Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.10.2022., 20:40   #1951
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Dečko u HT-u mi je preporučio Huawei B535-232. Vaše mišljenje?
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 21:16   #1952
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Ajmo prvo definirati što želiš i što trenutno imaš, tj čime nisi zadovoljan. Želiš li 4G ili 5G? Koliko bandova ti ima toranj na kojeg se spajaš, možeš li iskoristiti 3 ili 4 banda ili ne?

B535 je odličan, ali osrednji entry level modem. Koristim ga na Verudi i spajam se na vodotoranj uz optičku vidljivost. Brzine su 100-150ak Mbps otprilike.

Huawei 4G modeme možeš poredati redom: B535 (2CA), B715 (3CA) i B818 (4CA) kao tri najčešća prijedloga u tom rangu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 21:24   #1953
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Spajam se na toranj koji se nalazi na Gregovici preko puta (još neotvorenog) Hospicija za palijativnu skrb. Ja sam dolje kod Lidla. Optička vidljivost nije čista, ali uvijek imam oko 40-50 mbitsa (preko moba).. Toranj ima četiri bandova.

Zadnje izmijenjeno od: djzuza. 28.10.2022. u 21:29.
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 23:04   #1954
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Citiraj:
Autor djzuza Pregled postova
Spajam se na toranj koji se nalazi na Gregovici preko puta (još neotvorenog) Hospicija za palijativnu skrb. Ja sam dolje kod Lidla. Optička vidljivost nije čista, ali uvijek imam oko 40-50 mbitsa (preko moba).. Toranj ima četiri bandova.
Najbolje ti je kupit svoj ruter i onda mjenjas operatere bez uo i ostavis koki ti je najbolji.
Nemam pojma gdje taj hospicij
Daj broj tornja sa cellmapera.tj enbid.
axo je online   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 23:18   #1955
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Citiraj:
Autor axo Pregled postova
Najbolje ti je kupit svoj ruter i onda mjenjas operatere bez uo i ostavis koki ti je najbolji.
Nemam pojma gdje taj hospicij
Daj broj tornja sa cellmapera.tj enbid.



2107, blizu parkirališta od bolnice
Mreža je A1
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 23:53   #1956
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Ako toranj ne pati od zagusenosti (nemam neka iskustva s A1 van centra grada, mozda axo ima), tu bi mogao cak uposliti B715 ili B818. Ako se spojis na 3 ili 4 banda istovremeno vece su sanse da neces osjecati padove brzine itd.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2022., 09:15   #1957
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Kak ne hvatas 2425? On je tam negdje iznad crkve preko puta lidla i ima vjv 5g.
Malo to istrazi jer a1 po gradu i van je jako dobar.
axo je online   Reply With Quote
Staro 29.10.2022., 16:00   #1958
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Istražit ću.
No kada kliknem na 2425 na mapi, niti jedna ćelija ne omeđuje moju kućnu adresu...
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2022., 13:50   #1959
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Citiraj:
Autor djzuza Pregled postova
Istražit ću.
No kada kliknem na 2425 na mapi, niti jedna ćelija ne omeđuje moju kućnu adresu...
Mapiraj ga mobom od kuće i doći će ćelije do tebe na cellmapper karti kad klikneš toranj ionako je loše mapiran taj toranj
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2022., 11:50   #1960
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Pozdrav. Trenutno koristim ZTE MF286R + A1 mreza 4G+. Od bazne stanice sam nekih 400m zracne udaljenosti, nema velikih zgrada između ali ima krovova kuca koje su u ravno sa mojom (cca). Modem mi je u potkrovlju trenutno i jacina signala je oko -87 do -92. cellmaper mi kaze da celija koja gleda prema meni ima max -76 dBm. Moje pitanje:
Buduci da ovaj modem ima mjesta za dvije antenice, isplati li mi se kupiti dvije i zasarafiti? Ne trazim ogroman boost, no ne zelim trenutno ni vece novce uloziti u ovo sto imam.

EDIT:
Razlog zasto pitam je taj sto kad ubacim isti SIM u mobitel, na tom mjestu mjeri preko 130 Mbs, dok racunalo spojeno na ZTE svega 40 do 60 Mbs. Taman sam mislio mozda antenice malo podignu signal da to bude nesto brze.
__________________
*************************************





Intel Celeron G1820
ASRock H81M-HDS
8 GB Kingmax
23'' LG Flatron W2361V
NVIDIA GeForce GTX 960
Samsung Spinpoint F1 @ 1 TB
INTEL SSD - 120 GB
LC POWER LC6650GP3 V2.3
Antec Sonata Elite
MX 518
Logi tipkovnica neka..
NuForce usb DAC



Zadnje izmijenjeno od: wireless_os. 31.10.2022. u 11:59.
wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2022., 16:55   #1961
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
...
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2022., 08:29   #1962
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Citiraj:
Autor wireless_os Pregled postova
Pozdrav. Trenutno koristim ZTE MF286R + A1 mreza 4G+. Od bazne stanice sam nekih 400m zracne udaljenosti, nema velikih zgrada između ali ima krovova kuca koje su u ravno sa mojom (cca). Modem mi je u potkrovlju trenutno i jacina signala je oko -87 do -92. cellmaper mi kaze da celija koja gleda prema meni ima max -76 dBm. Moje pitanje:
Buduci da ovaj modem ima mjesta za dvije antenice, isplati li mi se kupiti dvije i zasarafiti? Ne trazim ogroman boost, no ne zelim trenutno ni vece novce uloziti u ovo sto imam.

EDIT:
Razlog zasto pitam je taj sto kad ubacim isti SIM u mobitel, na tom mjestu mjeri preko 130 Mbs, dok racunalo spojeno na ZTE svega 40 do 60 Mbs. Taman sam mislio mozda antenice malo podignu signal da to bude nesto brze.
Neće ti te antenice ništa doprinjeti. Jedino bolji router i eventualno iskre P56
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2022., 11:53   #1963
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
ZTE MC 7010 A1 4G+ 5CA

Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2022., 13:20   #1964
Dobar stroj
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: ZG
Postovi: 44
Društvo LP, prešao konačno s Telaca na HT prije par tj. (i voice i data/broadband tarifa), te rekoh da javim dojmove i pitam za još malo pomoći vezano za poneka otvorena ???... Ukratko: winner za oboje HT za dosta kopalja...

Voice tarifa / mob - za početak ima VOLTE / HD voice (ne aktivira se odmah sa promjenom postavki u mobu već treba zvati službu za korisnike (tek se onda gore lijevo pojavilo WoLTE) ili čekati x sati/dana - rekli su mi da se nakon nekog vremena aktivira) pa je nebo i zemlja razlika... Em mogu normalno surfati/pretraživati nešto u pozadini kad razgovaram s nekim (ponekad bitno, pogotovo za posao, da nešto provjerim u mail-ovima ili www paralelno kad razgovaram, pogotovo ako nisam uz komp i/ili ako mi je komp spojen na internet preko moba). Više se nitko ne žali svako malo da me slabije čuje, kod Telaca se svako malo žalilo dosta ljudi (na različitim lokacijama, u ZG i svuda...). DL brzine tu negdje HT vs. Telci na većinu lokacija, čak Telci na nekim bili dosta brže, a UL u na dosta lokacija i/ili vremena Telci bili brži, jer HT brzine puno više variraju pogotovo u UL. Bez obzira, HT brzine sasvim OK/dovoljno, ali bi bilo lijepo da su konstantnije u višem (speed) rangu. Tu pričam sve o 4G jer nemam 5G mob, niti ne mislim još neko vrijeme prelaziti - sve koje znam isključe 5G na mobu - em troši više baterije, em se prešaltava non stop 4/5 G... Ukratko: po meni HT pobjeđuje test za 2 koplja barem.

Data broadband "5G" koji to još nije uz ZTE MC801a router - router stvarno dobar stroj uz bugove tu i tamo ako se previše igrate s njime, pa predlažem svakako backup settings raditi svako malo u više faza kod setup-iranja routera (svaka verzija druga datoteka - npr. u nazivu yyymmdd-#) da ne morate sve ispočetka, već od tuda gdje je radilo sve super (naziv mreže, psswd za mreže (normalna/guest na 2.4 GHz, 5 G(Hz)), psswd SIM kartice, nazivi spojenih uređaja, auto restart router-a (svaku noć)...). WiFi range puno bolji nego na starom router- koji je imao vanjsku antenu - toga me bilo najviše strah - ovaj u 5G(Hz) kraće naravno (pa na to spojio samo uređaje u blizini - TV, PS4), a sve drugo s čime mrdamo po stanu i/ili bilo na starom router-u na normalnu mrežu 2.4GHz (da ne moram mijenjati postavke), naravno uz long range u wifi postavkama. Predlažem sve raditi u PC mode-u. Stilta se npr., barem meni kad pokušaš otvoriti SMS ili phonebook nakon što dođe 1-2 auto SMS-a za APN postavke, pa kada se stavi razmak u mob mode-u za naziv mreže (u PC mode da, u mob mi nije dao - želio imati isti naziv i psswd kao i kod starog router-a da mi se svi uređaji spajaju bez promjena settings na svakom...), pa kad u nazivima spojenih uređaja stavim razmak - ne javi grešku ali se stilta sve (može biti gornja ili doljnja crta ali ne i razmak kod spojenih uređaja, ali kod naziva wifi mreža u PC mode-u može biti razmak)... Kada sam se pokušao igrati preko skrivenih menija sa band i/ili cell lock-anjem + restart (obavezan koliko shvatio) ili se dovijeka prebaci s 5G na 4G i u meniju i ne svijetli više bijela nego plava lampica ili se prebacuje 5/4G svaku sekundu dovijeka... Opet hard reset preko menia, pa restore (nije dovoljno samo restore)...
CA status (channel aggregation) u meniju inactive osim ako je znatno opterećenje (npr. speed test), ali samo u DL, čim krene UL test opet inactive, tako da vjerujem ne agregira u UL nikad. Ako se ne radi speed test tu u tamo se samo ukaže CA active na koju sekundu, inače inactive non stop, barem koliko sam primijetio...
Po meni ako nemate nekih problema najbolje fercera ako je u auto modu za odabir mreža, jer i kad stavim na 5G only ili 4G only iste su brzine, a ako se malo više igram stilta se.
E da..., brzine... - od cca 80-200 DL i 10-80 UL (varira dio dana, vikend)... - i mob (4G - po ZG testirao samo) i router (lokacija, ZG, Črnomerec). Ukratko: winner za data broadband HT za dosta kopalja...
Jel se možda netko igrao malo više i uspio dobiti značajno veće brzine na router-u sa band i/ili cell lock u ZG, te ako da molio bih info kako (jel band ili cell lock ili oboje...), te jel moguće dobiti cell aggregation i u UL. Nije da nisam zadovoljan s ovim ali ako može još znatno bolje, više, jače zašto se ograničavati... Hvala!

...ovo pokazuje za NW info
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_20221113_140518_com.android.chrome.jpg‎
Views:	95
Size:	206.8 kB
ID:	25781  

Zadnje izmijenjeno od: MadBoY. 13.11.2022. u 18:29.
Dobar stroj je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2022., 14:16   #1965
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Cell lock ako nemaš 4CA na tri frekvencije. UL ima agregaciju čim dobiješ više od 50Mbps i ovisi koja ti je main frekvencija.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2022., 14:49   #1966
Dobar stroj
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: ZG
Postovi: 44
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
Cell lock ako nemaš 4CA na tri frekvencije. UL ima agregaciju čim dobiješ više od 50Mbps i ovisi koja ti je main frekvencija.
Ajd please vidi PrtScr u poruci prije (sitno skroz, ali kad se klikne poveća se) - ako dobro vidim/razumijem spojen je router na 2 3G/4G frenkvencije/banda i 1 5G, što je sveukupno 3. Kako mogu saznati jel postoji još koja dostupna i/ili jel imaš prijedlog/savjet što napraviti? VELIKO HVALA!
Dobar stroj je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2022., 15:17   #1967
Nikox
Premium
Moj komp