Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.04.2008., 19:29   #1
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Lenovo X300

Dobra recenzija, jedino vam se potkrala greška (što sam na brzinu uočio ) u vremenu pristupa u kojem su navedene sekunde, a ne milisekunde...

Također ne bi bilo loše da za koju komponentu/hardware koji puta bacite video recenziju (skraćenu verziju pisane) a'la što rade u Cnetu.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2008., 20:38   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Jedino bih volio vidjeti za neko vrijeme koliko su pouzdani SS diskovi i kako se općenito ponašaju nakon nekog dužeg vremenskog perioda. Ovak na prvu loptu zvuče odlično, ali s obzirom za koliko podižu cijenu cijelog prijenosnika to je malo tu mač.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2008., 22:30   #3
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,688
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Dobra recenzija, jedino vam se potkrala greška (što sam na brzinu uočio ) u vremenu pristupa u kojem su navedene sekunde, a ne milisekunde...

Također ne bi bilo loše da za koju komponentu/hardware koji puta bacite video recenziju (skraćenu verziju pisane) a'la što rade u Cnetu.
Fala, ispravljeno. Za sada još ostajemo u pisanom obliku a kasnije ko zna, možda bude i video...
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2008., 03:38   #4
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Jedino bih volio vidjeti za neko vrijeme koliko su pouzdani SS diskovi i kako se općenito ponašaju nakon nekog dužeg vremenskog perioda. Ovak na prvu loptu zvuče odlično, ali s obzirom za koliko podižu cijenu cijelog prijenosnika to je malo tu mač.
mene malo zabrinjava ograničenje broja pisanja. naučio sam biti skeptičan prema bilo kakvim brojevima koji proizlaze iz raznih benchmarka i kalkulacija, a da zapravo u praksi nikada nisu ozbiljno dokazani. onak... baš mi ne bi bilo drago da nakon 2 godine skužim da mi je pagefile malo previše radio, pa da zato više nemam dokumentaciju od klijenata, ili još bolje... source kod aplikacije koju sam nekad davno pisao mjesecima, ali nikad nije zaživjela u praksi
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2008., 07:47   #5
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Hi, hi zvuči kao primjer iz prakse.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2008., 10:34   #6
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
mene malo zabrinjava ograničenje broja pisanja. naučio sam biti skeptičan prema bilo kakvim brojevima koji proizlaze iz raznih benchmarka i kalkulacija, a da zapravo u praksi nikada nisu ozbiljno dokazani. onak... baš mi ne bi bilo drago da nakon 2 godine skužim da mi je pagefile malo previše radio, pa da zato više nemam dokumentaciju od klijenata, ili još bolje... source kod aplikacije koju sam nekad davno pisao mjesecima, ali nikad nije zaživjela u praksi
Nije zezancija. Nedavno sam bio na nekom storage skolovanju, netko je pita sto je sa SSD diskovima i kad ce u pogon. Instruktori kazu slijedece: prvi problem $$$. Drugi problem dugovjecnost i potreba za vecom redundancijom - jos $$$. Treci problem sabirnice i konekcije - jos $$$. Na kraju, puno $$$.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2008., 16:52   #7
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
mene malo zabrinjava ograničenje broja pisanja. naučio sam biti skeptičan prema bilo kakvim brojevima koji proizlaze iz raznih benchmarka i kalkulacija, a da zapravo u praksi nikada nisu ozbiljno dokazani. onak... baš mi ne bi bilo drago da nakon 2 godine skužim da mi je pagefile malo previše radio, pa da zato više nemam dokumentaciju od klijenata, ili još bolje... source kod aplikacije koju sam nekad davno pisao mjesecima, ali nikad nije zaživjela u praksi
Kod normalnih računala nije problem obzirom da su gotovo svi SSD-ovi bazirani na SLC memoriji kod koje svaka ćelija (sprema 1 bit) izdrži oko 100.000 ciklusa (ciklus - brisanje i pisanje novih podataka). Kontroler naravno radi wear leveling, pa pazi na to koje se točno ćelije više raubaju i shodno tome raspoređuje pisanje ravnomjerno po cijelom "disku".

Sa serverima je već druga priča...
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2008., 12:58   #8
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,688
Citiraj:
Autor Beren Pregled postova
Kod normalnih računala nije problem obzirom da su gotovo svi SSD-ovi bazirani na SLC memoriji kod koje svaka ćelija (sprema 1 bit) izdrži oko 100.000 ciklusa (ciklus - brisanje i pisanje novih podataka). Kontroler naravno radi wear leveling, pa pazi na to koje se točno ćelije više raubaju i shodno tome raspoređuje pisanje ravnomjerno po cijelom "disku".
Uz to svaki 64GB disk npr. ima zapravo 68GB pa ukoliko se pojedine ćelije izraubaju, nadomješta ih tim viškom...
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2008., 20:27   #9
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Ali meni nije jasna fora, kako se te ćelije izraubaju?
Što od silnog čitanja/pisanja elektroni izbiju atome (ili ione) iz kristalne rešetke u čipovima? U čem je caka?

BTW po nekim mojim saznanjima, recimo da se svi bitovi izraubaju u NAND flash disku, podaci neće nestati sa flash diska - i dalje će biti čitljivi, ali se više ništa neće moći zapisivati niti brisati.

BTW2 uspio iskopati to:
Citiraj:
...In addition, flash has a limited number of erase cycles of about 300,000 depending on the process. But flash has no limitation for read operation...
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2008., 21:56   #10
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
baš mi ne bi bilo drago da nakon 2 godine skužim da mi je pagefile malo previše radio, pa da zato više nemam dokumentaciju od klijenata, ili još bolje... source kod aplikacije koju sam nekad davno pisao mjesecima, ali nikad nije zaživjela u praksi
da pogotovo u danasnje doba skupih dvd-ova, flash stickova i usb hardova mislim kakav je problem raditi backup jednom tjedno a kamoli ne mjesecno jednom

osobno cu pricekati 3-4 god da vidim neku statistiku ssd-a pa cu tek onda krenut u nabavku
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.04.2008., 12:50   #11
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
da pogotovo u danasnje doba skupih dvd-ova, flash stickova i usb hardova mislim kakav je problem raditi backup jednom tjedno a kamoli ne mjesecno jednom

osobno cu pricekati 3-4 god da vidim neku statistiku ssd-a pa cu tek onda krenut u nabavku
nemam optički pogon. ne želim backup držati na flash memoriji (a bome ni na optičkom mediju). radim inkrementalni backup cijelog home direktorija svaka 24 sata na remote server koji ima redundanciju na 3 kontinenta.
ali to ne znači da želim da mi crkne disk.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2008., 23:16   #12
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
pa nitko nezeli da mu ista crkne to je cinjenica nego kazem ako se to desi a ti imas backup bar neces lupati glavom od zid vec ces zamjeniti hard i jurisati dalje u internet bespuca
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2008., 01:59   #13
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
ako taj SSD ima kontroler koji se brine o jednakoj "potrosnji" svih celija onda stvarno nevidim u cemu je problem.
(recimo da sva celija moze podnjeti 100000 zapisivanja)
morali bi "proizvesti" 100 000 x 64 GB sto bash i nije lako

nece taj SSD biti ono sto ce se prvo pokvariti u racunalu. bilo bi se dobro pobrinuti za logove i swap na drugi nacin (cuvati logove mozda na nekomu remote serveru, a iskljuciti swap i kupiti tone uberjeftinog ddr2)
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2008., 02:33   #14
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
nemam optički pogon. ne želim backup držati na flash memoriji (a bome ni na optičkom mediju). radim inkrementalni backup cijelog home direktorija svaka 24 sata na remote server koji ima redundanciju na 3 kontinenta.
ali to ne znači da želim da mi crkne disk.
Lawlz!! Ovo je tako Bubbolik post


Šta poso uradi od čoveka...
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na