Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.05.2009., 22:29   #61
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor B-Link Pregled postova
.... zakompliciralo se malo pa sada više neznam ni sam da li hoću Stereo ili 5.1, a da ne ububam neke silne pare
Hm , da ti malo pomognem / komentiram neke stvari.

To je nešto što moraš sam odlučit a stvar je jednostavna. Želiš li slušat stereo ili gledat filmove u surroundu?

Po ovom forumu se nekako uvjek proteže kako je stereo nemjerljivo bolji od 5.1. Stereo je zakon a 5.1 je največe smeče. Puj bljak...
A to su gluposti jer se to ne može uspoređivat.
Doduše jasno mi je odakle to ali ne shvačam hrabrost za vječna pametovanja kojima nikad kraja.
Tome je izgleda izvor to što ljudi prijeđu s nekakvog kompjuterskog surround sistema na obični stereo sistem a da košta slično pa otkriju kako im to bolje zvuči što je ravno otkriču 'tople vode'.
Da imaš 2000kn za novi monitor, bili bolju sliku dobio s kupovinom večog monitora ili manjega.
I onda nema kraja pljucanju po 5.1 opčenito jer HT nije onoliki HiFi koliko je to HiFi
A kad je riječ o istoj svoti novaca ,nemogučnost reprodukcije višekanalnog zapisa s stereo pojačalom i 2 Zv. je veči minus nego što je taj što resiverom nemaš kvalitetu sterea Ili drugačije sročeno, u tom slučaju HiFi nije toliki HiFi, koliki je HiFi obični HT

Mislim, možeš gledat film sa stereo pojačalom što če ti sigurno i savjetovat netko iz one skupine ljudi spomenutih prije jer je to kao bolje. Stereo rulz TM. No opet to su gluposti jer film sa 5.1 zapisom nije ni namjenjen da se gleda sa stereom. Tako da nečeš znat što propuštaš dok ne ne prepustiš tome jeftinom zadovoljstvu
A i dok netko od 'Stereo rulz TM' ljudi ne pogleda film s poštenim HT sistemom i dalje če bit pametovanja i mješanja kruški i jabuka.

btw, ja za razliku od večine nisam otkrio 'stereo' nakon 'surrounda' več sam obrnuto prirodnim tokom stvari jedan hobi (slušanje glazbe) nadopunio drugim / gledanjem filmova.
A iako ta dva hobija ne dijele elektroniku nebi mi bilo uopče tragično poslušat nešto u stereo modu na 'resiveru' .Štoviše to dvoje je vrlo mjerljivo jedno s drugim po audiofilskim mjerilima i za neke stvari čak i preferiram stereo mod 'resivera'. Tvrdit kako je jedno HiFi a drugo ne bi bilo ništa drugo nego kenja.. napamet.
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 06.05.2009. u 22:53.
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2009., 23:10   #62
B-Link
Premium
Moj komp
 
B-Link's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Popovača
Postovi: 479
Ovo su sad već teške reći

Ajde da čujem sad obranu

Opet nismo ništa riješili
B-Link je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2009., 23:20   #63
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 692
Vjerojatno najpametniji post napisan o zvuku na ovom forum. Stavio bi ga u potpis, ili upućivat mlađe generacije na njega kad dođu sa sličnim dilemama. Svaka čast Imagine!
Roso je online   Reply With Quote
Staro 06.05.2009., 23:34   #64
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor B-Link Pregled postova
Opet nismo ništa riješili
Meni izleda da TI nisi ništa rješio

Jer kao što rekoh na početku to je vrlo jednostavno i stvar se svodi na to želiš li gledat filmove u surroundu ili jednostavno slušat muziku?

Nemogu bit vukovi siti i ovce čitave.
Ustvari mogu ali to onda košta.


Ako imaš npr. 3000kn..
Ako želiš filmove onda svotu podjeliš na paket zvučnika / resiver / izvor.
Ako želiš običnu muziku i siguran si da nečeš poželit surround onda 3k kn podjeliš na stereo pojačalo / 2 zv. te izvor.

S prvim možeš imat drugo* ali s drugim ne možeš prvo.

* Naravno nije usporedivo s drugim ako ne 'ulupaš novaca'
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2009., 23:44   #65
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
OMG..sta bi ljudi stavili u potpis..

Ovo pitanje (stereo vs HT) je potpuno jednako onome Ati vs Nvidia i samo razglabanje o njemu je bezpredmetno

Kao prvo zecetnik threada zeli da sad mi njemu prezentiramo sta je bolje, ma nemoj, a in ni sam ne zna sta hoce i sad se mi tu koljemo sta je bolje/jace/vece a on ni sam ne znam. Svaki normalni konzument zna sta zeli, ali nas decko ne zna i samim tim ovi savjeti nemaju veze.
Citiraj:
I onda nema kraja pljucanju po 5.1 opčenito jer HT nije onoliki HiFi koliko je to HiFi
Ovo si super napisao, da, ht nema toliku vjernost koliku ima HIfi. A sad zasto je to tako..zato sto opcenito filmovi (zvucno i vizualno) ne teze tome da izgledaju i zvuce sto slicnije stvarnim zvukovima..

Inace, stereo hifi imaju audiofili, analogno tome, ht bi trebali imati filmofili, ali ht imaju vecinom oni koji smatraju da je to bolje/vece/jace..

I jos jedna stvar, za nekoga tko se razmislja dal ht ili stereo, koliko filmova gldate u 5.1 soundu?Koliko ih imate, koliko ste ih gledali? Ja osobno jako malo jer sve gledam u divixu, a vjerujem ako i vecina ekipe s ovog foruma..

Za mene EOD, i neka se zacetnih odluci sta zeli pa nek onda trazi savjete..
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2009., 00:26   #66
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 692
Mali OT, ali jedno pitanje za Sralu i "hifi" ekipu. Zar vi stvarno jako često dođete i sjednete ispred vašeg zvučnog sustava, upalite muziku i pozorno slušate taj cd ili izvođača? Ja uistinu nisam, iako sam dok sam bio mlađi ulupao dosta novaca u original cd-ove, većinom soundtrackove Johna Williamsa. Danas kad upalim muziku ona uglavnom svira u pozadini dok učim, radim, gledam tv, zadovoljavam ženu itd. A za sebe smatram da sam ljubitelj glazbe jer je relativno dobro poznajem i pratim, pa čak imam i nekakve škole iz toga područja.

Dok, kad gledam film, gledam film. Ne čitam novine, ne učim, ne radim, nego gledam film(ok, povatam se malo sa ženom, pa šta sad ). Makar to bilo 2 do 3 puta tjedno. Meni je, Srale, npr. neshvatljivo da slušam muziku u FLAC-u i tražim dlaku na jajetu, nego da kad gledam film, kojem posvećujem svu svoju pozornost, gledam na divx-u uz 128 kilobita CBR-a zvuk.

Ne bi želio da se krivo shvati, svi ste inteligentni momci. Ali eto, bar mi reci koliko često slušaš muziku baš da bi je sluša i uživa.
Roso je online   Reply With Quote
Staro 07.05.2009., 00:36   #67
Mephsto
Premium
Moj komp
 
Mephsto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 199
Ova tema je prešla u krivom smjeru...
Vidim da svi sole pamet a nitko nije ništa konkretno napisal.
A to znači prijedlog kaj se nudi i za kolko novaca.

Očito nitko nije čul wharfedale sistem uživo...
Isto tak uspoređivati stereo sistem sa 5.1 je glupo.
Kao da bi uspoređival bookshelf zvučnike i studijske monitore.

Ak budeš blizu Zagrebu odi u provox shop, uzmi si neki ORGINAL cd sa glazbom koju voliš pa ti tam dečki naštelaju taj sistem po želji na neko slično pojačalo i onda slušaš i zaključiš kaj ti paše i na kaj budeš potrošil novce.

A meni je osobno glupo taj sistem uspoređivati sa bilo kojim pc zvučnicima.
Mephsto je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2009., 00:46   #68
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
OMG..sta bi ljudi stavili u potpis..
a tek kad ja čitam što sve ljudi pišu po ovom podforumu na osnovu možda godine iskustva sa stereom i nula promjenjenih uređaja iza sebe

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Ovo pitanje (stereo vs HT) je potpuno jednako onome Ati vs Nvidia i samo razglabanje o njemu je bezpredmetno
rasprava nije 'out of order' kad se po forumu savjetuje stereo u svakom slučaju?

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Ovo si super napisao,
da jesam ,ali vidim da je ostalo neshvačeno pa nastavljamo u uobičajenom raspoloženju.

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
da, ht nema toliku vjernost koliku ima HIfi.
kenj...

nego , o kolikoj vjernosti se govori kad višekanalni zapis reproduciraš s stereom...
npr. kad je nešto snimljeno da to reproduciraju stražnji kanali a ti imaš samo stereo.


Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
A sad zasto je to tako..zato sto opcenito filmovi (zvucno i vizualno) ne teze tome da izgledaju i zvuce sto slicnije stvarnim zvukovima.. .
Da zaista...
Zašto znanstvenici ne potroše svoj životni vijek pokušavaju doči do magične formule za stvorenje Hulka kako bi Sheffield Lab mogao izvršiti par poštenih snimaka da mi nebi morali slušat dernjavu onog umjetnog.
A ti naravno kao svaki pravi audiofil po zvuku znaš da je to umjetna snimka Hulka.

Ili zašto ovi iz Holivuda stvarno ne raznesu planet zemlju da ja dobijem realističnije zvučeču eksploziju.

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Inace, stereo hifi imaju audiofili, analogno tome, ht bi trebali imati filmofili, ali ht imaju vecinom oni koji smatraju da je to bolje/vece/jace..
I što to mene čini?
Uzmi u obzir da ču sura bit toliko ljen da ču slušat muziku preko resivera ..i to čak sa subwuferom

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
koliko filmova gldate u 5.1 soundu?Koliko ih imate, koliko ste ih gledali? Ja osobno jako malo jer sve gledam u divixu, a vjerujem ako i vecina ekipe s ovog foruma..
i opet, to ne ne spriječava da komentiraš nešto s čim nemaš iskustva / o čemu nemaš pojma ?
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2009., 00:58   #69
B-Link
Premium
Moj komp
 
B-Link's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Popovača
Postovi: 479
@ mephsto - tako je, nitko ne daje konkretne primjere, srale je zahukto temu i sad mu je čovjek rekao par pametnih i sad će bit ko jbg-a ja kao začetnik teme neznam šta bi htio
B-Link je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2009., 01:04   #70
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Mali OT, ali jedno pitanje za Sralu i "hifi" ekipu. Zar vi stvarno jako često dođete i sjednete ispred vašeg zvučnog sustava, upalite muziku i pozorno slušate taj cd ili izvođača? Ja uistinu nisam, iako sam dok sam bio mlađi ulupao dosta novaca u original cd-ove, većinom soundtrackove Johna Williamsa. Danas kad upalim muziku ona uglavnom svira u pozadini dok učim, radim, gledam tv, zadovoljavam ženu itd. A za sebe smatram da sam ljubitelj glazbe jer je relativno dobro poznajem i pratim, pa čak imam i nekakve škole iz toga područja.

Dok, kad gledam film, gledam film. Ne čitam novine, ne učim, ne radim, nego gledam film(ok, povatam se malo sa ženom, pa šta sad ). Makar to bilo 2 do 3 puta tjedno. Meni je, Srale, npr. neshvatljivo da slušam muziku u FLAC-u i tražim dlaku na jajetu, nego da kad gledam film, kojem posvećujem svu svoju pozornost, gledam na divx-u uz 128 kilobita CBR-a zvuk.

Ne bi želio da se krivo shvati, svi ste inteligentni momci. Ali eto, bar mi reci koliko često slušaš muziku baš da bi je sluša i uživa.
Ajde jedno normalno i pametno pitanje.

Samo mi nije jasno zasto se ja stavljam na celo te skupine koja preferira stereo? ali nema veze..

Da se vratim na pitanja

Citiraj:
Zar vi stvarno jako često dođete i sjednete ispred vašeg zvučnog sustava, upalite muziku i pozorno slušate taj cd ili izvođača?
Ovo jako rijetko, jer jednostavno nemam vremena, Jbga, radim, 3 puta u teretanu, 3 puta na MT, malo voznja bicikla, svaki dan 3 sata za kladionicu, a jos i studiram, jos mi samo fali da imam curu
Odgovor bi bio:ne, ja nema vremena jako cesto sjest doma pred sistem i uzivati u nekom CD-u, ako bi htio.

Citiraj:
Ali eto, bar mi reci koliko često slušaš muziku baš da bi je sluša i uživa
E vidis ovo jako puno vise od prvog slucaja. Znaci jako cesto slusam glazbu i u njoj uzivam, a to obicno bude mozda i uz neke druge radnje, ali bitno je da se uziva u njoj.. E to radim puno i cesto..
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2009., 01:05   #71
micek_kc
fanATIčni AMDovac
Moj komp
 
micek_kc's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: KC-ZG
Postovi: 1,311
@imagine
fakat

jos jednom,sve ono sto se desilo na mojem onom threadu mi je zao i tek sada shvacam da opce nisi bio onakav kakvim si se cinio na onom threadu...


On topic,neznam zasto svi totalno razdvajaju HT i Hifi kad je ht pod vrsta hifi-ja?
Ljudi culi neki ok stereo i onda culi pevec-jeftino-kupi me surround i automatski je generalno stereo bolji za sve pa vidi cak i za slusanje visekanalnih zapisa...

jednom riječju...smiješno
__________________

AMD Phenom 9850be 2,5ghz@2,9ghz@OCZ Vendetta 2 700rpm
DFI Lan Party JR 790GX-M2RS
OCZ Blade 2x2Gb ddrII@1066mhz@1.8v
Gigabyte HD4850 1GB Multi Core @passive
Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
2xWestern Digital 6400aaks@RAID 1 + Seagate S-ATA 160gb@XXX
Tagan 480W Supersilent
Thermaltake V1000+ black with side window
Logitech MX500
DELL 2007FP

AMD Athlon 3000+(venice e3) stock
Abit AV8
Kingmax Superram 2x256ddr433 FHAS stock
Gainward 7600GT GS 256mb
Seagate Barracuda 80gb P-ata

Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
Denon AVR-3805 black finish @DIY 3.5mm > 2RCA(Neutrik RCA plugs)
Focal Jmlab Chorus S 726s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S CC700s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S SW700 classic finish@Bandridge Profigold Subwoofer Cable
Review Chorus S serije
Review Denon AVR-3805
micek_kc je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2009., 01:10   #72
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
Ili zašto ovi iz Holivuda stvarno ne raznesu planet zemlju da ja dobijem realističnije zvučeču eksploziju.
zato sto u svemiru nema zvuka