Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 20.12.2014., 13:54   #151
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Pa čitavu priču smo i počeli s time da više NE MOŽEŠ kupiti triput brži CPU svake 2 godine
Mozda ne mozes triput svake dvije, ali mozes skoro dvaput svake tri i kusur (usporedi zadnji C2D Yorkfield koji su izlazili krajem 2009./pocetkom 2010. i danasnje Core jezgre 2013./2014.).

U svakom slucaju, potpuno nebitno, jer i dalje stoji cinjenica da od apsolutne kolicine procedura, u konacnici malo njih moze biti optimizirano za rad sa vise procesora. Isti oni ljudi koji su na x86 jos od Socketa 5 koristili vise CPU-ova ih koriste i danas.

Boraniji je SMT donio sam i iskljucivo cinjenicu da mogu vrtiti HD p0rn dok citaju Index.hr prepun flash reklama a torrenti se skidaju u pozadini dok se susjedu kopira nova sezona Kucanica na USB stick.

Ista stvar je s OpenCL/CUDA tehnologijama, koje su "znalci" s tri procitana marketinska pamfleta proglasavali "ubojicama CPU-ova", dok u stvari mozes izvesti tri i pol vrlo specificna algoritma koja ces pritom jako dobro iskodirati. Na stranu sto su brzine velike, ali to je otprilike to.

Hoce li krajem 2017. postojati CPU koji ce biti duplo brzi od trenutnih Core procesora? Vrlo vjerojatno. Hoce li to biti zato sto ce imati 20 jezgara na sebi? Sumnjam. Hrpa jezgara - hrpa problema i dodatnog posla. A nije da nema teoretskih i prakticnih mogucnosti pomaka u dizajnu procesora.

Puno veci problem od toga je litografija. Kako postoji spontana i stimulirana emisija, za laser, dakle apsolutno monokromatni izvor zracenja potrebna je stimulirana emisija. No problem je u tome sto povecanjem valnog broja (tj. energije) zracenja povecava se i spontana i stimulirana emisija. No dok se stimulirana povecava linearno, spontana se povecava ^3 potenciju, pa se dogadja da se sve molekule spontano 'opuste' (relaksiraju) pa se nemogu stimulirano relaksirati i dobijemo spektar zracenja a ne liniju.

Omjer spontane i stimulirane emisije dan je omjerom

A/B = 8 pi h c (1/valna duljina)^3

gdje su pi=3.14159, h=planckova konstanta (6.626*10^-34 Js), c=brzina svijetla (3*10^8) a valna duljina (npr 0.25mikrona = 250nanometara = 250*10^-9 metara)

Dakle, omjer iznosi 6.85*10^-3, sto ima prilican utjecaj na snagu i takvi laseri su poprilicno "prljavi". Zgodno je i napomenuti da se radi o ArF 192 nm ljubicastim laserima, koji su zadnja granica. Koristeci multiple pattering preslo se i preko limita rezanja valne duljine za 1/2, no pitanje je sto ce biti kada se dodje do par nm te kakvi ce kvantni efekti biti na tim razinama...

Citiraj:
Autor Pawzilla Pregled postova
Objasni ovo, molim te.. Kako jednom programeru pomaže 4770k u odnosu na bilo koji i3, pentium ili AMD apu.. Ili brže kompajlira
Znam da nisi pitao mene, ali eto, kako sam djelomicno u tom poslu, mozda ti mogu dat svoj osvrt. Zanemaris li "brze kompajliranje" (koje nekada zna biti nezanemarivno, no pustimo sad to), u odredjenim fazama razvoja (kada nije cisti IDE), imam otvoreno barem 3-4 virtualke, razne alate i dokumentacije te mi je 32 GB RAM-a i quad i5 vrlo koristan, uz SSD.

Da imam AMD, za pocetak ne bih mogao vrtiti OS X u virtualki, tako da mi je ta opcija otpala odmah. Druga stvar, koja je djelomicno uzrocna i u prvoj, je cinjenica da AMD kao vjecno neozbiljna i pimplava kompanija, u svojim Bulldozer/Piledriver/Steamroller emulira x87 instrukcije. Imas dosta zgodno opisano u cemu je tocno problem ovdje. Nadalje, softverski alati koje pruza Intel su kud i kamo mocniji i izdasniji nego AMD-ovi. Sve u svemu, za razvojnu platformu, u ovom trenutnku bih bez razmisljanja opet izabrao ili preporucio Intel. Sad, je li to Celeron ili i7, to je vise stvar budjeta ili sirine zone komfora osobe koja ce ga koristiti.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 20.12.2014. u 14:03.
Bubba je offline  
Staro 20.12.2014., 14:09   #152
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Pawzilla Pregled postova
Objasni ovo, molim te.. Kako jednom programeru pomaže 4770k u odnosu na bilo koji i3, pentium ili AMD apu.. Ili brže kompajlira
Da znam nesto o tome rado bi ti odgovorio.

A vidim da je Bubba to napravio.
Hawker je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.12.2014., 14:36   #153
Pawzilla
Premium
Moj komp
 
Pawzilla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
To se Bubba se slažem u potpuosti. Kada sam tražio objašnjenje, više sam ciljao na to da je vrh intelove ponude ipak neiskorišten u nekom čisto programerskom okruženju. Virtualizacija naravno vuče resurse, no opet, što Bubba kaže, sve ovisi o veličini projekta i omjera cijene i komfora.
Pawzilla je offline  
Staro 20.12.2014., 15:58   #154
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,984
Ja ne programiram, igram igrice čitam pc ekspert i gledam p0rn.

Dali mi se isplati dati par stotina kuna više za 3 fpsa više?

Ne.
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline  
Staro 20.12.2014., 16:25   #155
CheCola
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 371
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Ja ne programiram, igram igrice čitam pc ekspert i gledam p0rn.

Dali mi se isplati dati par stotina kuna više za 3 fpsa više?

Ne.
itekako se isplati, usljed pada fps-a prilikom gledanja p0rna, dolazi do grčenja šake i jačanja stiska šake, prilikom čega usfali krvi u glavi (jelte donjoj), pa može doći do trajnih oštećenja glave, a da ne spominjemo za 48% veću šansu nabijanja žuljeva na dlanovima i 32 % veću šansu za rast dlaka po dlanovima usljed promjene tempa zbog pada fps-a, tako da iako ta 3 fps-a zvuče zanemarivo mogu dovesti do ozbiljnih posljedica pa čak i gubitka vida....
__________________
CheCola je offline  
Staro 20.12.2014., 16:47   #156
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,308
Citiraj:
Autor CheCola Pregled postova
itekako se isplati, usljed pada fps-a prilikom gledanja p0rna, dolazi do grčenja šake i jačanja stiska šake, prilikom čega usfali krvi u glavi (jelte donjoj), pa može doći do trajnih oštećenja glave, a da ne spominjemo za 48% veću šansu nabijanja žuljeva na dlanovima i 32 % veću šansu za rast dlaka po dlanovima usljed promjene tempa zbog pada fps-a, tako da iako ta 3 fps-a zvuče zanemarivo mogu dovesti do ozbiljnih posljedica pa čak i gubitka vida....

ROFLMAO !!!!
tomek@vz je online  
Staro 20.12.2014., 17:39   #157
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,984
Citiraj:
Autor CheCola Pregled postova
itekako se isplati, usljed pada fps-a prilikom gledanja p0rna, dolazi do grčenja šake i jačanja stiska šake, prilikom čega usfali krvi u glavi (jelte donjoj), pa može doći do trajnih oštećenja glave, a da ne spominjemo za 48% veću šansu nabijanja žuljeva na dlanovima i 32 % veću šansu za rast dlaka po dlanovima usljed promjene tempa zbog pada fps-a, tako da iako ta 3 fps-a zvuče zanemarivo mogu dovesti do ozbiljnih posljedica pa čak i gubitka vida....
Napravi znanstvenu studiju, objavi je na pubmedu, i možda ti povjerujem.
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline  
Staro 20.12.2014., 20:06   #158
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Puno veci problem od toga je litografija. Kako postoji spontana i stimulirana emisija, za laser, dakle apsolutno monokromatni izvor zracenja potrebna je stimulirana emisija. No problem je u tome sto povecanjem valnog broja (tj. energije) zracenja povecava se i spontana i stimulirana emisija. No dok se stimulirana povecava linearno, spontana se povecava ^3 potenciju, pa se dogadja da se sve molekule spontano 'opuste' (relaksiraju) pa se nemogu stimulirano relaksirati i dobijemo spektar zracenja a ne liniju.

Omjer spontane i stimulirane emisije dan je omjerom

A/B = 8 pi h c (1/valna duljina)^3

gdje su pi=3.14159, h=planckova konstanta (6.626*10^-34 Js), c=brzina svijetla (3*10^8) a valna duljina (npr 0.25mikrona = 250nanometara = 250*10^-9 metara)

Dakle, omjer iznosi 6.85*10^-3, sto ima prilican utjecaj na snagu i takvi laseri su poprilicno "prljavi". Zgodno je i napomenuti da se radi o ArF 192 nm ljubicastim laserima, koji su zadnja granica. Koristeci multiple pattering preslo se i preko limita rezanja valne duljine za 1/2, no pitanje je sto ce biti kada se dodje do par nm te kakvi ce kvantni efekti biti na tim razinama...
dejanbinladen je offline  
Staro 20.12.2014., 20:31   #159
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,762
Hahahahahahahahahahahahahahaha
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline  
Staro 20.12.2014., 23:35   #160
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor dejanbinladen Pregled postova
Sasvim je jasno da koristis AMD, pa bi bilo zabrinjavajuce kada bi se i pravio da si shvatio.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.12.2014., 23:37   #161
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
U krivu si
dejanbinladen je offline  
Staro 20.12.2014., 23:42   #162
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor dejanbinladen Pregled postova
U krivu si
Nije sramota ne shvatiti.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 21.12.2014., 02:30   #163
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Hawker > nije da je AMD loš...neg je loš hebemu... Zašto da uzimam FX8320/50 + dobar hladnjak za 200-300kn više da ga držim hladnim i tihim ako za cijenu samog proca na Intelu dobivam to out of the box? Za gaming?
Nije ti neka računica. Konkretan real life primjer na uzishopu (bez popusta). Gledaj:

fx 8320 - 1036kn
Gigabyte GA-970A-DS3P - 547,00 kn
Cooler Master Hyper 212 Evo - 255 kn

1838kn - a realno može i jeftiniji aftermaket cooler - višestruko bolji od stocka, recimo LC-CC-95 - 82kn (tada je total 1665kn), sa Arctic Freezer 7 Pro Rev 2 od 122kn - 1705kn


i5 4440 - 1 315,00 kn
ASRock H81M-HDS - 378,00 kn - ovu ploču zato jer za razliku od ostalih h81 ima neke osnovne stvari poput usb3 headera i sl

total - 1690kn

Dakle isti kuratz cjenovno

Sa amd-om dobiješ:

- bolji cpu za rendering
- bolji cpu za 3d modeling
- bolji cpu za virtualizaciju u određenim slučajevima
- hladniji cpu zbog aftermarket coolera (koji može ostati za sljedeću konfiguraciju)
- u globalu malo bolji cpu za MP igre tipa BF4 i eventualno ove cross gen i next-gen igre (naravno to bi bilo u kombinaciji sa high end grafičkom - sa mainstream su isti)
- opremljeniju matičnu (prva malo ozbiljnija na am3+ socketu iako se mogla i jeftinija staviti ali nisam htio) - 4 slota za ram, vrm cooler, više utora općenito - dok na onoj h81 skoro ništa ozbiljnije dodatno nemoš upiknut.
- OC mogućnost (na toj ploči uz 212 evo je moguć umjeren oc na tipa 4.2 bez ikakvih problema - i to na voltaži nižoj od tvorničke - znači bude oc-an i istovremeno undervoltan (niže zagrijavanje i potrošnja struje). Keep in mind koliko god od oc bilo koristi - nekima je oc sam po sebi svrha, hobi.... Kod intela se tako nešto dodatno plaća (k cpu i Z mbo sa izuzetkom anniversary pentiuma). i5 K + mbo ekvivalent na intelovim socketima combo dođe barem 500-600 kn više koje je pametnije rasporediti na ostale komponente (recimo u gamingu na grafičku)
- općenito više futureproof cpu

sa i5:
- cpu koji troši manje struje
- u prosjeku bolji cpu za trenutne i starije igre
- eventualno bolji za neku specifičnu namjenu, photoshop možda i sl.
- integriranu grafičku (što može biti handy)

Također jedan hint za potrošnju struje - na godišnjoj razini da ga držiš u full loadu 3-4h svaki dan 365 dana u godini - nebi ništa značajno osjetio na novčaniku (pričamo o nekoliko desetaka kn na godišnjoj razini) - a budimo realni preko 99% usera nema taj load. Linkove za to i formule sam ljepio na temi vishera i dalje živi. Također ovo oko gaminga sam isto tamo dosta objašnjavao (kao i na drugim temama) tako da nebi u detalje i ovdje... Uglavnom oba su odlična za takvu namjenu (svaki ima svoje prednosti)

Ono što hoću reći da je ta priča o temperaturama i potrošnji u korist intela napuhana van svih proporcija. Činjenica je da haswell i devils canyon nisu cvijeće po pitanju temperature...

Zaključak je da svaki cpu ima svoje prednosti, te naravno svatko gleda sebi što mu najviše paše s obzirom na buđet, namjenu i ponudu u shopovima u određenom trenutku. Negdje je to intel, negdje amd. Fanboyizam ne razumijem ni s jedne strane, po tom pitanju sam totalno hladan (imam proizvoda od obje firme). Jebe se meni i za AMD i intel - gledam samo što se najviše može izvući za određene novce i namjenu. Nit mi mama radi u intelu/amd-u nit imam dionice od istih...

ALI budući da je ovaj post napisan u obranu amd-a kažem da je poprilično slabašno što intel nudi za xy novce u doba najveće dominacije nad amd-om koji je poprilično jak kad sve staviš na papir i pogledaš price/perfomance ratio. U ovoj fazi intel je poprilično škrt, što amd svakako koristi...

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 21.12.2014. u 02:47.
Manuel Calavera je offline  
Staro 21.12.2014., 02:56   #164
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Obavio sam par testova za pocetak:

-Hitman Absolution
-Transcoding

Odlucio sam napraviti seriju testova kad budem imao vremena da podijelim sa vama kako se ponasa FX8370 pri razlicitim zadacima.

Odigrao sam(prisilio se) dva sata Hitman absolution i pratio situaciju i aktivnost procesora i GPU. Kombinacija Aida64 + Logitech G510 ekran.
Max postavke su pokazale odredjeni problem sa GPU koji je vec malo u godinama. Na max GPU je bio stalno zakucan na 100%.
Primjetio sam aktivnosti 6 jezgri na oko 50% za vrijeme igre. Nemam pojma za koliko jezgri je igra optimizirana. Kombinacija HD7850+FX8370 vrti igru na max postavkama,ali ponekad GPU nije na visini zadatka. Procesor je obavio svoje sa 6 jezgri i lakocom.

Sljedeci je bio transcoding.
Ja koristim pomalo zastarjeli multiAVCHD program jer nalazim da mi najvise pase i kvalitetno obavlja posao. Sporije,ali kvalitetno.
1Gb materijala sa kamere rezolucije 720x576 trancodirano na 1920x1080p.
2 passa very high quality + Izrada menua i sl.
Video je transcodiran i pripremljen za snimanje na BD disk.
Sve jezgre su bile zauzete 100% osim kod izrade menua i posao je obavljen za nekih 45 min. (ne znam tocno jer sam budalasto izbrisao logove pa cu morati ponoviti postupak da vam prenesem tocno vrijeme)
U usporedbi sa FX8150 rezultat je bio oko 15 min brzi.

Obavicu jos nekoliko testova i iste testove obaviti sa i7 4770 te i5 i naposljetku FX8150.

Naglasavam da je FX8370 vracen na tvornicke postavke za vrijeme testa te je turbo iskljucen. Obavicu isto i pri 4,5-4,7-4,9 i 5,1 Ghz.


Temperature na stocku su toliko niske,banalne i zanemarive da ih ne treba posebno navodit.

EDIT: Za ovo vrijeme igranja sa procom primjetio sam sljedece stvari:

-NIJE potreban OC (jednostavno nije jer sve obavlja brzo i bez problema)
-NE TREBA high end cooler za stock (Dovoljan je neki jeftini)
-Procesor je izuzetno hladan na stock brzini sa iskljucenim turbom (4Ghz je sasvim dovoljno za sve)
-Za stock 4Ghz je dovoljan 1,26 vcore (vjerojatno i moze i manji-trebam testirati)
-Stock voltaza je dovoljna za 4,4 Ghz (Apsolutno je odlicno sto procesor ide na 4,4 bez podizanja voltaze)
-Nova serija Vishera je dosta hladnija nego starije Vishere
-Najvaznija stvar-STOCK cooler ce zadovoljite sve koji koriste stock brzinu i nece se grijat

Bitna stvar za buđet: Ko ne misli OC-at ovaj proc. (jednostavno 8370 ne treba OC) taj ne treba ulagati u aftermarket cooler. Stock ce zadovoljiti i vise nego dovoljno.
U tom slucaju za procesor treba izdvojiti oko 1500Kn + high end maticna (ASUS Sabertooth kosta 1100Kn zadnje sto sam vidio)
Znaci najbolji proc. od AMD-a + najbolja ploca za taj proc je oko 2600Kn.
Na ploci se moze ustedit dodatnih 300-400kn ako se ne misli OC. Tada cijena pada na oko 2200-2300Kn.

Zadnje izmijenjeno od: Hawker. 21.12.2014. u 03:16.
Hawker je offline  
Staro 21.12.2014., 03:51   #165
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Hawker Pregled postova
Bitna stvar za buđet: Ko ne misli OC-at ovaj proc. (jednostavno 8370 ne treba OC) taj ne treba ulagati u aftermarket cooler. Stock ce zadovoljiti i vise nego dovoljno.
U tom slucaju za procesor treba izdvojiti oko 1500Kn + high end maticna (ASUS Sabertooth kosta 1100Kn zadnje sto sam vidio)
Znaci najbolji proc. od AMD-a + najbolja ploca za taj proc je oko 2600Kn.
Na ploci se moze ustedit dodatnih 300-400kn ako se ne misli OC. Tada cijena pada na oko 2200-2300Kn.
Hawker aftermaket cooler je highly recommended oc-alo se ili ne pa makar spire kepler ili lc-cc-95 od 80kn. Nije tu samo pitanje temperature, nego i pretjerane glasnoće stock coolera zbog velikog broja okretaja - što je općepoznato. Ova dva jeftinjakera to rješavaju...

Stock cooler je recimo kod amd-a po meni samo dovoljan za ove tdp 65 w (kao recimo kod 910e kojeg sam još dodatno undervoltao na 1.05v)

Također uopće nije potrebna high end ploča ni kod ozbiljnijeg oc-anja, recimo već ASUS M5A97 EVO R2.0, Gigabyte 990XA-UD3, Gigabyte 990FXA-UD3 su i više nego dovoljne. Što se tiče procesora - najbolje jeftinije fx 8320 i novi 8320e jer su ovi 8350, 8370 i sl. isti procesori samo na tvornički većem clocku kojeg ionako sam štimaš
Manuel Calavera je offline  
Staro 21.12.2014., 03:57   #166
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Hawker aftermaket cooler je highly recommended oc-alo se ili ne pa makar spire kepler ili lc-cc-95 od 80kn. Nije tu samo pitanje temperature, nego i pretjerane glasnoće stock coolera zbog velikog broja okretaja - što je općepoznato. Ova dva jeftinjakera to rješavaju...

Stock cooler je recimo kod amd-a po meni samo dovoljan za ove tdp 65 w (kao recimo kod 910e kojeg sam još dodatno undervoltao na 1.05v)

Također uopće nije potrebna high end ploča ni kod ozbiljnijeg oc-anja, recimo već ASUS M5A97 EVO R2.0, Gigabyte 990XA-UD3, Gigabyte 990FXA-UD3 su i više nego dovoljne. Što se tiče procesora - najbolje jeftinije fx 8320 i novi 8320e jer su ovi 8350, 8370 i sl. isti procesori samo na tvornički većem clocku kojeg ionako sam štimaš
Ovi "novi" stock cooleri uopce nisu glasni kao oni stariji.
Vent je drukciji i tisi.
Hawker je offline  
Staro 21.12.2014., 10:38   #167
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
Aftermaket cooler je nešto što bi ja stavio i na Intelov CPU, ne samo na AMD.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline  
Staro 21.12.2014., 11:25   #168
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor partwish Pregled postova
Aftermaket cooler je nešto što bi ja stavio i na Intelov CPU, ne samo na AMD.
Ma slazem se.
Ali stock hladnjak od FX8370 drzi istog na stocku bez problema.
Jednostavno je bolji,noviji, proizvodni proces od starijih 8350/8320.


P.S. Nije odgovor tebi nego opocenito,
Druzeci se sa i7 4770K nisam primjetio nikakvo ubrzanje u odnosu na FX8370. naravno,jos treba testirat.
Jedino di je brzi su sinteticki benčevi.
Jos jedan dobar primjer koliko su sinteticki benčevi biased i govore malo ili nista.
Hawker je offline  
Staro 21.12.2014., 16:15   #169
CheCola
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 371
Citiraj:
Autor partwish Pregled postova
Aftermaket cooler je nešto što bi ja stavio i na Intelov CPU, ne samo na AMD.

kako koji, al da su haswelli topli, jesu....., još i ova topla zima ccccc.... ne mogu iskoristit puni potencijal grijanja sobe prek kompa
__________________
CheCola je offline  
Staro 21.12.2014., 16:31   #170
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
Citiraj:
Autor CheCola Pregled postova
kako koji, al da su haswelli topli, jesu....., još i ova topla zima ccccc.... ne mogu iskoristit puni potencijal grijanja sobe prek kompa
Nije samo zbog temeperature, ako se proc već ne grije, staviš drugi cooler, smanjiš okretaje i ni nečuješ da radi.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline  
Staro 21.12.2014., 20:57   #171
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,308
Kao što rekoh -za MOJE potrebe - virtualizacija i lagani gaming sa 750Ti - dio sa virtualizacijom je Bubba lijepo objasnio. Svoj I3 3220 iskreno nebih mijenjao za FX8320/6350 iako sam razmišljao nekoliko puta o tome (nečujnost u radu mi je i dalje bitna kao starom FKT-ovcu). Drugo - ja ne kupujem preko webshopova nego u lokalnim dućanima (VŽ) pa cijene nisu baš takve :P To nije niakakav fanbojisam - kao što sam napisao - zaboli me što je ispod haube (brand) - hoću da komp radi onako kako JA hoću i to je sve. Trenutačno je to Intel. Hoće li to kroz par godina biti AMD - zavisi o njima.

P.S.- stock @5V > max 45 load...tak da...
P.P.S. - da čujem AMD skoro svaki dan pošto radim u branši ...i ne
tomek@vz je online  
Staro 21.12.2014., 22:39   #172
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Hayper 212 se ne čuje tak da svejedno koji je procesor ispod njega. Hladno i tiho.
Mladenxy je online  
Staro 21.12.2014., 23:42   #173
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Hawker Pregled postova
Znaci najbolji proc. od AMD-a + najbolja ploca za taj proc je oko 2600Kn.
Na ploci se moze ustedit dodatnih 300-400kn ako se ne misli OC. Tada cijena pada na oko 2200-2300Kn.
Sa boldanim se nebih složio.
Naime, sa 970 čipsetom kao i sa starijima (790, 890) se na nekim bordovima (počevši od Asrock pa do MSI) ostvaruju jednaki klokovi, Manuel Calavera ti je već napisao.

Npr. poznajem čovjeka koji na GA-890GPA-UD3H vozi Thuban x6 (što priznajem da nije isto kao FX ali za vući neke paralele će poslužiti) sa FSB 280 klokanog na 4,34 G bez da je ploča ijedanput zaštucala.

Ili moja (vidi moj komp), koja je stara, isti taj x6 tjera na FSB 300 na 4,5 G bez da se buni, moj Athlon ide samo do 3,9.

A vjerujem da ima škvadre koja na pločama ostalih proizvođača jure jednake klokove...
lobo64 je offline  
Staro 22.12.2014., 00:30   #174
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Imaju mislim dva primjera tu na forumu gdje se na gigi 970 ds3p tjeraju uredno na tipa 4,6 - 4,7ghz (naravno uz adekvatno hlađenje). Još bolje malo skuplja ASUS M5A97 R2.0. As rock i MSI su crap na AM3+ socketu, giga i asus su way to go. Pogotovo tko nije limitiran buđetom i uzme jednu od one 3 iz posta #165
Manuel Calavera je offline  
Staro 22.12.2014., 01:07   #175
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Imaju mislim dva primjera tu na forumu gdje se na gigi 970 ds3p tjeraju uredno na tipa 4,6 - 4,7ghz (naravno uz adekvatno hlađenje). Još bolje malo skuplja ASUS M5A97 R2.0. As rock i MSI su crap na AM3+ socketu, giga i asus su way to go. Pogotovo tko nije limitiran buđetom i uzme jednu od one 3 iz posta #165
Taj ASUS je 6+2 phase?

Sve je dobro dok je ploca 8+2 ili barem 6+2.

FX nije predvidjen za 4+1. Jednostavno nije. Moze ic,ali si ogranicen sa OC i prijeti permanentna opasnost da ploca prne u potić.
Moze se ali nije preporucljivo.

Sad bas gledan cijenet i u extreme digitala je Sabertooth 990FX R2.0 oko 1200Kn.
Ta ploca je kao stvorena za FX i podnosi sve. Ako neko vec kupuje FX8*** onda je to no brainer.
OC na toj ploci moze i neko ko ne zna kako izgleda procesor.

Lobo,

Evo ti primjer Asrock 990FX extreme 3.
To je takav horor od ploce da je to nevjerojatno,a kosta 800Kn.
Imam ga na FX8150 i ekspresno je prodana jer je jednostavno nesposobna drzat taj proc.
Proc je hladjen sa Kraken X41 i VRM je hladjen ventom. Cak je i iza maticne vent koji puse na socket i opet mi se cini da ce eksplodirati svakog trena.
Hawker je offline  
Staro 22.12.2014., 01:42   #176
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Neko se prije dotakao integrirane grafike i ismijavao je.
Vrlo vjerojatno,kroz par godina sadsnji GPU ce biti stvar proslosti i koristice ga samo ekipa koja koristi vise monitora uz super duper rezolucije.

Cim prizvodnja APU pocne s ovim http://www.techdesignforums.com/prac...m-16nm-finfet/
i kad se (uskoro) prevazidju problemi sa bandwithom i druga generacija HBM-a to ce znaciti pa-pa GPU.

Do kraja ovog desetljeca diskretni GPU bi trebao otici u ropotarnicu povijesti.
Hawker je offline  
Staro 22.12.2014., 02:00   #177
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Hawker Pregled postova
Taj ASUS je 6+2 phase?
Evo je 6+2, non evo 4+2. One dvije Gige su 8+2 - al kolko sam upratio nisu bolje od evo za oc.

ds3p je 4+1 - a postoje i kod tih sa običnom regulacijom različite klase u kvaliteti, recimo ona je pojam za stabilnost napona i za 970 extreme 3 (koja košta isto tj. izravan joj je konkurent), ali je bolja i od te spomenute Asrock 990FX extreme 3 (po pitanju OC-anja)

Kvalitetna 4+1 tipa ds3p je OK ako se ne pretjeruje s naponima (do 1.4v, bolje i manje). Naravno tko ima love bolje je ove sa jačom regulacijom

Što se tiče sabertootha, formula i sl. pizdarija - ne isplati se toliko IMO ulagati u high-end kod amd konfe (+ vodena hlađenja i sl) - jer se time poprilično prebaci buđet - za koji komotno možeš kupiti i7
Manuel Calavera je offline  
Staro 22.12.2014., 02:18   #178
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Gledam sad cijenu Athlona 860K u Centro.hr je nekih 570kn.

S obzirom da je to u biti A10 7850K s fail grafikom(7850K sa greskom na grafici su pretvoreni u Athlon II X4 860K) i kosta skoro duplo manje od 7850K dobra je kupnja za buđet build.

A na FM2 plocu ce ici i zeljno iscekivani Carizzo pocetkom iduce godine.

EDIT: Ne kosta skoro duplo manje nego vise od duplo.

EDIT#2. prilicno sam siguran da taj 860K ima bolji single thread perf. od 8320.
Hawker je offline  
Staro 22.12.2014., 09:34   #179
CheCola
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 371
mene je kod ds3p baš odbila 4+1 regulacija, jednostavno nisam imao povjerenja, još si mislim ak dobim loš primjerak ploče ili proca, evo ti samo pizdarija, to je bila još jedna odluka zbog koje je prevagnulo na 4460
__________________
CheCola je offline  
Staro 22.12.2014., 10:17   #180
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Pawzilla Pregled postova
Intel je od početka "i" serije pogazio AMD (čiji top procesor jedva parira s i5-icom)
dopusti da te ispravim... amd je umro kada je intel predstavio conroe, a bio sam tvrdi amd-jaš prije.
syss je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na