Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.10.2018., 15:31   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
FM vanjska radio antena

evo pitanja za nekoga tko će možda znat malo više...

moja stara je ne tako davno izrazila želju da ČUJE radio. u apartmanima imamo mikro linijice pa tamo sluša radio. doma to ne ide zbog armiranog betona i konfiguracije zgrade. zakačio sam onu dipolnu žicu na tuner, ali čuje se samo par stanica i to loše.
zgrada nema antensku instalaciju, svi stanari su izvukli coax kabele van na fasadu. mi također.
nebi dirao kabel od obične antene, ali satelitski nam je višak jer više ne koristimo satelit. antena je i dalje na svom mjestu, ali receiver smo izbacili.
e sad, ja bi to odspojio sa lnb-a i na kraj kabela spojio istu onu dipolnu žicu, i to nekako pričvrstio da stoji. good enough rješenje, ili da bacam pare na one okrugle radio antene? čak i da ju kupim, neznam kamo ju stavit, jer je na sat nosaču već satelitska antena.

natrag na apartmane - i tamo koristim te iste dipol-žice, sakrivene iza ormara, i prijem naravno oscilira s vremenom, ponekad se čuje super, ponekad krči, ponekad kao da stanica ne postoji. s obzirom da smo bili pametni pa provukli hrpu kabela do iza tv-a kad smo uređivali, imam po jedan coax koji zjapi neiskrišten. gledao sam vanjske usmjerene radio antene. ima li smisla da se idem zajebavati sa montažom tako neke megalomanije na tavan (jer na krov više nemam kako dovuć kabel, provučeni su coaxi za antenu i satelit i nakon toga smo začepili bužir da ne ide voda u njega) , vjerojatno bi mi tada trebalo i pojačalo za tu antenu (kao šta imamo i za tv antenu), pa ispravljač, i onda splitter. ili da jednostavno pustim kako je i amen? nije neka cifra za antenu, ali moji radni sati su ono šta cijenim.

koliko bi prava radio antena pomogla?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2018., 16:16   #2
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Doma na zgradi skines taj tanjur da ostane nosac i coax.

U Kronosu imas za 20kn Antenski asimetrični član. Odes u trgovinu sa Cu cijevima za centralno i kupis 2m najtanju cijev i 4 polukruzne spojnice/koljena.

Izracunas si mjere dipola sa kakvim Dipol kakulatorom, imas ih na netu 99 sigurno... kartusu mos i posudit ako nemas i slozis si zatvoreni dipol

sa tim asimetricnim clanom. Dolje spajas Coax drito na uredjaj kao da spajas tv no mos i zice na zice te sam dobro izoliraj.



Kostat ce te mislim oko 60kn taj jedan dipol i raditi ce bolje nego bio sta da kupujes "specijano" za radio...



Apartmani mi nisu jasni, prijem u svim apartmanima ili jedan itd.. ?
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 28.10.2018. u 18:13.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2018., 18:19   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
ne pada mi na pamet skidat satelitsku. point je u minimalnoj količini utrošenog vremena, a i satelitska bi u futuru mogla zatrebati. lakše ju je pustit tamo gdje je, nego za x godina kupovat novu i montirati ju.

ovo šta si napisao mi je prevelika komplikacija, iako znam na šta misliš i kako bi to izgledalo. čak i imam asimetrični član sa stare tv antene. ali za te novce (i utrošeno vrijeme) lakše je uzet gotovu radio antenu, taman i koštaju 60-70kn.
stvar je da - dok je okrugla nemam ju kamo stavit. ako izravnam dipol, mora ić paralelno sa fasadom, a on tada postaje usmjeren i neznam koliko to ima smisla.

lakše mi je samo žicu u tom slučaju okačit između 2 držača za škure nego na isto mjesto radit kerefeke sa dipolom. plus, na taj sam način gotov za 15 minuta, koliko mi treba da otkačim kabel sa lnb-a, promijenim mu konektor i ukopčam dipol.

a za apartmane - imamo ih 2, i sprovedeni su kabeli do tavana gdje je sva sila kabela za sve i svašta, jer se sve račva na 2 stana. tako da instalacija postoji samo na nju nije ništa spojeno, bilo je future proof.
antenu bi stavio na tavan, ali neznam koliko bi to pomoglo u prijemu? vjerojatno je signalu lakše proć samo kroz kupe, nego kroz beton.

gledao sam specifikaciju antene, dobit 5.5dBi. jedino nemam percepciju veličine. ima 3 elementa, dugi štap iza, dipol, i kraći štap napred.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2018., 19:37   #4
Gnjurac
i dida mi je bija Torcida
Moj komp
 
Gnjurac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: na škoju
Postovi: 129
Dipoli slabo rade na FM opsegu jer su vodoravno polarizirani a odašiljači rade u vertikalnoj polarizaciji. Dakle ili vertikalni dipol ili GP (ground plane) antena.

https://m0ukd.com/calculators/quarte...na-calculator/

http://www.66pacific.com/calculators...alculator.aspx

Radi jednostavnosti izrade najbolje ti je koristiti 2-3 mm golu bakrenu žicu. Moje antene za AIS (Marine traffic) izrađene na taj način koristim godinama bez ikakvog održavanja.
__________________
Lijepi pozdrav !

Again member of PC Ekspert 100+kg demolition squad

Započni dan s osmijehom - mukte je.
Gnjurac je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2018., 12:37   #5
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...ja često napravim kvadrat od 3m (4x75cm) krute žice ili al. cjevi pa se može objesiti da visi sa LNB-a i na tom ćošku spojiš krajeve tog kvadrata na koaks 75ohma jer je tolika impedanca te antene.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 19:34   #6
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,941
Zavojnica je super stvar za to. Odmotaš ju i rastegneš do stupa ili drveta. Možda i oko kuće. Ta supertanka lakirana žićica se uopće ne vidi vani, a ne treba ni bušiti prozor već uđe preko gumene brtve. Meni je na 20 metara duljine hvatala toliko dobro da sam uz radio gledao i TV

Cijena: 0kn + antenski konektor. Izvadio sam ju iz pokvarenog radija. Treba na krajevima odšmirglati izolacijski lak ili ga istopiti s lemilicom. Stari transformatori imaju dosta tih namotaja na primaru.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 14.11.2018., 20:03   #7
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
ma rijesio sam sa komadom žice za sad, čuje se. više me brine šta su svi coaxi ispucali, nedaju se pomaknut koliko su se ukrutili i puca im izolacija. ogulio sam coax sa f konektora, luster klemom pričvrstio neki komad žice i zavezao za ogradu da ne mlatara po fasadi.

ovo za zavojnicu, ja sam malo slab sa izračunom, ali svaka frekvencija ima svoju valnu dužinu i dipol bi idealno trebao biti lambda/2 (ili lambda/4 ako je neki drugačiji tip dipola, davno sam elektrotehniku slušao, nije da se baš sjećam). osim toga, jedno je dipol a drugo je otvoreni vod gdje se onda javlja neka ne-simetrija kenj ser.

zašto tv antene imaju dipol, a radio antene su samo 1 žica?
taj dio mi nikad nije bio baš jasan. može se stavit dipol, koji za fm ima nešto manje od 2 metra ako se ne varam, a većina radija i linijica ima ili štapićastu antenu ili samo kablić od x metara. na starom kuhinjskom radijiću kod babe sam samo privezao komad žice na antenicu i zakačio na prozor, sve se čuje.

nakon koliko metara radio antena prestane imati efekta? jer po toj logici netko tko živi u neboderu može samo odmotati 50 metara kabela niz prozor i imat će bolji prijem nego netko sa pravom antenom?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2018., 17:57   #8
Gnjurac
i dida mi je bija Torcida
Moj komp
 
Gnjurac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: na škoju
Postovi: 129
Da bi antena bila dobra na prijemu mora rezonirati na određenoj frekvenciji.
Za FM radio srednja frekvencija je oko 100 MHz. Dakle po formuli duljina vertikalne antene bi trebala biti 71 cm, sve izvan tih gabarita neće raditi kako treba. Naravno da lokalne postaje možete primati i na žlicu, vilicu, nož itd. ;-)
Živi kraj koaksijalca ide na antenu a oplet na masu. U nekim radioprijemnicima su ugrađene tzv. feritne antene (lakirana žica određene debljine i dužine namotana na feritnom štapiću) no to je ono kao indoor Tv antena.
__________________
Lijepi pozdrav !

Again member of PC Ekspert 100+kg demolition squad

Započni dan s osmijehom - mukte je.
Gnjurac je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2018., 20:28   #9
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
valna dužina (m) = 300 000(km/s) / frekvencija (kHz). Ukoliko se radi od debljeg materijala tada se treba skratiti npr. 1%


Dipol je pola valne dužine (L) ... a vertikalke mogu biti različite npr. 1/4 L ili 5/8 L pa omnice tipa "J" i "slim Jim" .

Te sa dugom žicom ili na feritu se ne koriste na višim frekvencijama već za srednji i kratki val.
Pošto se radi samo o prijemniku neće biti neke štete ako nije prilagođena impedanca osim lošijeg prijema , ali kod predajnika je to vrlo važno jer uslijed velikog SWR može izgorjeti izlazni stupanj predajnika.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na