeva i složiti si kod kuće IoT, da si to mogu i priuštiti, a ne da moram štediti dva mjeseca i da me u međuvremenu prođe volja, primjera radi.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 00:19   #140
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Ja i cura tada, sada zena, smo krpali kraj s krajem sa 8-9000 primanja, placali smo podstanarski stan, rezije, klopu, robu, nismo ni imali auto dugo vremena, i kraj mjeseca smo ostajali na 100-200kn na racunu. Luksuz nam je bio otic busom za liku jednom.mjesecno, i kino dvaput. Di koja kava.
Sa 5000 moras biti madjionicar samostalno zivjeti. U zagrebu nemas rupe za iznajmit ispod 2000kn.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 01:48   #141
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
haha vi ste bogati onda ako se razgovarate o 5k kn
ja imam 4000-4300 max i žena 2900-3200
kreda na euro 2800kn mjesečno, zimske režije 2600, ljetno 1500
Pa si dalje računajte koliko ostane za živjeti
Da jedan i drugi imamo po 5k kn to je 10k kn, živio bi ko bubreg u loju, sa trenutnim davanjima, ali sad živimo od mjeseca do mjeseca, kao i svaki hrvat
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 02:15   #142
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Koliko sam shvatio tema nije namijenjena diskusiji tko kako živi u HR, gdje je plaća veća i s koliko se može preživjeti već je trebala biti uređena s konkretnim pitanjima o odlasku u inozemstvo gdje je svaka suvišna rasprava svedena na minimum.

Ovako mi možemo tipkarat da je moja plaća ovolka ili onolka, al najbolje mi je, primjerice, kad se s jedne strane nađe netko tko ima troje djece, a primanja obitelji ukupno od 5000kn dok mu s druge strane netko predbacuje da što je uopće štancao tolku djecu ak ne ide u budžet. Sam fali da se počnemo klat oko ovakve informativne teme.

Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
haha vi ste bogati onda ako se razgovarate o 5k kn
ja imam 4000-4300 max i žena 2900-3200
kreda na euro 2800kn mjesečno, zimske režije 2600, ljetno 1500
Pa si dalje računajte koliko ostane za živjeti
Da jedan i drugi imamo po 5k kn to je 10k kn, živio bi ko bubreg u loju, sa trenutnim davanjima, ali sad živimo od mjeseca do mjeseca, kao i svaki hrvat
Pokušavam se postaviti u tvoju situaciju i polazim od pretpostavke da ako bih bio zadovoljan tu di jesam, ne bih niti tipkao takav post. Vuče mi malo na kukulele.

Pitanja za tebe i svakog tko se pronađe, bitno je postaviti ih sebi, meni ne moraš odgovarati: jesi li zadovoljan? Misliš li da vrijediš više? Što te sprječava da postigneš više?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 02:33   #143
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
naravno da mislim da vrijedim više, ali ne i moj poslodavac
Ali trenutno sam zadovoljan, jer sam bio u situaciji i boljoj i goroj.
bio sam u situaciji da smo zajedno zarađivali i 15k kn, ali bogme pao sam i toliko nisko da sam ja bio bez posla 8mj, pa živjeli samo od ženinog primanja.
Sad bi rekao da sam u zlatnoj sredini i lagano se penjem gore.
Van da bi otišao, ja bi rekao treba imat muda, a ja sam od onih kojem je opet lijepo doma, i bez žene nikamo, ako se ide van, idemo oba.
Ali opet je spika, doma je doma i nekako bude.
Da sam dečko, bila bi druga spika, je i da, djecu još nemamo.

Ja sam samo htio skrenut pozornost, jer vidim da se ovdje tipka kako nisu pojedini zadovoljni sa 5k, a realnost je 3000k do 4000k, ostalo je samo statistika, i pretpostavljam ZG koji je ipak skuplji za živjet.
Imam i ja kolegu koji je otišao za Irsku, radi u kuhinji i veli SUPER MI JE.
radi se i tamo, ali manji pritisak nego li doma.
Po mojem, mi se moramo riješit političara i odmah nam bude bolje.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 02:37   #144
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Van da bi otišao, ja bi rekao treba imat muda
Meni to često govore u zadnje vrijeme. Evo baš mi je prekjučer to šogor rekao. Rekao sam mu isto što i drugima - treba imati muda za ostati u hrvatskoj!
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 04:32   #145
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Sa 5000kn mjesecno si socijalni slucaj i nema tu nikakvog uzivanja u zivotu.

Mozda tu balavurdiji sa foruma 5000kn zvuci ko SF, no kad trebas odseliti od staraca, zeniti se, inimati djecu, 5000kn je mizerija s kojom ne mozes preziviti mjesec nikako ako moras placati podstanarstvo
Netočno.
Valjda postoji pretpostavka da ne radiš sam u tom scenariju nego da ti i žena ima nekakvu plaću.
Znači mi koji kvalitetno živimo bez ikakvih problema sa takvim primanjima smo balavurdija (sa 35 godina) ili socijalni slučaj?
Bravo....

Citiraj:
Autor Friday Pregled postova
Navodno možeš sa sinom šetati prije i poslije posla...
Bravo, vrlo 'inteligentno' pisanje i konstruktivno. Taman očekivano od nekog poput tebe. Mada sam razočaran, jedno je trollanje za glupaste teme, čemu si sklon u svojoj razbibrizi, ali smatrao sam da je ovo ipak malo ozbiljnija tema i rasprava.
Naravno da nisi dao repliku na niti jedno moje pitanje niti konstruktivno odgovorio, nego uporno pišeš stvari isključivo sa svojeg stajališta koje očito smatraš jedino ispravno. Po tebi bi svi hrvati trebali živjeti po irskoj i bogtepitaj kakvim zemljama, a svoju domovinu ostavit kome?
Kretenizacija od pisanja na djelu, ne samo u tvojih zadnjih 3-4 posta nego od još ekipe. Žalosno. Najjače mi je ono di uspoređuješ život sa svojom obitelji ili na npr 5 min do njih, sa avionskom kartom od >1000kn po glavi, kao da je to ono, nešto što možeš kupit kad ti se prohtije i kao da je to neka redovna praksa da ti familija dolazi svaki vikend avionom u goste. Daj, ono, nismo djeca. Ili ono da se svaki dan igraš sa svojom djecom i prije i poslije posla, a dođeš na ts u 22 i kažeš da si se ubio od posla od 4 do 21. Ta djeca ne spavaju uopće, ili imaju propisano spavanje od 18-03? Ne kužim, sorry.
Ono, nije topic rasprave, ali krenuo si takvim biserima, da mi je tragikomično čitati neke smijurije. Tebi je očito smijurija što je meni prioritet mog života dijete otkad ga imam, pa zdravlje, pa tek onda posao/novci/materijalne stvari. Sorry, meni nije, meni su to ozbiljne stvari. Prepreviše sam se nagledao sranja u životu i prošao istih da bih si stavljao posao kao prioritet u životu ili da bih se išao isprdavat iz svog ili nečijeg života. Meni je lijepo, ne petljam se u tuđe živote i ne dozvoljavam petljanje u svoj, a još manje stupidna omalovažavanja poput onih da si socijalni slučaj sa 5000kn plaćom i Hr ili da se s tom plaćom ne može normalno živjeti. Ponovit ću se iz prvog posta, uvijek može bolje i uvijek postoji bolje, ali to 'bolje' uglavnom povlači još i druge aspekte života sa sobom, pa je opet to 'bolje' relativno koliko je zapravo bolje. Bitan je balans privatnog života i posla. Ne mogu se sjetit sad, ali prije 20 i nešto godina sam iz poduzetništva učio točno o tome i postoji stručni naziv za 'uživanje u plodovima svog rada' i u jednom takvom predmetu kao što je poduzetništvo, se ipak dijelom uči i definira da je vrlo važno kvalitetno živjeti a ne robovati poslu.

Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
5000kn zvuči super meni koji sam ove godine diplomirao.

5000kn zvuči OK ako sam cimer na stanu negdje jer mi je taman da si platim klopu i 2 majice i hlače + 2 izlaska van.

5000kn je jedva ako sam na stanu sa curom i ako želim položiti autoškolu te ako razmišljam o nekim dugoročnijim planovima.

5000kn je nedovoljno za sve iole veće planove, uključujući kredit za auto, stan/kuću, neko putovanje van države itd.

Meni je to jasno kao dan. Zato meni ne bude problem neko vrijeme raditi za 4k kn plaću sad kad nemam još "prave" životne obaveze. Ali, naravno, nema tog scenarija gdje ću ja sa 30+ godina biti zadovoljan sa plaćom od 5k kn.

I smatram se realnim jer znam u kakvoj sam sad situaciji i koja čuda radimo da se držimo iznad površine. Smatram da bi bilo koja plaća veća od 10k kn bila dovoljna za veliku većinu mojih potrba i za velik dio želja. Naravno, potrebe su bitnije, želja je upravo to - želja, nekaj bez čega mogu.
Dosta realno napisan post, pogotovo ovaj dio sa željama.... Ali....
Gle, nisu svi podstanari, nisu svi pod kreditima preko glave, nisu svi željni života u metropoli, NISU SVI ISTI niti u istoj situaciji. Pokušao sam realno i iz prakse nekog ko živi samostalno već stvarno dugi niz godina, u vlastitoj kući i ima obitelj ne tako predugo, napisati kakvi su realni prioriteti i pobiti tezu ovih napisanih baljezgarija da se u Hr ne može živjeti sa plaćom od 5000kn, ali dočekan sam uglavnom na sprdanje i izrugivanje. Tipično za pojedince, ali i dalje žalosno. No to je tako na svakom forumu, nije ni ovaj izuzetak od kretenskih postova samo da se napišu, od flejma ili od ekipe koja misli da je samo ono što oni rade ispravno pa bi svi ostali po njima trebali tako postupati.

Sve u svemu, povlačim se iz rasprave jer nemam ni volje ni živaca za raspravu oko ove teme sa pojedincima, tko je htio pročitati moj prvi post u temi s razumijevanjem, pročitat će ga ili već je, tko nije, neće, niti će pokušati shvatiti o čemu je pisano. Vidim ipak da ima još ljudi koji cijene ljudskost i one male stvari koje život čine, ali vidim i da po dobrom starom običaju ima i onih drugih, i upravo zbog toga ne mislim dalje pokušavati takvima objasniti da život nisu pare i pokretnine i nekretnine. Kad spušite zdravlje zbog letaranja za lovom, shvatit ćete, no tad vam je već kasno
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 06:27   #146
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Ja ti jos jednom kazem da familija (supruznici, dijete/djeca) kojinimaju samo 5000kn lrimanja su jebeni socijalni slucaj pod uvjetom da moraju placati smjestaj, a da ne zive kod svekrve/punice ili im doticni nisu kupili stan i auto.
Ti mi dokazi suprotno.

Pa covjece placao sam podstanarski stan 2500kn, rezija 1000kn, tu smo na 3500. I sad ces ti meni tu bacati floskule o zivotu sa 5000kn. Odi nekom drugom to pisi.

To nije zivot to je crkavica. Citaj sa razumijevanjem a ne napreskok.

Tko je solo naravno da moze sa 5000kn zivjeti.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 08:37   #147
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Ti zaboravljaš da ne žive svi u ZG. Nije svugdje stan 2500kn. Evo recimo tu kod mene mozes odlican stan iznajmiti za cca 1000kn i onda ti je tih 5000kn sasvim ok zar ne?
A u drugu ruku, u Stuttgartu u kojemu sam zivio, 2-sobni stan neces naci ispod 700€+rezije cca 300€, a minimalna placa za koju dosta nasih gore radi je 1200-1300€. Gdje si onda socijalni slucaj?
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 09:17   #148
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Pa čovjek je fino napisao da je pretpostavka da oboje rade a ne da svi žive od 5000 kn.

edit

ajmo i još malo proširiti raspravu .

pretprošli tjedan sam išao kod zubara. Znači tri posjeta, liječenje zuba, čiščenje kanala te na kraju plombiranje. Cijena 0 kn. Također dobio sam neku virozu. Posjet liječnjiku, vađenje krvi, dobivanje antibiotika 0 kn. Tj. plaćam dopunsko osiguranje u iznosu od 70 kn mj. ali mislim da bi i bez toga bilo 0 kn. Majka prošle godine imala tešku operaciju ugradnje umjetnog kuka. Sve izvedene savršeno profesionalno, nakon operacije direktni odlazak sa odjela u toplice na tri tjedna i sve za 0 kn tj. onih 70 kn dopunskog osiguranja. Koliko takve stvari koštaju u Kanadi, Irskoj ili Njemačkoj?

Školovanje. Kćer ide u dobru medicinsku školu, prošle godine Bandić dao besplatne knjige, minimalan trošak na bilježnice i pribor. Koliko košta školovanje djece u Kanadi, Irskoj ili Njemačkoj, koliko košta dječji vrtić ili privatno čuvanje djeteta?

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 03.01.2016. u 09:27.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 09:17   #149
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Ja i cura tada, sada zena, smo krpali kraj s krajem sa 8-9000 primanja, placali smo podstanarski stan, rezije, klopu, robu, nismo ni imali auto dugo vremena, i kraj mjeseca smo ostajali na 100-200kn na racunu. Luksuz nam je bio otic busom za liku jednom.mjesecno, i kino dvaput. Di koja kava.
Molio bih te, da mi napišeš troškove, jer mi ovo ne zvuči baš okei

Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
5000kn zvuči OK ako sam cimer na stanu negdje jer mi je taman da si platim klopu i 2 majice i hlače + 2 izlaska van.
Stan ajmo reći cca 1500 kn. Klopa još 1500 kn. To je 3000, ostane još 2000. Bem ti generaciju koja 2 majice i 2 hlača palti 1500 kn, i još spizdi 2x 250 kn vani...i to ako se štedi

Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Pa covjece placao sam podstanarski stan 2500kn, rezija 1000kn, tu smo na 3500. I sad ces ti meni tu bacati floskule o zivotu sa 5000kn. Odi nekom drugom to pisi.

To nije zivot to je crkavica. Citaj sa razumijevanjem a ne napreskok.

Tko je solo naravno da moze sa 5000kn zivjeti.
Ja sam računao, meni bez hrane, samo stan kredit + režije izađe cca 5000 kn. Ali ja imam stan od 73 m2, poprilično lijepo sređeno sada kada sam adaptirao, a planiram ovih mjeseci ubosti malog peseka (samoyeda) i vjevericu....a kraj 2017+ dijete

Ali da se može preživjeti sa 5000, može.
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 09:35   #150
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Bome lijepe planove vi imate.

Svatko ima neku svoju viziju i svoj program i to je tako.

Ovdje u hr kako ja gledam. Ja da dodjem u zg plaća mi minimalno treba biti 4000 kn

Stan, rezije i hrana..to je osnovno, a kud lijekovi?!

Do prije god dana nas je 5 bilo na tatinoj mirovini od 1900 kn plus imamo mali opg koji godisnje zaradi oko 60 000 kn..

Rezije su mi samo voda plus struja 1000 kn, a stedimo maksimum.

Najgore je zivjet u manjem mjestu gdje nemas niti skolu kak treba, niti dotora, i za sve ti treba novac.

U zg sam dosla s 400 kn u đepu na tj i pol sam trosila 100 kn za hranu. Da nije bilo frendova koji su mi uskakali pomalo ne bih ja opstala.

Ja nisam kavopija..pijem kavu doma, ne pusim, ne pijem i nisam nest luda za izlascima, ali zbog zdravlja moram dobro i kvalitetno se hraniti...

U zg stvarno možeš se za dosta malo novaca najesti ajmo reć, npr ovi sto gablece nude...nekad dobis takvu porciju da imas i za večeru, ali jbg to nije zivot.

Na moru opet moras upast gdje je dobro inače si hebao ježa.

Ja sam osla raditi za Konzum prije 9 god i dobila 2500 kn!


Buraz ove godine osao kod Stona raditi kao kuhar. Radio je od jutra u 7 pa do 13 i od 16 do 2 i dobio 3000 kn,. Spavao je u podrumu , nije mogao ni izac jer je sve bilo daleko, a da ne spominjem da je sve sam pripremao! Radio je za jednog albanca.

Tako da. Ja sam govorila..tko moze i tko se snađe savršeno! Go! I ja se trudim da sve sredim (trenutno me bolest drži u hr)

Ako mogu naći u Hr ok posao voljela bih tu ostati, ali i rekla sam negdje drugdje mi se neda samoj...
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na