Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.07.2010., 18:01   #1
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Tekućina za vodeno

100 puta već vjerojatno prožvakana tema ali imam neka pitanja i prijedlog da se neki dobar guide stavi za sticky.
Uskoro naručujem komponente i sad me muči što da nalijem u sustav. Uglavnom mislim da se na našim prostorima prakticira destilirana voda s 10% antifriza. Vidio sam neke fesserove tekućine protiv korozije mislim da su namijenjene sustavima koji kombiniraju bakar i aluminij. Da li antifriz i ta antikorozivna sredstva sprečavaju razvoj algi? Koliko vidim ljudi vani koriste PT nuke ili 99.99% srebrne trake. Možda glup pitanje ali da li je taj pt nuke neki koncentrat modre galice?
Pročitao sam da bi u pet shopovima trebali postojati neki preparati za sprečavanje razvoja algi koji se koriste za akvarije. Može li se kod nas nabaviti neki takav biocid ili takvo čisto srebro?
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2010., 20:14   #2
NJUNJO_HR
Premium
Moj komp
 
NJUNJO_HR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (Trešnjevka, kod placa)
Postovi: 673
Kod sebe stavljam sljedeću mješavinu.

Stavim prvo destilirane vode. Dok se sistem napuni vodom i ima još malo mjesta
stavim cca oko 0.5dl do 1dl antifriza. Uglavnom netrebaš ga staviti puno
jer i koliko god da ga staviš bude dovoljno.

U prosjeku mi se desi da obično svakih cca 6 mjeseci moram rastaviti petlju.
Onda operem blokove, cijeva, radijatore i stavljam novu vodu + malo antifriza.

Moj savjet ti je da više od 1dl netrebaš stavljati.
__________________
PCE 100+kg demolition squad


LCD 19'' Philips 190P6 | Coolermaster Stacker ATX/BTX (STC-T01) Black | Corsair HX520

ASRock P55 Extreme | Intel i5 760 | G.Skill F3-12800CL7D-4GBECO 2x2GB | XFX 7950 GT 512MB DDR3

Benq DW1670 & Plextor PX-755A | WD Black 1TB (WD1002FAEX), WD Green 2TB (WD20EARS)

Creative SB Audigy Player SB0090 | TP-Link TL-WN651G

Microsoft Wireless Optical Desktop for Bluetooth (Miš i Tipkovnica) | Razer Copperhead (Green) | Genious KB-16e Black



___ <<< Enchantress >>> ___

Parts of watercooling:
Laing DDC-1 water pump
3x Magicool Extreme radiators
EK-Supreme-Acetal for CPU
EK-NF4 rev1.1 for chipset
EK-FC79 for GPU
EK-Multioption reservoir 400 + EK-Multioption RES Bottom Rev.2
& green tubes.

Loop:
rezervoar / pumpa / GPU / rad1 / NB / rad2 / CPU / rad3 / rezervoar

Par slikica iz galerije


H2O galerija

___ <<< ex Morgoth >>> ___

Parts of ex aircooling:
Celeron 420 | ASRock 4CoreDual-SATA2 | XFX 7900 GS 600M
Thermalright Ultra-120 Extreme for CPU lapped
Thermalright HR-05 IFX for chipset lapped
Thermalright HR-03 PLUS for GPU

Par slikica iz galerije


Lapping galerija
NJUNJO_HR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.07.2010., 22:09   #3
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
E to me interesira, moraš rastavljati? Znači ipak ti se nešto razvija u loopu? Likovi koji stavljaju pt nuke imaju istu vodu po godinu dana neki i više....
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2010., 22:12   #4
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,383
@NJUNJO_HR: kako ispireš sistem? rastavljaš sve komponente ili imaš neki praktičniji sistem ispiranja složenog set-upa?
mymoon je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2010., 23:21   #5
NJUNJO_HR
Premium
Moj komp
 
NJUNJO_HR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (Trešnjevka, kod placa)
Postovi: 673
Ja dok rastavljam petlju radim to zbog toga jer mi je sinulo kak da nekaj bolje složim
ili takva neka glupost... Po meni nema potrebe rastavljati bar 1 godinu.

Najveći problem nisu alge, već prljavština koja padne u sistem prilikom samog slaganja.
Nema je puno, no ako je neko vidio kako izgleda EK-Supreme blok iznutra, sva se prljavština
ulovi na onom metalom dijeliću unutar samo bloka. To je zasad najveći problem.

Sljedeći put kad budem rastavljao sistem i čistio budem poslikal unutrašnjost bloka.
__________________
PCE 100+kg demolition squad


LCD 19'' Philips 190P6 | Coolermaster Stacker ATX/BTX (STC-T01) Black | Corsair HX520

ASRock P55 Extreme | Intel i5 760 | G.Skill F3-12800CL7D-4GBECO 2x2GB | XFX 7950 GT 512MB DDR3

Benq DW1670 & Plextor PX-755A | WD Black 1TB (WD1002FAEX), WD Green 2TB (WD20EARS)

Creative SB Audigy Player SB0090 | TP-Link TL-WN651G

Microsoft Wireless Optical Desktop for Bluetooth (Miš i Tipkovnica) | Razer Copperhead (Green) | Genious KB-16e Black



___ <<< Enchantress >>> ___

Parts of watercooling:
Laing DDC-1 water pump
3x Magicool Extreme radiators
EK-Supreme-Acetal for CPU
EK-NF4 rev1.1 for chipset
EK-FC79 for GPU
EK-Multioption reservoir 400 + EK-Multioption RES Bottom Rev.2
& green tubes.

Loop:
rezervoar / pumpa / GPU / rad1 / NB / rad2 / CPU / rad3 / rezervoar

Par slikica iz galerije


H2O galerija

___ <<< ex Morgoth >>> ___

Parts of ex aircooling:
Celeron 420 | ASRock 4CoreDual-SATA2 | XFX 7900 GS 600M
Thermalright Ultra-120 Extreme for CPU lapped
Thermalright HR-05 IFX for chipset lapped
Thermalright HR-03 PLUS for GPU

Par slikica iz galerije


Lapping galerija
NJUNJO_HR je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2010., 23:26   #6
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
ja sam koristio samo destiliranu + kap dvije pt nukea (kasnije stavio Silver KillCoils by iandh http://www.petrastechshop.com/sikibyia.html)

nikad nisam imao nikakvih problema, uvijek cist res

evo sa pt nukeom


i sa srebrom


edit: htjedoh reci da kad nabavis sve dijelove fino ih otvoris i dobro isperes (pogotovo rad)
i, kao sto rece kolega njunjo, vozi bed beda god i vise dana

Zadnje izmijenjeno od: baban. 19.07.2010. u 23:43.
baban je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2010., 00:06   #7
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
momci. Mislim da ću si uzeti srebro i pt nuke, kaj je siguno je sigurno. Samo da nađem negdje u europi za naručiti.
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2010., 00:34   #8
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
ne treba ti i jedno i drugo
uzmi samo srebro
evo tu http://www.chilledpc.co.uk/shop/prod...oducts_id=1196
baban je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2010., 07:34   #9
mhadina
Premium
Moj komp
 
mhadina's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: ZG
Postovi: 429
h2o

Meni radi cca 8-9 mjeseci i nikakvih nečistoća ne vidim.
Destilirana voda + stavio sam Rencovog crvenog antifriza 10% koji štiti od korozije ako u krugu postoje blokovi od različizih metala koji se grizu međusobno + srebro koje su već gore spomenuli da ne nastaju alge - ako ti komp obasjava sunce to alge vole....
Nisam još nikad rastavljao i čistio ali navodno po forumima za to koristiš ocat i dest vodu.
__________________
  • Vidiš li čovjeka koji se sam sebi mudrim čini? Znaj, i od bezumnika ima više nade nego od njega!
  • San dolazi od mnogo briga, a lud govor od mnogo riječi.
  • Neka su ti mnogi poznanici, ali pouzdanik samo jedan od tisuću.
  • Ne ponizuj se pred budalom i ne budi pristran pred mogućnicima.
  • Ne budi silovit na jeziku a lijen i mlitav na djelu.
mhadina je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2010., 12:08   #10
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Eto da se nadovezem - vozim vodeno preko 6 godina.

Ako je sustav dobro zabrtvljan ne bi smio gubiti vodu niti bi se u njemu smjele nakupljati modrozelene alge. Prljavstinu koju najcesce ljudi spominju ustvari je zaostalo ulje / masnoce u novim radijatorima (zaostalo tijekom proizvodnje). Zato je uvijek najbolje isprati radijator prije koristenja s nekom jacom sapunicom.

Brtvljenje - obavezno koristiti metalne obujmice (selne) i stegnuti ih dok te ruka ne zaboli od stezanja. Obujmicu uvijek treba uzeti na mjeru, jer ako uzmes preveliku obujmicu, ona cesto ne stegne tako dobro kao obujmica koja ima promjer tvoje cijevi. Plasticne obujmice mozda jesu jednostavnije za koristenje, ali vrlo brzo gube na cvrstoci...

Antifriza vrlo malo, ali vrlo malo stavljati. Govorim o nekoliko kapi na litru vode. To je vrlo gusta tekucina i cesto se zna nakupljati na zglobovima, radijatoru i unutrasnjosti pumpe. Obavezno dodati antifriz u vodu prije uljevanja u sustav te onda skaci dok mijesas. A opcenito to o koroziji, mislim da su to price kojima te trgovci zele navuci da kupis skupe tekucinu za zastitu od doticne. Ako imas bakar blok i radijator bakar + mjed, stajaznam nakon tri godine koristenja vode na A64 sustavu nisam primjetio da je korozija igdje nagrizla unutrasnjost bloka ili pleksiglasa. E sada, ako imas aluminijski radijator ili da je poklopac od bloka aluminijski onda bi trebalo razmisliti o nekoj ciljanoj antikorozivnoj tekucini.

Bujanje modrozelenih algi ociti je znak da sustav negdje ima rupu! Bolje sanirati rupu nego trpati sredstva protiv algi. Ta ce se sredstva potrositi s vremenom, a tu je onda jedan drugi problem - pH! Ta sredstva protiv algi su kisela... Jel to sredstvo nekako puferirano da pH ne padne previse? Shvacas, ulazis u silne komplikacije, zato je najbolje i najjednostavnije platiti cevape nekome tko ima cvrst stisak i da ti zasarafi obujmice "do kosti".

Srebro u vodu? Hehe, to je ona fora zasto su kauboji imali srebrni novcic u cuturi pa se voda nikada nije usmrdila :-)

Ja eto vozim svoj core2duo sustav + hladjenje cispeta i GPU-a i ne mogu primjetiti da je pao vodostaj u rezervoaru ili da se ista nakupilo na unutarnjim stijenkama cijevi (osim prasine na cijevima, no to je posve druga prica).

A64 sam imao tri godine pod vodom i nisam ga dirao jer mi se jednostavno nije dalo cackati. Da, tijekom te tri godine jest nesto pao vodostaj u rezervoaru, mislim da se radi o cijela 2-3 mililitra :-)

Zadnje izmijenjeno od: Amepshi. 20.07.2010. u 12:17.
Amepshi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.07.2010., 14:25   #11
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Citiraj:
Autor mhadina Pregled postova
Nisam još nikad rastavljao i čistio ali navodno po forumima za to koristiš ocat i dest vodu.
Ja sam čitao da najbolje radi kečap

Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Ako je sustav dobro zabrtvljan ne bi smio gubiti vodu niti bi se u njemu smjele nakupljati modrozelene alge. Prljavstinu koju najcesce ljudi spominju ustvari je zaostalo ulje / masnoce u novim radijatorima (zaostalo tijekom proizvodnje). Zato je uvijek najbolje isprati radijator prije koristenja s nekom jacom sapunicom.
To hvala bogu u svakom ozbilnijem guide-u preporučuju.

Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Brtvljenje - obavezno koristiti metalne obujmice (selne) i stegnuti ih dok te ruka ne zaboli od stezanja. Obujmicu uvijek treba uzeti na mjeru, jer ako uzmes preveliku obujmicu, ona cesto ne stegne tako dobro kao obujmica koja ima promjer tvoje cijevi. Plasticne obujmice mozda jesu jednostavnije za koristenje, ali vrlo brzo gube na cvrstoci...
Ja ću koristiti "compression" fitinge.

Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Srebro u vodu? Hehe, to je ona fora zasto su kauboji imali srebrni novcic u cuturi pa se voda nikada nije usmrdila :-)
Ak ubija vukodlake valjda bude i alge
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2010., 15:20   #12
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
previse stavljate antifriza...dovoljno je jedan cep na litru vode..
pogledajte cemu u ubiti on sluzi kod auta pa usporedite...
(nije da mi je stari tehnicar za ulja i antifirz

a svakih 2 godine radim sljedece:

1. promjenu svih cijevi
2. pranje pod vodom blokova (ako sto ostane)
3. ispiranje radijatora sa vrucom vodom
4. promjena dihtunga (koje prije tog namazem silicon sprejem)
5. leaktest
6. opet mir 2 godine
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2010., 16:10   #13
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Malo sam još čitao okolo o iskustvima i našo ovo:
PT Nuke is same as cupric sulfate - available in aquarium/hardware/photography stores. Small pea size of crystal form per gallon is more than enough.
Kemija mi nije jača strana ali jel on to priča o modroj galici? Donekle ima smisla ipak se koristi za prskanje vinograda, odnosno nekad se koristilo pogotovo u zagorju. Totalno bi htio to metnut u loop Lik veli da je dovoljno bacit komadić veličine zrna graška. Samo me muči jedna stvar, sjećam se pokusa iz kemije u osnovnoj školi kad smo morali prokuhati modru galicu i u taj lončić staviti konac da se naprave kristalići na koncu :P Bi so tak negdje u vodenom nakupilo? Mada je za pokus trebalo stavit masu toga.
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2010., 16:47   #14
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 991
Da, vjerojatno misli na modru galicu, cubric sulfate je slobodan izraz isto kao i modra galica. Nakupilo se na koncicu jer je otopina bila pre zasicena, a od jedne kuglice (oko 50g valjda) na 4L vode nema sanse da se kristalizira negdje.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2010., 18:45   #15
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Niš možda budem prvi koji to isproba, pravac poljoprivredna zadruga i žicat komadić
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na