Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.12.2007., 01:27   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
2gb hoće na 1000mhz, ali 4gb neće?

I tako u međuvremenu, dok sam bio baniran na pola mjeseca zbog otkrivanja linka za download Crysisa (kad je bio izašao), moj kompjuter je iskoristio to vrijeme naravno da me s_j_e_b_e šta je više moguće. Počinjem misliti kako on zapravo ima svoje Ja i kako me ne voli baš

U tih pola mjeseca otkrio sam čari sada već kao kuga proširenog problema, a to je - "nvlddmkm stopped responding and has recovered". Kompletan opis kroz šta sam prolazio se nalazi ovdje.

Rezultat je da trenutno prodajem Reapere, a umjesto njih je unutra sada 4x1gb Supertalent CL4 memorija.
U početku sam imao 2x1gb te memorije i radila je bez problema na 1000mhz s latencijama 4-4-3-8 s naponom od 2.3V, no prekjučer sam ubacio još 2x1gb i sada je sustav nestabilan s tim postavkama. Napravio sam i clr cmos, vadio bateriju, i ponovo postavio na 1000mhz 4-4-3-8 2.3V ali ipak neće... Radi neko vrijeme ali onda ili freeze ili BSOD, tako da sam je sada vratio na stock postavke, ali to mi je glupo jer memorija ima veliki OC potencijal i ne želim je držat na stocku. Čisto za usporedbu, napravio sam Everest memory benchmark i na stock postavkama memorija postiže otprilike 6000-4000-5000mb/s rezultat, a kada dignem procesor na 3.3 i memoriju na 1000 onda to već skače na 10000-6000-6000mb/s (approx).

Šta bi mogao bit problem i kako ga riješit? Tnx...

P.S. Vista 32bit prijavljuje da imam 2.55gb RAM. Čitao sam neke članke o tome, navodno grafičke zauzimaju dio RAMa u količini koliko one same imaju RAMa (dakle meni je to 2x768mb = 1536mb, 4gb - 1536mb = 2.5gb), znači taj dio RAMa nije "izgubljen", tj. u funkciji je? Ali onda mi nije jasno zašto se isto to ne dešava kada imaš 2gb RAMa (onda prijavljuje svih 2gb)...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 01:31   #2
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
problem je da kada imas sva 4 utora popunjena jednostavno ni blizu maximalnom OC-u ne mozes doci. Iz kojih razloga nemam pojma (ne koristi mi se sad google )

p.s. zast tema nije pod memorijama?
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.12.2007., 01:34   #3
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
problem je da kada imas sva 4 utora popunjena jednostavno ni blizu maximalnom OC-u ne mozes doci. Iz kojih razloga nemam pojma (ne koristi mi se sad google )

p.s. zast tema nije pod memorijama?
Divota...zašto ja to uvijek zadnji saznam...
Temu nisam znao gdje stavit jer ne znam pod šta spada (nije hardverski problem, nije oc memorije, ...), a opis ovog threada je "sve ostalo vezano uz hardware" pa sam zato ovdje stavio...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 01:53   #4
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
Ovo za rame... daj, molim te bilo je već n puta na forumu - a onda ti uletiš sa ovakvim nebulozama o količini gddr???

Izgleda da nisi korisno iskoristio ovo vrijeme kad si bio banan - barem si mogao čitati:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=78924

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=879704

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=877119

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=875368
flajpan je online   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 02:03   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
problem je da kada imas sva 4 utora popunjena jednostavno ni blizu maximalnom OC-u ne mozes doci. Iz kojih razloga nemam pojma (ne koristi mi se sad google )
Veće opterećenje memorijskog kontrolera kad su 4 sticka u igri.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 02:27   #6
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor flajpan Pregled postova
Ovo za rame... daj, molim te bilo je već n puta na forumu - a onda ti uletiš sa ovakvim nebulozama o količini gddr???
Oh biseru, pa normalno da sam čitao o ovom "fenomenu". Svaki 32bitni OS ne "vidi" preko 3gb memorije, dok 64bitni vidi do 128gb. Sve je to meni jasno, samo sam mislio da će netko reći nešto šta ne znam već

A ovo šta sam ja uletio sa "nebulozama" o količini GDDR-a sam pročitao ovdje:
http://www.vistaclues.com/reader-que...windows-vista/

Citiraj:
So, if your video adapter has 512MB of RAM (like mine does), your maximum memory is going to at most be 3.5GB, because Vista has to use 512MB of that address space to address your video memory. It’ll actually be lower than the 3.5GB because there are other hardware resources that need address space, too. So, it never hurts to fill your computer with 4GB of RAM–you’ll definitely get the max, but you won’t be able to address it all.

Zato chill out
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 02:29   #7
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Veće opterećenje memorijskog kontrolera kad su 4 sticka u igri.
Znači tako...
OK, hvala.
A sada mi reci da li da uopće pokušavam OC-at preko 800mhz ili je uzaludno?
Također, da li OC-anje procesora utječe na memorijski kontroler, jer čini mi se da mi više nije stabilan na 3.3 (a prije je bio sa 2 sticka) ?

Tnx
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 07:53   #8
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Pokušaj, do kuda ide - ide.
Memorijski kontroler utječe na OC procesora, a ovo za stabilnost, ništa čudno. Možda da pokušaš sa malo višim naponima, vjerojatno bi on opet bio stabilna i na 3.3Ghz.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 08:42   #9
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Sve normalno, Kingmaxi na mojoj (i tvojoj) ploči:

1x1GB = 1005MHz
2x1GB = 950MHz
4x1GB = 910MHz

Max frekvencija proca ovisno o popunjenosti mem slotova:

1x1GB = 3.69GHz
2x1GB = 3.59GHz
4x1GB = 3.45-3.5GHz...ne sjećam se više točno.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 12:42   #10
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
A npr. da stavim 4 OCZ Reapera ? Oni po defaultu rade na 1150mhz, kako bi onda njih 4 radili na 1150, a Supertalenti neće ni do 1000?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.12.2007., 14:10   #11
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
A npr. da stavim 4 OCZ Reapera ? Oni po defaultu rade na 1150mhz, kako bi onda njih 4 radili na 1150, a Supertalenti neće ni do 1000?
Gle, OCZ taj tvoj...sa max 2.5V koliko ploča daje...1keks bi mogao natjerati na 1250MHz (okvirno pričam)....2keksa (1200MHz)...4 keksa (1150mHz)...ali ti se ponovno može desiti neka nekompatibilnost ili pitajboga kaj.

To ti je više-manje normalno...jednostavno budi zadovoljan sa 4GB supertalenta na 950MHz ili koliko ide...
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 14:14   #12
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
Gle, OCZ taj tvoj...sa max 2.5V koliko ploča daje...1keks bi mogao natjerati na 1250MHz (okvirno pričam)....2keksa (1200MHz)...4 keksa (1150mHz)...ali ti se ponovno može desiti neka nekompatibilnost ili pitajboga kaj.

To ti je više-manje normalno...jednostavno budi zadovoljan sa 4GB supertalenta na 950MHz ili koliko ide...
Ma zadovoljan sam ja, samo ispitujem ostale mogućnosti
A pazi ovo, za ovaj Supertalent piše da radi na 800mhz, 4-4-3-8 i napon 2.2V, a meni su naponi stavljeni na auto i sada radi na 1.86V i super je stabilan... kako to?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 14:20   #13
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Ma zadovoljan sam ja, samo ispitujem ostale mogućnosti
A pazi ovo, za ovaj Supertalent piše da radi na 800mhz, 4-4-3-8 i napon 2.2V, a meni su naponi stavljeni na auto i sada radi na 1.86V i super je stabilan... kako to?
Pa piše i mojim dominatorima 800MHz 2.2V 4-4-4-12, a na 1.9V rade na 930MHz 4-4-4-12...sve normalno.

A zake auto...ke nije bolje da staviš na recimo 2.4V pa da probaš kako ide? Ako se ne varam...1200MHz sam vidio da ide taj supertalent (ovisno o chipovima ofkors) sa 2.4V...pa probaj malo sa točno određenim naponom da clockaš, možda ih visoko potjeraš.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 14:27   #14
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
ja bas razmisljam da uzmem 4x1gb super talent cl4...
ajd pleas pokušaj nafrljit da vidim dokle ide 4x1gb.
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 15:33   #15
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Tip koji mi je prodao ove Supertalente ih ima doma, i kaže da ih je uspio nafrljit na 1300mhz s naponom od 2.5V...
Samo koliko je to zapravo potrebno? Po meni je bolje nać dobar omjer niskih latencija i visokog takta, nego žrtvovat latencije samo za visoki takt...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 16:00   #16
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
sa sva četri modula ili samo s dva?
ja bih bio zadovolja kad bi mi 4x1 radili na 1000mhz.
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 16:20   #17
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Bravo Pregled postova
sa sva četri modula ili samo s dva?
ja bih bio zadovolja kad bi mi 4x1 radili na 1000mhz.
On je to probao s 2 modula (logicno)...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 21:59   #18
lipi014
Profesionalni amater
Moj komp
 
lipi014's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Belišće
Postovi: 122
Kad se već priča o tome...šta mislite na koliko bi ja otprilike mogao svoje 4 gige ballistix-a?Nije mi komp još sastavljen jer čekam matičnu tako da nisam ništa još isprobavao pa da znam što me očekuje(konfu imate pod moj komp)
lipi014 je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2007., 15:59   #19
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 901
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
P.S. Vista 32bit prijavljuje da imam 2.55gb RAM. Čitao sam neke članke o tome, navodno grafičke zauzimaju dio RAMa u količini koliko one same imaju RAMa (dakle meni je to 2x768mb = 1536mb, 4gb - 1536mb = 2.5gb), znači taj dio RAMa nije "izgubljen", tj. u funkciji je? Ali onda mi nije jasno zašto se isto to ne dešava kada imaš 2gb RAMa (onda prijavljuje svih 2gb)...
ako te jos zanima

32-bitni procesor moze adresirat 2^32 memorijskih lokacija koje su zrnatosti 1 bajt, znaci 4GiB.
64-bitni moze 2^64, poprilicno vise.
RAM dijeli adresni prostor sa svim I/O uredjajima. Procesor pristupa svakom uredjaju preko niza adresa koje su mu dodijeljene i dodjela svake adrese nekom uredjaju smanjuje slobodni adresni prostor.

Ako imas 64-bitni procesor a 32-bitni OS, opet si u istoj poziciji kao da imas 32-bitni procesor.

Pretpostavljam da ti imas 64-bitni procesor i 32-bitni OS, dakle tvoj procesor ima adresni prostor od samo 2^32 lokacija. Ako imas 2GiB rama sve je u redu - RAM pojede 2GiB adresnog prostora a I/O uredjaji raspodijele ostalih 2GiB, cak dio ostane slobodan.

Ali cim RAM postane dovoljno velik, adresni prostor mu se pocne preklapati sa adresnim prostorom I/O uredjaja i sav kapacitet koji se nije uspio preslikati u adresni prostor se gubi.
I/O uredjaji zahtjevaju fiksnu velicinu prostora, kao sto si rekao graficka sa 512MiB prostora pojede nesto vise od 512MiB (jer procesor pristupa i drugim dijelovima graficke, ne samo memoriji, ali oni su zanemarivo mali u ovom slucaju).

Da bi rijesio problem, nabavi 64-bitni OS. Ako problem ostane, potrazi u BIOS-u opciju "memory hole remapping" i ukljuci je. BIOS omogucuje preslikavanje adresnog prostora I/O uredjaja na adrese iznad 4GiB (mozda i vise?), tako da se oslobadja adresni prostor za memoriju.

eto malo se raspiso
borgy je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2007., 16:11   #20
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor borgy Pregled postova
ako te jos zanima

32-bitni procesor moze adresirat 2^32 memorijskih lokacija koje su zrnatosti 1 bajt, znaci 4GiB.
64-bitni moze 2^64, poprilicno vise.
RAM dijeli adresni prostor sa svim I/O uredjajima. Procesor pristupa svakom uredjaju preko niza adresa koje su mu dodijeljene i dodjela svake adrese nekom uredjaju smanjuje slobodni adresni prostor.

Ako imas 64-bitni procesor a 32-bitni OS, opet si u istoj poziciji kao da imas 32-bitni procesor.

Pretpostavljam da ti imas 64-bitni procesor i 32-bitni OS, dakle tvoj procesor ima adresni prostor od samo 2^32 lokacija. Ako imas 2GiB rama sve je u redu - RAM pojede 2GiB adresnog prostora a I/O uredjaji raspodijele ostalih 2GiB, cak dio ostane slobodan.

Ali cim RAM postane dovoljno velik, adresni prostor mu se pocne preklapati sa adresnim prostorom I/O uredjaja i sav kapacitet koji se nije uspio preslikati u adresni prostor se gubi.
I/O uredjaji zahtjevaju fiksnu velicinu prostora, kao sto si rekao graficka sa 512MiB prostora pojede nesto vise od 512MiB (jer procesor pristupa i drugim dijelovima graficke, ne samo memoriji, ali oni su zanemarivo mali u ovom slucaju).

Da bi rijesio problem, nabavi 64-bitni OS. Ako problem ostane, potrazi u BIOS-u opciju "memory hole remapping" i ukljuci je. BIOS omogucuje preslikavanje adresnog prostora I/O uredjaja na adrese iznad 4GiB (mozda i vise?), tako da se oslobadja adresni prostor za memoriju.

eto malo se raspiso

Svaka čast, ovo je bilo edukativno.
Baš me zanimalo to kamo "nestane" RAM
Nego da te pitam, skinuo sam, pardon, kupio sam Vistu 64bit Ultimate i pokušao je instalirat međutim dobio sam BSOD odmah nakon onog početnog "Windows is copying files...", e sad ne znam zbog čega. Mogu li ja uopće stavit Vistu X64? Procesor je Q6600. I da li uopće ima smisla stavljat Vistu X64 naspram Viste 32bit ?
Jer, prije sam imao Athlona 3500+ 64bit i znatiželje radi stavio Win XP X64 i samo sam glavobolje dobio jer 70% programa i drivera nije radilo...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2007., 16:41   #21
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 901
Stvarno moze biti puno razloga zasto instalacija ne prolazi (naravno da bi trebala).
Probaj ugasiti "memory hole remapping" jer stvara probleme velikom broju ljudi (ako je u tome stvar flash-aj bios).

Sto se tice dvojbe vista 32 vs 64 bita, neka netko drugi pomogne jer ja vrtim bartona & xp/linux Jedino sto znam je da na raznim tech* forumima ljudi koji imaju dosta znanja slobodno preporucuju vistu x64, pa valjda i valja nesto.
borgy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na