Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.06.2020., 19:10   #14791
željkozg
Banned
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: croatia
Postovi: 105
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
OK, ali šta se moglo desiti da sada odjednom počinje probijati osvjetljenje?

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk

Sa vremenom se poćinju kvarit LED diode, pa i sam polarizujući filter tako zvani difuzor panela.
Najčešća neispravnost nove generacije LED televizora je pozadinsko osvetljenje i po broju nadmašuje sve dosadašnje serijske neispravnosti.Uzrok otkazivanja:
Dobro poznate LCD televizore, zamenili su LED televizori koji se razlikuju samo u vrsti pozadinskog osvetljenja. Način dobijanja slike prosvetljavanjem LCD matrice je isti, a različit je samo izvor svetla koje se koristi za prosvetljavanje matrice. Kod LCD televizora za pozadinsko osvetljenje su se koristile CCFL lampe (neonke), a kod LED televizora to čine LED diode. Vek trajanja CCFL lampi pa i samih LCD televizora, je dokazano u praksi veoma velik i premašuje jednu deceniju. Na žalost vek LED pozadinskog osvteljenja je daleko manji, i kod najrasprostranjenijih Direkt LED televizora jedva premašuje garantni rok. Uzrok ovako malom veku Led televizora (praktično kod svih proizvođača) je sama konstrukcija led diode. Dioda emituje plavu svetlost koja pobuđuje tanak sloj fosfora da sa svojim sagorevanjem da približno belu svetlost. To znači da u samom načinu dobijanja svetlosti postoji ograničenje – fosfor koji tihim sagorevanjem emituje svetlost. Koliko god da je proces sagorevanja fosfora spor – tih , ipak je to proces sagorevanja koji ima svoj kraj i vreme za koje fosfor dogori. Posledica ovoga je značajna promena u kvalitetu boja (crvena postaje roza, pa cigla boja…), i u krajnjem potpuno odsustvo svih ostalih boja osim plave i to bliže ultra području spektra. Na žalost ovo nije jedini način otkazivanja Led pozadinskog osvetljenja, nego se dešava i pregorevanje same led diode (prekid strujnog kola) i to veoma često odmah po izlasku iz garantnog roka, nekada i ranije. Manifestacija ovog kvara je poptuno odsustvo slike, potpuno taman ekran.
Mogućnosti popravke:
Ako nam je poznat uzrok otkazivanja pozadinskog osvetljenja, onda je jasno da je jedini ispravan način zamena kompletnog pozadinskog osvetljenja, tj. zamena svih led traka, koje se kod većine proizvođača i prodaju u setu. Na ovakav način se televizor dovodi u fabričko stanje, i može se očekivati da će televizor odraditi još jednom onoliko vremena koliko je radio od kada je kupljen nov (dve do tri godine). Uz preporuku da se smanji pozadinsko osvetljenje u meniju televizora, a svetlo i kontrast podese po želji, a televizor isključuje u satima kada se ne gleda, taj vek može biti i nešto duži od fabričkog. Moguće je televizor osposobiti i zamenom samo jedne nesipravne diode, strujno kolo će se uspostaviti i televizor normalno proraditi, ali, će vek takve popravke biti veoma kratak, svega nekoliko nedelja ili meseci dok sledeća dioda ne pregori.
željkozg je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2020., 19:27   #14792
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
moguce da su se ledice iza panela malo olabavile iz lezista. Ako je pod garancijom reklamiraj to
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2020., 19:53   #14793
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor željkozg Pregled postova
Sa vremenom se poćinju kvarit LED diode, pa i sam polarizujući filter tako zvani difuzor panela.
Najčešća neispravnost nove generacije LED televizora je pozadinsko osvetljenje i po broju nadmašuje sve dosadašnje serijske neispravnosti.Uzrok otkazivanja:
Dobro poznate LCD televizore, zamenili su LED televizori koji se razlikuju samo u vrsti pozadinskog osvetljenja. Način dobijanja slike prosvetljavanjem LCD matrice je isti, a različit je samo izvor svetla koje se koristi za prosvetljavanje matrice. Kod LCD televizora za pozadinsko osvetljenje su se koristile CCFL lampe (neonke), a kod LED televizora to čine LED diode. Vek trajanja CCFL lampi pa i samih LCD televizora, je dokazano u praksi veoma velik i premašuje jednu deceniju. Na žalost vek LED pozadinskog osvteljenja je daleko manji, i kod najrasprostranjenijih Direkt LED televizora jedva premašuje garantni rok. Uzrok ovako malom veku Led televizora (praktično kod svih proizvođača) je sama konstrukcija led diode. Dioda emituje plavu svetlost koja pobuđuje tanak sloj fosfora da sa svojim sagorevanjem da približno belu svetlost. To znači da u samom načinu dobijanja svetlosti postoji ograničenje – fosfor koji tihim sagorevanjem emituje svetlost. Koliko god da je proces sagorevanja fosfora spor – tih , ipak je to proces sagorevanja koji ima svoj kraj i vreme za koje fosfor dogori. Posledica ovoga je značajna promena u kvalitetu boja (crvena postaje roza, pa cigla boja…), i u krajnjem potpuno odsustvo svih ostalih boja osim plave i to bliže ultra području spektra. Na žalost ovo nije jedini način otkazivanja Led pozadinskog osvetljenja, nego se dešava i pregorevanje same led diode (prekid strujnog kola) i to veoma često odmah po izlasku iz garantnog roka, nekada i ranije. Manifestacija ovog kvara je poptuno odsustvo slike, potpuno taman ekran.
Mogućnosti popravke:
Ako nam je poznat uzrok otkazivanja pozadinskog osvetljenja, onda je jasno da je jedini ispravan način zamena kompletnog pozadinskog osvetljenja, tj. zamena svih led traka, koje se kod većine proizvođača i prodaju u setu. Na ovakav način se televizor dovodi u fabričko stanje, i može se očekivati da će televizor odraditi još jednom onoliko vremena koliko je radio od kada je kupljen nov (dve do tri godine). Uz preporuku da se smanji pozadinsko osvetljenje u meniju televizora, a svetlo i kontrast podese po želji, a televizor isključuje u satima kada se ne gleda, taj vek može biti i nešto duži od fabričkog. Moguće je televizor osposobiti i zamenom samo jedne nesipravne diode, strujno kolo će se uspostaviti i televizor normalno proraditi, ali, će vek takve popravke biti veoma kratak, svega nekoliko nedelja ili meseci dok sledeća dioda ne pregori.
Copy paste od servisa iz Kikinde
https://web.facebook.com/karan.servi...0/?_rdc=1&_rdr

Željko = TV Servis "Karanović"?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 22.06.2020., 19:54   #14794
željkozg
Banned
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: croatia
Postovi: 105
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Copy paste od servisa iz Kikinde
https://web.facebook.com/karan.servi...0/?_rdc=1&_rdr

Željko = TV Servis "Karanović"?

Pa šta je tu loše..? Nek si ljudi malo pročitaju..
željkozg je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2020., 20:46   #14795
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Philips 65PUS7803, star godinu i pol. Prije nisam primijecivao ova ružna svjetlija područja po rubovima (pogotovo lijevo dolje i komplet gore) na sivoj podlozi. Da li mi panel odlazi? Da li reklamirati? Što napraviti? Kako je moguće da se sada odjednom to počne pojavljivati?



Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
Ovo mi izgleda kao edge LED backlight, je li? Vjerojatno se folija koja provodi svjetlost izvitoperila od temperature i samog starenja jeftine plastike. Philips ima valjda najviše problema s tim, svako malo kod njih naletim na takav problem, a nije da ih puno ima na tržištu. Ili su se direct LED difuzori odvojili jer koriste smeće od ljepila ili je dodatno i ta folija uništena.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2020., 20:53   #14796
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Hvala svima, TV je edge LED light. Znači odvojilo se/izvitoperilo se nešto. Da li se isplati reklamirati? Priznaje li se uopće garancija na takav kvar?

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2020., 21:06   #14797
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Kakva je situacija na crnoj slici?
danex je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2020., 21:42   #14798
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor danex Pregled postova
Kakva je situacija na crnoj slici?
Na crnoj slici nema proboja nigdje. Savršeno. Samo na sivoj se vidi. Dijagnoza?

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2020., 22:13   #14799
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
A i to gore nije siva nego bijela, tj. pustio si bijelu, a dobio sivu. Reklamiraj pred istek jamstva i to je to.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 09:21   #14800
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ja sam zbog manjeg "problema" zvao servisera i rekao mi je da se javim nakon što prođe ovaj COVID lockout.

Tako da, reklamiraj, nemaš što izgubiti.

Osim što ćeš biti bez TV-a jedno vrijeme.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 09:32   #14801
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
I ja imam problem s probijanjem, al znam da će mi reč da to tak mora biti.
danex je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 09:39   #14802
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor danex Pregled postova
I ja imam problem s probijanjem, al znam da će mi reč da to tak mora biti.
Ma i meni su tako rekli, pa sam zvao direkt servisera ovlaštenog za moj TV i rekao je da upakiram i donesem, da će se riješiti.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 13:33   #14803
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Em ću biti bez TVa em nema šanse da zapakiram ovu mrcinu i da ju dovezem. Pa ne stane mi u auto.
Malo sam lijen sad kemijati, a opet me smeta ovo probijanje...

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 13:37   #14804
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
I ja sam lijen, 140CM.
Ali ako ništa drugo, imam kutiju.

Većina ju ne čuva.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 15:39   #14805
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Ja čuvam sve žive kutije, ali ovu od 65" jednostavno nisam htio. Što je previše, previše je.

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 15:55   #14806
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Ja čuvam sve žive kutije, ali ovu od 65" jednostavno nisam htio. Što je previše, previše je.

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
Moja od 55"ice je u garazi.. da nemam garazu bila bi u smecu...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 17:06   #14807
MeanBoss
|CTS|MeanBoss|
Moj komp
 
MeanBoss's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Sinj
Postovi: 1,004
Sancta domenica... Grunding Oled 65GOB9990 ,7991.00 KN.... Neznam kakav je, ali čisto sumnjam da ne vridi ovih novaca, i još 5gos garancije!

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
MeanBoss je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 18:56   #14808
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Kažu mi neki da je unutra panel iz 2017, problemi sa burn-in i slično
al cijena je dobra.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 22:18   #14809
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Previse za nesto naziva Grundig
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 23:39   #14810
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Da ja sad sebi uzimam tv, uzeo bi to 100% da moj LG OLED55C9 kosta isto 7991 kao i ovaj grunding uzeo bi grunding odma bez razmišljanja. I LG C9 kao "Najbolji tv 2019" od x reviewera ima svojih musica i mana i artefakata u prikazu slike ko sta ce grundig imat, panel je LGjev u grundigu a opet tvrdim da ni LG ne vridi toliko para prema LCD-u.Al 65 inchni oled za te pare, top, odma bi ga uzeo, uz to firestick/shield/PS da handla smart feature i pjesma. 5 god garancije.... Best buy 65 inch tv po mom mišljenju, daleko
OuttaControl je offline   Reply With Quote
<