Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.12.2023., 14:02   #71011
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Na casnu rijec, radije bi isao, doslovno po dva okvira za sliku u Centar West Ikeu u Graz, nego u tu nasu. Cijene sramota, lokacija klinicka depresija.
Hahah, kuzim te, dobro si rekao
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2023., 14:12   #71012
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Išao sam zamijeniti potrgane stvari koje su mi dostavili tak da Graz nije opcija.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2023., 15:06   #71013
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Sad sam se sjetio priče kad je poznanik išao kupovati frižider u Ikeu u IT sa BMW 3 jer je bio osjetno jeftiniji nego u ZG.
Po dimenzijama, frižider mu bez problema stane na zadnji sic. Nažalost, zaboravio je na dvije 'sitnice':

1. frižider dolazi sa kutijom gdje je zaštitni stiropor. Ok, to se može maknuti.
2. zadnja vrata BMW 3 se ne otvaraju pod pravim kutem

Sve u svemu, morao je drugi dan doći s drugim autom da bi ga dofurao doma.


EDIT: novi Kinez u Lijepoj našoj. Karakteristie me neodoljivo podsjećaju na Seres.

https://net.hr/auto/u-hrvatsku-stigl...1-2af5a34a62d7
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 14.12.2023. u 16:01.
coconut je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2023., 16:49   #71014
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Autopilot je sigurniji od čovjeka koji u takvom (pijanom, umornom, nesposobnom…) stanju ne bi ni trebao sjesti za volan…pa samim time ni za volan auta koji ima autopilot funkciju.

argument is void
A da, ali sjedaju u auto, voze i uzrokuju nesrece.
Ne kazem da je AP (ne mislim na Andreja Plenkovica) sposobniji od fit vozaca, ali stroj se ne umara, ne iritira, ne precjenjuje se.

Sad za vikend sam vozio auto s automatskim mijenjanjem trake i bas mi se dopao feature. Je to sporije i opustenije nego sto bi covjek izveo, ali mentalni napor je za vozaca prakticki nepostojec.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2023., 17:35   #71015
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Sad za vikend sam vozio auto s automatskim mijenjanjem trake i bas mi se dopao feature. Je to sporije i opustenije nego sto bi covjek izveo, ali mentalni napor je za vozaca prakticki nepostojec.
Koji je auto bio u pitanju, i5 možda?

EDIT: bješe neki merđan
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 14.12.2023. u 19:04.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2023., 17:56   #71016
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Ako cu htjeti iskljuciti mozak tokom voznje nekamo onda cu se vozit busem ili taxiem ili bilo kojim "ekoloski prihvatljivim" javnim prijevozom za mase. Ako cu vozit auto onda cu vozit auto a ne on mene. Sto se alkoholiziranih vozaca tice, pa kaj nije Mercedes jos 90-ih imao neku spiku da ne vozi ako je vozac pijan? Bilo kakvom AI ili nizem komadu softwera (jos gore) dopustiti da donosi odluke za mene - nikad pa ni onda. Nemam nista protiv sigornosnog aspekta pojedinih dijelova tog sustava ali zatupljivanje buducih vozaca nece dovesti nikud pozitivno.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2023., 18:39   #71017
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Sto se alkoholiziranih vozaca tice, pa kaj nije Mercedes jos 90-ih imao neku spiku da ne vozi ako je vozac pijan?
Ne znam za Mercedes, ali opcija Renault 21 ili 30, a mozda i verzija Safranea, imala je iznad vozaca prepoznavanje daha, te pijancu nije dalo da upali. MQ3, MQx.. senzor, tako nesto.

Imao je i Ford Scorpio Ghia 4x4 kojeg je prijatelj od oca imao u Munchenu, zena je tako narucila, pa je psovao ujutro, kad je htio pripit otici po jos piva. Eh da, hvalio je da ne postoji bolje pivo od Niksic piva, ako sam dobro zapamtio naziv iz CG-e, jer su radnici iz Juge dopremali paket svako malo.

A znam da je negdje bilo obavezno kod Taxi voznje, da su vozaci morali imati ugradjeno. Samo koja zemlja, kad, ne znam, nije me prevec zanimalo, ne pijem.

Ako nisam promasio, Mikulic koji je bio premijer Juge, on je imao sluzbeni Renault 30 koji je to imao, jer u nekom casopisu ili prilogu, netko se pohvalio kako su odgovorni.



....
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2023., 18:59   #71018
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Imao je i Citroen XM u skupljim paketima opreme.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2023., 22:45   #71019
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Scenarij: auto se otključa, prilikom pokušaja paljenja izgubi struju i mrak, nema NIČEGA.
Nakon 10 min proradi.
Nekad tokom vožnje se infotainment resetira i elektroservo prestane radit na pol sekunde, jednom se čak nakon zaustavljanja i gašenja opet nije dao upaliti neko vrijeme.
Često se dešava prilikom manevara uparkiravanja.

Akumulator bi trebo bit 110Ah, unutra je 80 i to agm, a auto nema start stop.
Kontakti provjereni, dotegnuti, tu nema greške.

Ideje?

Zadnje izmijenjeno od: strgani. 15.12.2023. u 09:54.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2023., 23:42   #71020
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Zanimljiva situacija i cijena za zamjenu baterije na Hyundai Inoniq 5, baterija kosta vise nego cjeli auto .

https://youtu.be/dr3mFzh0KSk
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2023., 00:33   #71021
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Ni prvi ni zadnji za koji je cijena zamjene baterije veća od cijene novog auta. U svakom slučaju vrlo stimulativno za one koji razmišljaju o kupnji EV
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2023., 07:37   #71022
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,100
Niti jedan auto, EV ili ICE već dugo nije projektiran da se vozi 20 godina, a i puno manje
Što je u duhu ekološke onesviještenosti
__________________
Lowrider
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2023., 07:48   #71023
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Scenarij: auto se otključa, prilikom pokušaja paljenja izgubi struju i mrak, nema NIČEGA.
Nakon 10 min proradi.
Nekad tokom vožnje se infotainment resetira i elektroservo prestane radit na pol sekunde, jednom se čak nakon zaustavljanja i gašenja opet nije dao upaliti neko vrijeme.
Često se dešava prilikom manevara uparkiravanja.

Akumulator bi trebo bit 110Ah, unutra je 80 i to agm, a auto nema start stop.
Kontakti provjereni, dotegnuti, tu nema greške.

Ideje?
Punac ima sličnih problema na Hundaiju, auto se nekad ponaša kao da nema struje uopće. Akumulator ok, čak i preventivno zamjenjen, u servisu nemaju pojma, dijagnostika ništa.
Pričao je s nekim meštrom, navodno zavojnica neka oko volana koja "kupi" signal s ključa, pa kad se to pošemeri, izgleda kao da netko hoće ukrasti auto, pa auto odradi svoje.



Ali ovako na prvu, rekao bi da se negdje masa gubi, to obično tako završi, ti fantomski problemi.



Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ako cu htjeti iskljuciti mozak tokom voznje nekamo onda cu se vozit busem ili taxiem ili bilo kojim "ekoloski prihvatljivim" javnim prijevozom za mase. Ako cu vozit auto onda cu vozit auto a ne on mene. Sto se alkoholiziranih vozaca tice, pa kaj nije Mercedes jos 90-ih imao neku spiku da ne vozi ako je vozac pijan? Bilo kakvom AI ili nizem komadu softwera (jos gore) dopustiti da donosi odluke za mene - nikad pa ni onda. Nemam nista protiv sigornosnog aspekta pojedinih dijelova tog sustava ali zatupljivanje buducih vozaca nece dovesti nikud pozitivno.


Vidiš, ja nemam takvo mišljenje. Moram mjesečno 2-3 puta odraditi 500km po najdosadnijoj cesti ikad (autocesta ZG-SB) i jedva čekam kad ću moći sjesti u auto i da nas vozi i da samo izađem na destinaciji, bez da moram voziti i paziti prvenstveno na druge i sebe.
Počela me vožnja strašno umarati i smatram vožnju gubitkom vremena koje bi mogao korisnijie potrošiti.


Ok bus, vlak, al nije to to kad putujemo svi zajedno, kad mogu natovarit boga oca u gepek.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2023., 09:46   #71024
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Scenarij: auto se otključa, prilikom pokušaja paljenja izgubi struju i mrak, nema NIČEGA.
Nakon 10 min proradi.
Nekad tokom vožnje se infotainment resetira i elektroservo prestane radit na pol sekunde, jednom se čak nakon zaustavljanja i gašenja opet nije dao upaliti neko vrijeme.
Često se dešava prilikom manevara uparkiravanja.

Akumulator bi trebo bit 110Ah, unutra je 80 i to agm, a auto nema start stop.
Kontakti provjereni, dotegnuti, tu nema greške.

Ideje?
Multimetar u ruke i pogledat koliki padne napon dok se pali auto. Ispod 10.5 volti ne smije nikako past. A onda se može i pogledat koliki je napon dok stoji u leru, trebalo bi bit oko 14V. Također, koliki je napon dok auto stoji na miru ugašen barem 10 minuta, trebao bi biti od 12.8-13V, mislim da AGM ima nešto više napone.

Zašto je tako mali akumulator? Ne dimenzionira proizvođač bezveze kapacitet akumulatora, što je manji kapacitet to će se više oboriti napon pri paljenju, a ovo je 30% razlika.

A ovo sa servom mi zvuči kao da je možda i alternator u banani, možda je otišla dioda ili dvije pa djelomično radi, ali kad se stvori velika potrošnja od okretanja volana, padne napon i elektornika koja je osjetljiva na napon se resetira, možda je i alternator zdrav samo akumulator sad više nema dovoljno kapaciteta za skokove u potrošnji. Isto se može okretat tak volan na mjestu pa vidjet dal to uzrokuje neki pad napona.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 17.12.2023. u 11:03.
Exomaniac je offline   Reply With Quote