Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.01.2013., 18:31   #1
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Rasvjeta: žarulje vs štedne sijalice vs LED sijalice

Odmah da napomenem ukoliko već postoji tema (ja nisam pronašao prikladnu) slična ovoj mojoj, ispričavam se moderatorima koji će morati raditi premještaj tema. No, ukoliko se tema obriše, modovi mogu samo premjestiti moj "test" i prvi LED.
Mislim da ova tema može biti od koristi kako meni tako i ostalima. Nisam ekspert u ničemu već obični prosječni korisnik pa zato ovaj text nije nešto potkovan, ali smatram da je dovoljno točan za nekog također prosječnog korisnika koji će sve razumjeti. No nadam se da će se tema dalje produljivati i razvijati.
Volio bi da se ovdje pišu vaša osobna iskustva i znanje, jer danas svatko može googlati i sve doznati, ali nije poanta raditi copy/paste..

Kratki uvod

Žarna (Wolfram-ova) nit žari pri čemu se javlja svjetlost.
Sijalice isijavaju svjetlost.

KLASIČNE ŽARULJE - dalje u textu "žarulje"
Možemo slobodno reći da klasične žarulje (sijalice sa žarnom niti) polako nestaju sa tržišta a proizvodnja istih je gotovo stala u EU. Sa jedne strane je to na žalost jer davaju najkvalitetnije svjetlo koje je gotovo identično Sunčevoj svjetlosti (zbog "žarenja") a sa druge strane na sreću zbog daleko veće potrošnje električne energije naspram štednih i LED sijalica. Frekvencija koju proizvode je nešto veća od 300Hz. Ove žarulje kada prestanu sa radom bacamo u smeće i nikom ništa.

ŠTEDNE SIJALICE - dalje u textu "Hg" -> "CFL"
CFL compact fluorescent lamp (kompaktne (malene) fluo cijevi/sijalice)..
Ukratko, nisu nimalo štedne jer da bi se proizvele potrebna je kudikamo veća potrošnja energije naspram proizvodnje klasičnih žarulja, nisu nimalo štedne pri prosječnom korištenju (on/off) jer prilikom paljenja povuču više el.en. naspram žarulja, imaju poček paljenja zbog elektronike/startera u sebi a tek nakon par minuta dosegnu svoj max davanja svjetlosti, sadrže vrlo otrovnu živu koja se u slučaju pucanja CFL-a raspršuje po površini. Frekvencija koju proizvode veća je od 11000Hz. I na poslijetku, moraju se deponirati u točno za to predviđene kontejnere a proces razlaganja navedenog otpada je mnogo složeniji i dugotrajniji od razlaganja žarulja, što naravno iziskuje puno veću potrošnju raznih energija. Jesu li štedne?

LED SIJALICE - dalje u textu "LED"
LED light-emitting diode - diode koje emitiraju svjetlo.
LED tehnologija je prisutna već dosta vremena no u našim je krajevima vrlo slabo zastupljena, što zbog neupućenosti stanovništva a što zbog visoke cijene. Sjećam se kada je profesor govorio o LED tehnologiji, spomenuo je kako on već 15-20 godina u kući ima upravo i samo LED kupljene u Italiji po relativno visokim cijenama. Istina ili ne, ne znam, ali zašto bi čovjek lagao. Nebi previše pričao o LED jer nisam nešto strašno upućen u iste, no uglavnom danas već ima za kupiti LED raznih temperatura boja (npr. 3000-6000K), kako kome odgovara po tome i kupi. S obzirom kakvu svjetlost davaju vrlo malo troše energije. Prosječna LED ima snagu ~7W a njen ekvivalent je žarulja od 30-40W i tako redom. Gotovo sva energija koju troše usmjerena je k davanju svjetlosti, naspram žarulja koje veliki dio energije pretvaraju u toplinu (i zato budu onako vrele nakon svega par minuta rada). LED ne sadrže visoko toksične materijale/elemente poput žive, no ipak sadrže elektroniku. Frekvencija je manja od 300Hz.

Općenite usporedbe

Temperatura boja: 1, 2, 3, 4 (preporuka - svjetlo koje predaje Sunce je najkvalitetnije, odnosno index reprodukcije boja je najbolji - za ljudsko oko).
Cijena i slično: 1
Snaga i količina izlaznog svjetla: 1
Ostale značajke: 1

Odlučio sam zamjeniti (za sada samo jednu) CFL sa LED, prostorija je kupatilo/kupaona/WC.
Prostorija je bila posve mračna. Slikano je sa mobitelom bez blica, kvaliteta nije bajna ali mislim da se vidi razlika. Osobno sam posve zadovoljan, čini mi se da ovo cool svjetlo nekako "jače" svjetli odnosno nešto bolje vidim čitati text ispod LED nego ispod CFL. Ako ništa drugo maknuo sam se od otrova, vrlo visokih frekvencija koje proizvode (navodno štetno), počeo sam štediti struju i imam satisfakciju čekanja poštara svako jutro da vidim ako je donio štogod novog iz Kine

CFL 11W vs LED 7W vs žarulja 60W

NAPOMENA: LED Cool White 7W E27 - 5500-6000K

Veća rezolucija - 1, 2
Manja rezolucija - 1, 2
Dodatno:1, 2, 3, 4, 5, 6


Detaljni pregled - unutrašnjost LED sijalice

NAPOMENA: LED Cool White 5W E14 - 6500-7000K (nije radila).

Dokaz da ne radi: 1
Prvi pogled: 1, 2, 3
Otvaranje poklopca i daljnje rastavljanje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Unutrašnjost i elektronika: 1, 2, 3, 4
Izvedba ožičenja: 1, 2, 3
Nakon sitnog tweak-a, pomoću nokta, LED radi: 1, 2
Par fotki sa različitim white balance: 1, 2, 3

(makar je bzvz ispalo) - AUTO pokazuje najrealniji prikaz što moje oko vidi)
Ova LED užasno baca na plavu boju i ne vidim njezinu namjenu već samo u dekorativne svrhe.
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Zadnje izmijenjeno od: Omerta. 12.01.2013. u 11:04. Razlog: Dodane stvari
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 18:41   #2
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa ova prva slika kupaone izvana izgleda ko poštanski ured bogati pod led-icama
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2013., 18:45   #3
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
A faaak
Ček da na red dođe soba, dnevni....
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 18:49   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ne znam, meni je to debelo prehladna boja svjetlosti.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:00   #5
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Hmm, vjerojatno imaš pravo, zato sada čekam da stignu warm white pa da malo usporedim i onda ću odlučiti što dalje uzimati..
Ali mogu ti reći da upravo ona fotka na vešmašini (6) - LED prikazuje prave bolje koje (moje) oko vidi, dok pod štednom to nije ta boja.. Ne znam.. Uglavnom, ova LED je između 5500-6000K (barem koliko se sjećam kada sam ju kupovao).. Možda bi idealno bilo oko 4500K za LED ali ne nalazim ih baš na Baji.
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:02   #6
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,104
Warm bi trebalo biti od 3500 do 3700K sve više ide prema sve hladnijem i plavijem spektru.
Ja isto gledam LED žarulje, ali za sada od ovih jeftinijih nema baš neka adekvatna ponuda za zamjenu 100W ili recimo 75W žarulje koliko mi je adekvatno za sobu od 30ak kvadrata.
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:11   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,989
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
Odmah da napomenem ukoliko već postoji tema (ja nisam pronašao prikladnu) slična ovoj mojoj, ispričavam se moderatorima koji će morati raditi premještaj tema. No, ukoliko se tema obriše, modovi mogu samo premjestiti moj "test" i prvi LED.
Mislim da ova tema može biti od koristi kako meni tako i ostalima. Nisam ekspert u ničemu već obični prosječni korisnik pa zato ovaj text nije nešto potkovan, ali smatram da je dovoljno točan za nekog također prosječnog korisnika koji će sve razumjeti. No nadam se da će se tema dalje produljivati i razvijati.
Volio bi da se ovdje pišu vaša osobna iskustva i znanje, jer danas svatko može googlati i sve doznati, ali nije poanta raditi copy/paste..

Kratki uvod:

Žarna (Wolfram-ova) nit žari pri čemu se javlja svjetlost.
Sijalice isijavaju svjetlost.

KLASIČNE ŽARULJE - dalje u textu "žarulje"
Možemo slobodno reći da klasične žarulje (sijalice sa žarnom niti) polako nestaju sa tržišta a proizvodnja istih je gotovo stala u EU. Sa jedne strane je to na žalost jer davaju najkvalitetnije svjetlo koje je gotovo identično Sunčevoj svjetlosti (zbog "žarenja") a sa druge strane na sreću zbog daleko veće potrošnje električne energije naspram štednih i LED sijalica. Frekvencija koju proizvode je nešto veća od 300Hz. Ove žarulje kada prestanu sa radom bacamo u smeće i nikom ništa.

ŠTEDNE SIJALICE - dalje u textu "Hg"
Ukratko, nisu nimalo štedne jer da bi se proizvele potrebna je kudikamo veća .... /cut
Ovo Hg neznači da je štedna već da ima žive unutra ako se nevaram, i ono na slikama W je Watt, nikakvo white ili warm što imaš napisano u zagradama


Inače, pohvale svakako za trud, fino se vidi razlika.

EDIT:

Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova


O čemu ti? Pa naravno..
Hg sam ih nazvao jer imaju živu u sebi.. A W je snaga, da..

EDIT: Onaj upitnik (i ono u zagradama) se odonosi na to da ne znam dali je warm white ili cool white.. Ali po slikama bi trebalo biti warm..
EDIT2: thx pupo

Ma sve pet, moja greška, brzinski sam preletio tekst a slike još brže pa sam stekao takav dojam i to postao. Čak sam razmišljao dal da postam il ne, al sam morao zaspamat iako je bilo preočito xD
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 08.01.2013. u 19:23.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:12   #8
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Citiraj:
Autor 2 die 4 Pregled postova
Warm bi trebalo biti od 3500 do 3700K sve više ide prema sve hladnijem i plavijem spektru.
Ja isto gledam LED žarulje, ali za sada od ovih jeftinijih nema baš neka adekvatna ponuda za zamjenu 100W ili recimo 75W žarulje koliko mi je adekvatno za sobu od 30ak kvadrata.
Frend je za prostor od cirka 5x5m (25m2) uzeo LED od 20W, od preko 1500lm, što bi trebalo biti masu previše, ali dok ne stigne, ništa više ne mogu reći.. (ovih dana mu treba stići pa se strpi ako ćeš)..

Uglavnom, (sada ne mogu naći, a Skajp mu je offline) to je ovako nešto.. Uglavnom, trebala bi biti brutala.. E sada..

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ovo Hg neznači da je štedna već da ima žive unutra ako se nevaram, i ono na slikama W je Watt, nikakvo white ili warm što imaš napisano u zagradama


Inače, pohvale svakako za trud, fino se vidi razlika.
O čemu ti? Pa naravno..
Hg sam ih nazvao jer imaju živu u sebi.. A W je snaga, da..

EDIT: Onaj upitnik (i ono u zagradama) se odonosi na to da ne znam dali je warm white ili cool white.. Ali po slikama bi trebalo biti warm..
EDIT2: thx pupo
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Zadnje izmijenjeno od: Omerta. 08.01.2013. u 19:19.
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:24   #9
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Kad već radiš usporedbu, trebao si fotkat i sa običnom žaruljom.
Ovak na fotkama, Hg izgledaju prirodnije nego LED. Osobno, Hg rasvjeta meni izgleda grozno, al velim, ovdje izgleda bolje.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:31   #10
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
fanATIk - Sa žaruljama ću raditi usporedbu (u sobi) kad mi stignu ostale LED, ovdje sam samo mijenjao u kupaoni jer sam se pod hitno htio riješiti štednih (Hg) sijalica..
No ajde, okinuti ću sutra koju fotku u istoj prostoriji ali sa žaruljom od kakvih 40-50W.. (ako ju imam doma)..

Rebbit - ta od 15$ je meni ultra tu mač.. Ne volim u sobi prejako svjetlo dok sam za kompom, tako da mislim da će mi LED od 3W koja treba stići biti dovoljna Inače ona koja je na fotkama košta 4.70$.. Gledao sam malo cijene u trgovinama po RH: Tošiba i Filips tadammmmm od 160-300kn.. Samo za primjer, također ekvivalent žarulji od 30-40W poput ove "moje" LED..
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2013., 19:36   #11
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Ja se nedavno bacio u potragu za lampama pa se orijentirao po ovome:

Lumen (LM) = snaga osvjetljenja
Kelvin (K) = boja svijetlosti

Obične žarulje, koje imaju nit:
-15W = 150LM
-25W = 280LM
-40W = 480 LM
-60W = 750LM
-75W = 980LM
-100W = 1500LM


Štedne žarulje (s plinom):
-9W = 400Lm
-15W = 800LM
-20W = 1200LM
-25W = 1500LM


Diodne žarulje:
-2.5W = 130-150 LM
-3.0W = 200-250 LM
-4.0W = 300 LM
-6.0W = 350 LM
-12W = 900-950 LM

- obične nitne (volframove), žarulje imaju boju od oko 2700 kelvina(K)

Po svom skromnom znanju mogu reć da jedini isplativi izvor (njuškalo) nije pouzdan jer tamo često nemaju pojma o Kelvinima a boja svijetlosti je presudna isto kao i snaga. Čini mi se da se štedne i LED kod nas najčešće prodaju u varijanti 3000K i 6000K. 3000K je žuta kao i obična žarulja a 6000K je sterilno bijela...bliža plavičastoj. Imam led 10W 6000K i na početku mi je bila boja ok. Al dosta odudara od prirodnog dnevnog svjetla i to me počelo smetat.
Eksperimentiranjem sa bojama u interesu da bude što bliže dnevnoj svjetlosti, otkrio sam da je 4000K najbliže. Uzeo sam štednu u toj boji i uspoređujući sa dnevnim svjetlom, najbliže do sada. Tu štednu sa 4000K mi je bilo teže za naći u kvartu (Trešnjevka).

Druga stvar je što snaga LED osvjetljenja ovisi o količini led-ica i vrsti.
Na Njuškalu stavljaju Watt-ažu i različito kompariraju snagu sa običnim žaruljama. Npr. jedan veli da je LED 7W = 60W a drugi da je 75W obične žarulje. Moja njuškalo - LED-ica od 10W je po mojoj procjeni snage 50W nitne žarulje.

To su moja iskustva sa osvjetljenjem. Znalcima želim dobrodošlicu.
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 19:37   #12
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,104
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
Frend je za prostor od cirka 5x5m (25m2) uzeo LED od 20W, od preko 1500lm, što bi trebalo biti masu previše, ali dok ne stigne, ništa više ne mogu reći.. (ovih dana mu treba stići pa se strpi ako ćeš)..

Uglavnom, (sada ne mogu naći, a Skajp mu je offline) to je ovako nešto.. Uglavnom, trebala bi biti brutala.. E sada..

Čekam čekam, samo ti to pribavi i postaj ovdje, ovih 15$ je superiška cijena.
Naravno ako budu trajale, a trebale bi.
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:03   #13
Izet Fazlinovic
Premium
Moj komp
 
Izet Fazlinovic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek-Zagreb
Postovi: 328
Meni osobno je najbolja obična sa niti bez plafonjere. Davno sam zamjenio za LED i na kraju skoro očoravio i vratio nazad običnu žarulju Led su mi više za ugođaj, nisu mi za stalni boravak i čitanje. Sad ne znam da li je danas bolja situacija. Ja sam se već opskrbio sa preko 50 komada običnih žarulja da ja imam, pa nek oni onda ukidaju proizvodnju. A i bolje mi dat više novaca za struju nego oči sj...at.
Takav sam ja dojam steko od prije 1-2god.
Izet Fazlinovic je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:17   #14
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Da, ok.. No opet se vraćamo na Kelvine i razne temperature boja i doživljaj istih. Kao što sam rekao, ovo što sada svjetli je između 5-6k K, a za kupaonu gdje vrlo malo boravim me nije briga. Ionako sam ju greškom uzeo pošto 90% grla doma su E14, a ova navedena je E27 pa sam ju odlučio iskoristiti u kupaoni, gdje se igrom slučaja nalazi Hg koju sam ionako namjeravao maknuti a naročito nakon jučerašnjeg odgledanog dokumentarca :/ Čekam warm white što bi trebalo biti ajde prirodnije i "bolje".
Evo par slikica temperatura, čisto da budu ovdje na temi: 1, 2, 3, 4
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:26   #15
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
U kupaoni i hodniku je ok bjelije svjetlo.
Ja planiram na prostor od 30 m2 staviti 6 led kukuruznih od 8-9W koje su po 5-7 dolara i to 3200K.
Zasad s ove dvije probne sam i više nego zadovoljan.
Uz to nabavio sam i solarni panel 140W tak da ću kompletnu rasvjetu imati u free-energy sustavu hehe
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:32   #16
O9g1
Bee-do Bee-do Bee-do, TUP
Moj komp
 
O9g1's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 323
i za temu, jedino mi malo ovo "davaju" para uho i kad čitam u sebi... "Daju" bi bilo gramatički ispravnije
Ja već dva-tri zadnja odlaska u Ikeu gledam i studiram i proučavam i čak pratim i onu drugu temu ovdje na forumu o ledicama, ali nikako da učinim taj završni korak i kupim jednu LOL
Ovi tvoji usporedni testovi će mi uvelike olakšati izbor i odluku.
Kapa do poda za trud i ideju!
I s nestrpljenjem iščekujem sljedeću usporedbu...
__________________



CPU: Intel i5 2500k (BX80623I52500K) cooled by Scythe Ninja3 (SCNJ-3000)
MBO: Asus P8Z68-V PRO/GEN3
RAM: 2x4GB Kingston 1600MHz, DDR3, XMP (KHX1600C9D3K2/8G)
GPU: GIGABYTE Radeon R9 290 4GB Windforce 3x (GV-R929OC-4GD)
SSD: Samsung 840 EVO 120GB (MZ-7TE120BW) - System
HDD1: WD Caviar Black 500GB (WD5001AALS) - Storage
HDD2: WD 250GB (WD2500JS-22MHB0 ) - Backup
ODD: Samsung 22/8/8/48/32x (SH-S222AB)
PSU: XFX XXX Edition P1-650X-CAG9 650W
CASE: Fractal Design Arc midi
FAN CONTROL: Scythe KAZE MASTER 5.25″ Bay Fan Controller (KM01-BK)
FAN: 2x Fractal Design Dynamic GP-14, 140 mm intake+2X Scythe S-flex 120mm (SFF21E) exhaust
OS: W10 x64
LCD:MASTER: LG 29UM57-P Ultra širok đubar, jooooj što ga volem... , SLAVE: Dell 17"
KEYBOARD: Logitech UltraX keyboard (Y-BL49)
MOUSE: Logitech G400
SOUND: Creative Sound Blaster X-Fi XtremeMusic
HEADSET: Steelseries Siberia v2
RALLYING GEAR: Logitech G25+homemade cokpit+handbrake (modani Genius MaxFighter F-16U)
IF IN DOUBT, FLAT OUT!!!


Don't touch it! It is mine! It's all miiiiineeee!!!







Lenovo Essential B580
CPU: Intel Celeron Dual Core B820 1.70GHz (2MB cache)
LCD: 15.6" HD LED 1366 x 768
GPU: Intel HD Graphics 3000
RAM: 4GB DDR3 1600MHz
HDD: 320GB SATA
ODD: DVDRW DL
PSU: Up to 4hours (Li-Ion 6 cell)
ETHERNET: Yes (Gb LAN)
COMM: Yes (802.11b/g/n)
BLUETOOTH: Yes
AUDIO IN/OUT: Yes
VGA OUT: Yes
HDMI: Yes
CASE: Lenovo
CARD READER: Yes
FINGERPRINT READER: Yes
CAMERA: Yes
OS: Windows 7 Profesional








Lenovo ThinkPad E560
CPU: Intel Core i7-6500U 2.5 GHz
LCD: 15.6 inch 16:9, 1920x1080, IPS-Panel, LED-Backlight, glossy: no
Extern LCD:Lenovo X24a, 24 inch 16:10, 1920x1200, IPS-Panel, LED-Backlight
GPU: AMD Radeon R7 M370 2 GB GDDR5
RAM: 16GB, 2 x 8 GB DDR3L-1600
HDD: 250GB SSD
ODD: DVD+/-RW
PSU: 48 Wh (6 cell)
ETHERNET: Gigabit Ethernet
COMM: 802.11ac, Bluetooth, Intel Dual Band Wireless-AC 8260 - M.2 Card
CONNECTIONS: 3 x USB 3.0, HDMI, VGA, OneLink connector, LAN, Headphone/microphone combo jack
CARD READER: 4 in 1 ( SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card )
CAMERA: Yes
OS: Windows 10 64x









Poštena, dobra i odgovorna trgovina +još jedna...





Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers!
O9g1 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:42   #17
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,690
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
ovdje sam samo mijenjao u kupaoni jer sam se pod hitno htio riješiti štednih (Hg) sijalica..
No ajde, okinuti ću sutra koju fotku u istoj prostoriji ali sa žaruljom od kakvih 40-50W.. (ako ju imam doma)..
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
.. gdje se igrom slučaja nalazi Hg koju sam ionako namjeravao maknuti a naročito nakon jučerašnjeg odgledanog dokumentarca :
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
ŠTEDNE SIJALICE - dalje u textu "Hg"
Ukratko, nisu nimalo štedne jer da bi se proizvele potrebna je kudikamo veća potrošnja energije naspram proizvodnje klasičnih žarulja, nisu nimalo štedne pri prosječnom korištenju (on/off) jer prilikom paljenja povuču više el.en. naspram žarulja, imaju poček paljenja zbog elektronike/startera u sebi a tek nakon par minuta dosegnu svoj max davanja svjetlosti, sadrže vrlo otrovnu živu koja se prilikom pucanja Hg-a raspršuje po površini i za temeljito čišćenje potrebno je angažirati tvrtke koje se bave opasnim otpadom, što naravno malo tko prakticira zbog visokih troškova. Frekvencija koju proizvode je veća od 11000Hz. I na poslijetku, moraju se deponirati u točno za to predviđene kontejnere a proces razlaganja navedenog otpada je mnogo složeniji i dugotrajniji od razlaganja žarulja, što naravno iziskuje puno veću potrošnju raznih energija. Jesu li štedne?

Očito si gledao "Na rubu znanosti" sa Robertom Icke-om i očito je da si podložan ovoj vrsti ispiranja mozga

Inače, za trud i obavezno poslikaj kod frenda tu LED od 20W da vidimo kako to izgleda u 5x5m prostoriji.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:46   #18
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Ne mogu vjerovati Da, to sam zadnje gledao ali i masu ostalih..
Mislim da to nije ispiranje mozga, ili si ti jedan od skeptika, ali svakako lik ima vrlo zanimljive ne samo teorije već i dokaze..
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:47   #19
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
sadrže vrlo otrovnu živu koja se prilikom pucanja Hg-a raspršuje po površini i za temeljito čišćenje potrebno je angažirati tvrtke koje se bave opasnim otpadom, što naravno malo tko prakticira zbog visokih troškova.
Ajd stvarno izbriši ovu besmislicu.
Tvrtka da dolazi pokupit razbijenu žarulju?
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:51   #20
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
E ovo mi se već ne sviđa.. Si ti ok ili? Dobro, pustimo sada firme sa strane jer je to previše za tebe, ali što ti nije jasno oko žive?
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:54   #21
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Citiraj:
Iz gore navedene računice očigledno je kako se, čak i u slučaju razbijanja žarulje u vrlo malome prostoru, neće postići koncentracija žive koja bi mogla naštetiti zdravlju.
http://www.otrovno.com/pitanje_179.html

Ako nešto pišeš onda provjeri činjenice, a ne prvi link koji izguglaš.
Kakve firme za temeljito čišćenje... to ne postoji.

Dakle, ako se razbije žarulja to ti neće naštetiti zdravlju jer sadrži živu u tragovima, baš kao i što mobiteli 'zrače', štetno je ali nije štetno.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:57   #22
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Rekao sam da nema googlanja kod mene, već pišem sve što čujem, vidim, naučim, doznam i slično.. Ti si taj koji googla A čuj, uvijek je bilo i biti će skeptika, oprečnih odgovora, činjenica, dokaza i slično, od silnih teorija svatko uzme ono što mu se svidi, ali kada imaš neke dokaze pred nosom, mislim, pa što se više treba reći..

Btw, evo svaki tren ću uploadati usporedbu sa žaruljom od 60W, nisam mogao izdržati do sutra
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 20:59   #23
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Lightbulb

Evo sta name kaze Bubba.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Pripazite, nije LED zarulja samo LED.

Par savjeta o LED zaruljama (s Ebaya) - za pocetak, one koje su radjene s trough hole LED-om su bacen novac. Takve zarulje su s razlogom cak i nekoliko puta jeftinije od "onih drugih" a svijetle isto. E pa svijetle moj kurac isto, da se tako najblaze izrazim, obzirom da svojim stvarnim performansama ne bi zadovoljile niti najjednostavniji svjetlotehnicki proracun.

Sad dolazimo do onih malo ozbiljnijih LED zarulja, tj. onih radjenih u SMD tehnologiji. Takve LED zarulje se manje griju a u principu se dijele na dvije vrste - SMD 3528 i SMD 5050. Vrlo jednostavno, LED zarulja sa SMD 5050 LED komponentama u svakoj SMD LED komponenti sadrzi tri LED-ice. Osim sto svijetli nesto jace (manje bitno), prilikom prestanka rada jedne LED-ice (obzirom da ih je tri u paketu) citava zarulja nastavlja funkcionirati bez prekida, sto nije slucaj kad vam krepa (recimo, da se mozete najebati Murphyju mame) prva LED-ica u seriji, cime efektivno gubite cijeli sklop.

Kao sto rekoh, "problem" kod LED zarulja nije samo nekvaliteta samih LED komponenti, nego i predspojen sprave. Ako ste ikada otvorili jeftinu LED zarulju, unutra cete pronaci pravu malu elektranu od redom nekvalitetnih komponenti, sto ce pridonijeti kratkotrajnosti predspojne sprave kao i smanjiti dugovjecnost samih dioda. Onaj tko je otvorio skuplju LED zarulju primjetiti ce kako komponenti ima minimalno cemu je razlog najcesce i visoka kvaliteta LED komponente.

Ovo je cisto da ne mislite da cete za 5 dolara dobiti svjetsko cudo iz Kine, jer osim za citanje s 30 cm udaljenosti, za sve ostalo su takve zarulje bacen novac. I empirijski, i teorijski.

HTH!
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 21:03   #24
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,690
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
Ne mogu vjerovati Da, to sam zadnje gledao ali i masu ostalih..
Mislim da to nije ispiranje mozga, ili si ti jedan od skeptika, ali svakako lik ima vrlo zanimljive ne samo teorije već i dokaze..

Nakon ovoga posta od starne pokretača teme, predlažem da se ova tema, zaključa/obriše jer očito je da ovo nema veze sa zdravim mozgom i kao takvo spada u "troll" kategoriju.

Da, Icke ima zanimljive teorije, u biti nisu bas ni zanimljive, vec su smješne, a ti se kao pojedinac moras zapitat na kojem si stupnju razmisljanja, kad ti je takav troll zanimljiv i utječe na tebe.

Dokaze koje on ima, ti dokazi bi posramili i ekipu iz CSI:Miami, ali kad ti se tako Ickle svidja, potraži si epizodu o ljudima-gušterima, jako zanimljiva tema
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 21:05   #25
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
Rekao sam da nema googlanja kod mene, već pišem sve što čujem, vidim, naučim, doznam i slično.. Ti si taj koji googla
Goglat se mora, ali treba znati goglati i odvojiti smeće od činjenica.

Citiraj:
A čuj, uvijek je bilo i biti će skeptika, oprečnih odgovora, činjenica, dokaza i slično, od silnih teorija svatko uzme ono što mu se svidi, ali kada imaš neke dokaze pred nosom, mislim, pa što se više treba reći..
I ne postoji 100 teorija, postoji samo jedna točna i ispravna, a ja sam ti tu linkao, to je stručan text napisan od stručne osobe, razbijena žarulja nije štetna po ljudsko zdravlje.

Problem je što se gluposti i teorije zavjere puno brže šire po internetu od činjenica pa tako i ti navodiš nešto što je besmisleno u svom prvom postu da treba zvati nekakvu specijaliziranu firmu da pokupi ostatke, ne znam stvarno odakle si to izvukao.

Zato sam ti i rekao da editiraš neke stvari jer je ovakvo izlaganje tematike smješno.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 21:06   #26
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Editirana tema, dodana žarulja 60W
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 21:11   #27
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
isto ovo smo prošli i na štednji struje threadu tako da apeliram da ostatak rasprave krene u ispravnom smjeru.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 21:11   #28
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,690
Citiraj:
Autor Rade0n Pregled postova
Goglat se mora, ali treba znati goglati i odvojiti smeće od činjenica.

I ne postoji 100 teorija, postoji samo jedna točna i ispravna, a ja sam ti tu linkao, to je stručan text napisan od stručne osobe, razbijena žarulja nije štetna po ljudsko zdravlje.

Problem je što se gluposti i teorije zavjere puno brže šire po internetu od činjenica pa tako i ti navodiš nešto što je besmisleno u svom prvom postu da treba zvati nekakvu specijaliziranu firmu da pokupi ostatke, ne znam stvarno odakle si to izvukao.

Zato sam ti i rekao da editiraš neke stvari jer je ovakvo izlaganje tematike smješno.

To je Ickle rekao, jedna obitelj u jamerici je razbila štednu žarulju u svom dnevnom boravku i nisu znali sta ce, pa su angažirali tvrtku koja se bavi zbrinjavanjem nukleranog otpada, a u fušu čiste prostore u kojima su razbijene štedne žarulje
Ickle dalje navodi da su im za to čišćenje uzeli 2000$

Omerta, dobro ti je kolega rekao, googlaj, a ne slušaj Ickea
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 21:14   #29
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,680
Ako iz štedne žarulje iscuri živa to je onda sranje, a ako se ne varam nje nema u količinama kao u toplomjeru. Njihov premaz sadrži živu u vidu praha ili vrlo sitnih kapljica (jbga, guglao sam davno, a nisam razbio nijednu). Ako razbiješ takvu žarulju najpametnije i najviše što možeš učiniti je provjetriti sobu i skupiti staklo vlažnom krpom.

Živu u tekućem stanju "neutraliziraš" sumporom u prahu koji se veže na nju u nešto manje otrovne spojeve, a najbitnije što ona onda manje isparava. I to je sva mudrost

Pohvale za temu, napokon ste se iz ebaya prebacili vamo
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 22:24   #30
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Vidim da je štedna predstavljena kao zlo ovog svijeta, no istina je, da ni uz LED se ne vežu isključivo djevičanski materijali. Znači, istina je negdje između.

Nego, daj mi reci kolko ti je stara ova štedna Osram Duluxstar? Prva Osramova, a i općenito prva štedna koju sam imao mi je trajala 12 godina. Kasnije, nikad nijedna tolko. Kvalitetnije su se pokazale Philipsove, koje duraju po 5 godina.


Inače, papir u ćenifi ti je pri kraju.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na