Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.07.2008., 18:16   #751
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Citiraj:
Autor Protis Pregled postova
zaboravio sam spomenuti jednu stvar, na svakom proizvodu je naljepljena i deklaracija o proizvodu na kojem pise i uvoznik. 50% nase robe je iz msana i kod njih vrijedi pravilo da ukoliko se roba kupi i u roku 7 dana se pokvari tada se ta roba mijenja novom a ne servisira se
AFAIK, to je stvar zakona, a ne dobra volja distributera.
gog je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2008., 18:34   #752
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Citiraj:
Autor WeD@ Pregled postova
po meni svako cekanje zamjenskog uredjaja je lose, ima ljudi kojima posao ovisi o ispravnosti neke komponente i cekanje 10-20 ili vise dana jednostavno nije prihvatljivo.
Takav je zakon. Ukoliko ti o tome ovisi posao nabavi rezervni stroj ili kupi stroj od HP-a i nadoplati ogromnu cifru novaca za dodatnu uslugu kojom ćeš biti siguran da će tvoj problem biti riješen u 24 sata, bilo da se radi o popravku, zamijeni, izlasku na teren i sl.

Citiraj:
Autor WeD@ Pregled postova
Mogu razumjeti da vam se pritom javlja problem zamjene neispravnih djelova, medjutim koliko sam shvatio, vas je cilj da sa tim nemate niste, nego prebacujete garanciju direktno distributeru, grubo receno, svi su zadovoljni dok se komponente prodaju i ubire se marza, a kad se vrati neispravan proizvod, onda je to problem dobavljaca?
(ugl. to je nebitno sa strane kupca, bitno je jedino sto prije dobit ispravan uredjaj)
Postavlja se pitanje, koja je onfa funkcija vase firme, ukoliko bi bilo moguce kupit direkt preko distributera po nizoj cijeni ?
Držati maloprodaju iziskuje firmi dosta sredstava (prodajni prostor, veći obim knjigovodstva, višak radne snage, ...). A kao maloprodaja možeš prodavati robu od više distributera. Ukratko, uloga maloprodajnih firmi je ta da se distributeri ne zajebavaju sa korisnicima. Da distributeri rade maloprodaju isto bi cijene bile veće koliku maržu sada uzimaju oni koji se bave maloprodajom.

Citiraj:
Autor WeD@ Pregled postova
Problem kupovine monitora je po meni toliki da nikad nebi kupio monitor bez da ga upalim provjerim, ukoliko 1-2 pixela se smatraju ispravnim, zasto je onda problem zamjeniti monitor ?
Zar je tako teško shvatiti da nije trgovac taj koji određuje što je ispravno, a što nije, već proizvođač. Ukoliko je proizvod ispravan, nema zamjene. Zamisli da svi otvaraju proizvode prije kupovine, kako bi trgovci prodali onih par što imaju mrtve piksele? Vratiti ih ne mogu jer se radi o ispravnim proizvodima.

To je tvoj rizik na koji si pristao kada si odlučio kupiti proizvod marke x, y ili z. Ukoliko ti je mrtvi piksel tako bitan, zašto onda ne kupiš monitor za koji ti proizvođač garantira da je tolerancija 0 mrtvih piksela?

Kako bi narod rekao, ne možeš stisnuti i prdnuti

Ja sam svoj monitor platio kojih 500-1000 Kn više zato što sam jedino u trgovini gdje je više koštao mogao pregledati monitor prije kupovine, a još su uz to oni i distributeri

Citiraj:
Autor WeD@ Pregled postova
Vi ste odlucili krenuti u smjeru obrnutome od prodavaca iz zapadne europe kad se tice zamjene robe u nekom roku, ja i vecina kupaca cemo radje potrosit 10-15% vise da budem siguran da mogu zamjenit uredjaj koji me se ne svidja, nego ispalit npr 5 000kn i onda se trest dali monitor ima mrtve pixele ili nesto slicno (bdw cijene su u najgorem slucaju iste u cijeloj europi ako ne i nize, sad je jedinstven primjer niskih cijena, ne zelim solit pamet nikome, ali zasto se nitko ne sjeti narucit robu direkt iz sad ?)
Na tržištu ima mjesta i za one koji prodaju sa minimalnom maržom, bez "izložbenog salona", a ponekad i bez vlastitog skladišta, kao i za one koji sve to imaju, ali zato imaju i veće cijene.

Izbor gdje ćeš kupovati je tvoj. Meni je samo drago da postoje i jedni i drugi.

Citiraj:
Autor WeD@ Pregled postova
jos da se vratim na monitor, kazete da ne radite na stetu potrosaca, medjutim, meni je cilj kupit ispravan monitor, i ne namjeravam vas zajebat i uvalit poluispravne novcanice, dakle moj dio ugovora je ispunjen, ali kad dodjem doma i upalim monitor sa mrtvim pixelima, ja bi se osjecao prevareno, buduci da ga ne mogu zamijenit.
Cilj ti je bio kupiti ispravan monitor, ispravan monitor si i dobio, kraj priče.

Citiraj:
Autor WeD@ Pregled postova
Ako kod nas dodje taj zakon kad udjemo u eu, mala je sansa da ce bit marze 70% , puno je vjerojatnije da ce male prodavace pomest konkurencija iz eu, kao sto se dogodilo sa shopping centrima, nije da mi je drago sto stranci zaradjuju na nama , ali sa stajalista potrosaca , ista mi je stvar ko zaradjuje na meni, ukoliko moram platit manje za istu stvar, ispada da nam stranci cine uslugu, omoguciju nam visi standard jer sa istim parama mozemo kupi bolje stvari.
Naravno da će doći konkurencija iz EU i naravno da će biti jeftiniji. Nije ista cijena kada naručuješ 100 tisuća primjeraka određenog proizvoda i kada naručuješ 10 komada. Iz istog razloga su stvari jeftinije u Metrou/Getrou/Konzumu nego u malim trgovinama.

Citiraj:
Autor WeD@ Pregled postova
p.p.s ovo za zamjenu u roku od 7 dana je dobar korak naprijed...
Sto se tice konkretno vase firme, do sad sam obavio samo jednu kupovinu i moram priznat da sam zadovoljan, sto se tice monitora, kod vas ga po ovim uvjetima nebi kupio, sto je za vas direkt gubitak, jer ce moji novci otic nekome drugome, vama bi trebao bit cilje prodaja vise komponenti...
Svakoj firmi je cilj maksimizacija profita.

Netko je spomenuo primjer sa 10 i 2 jabuke na prošloj stranici. Ja da mogu birati bih radije prodavao manje, a skuplje, nego više a jeftinije. Imam manje posla, a zarada mi je jednaka
gog je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2008., 12:33   #753
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor WeD@ Pregled postova
@protis

Sve sto ste napisali drzi vodu, medjutim vase stajaliste je korektno samo zato sto zakon nije dovoljno definiran (mozda namjerno o pravima kupca)

ne bi htio ulazit u vasu problematiku nabave proizvoda, to je vas posao, kao sto je moj posao nabavit lovu...

po meni svako cekanje zamjenskog uredjaja je lose, ima ljudi kojima posao ovisi o ispravnosti neke komponente i cekanje 10-20 ili vise dana jednostavno nije prihvatljivo.
Da bas ne raspravljamo o cijelom tekstu, dvije stvari:

1. Zakoni su jako dobro definirani, cak stovise, jako dobro u odnosu na mnoge zemlje zapada.
2. Ako je toliko bitna ispravnost opreme, potpisuju se ugovori o odrzavanju ili dokupljuju dodatne vanjamstvene obveze kojima se to lako, brzo i nekima skupo rjesava.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 12:39   #754
Pippincro
Premium
Moj komp
 
Pippincro's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 616
Malo back on topic.


Hgspot
- otisla mema ddr1 hynix 1gb, kupljena prije godinu i par mjeseci i placena 800 i nesto kuna. Pod garancijom josh godinu i pol negdje.

Odnesem na reklamaciju 21.6., zovu me danas (35 dana) jer je trebalo ici na testiranje u zg na centralu, mada je zaposleni sam testirao memu doma dan nakon sta sam odnio na reklamaciju i potvrdio mi da je mema "izdahnula".
Uglavnom, vele da nema vishe takve meme i da mi nude kingston neki model koji vrijedi oko 300 kn, ili neku robu u toj vrijednosti - ja rekao da cu im se javiti.

Ima netko slicna iskustva s hgspotom? Po kojoj logici su sad oni meni dali pravo na 300kn druge robe kad sam platio 800? Jer toliko vrijedi taj kingston (kojeg ni nema na njihovom online shopu)?
Meni realno vishe tih 1gb netreba, a i imao sam losih iskustva na nf4 ploci na kojoj su mi radili samo kingmax i taj hynix perfektno - transcend recimo nije prolazio.

Ukratko koje su mi opcije? Mogu traziti povrat novaca koliko sam platio memu, posto vishe takvu istu nemogu dobiti? Ili moram uzeti taj neki kingston?

Hvala unaprijed svima koji ce odgovorit a imali su iskustva s hgspot reklamacijama
Pippincro je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 20:02   #755
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Mozes traziti povrat novca ili uzeti nesto u protuvrijednosti koju si platio....inace ako nece tako odmah zaprijetiti prijavom nadleznom inspektoratu
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 21:06   #756
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,383
krivo, moze uzeti nesto u protuvrijednosti na dan kada se kupovala doticna komponenta. znaci hardver (starije tehnologije) sa priblizno istim specifikacijama ili novi hardver u protuvrijednosti koja se racuna obicno tako da se uzme posljednja cijena tog neispravnog artikla kada se prestao prodavati.

ako me kuzite.
mymoon je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 22:51   #757
Pippincro
Premium
Moj komp
 
Pippincro's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Čakovec
Postovi: 616
Citiraj:
Autor mymoon Pregled postova
krivo, moze uzeti nesto u protuvrijednosti na dan kada se kupovala doticna komponenta. znaci hardver (starije tehnologije) sa priblizno istim specifikacijama ili novi hardver u protuvrijednosti koja se racuna obicno tako da se uzme posljednja cijena tog neispravnog artikla kada se prestao prodavati.

ako me kuzite.

znaci ovo je 100% tocno?

Vrijednost artikla kod zadnje prodaje? Znam da je to slucaj s vemilom, ali za hgspot sam cuo drugacije price.

Uostalom kako mogu znati koja je zadnja cijena bila moje memorije kad je vishe nema u njihovoj ponudi i nema je na webu?

Ovo ispada koma nakraju, zakon tumaci kako-tko hoce i nakraju netko tko nemoze dobiti isti artikl koji je kupio mora se zadovoljiti s onime sta mu trgovac uvali
Pippincro je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 22:57   #758
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,510
Ne znam kako je sad kod hgspota , jer ove godine nisam nista mijenjao , ali prosle godine sam imao dobra iskustva , za sve 3 reklamacije sam dobio neki kao minus racun na kojem je bila puna vrijednost robe koju sam platio , i po tome sam mogao birati ili povrat love ili druge artikle ...
Router je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 23:23   #759
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,383
@router: konkretno; reklamirao si robu nakon koliko vremena od kupnje?
edit: vrijednost? koliko često kod njih kupuješ?
mymoon je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 23:27   #760
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,510
Citiraj:
Autor mymoon Pregled postova
@router: konkretno; reklamirao si robu nakon koliko vremena od kupnje?
Miša sam reklamirao nakon 5 mjeseci , matičnu plocu nakon 11mjeseci , i grafičku nakon mjesec i pol ... i za drugo dvoje dignuo lovu jer je bila veća cifra a za prvo posto je bila sića , dodao par kuna i uzeo drugi .
Router je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 23:28   #761
Zmaj000
Neradnik
Moj komp
 
Zmaj000's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Slav.Brod
Postovi: 1,266
Citiraj:
Autor mymoon Pregled postova
krivo, moze uzeti nesto u protuvrijednosti na dan kada se kupovala doticna komponenta. znaci hardver (starije tehnologije) sa priblizno istim specifikacijama ili novi hardver u protuvrijednosti koja se racuna obicno tako da se uzme posljednja cijena tog neispravnog artikla kada se prestao prodavati.

ako me kuzite.
Baba komplicira, ja u vemulju trazio lovu sa racuna i to sam dobio !
Zmaj000 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 23:47   #762
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,383
ja sam u vemilu tražio zamjenu za ispravni artikl nakon 6 mjeseci od kupnje.
on je i dalje postojao u ponudi, a izgubio sam strašno puno živaca i vremena oko te zamjene.
riječka poslovnica, radilo se o boljoj matičnoj ploči.

babo.
mymoon je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 23:49   #763
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Citiraj:
Autor mymoon Pregled postova
krivo, moze uzeti nesto u protuvrijednosti na dan kada se kupovala doticna komponenta. znaci hardver (starije tehnologije) sa priblizno istim specifikacijama ili novi hardver u protuvrijednosti koja se racuna obicno tako da se uzme posljednja cijena tog neispravnog artikla kada se prestao prodavati.

ako me kuzite.
ovo nikako nije tocno, po zakonu ako je roba neispravna mora biti ili popravljena ili zamjenjena identicnom, a ukoliko niti jedno niti drugo nije moguce mora se vratiti novac.

Zamjena artikla nekim drugim je iskljucivo dobra volja kupca na nagovor prodavaca, a u principu se radi o tome da se dogada sljedece samo bez fizickog obavljanja radnji:
1. povrat novca placenog za artikl kupcu
2. odabir odredenog proizvoda
3. placanje novcem kojeg je kupac dobio
4. davanje viska novaca trgovini (trgovcu ili kako se vec na kraju to rjesi i provede kroz knjige manje bitno)

odnosno, ukoliko neispravan proizvod nije moguce zamjeniti istim ako ga se vec ne moze popraviti, prodavac bi MORAO vratiti puni iznos placen za proizvod za vrijeme garantnog roka. To je barem ono sto pise u nasim zakonima, to sto se toga ne pridrzavaju trgovine je druga pjesma. (s 3 dobro srocene recenice cak i vemil vraca puni iznos novaca, cak i prije 3-4 godine kada svijest potrosaca nije bila dovoljno velika, tj dok njihova praksa uopce jos nije predvidala bilo kakvu vrstu povrata novca)

@pippincro.. kod hgspota se sve svodi na dogovor, ako zelis zamjeniti za drugi artikl odma napomenes kod donosenja na servis i vjerojatno ce biti odobreno, ako se radi samo o reklamaciji onda cekas da se rjesi i vidis sta ce ti ponuditi (ako ne pristanes na neki drugi proizvod pokusat ce negdje iskopati identican proizvod onome koji si kupio u sljedecih nekoliko dana, nakon sto ti eventualno jave da nisu nasli ce ti ponuditi povrat novca u iznosu kolko je proizvod kostao zadnje kad je prodavan, na sto takoder ne moras pristat jer to nije ono sto tebe po zakonu pripada. Sa zadnjom reklamacijom tamo ja nisam bio te srece jer su uspjeli iskopat maticnu plocu negdje iz neke rupe, al posto mi je ostao originalni racun za prvu, ako i ova vrisne jasno se vidi posto je bila, iako tbh nadam se da nece biti potrebe.)

Sada ce se javiti neki prodavac sa "kuda bi mi dosli kada bi bla bla bla..", e pa to nije krivica nikoga od nas kupaca, novci koje smo mi platili su zavrsili u nicijem drugom dzepu nego doticne trgovine koja je prodala doticni proizvod, pa ako to ne radi i ne mozete nikako ostvarit svoje duznosti, duzni ste te iste novce vratiti natrag. S tim da iskreno, ja s 2000kn u 2 godine mogu napravit bar 4000kn, pa ako moram vratit 2000kn to i nije toliki trosak da netko propada radi toga, zar ne?! No to nije za ovu temu vise.
__________________